Officieële Publicatie. Scherp enz eel. De schapenmarkt, (tevens kermisdag) heeft zich 11. Woens dag alhier gekenmerkt door groote luid ruchtigheid, ouder gewoonte hadden er ook enkele vechtpartijen plaats, die ech ter dank zij de bedaarde en flinke lei ding der Rijksveldwacht, zonder groote verwondingen zijn afgeloopen. Het is be treurenswaardig dat men, op die tijden geen vreugde schijnt te kunnen genieten zonder kloppartijenen wenschelijk is het daarom dat er, hoe langer hoe meer door krachtige tusschentreding der be voegde macht, aan dergelijke onrustba rende liefhebberij een einde wordt ge maakt, waartoe vooral eene oordeelkun dige, maar tevens energieke toepassing der drankwet veel zal kunnen bijdragen. blijvenden vréde in Zoeloeland werd niet verwezenlijkt, en de ondervinding van de conventie met de Transvaal opgedaan is evenzeer ver van bevredigend. Met op zicht tot het eerste punt zal de Konin gin steeds het oog gevestigd houden op de veiligheid der grenzen van Natalen de tweede quaestie zal tusschen het En- gelsche gouvernement en de gezanten van de Transvaalsche Regeering worden besproken. De toestand van Ierland wordt meer bevredigend genoemd er is merk bare vermindering van agrarische mis drijven, en de genootschappen die zich moord ten doel stellen, hebben een ge voelige nederlaag geleden door de ont dekking en bestraffing hunner leden. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 4 van dc persoiieele belasting over het dienstjaar 1883/84 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 28. Augustus 1883. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 29 Augustus 1883. Zondag morgen vertrok onze stadge noot de heer J. van Vollenhoven met zijne werklieden naar de Internationale Tentoonstelling, waar zij allen zeer veel genoegen smaakten. Na nog eenige bij zonderheden van Amsterdam bezichtigd te hebben, keerden zij des avonds met hunnen patroon huiswaarts. Over het flink en fatsoenlijk gedrag zijner werk lieden gedurende den ganschen dag, is genoemd patroon bijzonder tevreden. De inzameling ten behoeve van het opsporen der VARNA heeft in Amers foort opgebracht f409.05. K'y T-'Joor de Politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen twee vrouwen, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van veldvruchten de eene had namelijk bui- téh de Utrechtsche poort van een Aard- appelenland eene partij aardappelen, de and^e buiten de Kleine Koppel van een stuk land eenige bieten of kroten ont vreemd. Gisteren avond werdc n aan het station alhier door de Politie twee Kolonialen aangehouden juist toen zij op het punt stonden om met den trein naar Amster dam te vertrekken. De omstandigheid dat zij zich per rijtuig van Harderwijk naar hier hadden laten brengen en niet in het bezit waren van een verlofpas, gaf aan leiding tot hunne aanhouding; ter be schikking van de Militaire autoriteit gesteld werden zij dezen middag, onder Militair geleide, naar Harderwijk terug gebracht. De Jury der Internationale, Koloniale C-n Uitvoerhandel Tentoonstelling bekroon de de viernieuwe modellen Exportpiano's uit den fabriek der heeren Weidenslau- fer Berlijn met de bronzen medaille. 313de STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 27 en 28 Augustus. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijzen van flOO. No. 9144 en 20700. Prijzen van f30. '1608, 1619, 1621, 1671, 1688, 1697, 5602, 5610. 5618, 5630, 5660, 5692, 5708, 5714, 5755, 5776, 7425, 7437, 9183, 9219, 9222, 9249, 9263, 9285, 9304, 9318, 9351, 9373, 9376, 9392, 9398, 9438, 9445, 9455, 9457, 9460, 20203. 20251, 20281, 20285, 20331, 20382, 20438, 20443, 20454, 20485. 20498, 20510, 20516, 20547, 20553, 20598, 20601, 20602, 20607. 20643, 20645. 20672, 20730, 20736, 20764. 20772, 20776, 20781. Te zamen 66 prijzen. Naar men verneemt is door Prof. C. Karsten eervol ontslag gevraagd als cu- rator ^van het gymnasium. De onderwijzer aan de openbare jon gensschool J. P. de Keizer is te Utrecht benoemd. BINNENLAND. De Koning en Koningin op de tentoonstelling. Zaterdagmorgen, ten 8 ure, brachten Z. M. de Koning en H. M. de Koningin wederom een bezoek aan onze stad en onze tentoonstelling. 'tWas bij negenen toen H. II. M.M. het tentoonstellingsterrein betraden. Zij gingen dadelijk naar de galerij voor schoone kun sten en wel, daar zij den ingang van Baerlestraet namen, de afdeeling Frank rijk het eerst binnen. Hier wachtte de Fransche consul, graaf de Saint Foix, de Koninklijke bezoekers op en geleidde hen dooi' de afdeeling, altijd in gezelschap van onzen burgemeester, den heer van Tienhoven, en diens echtgenoote, die we derom als gastheer en gastvrouw fun geerden. Na Frankrijk kwam België aan de beurt en zoo vervolgens al de afdee- lingen, terwijl Z. M. zich vooral lang bij de beeldhouwwerken ophield. Nederland kwam het laatst en hier waren het de heeren C. Springer en N. de Roever, die de Majesteiten mochten begeleiden. Van uit het kunstgebouw werd nog maals het hoofdgebouw bezocht en daar men dat aan de achterzijde binnentrad, werd eerst de galerij der spoorwegrij tuigen bezocht en de Duitsche afdeeling. En terwijl Z. M. achtereenvolgens de Russische, Oostenrijksche <>n Fransche afdeelingen doorliep en de tentoonstelling bezoekers al talrijker werden, scheidde zich de Koningin van haren gemaal, om op het terrein, aan de kiosk van „Arbeid adelt," een fraaie pop voor het prinsesje te koopen. In China gekomen ontdekte de Koning den heer en mevrouw Hartsen (dame du palaisdie een hartelijken groet ont vingen en zich bij den stoet aansloten. Na eene zoo lange wandeling was eene verfrissching niet onwelkom, die dan ook, in den vorm van een kop bouillon, door den Vorst en Vorstin in het Koninklijk Paviljoen werd genomen, waarheen men gegaan was om wat uitterusten. Na een poosje gezeten te hebben ging het naar de gamelan. Den spelers en der rongengs was het oogenblik bewust, en ze speelden en dansten nog vervelender dan anders, wat niet verhinderde dat de Koning en Koningin een poosje naar die wonderlijke muziek luisterden naar die nog wondelijker dans keken. Toen de be zoekers heen gingen klonk het Wilhel muslied. De machine-galerij lag nu aan de beurt bij den ingang waarvan het Koninklijk echtpaar gecomplimenteerd werd door de heeren D. Cordes, A. C. Wertheim. F. J. W. H. Schmitz en Mr. D. Jos. Jitta. Het bezoek werd dus hier officiéél. Voor menig belangrijk werktuig werd stilgehouden o. a. voor de reusachtige pa pier-machine, voor de spinnerij, voor de per sen van Marinoni, door welke laatste juist LaGazett de Hollande gedrukt, wer den waarvan de bezoekers een nummer ontvingen. Om half een vertrokken de vorstelijke bezoekers wederom naar de woning van den burgemeester, waar zij, mede in ge zelschap van den heer en mevrouw Hart sen de heeren Wertheim, Pels, Cordes en Saint Foix, een keurig tweede ontbijt gebruikten en de Koning een dronk instel de op den Prins van Oranje, die dien dag verjaarde. Tegen 4 uur kwam het gezelschap op de tentoonstelling terug. En terwijl Z. M. nu naar het paviljoen der stad Parijs ging, toog de Koningin naar de Fran sche afdeeling, waar zij eenige inkoopen voor het princesje deed, dat door de Ko ninklijke moeder, en geen wonder, op de handen wordt gedragen. Nog eenmaal werd de Nederlandsch Indische afdeeling bezocht en eindelijk de tentoonstelling van onde kunst, waarna de terugtocht naar Oranje-Nassau Nverd ondernomen. De Koning was bij dit bezoek gekleed in gewone burgerkleeding, terwijl de Ko ningin een smaakvol donkerblauw satij nen costuum aan had, dat door eenvou digheid en sierlijkheid uitmuntte. VI. blad. De gezondheidstoestand van den oud- Minister Modderman moet' in de laatste dagen weer verergerd zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Een avontuurtje van Stot-TaiWij lezen in de Cambridge Express van Woens dag het volgendeIn de voorstelling van den vermaarden Stot-Tai, jl. Maandag in de Guidhall gehouden, is iets zeldzaams voorgekomen. Gedurende zijne werkzaam heden bemerkte de behendige kunstenaar dat een zeer net gekleed heer, die op de ge reserveerde plaatsen zitting had genomen, aan zijn buurman den Mayor van Cam bridge, het horloge ontrolde. Hij staakte het kunststukje waarmee hij bezig was en vroeg beleefd aan het publiek een uurwerk ter leen. Dadelijk werden hem meerdere aangeboden, maar Stot-Tai vond het eene te groot, het andere te klein enz., geen was tot zijn spijt dienstig om het te maken goochelstukje, dat toch zeer interessant was, uit te voeren. Nadat hij de meeste horloges van het talrijk publiek gezien had, vroeg hij ook den Mayor om diens uurwerk te zien, in de hoop dit wellicht beter geschikt zou zijn om het voorgenomen kunstje te maken. De geachte Mayor voldeed gaarne aan het verlangen, maar hoe verbaasd was hij het horloge niet in zijn zak te vinden. Op hetzelfde oogenblik staat zijn buurman op, met den zakdoek voor den neus alsof deze bloedde, om de zaal te verlaten. Stot-Tai stelt den onthutsten Mayor ge rust en zegt dat zijn horloge wel weer te recht zal komen hij zwaait met eenige wijdsche bewegingen zijn tooverstaf, pre velt een „hocus pocus" en roept eindelijk uitzoek het horloge maar gerust in den zak van dien heer die daar juist de deur wil uitgaan, het zal er zich bevinden. Het heer was echter dwaas genoeg te ontkennen, maakte zich boos en drong rnet geweld om de deur uit te komen. Toen veranderde de kunstenaar op het tooneel van toon, beschuldigde den zak kenroller in het publiek van diefstal en verzocht den policeman, die aan de deui post had gevat, hem aan te houden. Deze liet zich dat geen tweemaal zeggen, vond werkelijk het horloge ven den Mayor in den zak van het individu en bracht hem naar „nummer zeker." Bij verder onder zoek werd bevonden dat men hier te doen had met een oude kennis, zekere Charles Simpson, oud 38 jaren, die reeds 23 maal voor diefstal was veroordeeld geweest. Een vreemd geval had onlangs te Char leston, in Illinois, plaats. De leden van een huisgezin, rnet name Hicks man, vrouw, zoon en dochter werden gelijktijdig krank zinnig. Toen ze de aandacht trokken der buren, hadden ze reeds een kruis opge richt, waaraan ze een hunner meenden te nagelen. De zoon dacht Christus te zijn, die tot de aarde wedergekeerd was. Zij werden allen in bewaring genomen. Een grondeigenaar kreeg een vriend over, wien hij zijn landgoed liet zien, dat hem zoo pas uit een erfenis was ten deel gevallen. Het ontbrak dien dag niet aan den noodigen bluf over den rnooien aanleg, de prachtige gebouwen enz. Tegen den avond vertoonde zich een roode gloed aan de lucht. „Hé, waar zou dat van daan komen?" opperde de vriend. „Dat," antwoordde de gastheer, „dat zal de weerschijn van mijn aarbeziënbedden zijn." Een omnibus met twintig muziekanten kwam lustig den weg van Mompiano naar Brescia afrollen onder de toonen van een vroolijke marsch, toen een der wielen in een tramspoor vastraakte en het rijtuig om sloeg. Een vreeselijke verwarring volgde, doch niemand werd zwaar gewond. Alleen had men groote moeite om den kapel meester los te werken, die in zijn val in de groote trom terecht gekomen was en, meenende in een afgrond gestort te zijn, erbarmelijk schreeuwde. In een huis te Grenople waar vuurwerk in gereedheid werd gebracht, zijn twee kinderen, oud 5 en 10 jaren door een ontploffing levend verbrand. De vader die hen wilde redden, kreeg zulke brand wonden, dat men voor zijn leven vreest. Volgens een Brusselsch blad heeft zich een lid van het Belgisch Parlement „ver wijderd," 2 millioen aan schulden achter latende. Men verhaalt thans, dat niet alleen de koning van Belgie de tentoonstelling zal bezoeken, maar eerstdaags zelfs de keizer van Duitschland. Rechtstreeksche berichten uit Trans vaal melden dat president Kruger geko zen is tot hoofd der deputatie die naar Engeland zal vertrekken. Het nieuws dat de oorlog met Mam- poer geëindigd was, is met toejuiching in den Volksraad ontvangen. De Voor zitter wenschte de Regeering geluk en president Kruger dankte allen die tot de zen uitslag hadden meegewerkt. De Raad verdaagde zijne zitting en benoemde eene commissie tot ontvangst van den commandant, generaal Joubert. Deze heeft te Pretoria met zijn staf op 1 Augustus zijn intocht gehouden en werd daar fees telijk en hartelijk ontvangen. De heer Jorissen Junior heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking van waar nemend Staatsprocureur, die daarop is aangenomen door den vroegeren land drost Ueekerman van Heidelberg. De Transvaalsche regeering heeft voorloopig opgehouden met het toezeggen van goud- concessiën. Het op initatief der Parijsche pers jl. Zondag in den tuin der Tuileriën gege ven feest ten behoeve der noodlijdenden op het eiland Ischia is schitterend ge weest en heeft aan het doel volkomen beantwoord. Het cijfer der opbrengst is nog niet bekend, maar men weet reeds dat het de verwachting overtreft. Hoe wel binnen zeer korten tijd georganiseerd was het feest paris-Ischia een voortref felijke tweede editie van het feest Pa- ris-Murcie. Z. M. stoomschip Van Speijk, dat nog dagelijks op Tesselstroom aan het proef- stoomen is, wilde 1.1. Donderdag gaan an keren. Daar er néeh te veel vaart in het schip was, kon men de ketting niet stop pen en zoo verdwenen, voor rekening van het Rijk, een ankei van 5000 halve KG. met 105 vadem ketting in de diepte. Te Veenendaal is een kind van ander half jaar in een tobbe met kokend zeep water gevallen. Het bekwam zoo erge brandwonden, dat de dood een uitkomst voor het stumpertje zal zijn. Een landbouwer onder Middelburg vond dezer dagen, bij het uitdelven van een sloot, een en twintig goed bewaarde goud stukken, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer twee honderd vijftig gulden. De machine van den stoomtram, die Zaterdagmorgen te 6.10 van Groenlo naar Lichtenvoorde moest vertrekken, weiger de, wegens hoogen leeftijd, dienst. De reizigers moesten per as naar het laatstge noemd station worden vervoerd, ten einde niet te laat op den naar Holland vertrek- kenden trein te komen. Cetewayo moet te Durban een steeds aangroeiende troepenmacht om zich ver eenigen. De Regeering van Tornsvaal be schouwt hem als vijandig gezind. Men zegt, dat de Natalsche Kaffers met Cete wayo gemeetie zaak willen maken. Dat de kroning te Moskou tot de dure liefhebberijen mag gerekend worden, blijkt uit het feit, dat zij 7,800.000 guldentjes gekost heeft. Naar wij vernemen is het vertrek der eerste voortrekkers, die de voorbereidende maatregelen voor de vestiging eener ne derzetting in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, onder leiding van een lid der land verhuizers-commissie, zullen gaan uitvoe ren, voorloopig vastgesteld op den lOn Sept. a. s. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij den 12. d. a. v. te Londen scheep gaan aan boord van de „Drummond Castle," die hen, zoo wij hopen, veilig naar Zuid- Afrika zal voeren. (IIoll. Afrik.) De ooievaars hebben den 16 Aug. de omstreken van Bazel verlaten; ook de zwaluwen zijn reeds vertrokken. Trek vogels uit het Noorden komen dagelijks

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2