NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR if STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. T, Beelden uit het Terleden. Feuilleton. No. 73 Woensdag 12 September 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, RAMP VAN BANTAM. Uitbarsting op Krakatau. Buitjenlandscli Overzicht. CH AR VO. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1,—r. Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Dlad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenlandi> 0,075 Reclames per regel0,20. Groote leLlers worden berekend naar plaatsruimte De omvang van dezen ramp is nog niet te overzien, doch dit weet men reeds, dat duizenden menschen het leven verloren en dat duizenden van have en goed zijn beroofd. De inwoners van Nederland moeten voorgaan, waar het betreft leeniging aan te brengengetoond moet worden dat een ramp in de overzeesche bezittingen, hen zeer ter harte gaat. De residentie Bantam werd reeds zwaar geteisterd door koortsen en veeziekte thans treft haar een slag van nog veel grooter omvang. Aangezien spoedige hulp zal noodig zijn, noodigen de ondergeteekenden hun ne stadgenooten uit, reeds thans hunne bijdragen aan hen te zenden, welke bij dragen aan de ter dezer zake ingestelde commissie zullen worden overgemaakt. Moge het blijken dat het niet noodig is in een geval als dit, door het zenden van lijsten geld te krijgen, maar dat ge heel uit eigen beweging Amersfoorts in gezetenen een belangrijk bedrag willen offeren. Amersfoort 1 September 1883. T. A. J. VAN ASCH VAN TVIJCK. W. A. CROOCKEWIT. M. L. CELOSSE. W. L. SCHELTUS. Na de vorige opgaaf is nog ontvangen van Mr. H. C. f 20, Mevr. de L ƒ10, N. N. ƒ10, Jhr. S. ƒ10, N. N. 10, J. H. ƒ5, N. N. 3. Totaal met de vorige opgaaf 417.50. De uitgever dezer courant is mede be reid liefdegiften voor bovengemeld doel in ontvangst te nemen. Te zeggen dat liet gevaar voor een oorlog jtusschen Frankrijk en China ge heel is geweken, en dat elke wolk van wederzijdsch wantrouwen is weggevaagd, zou zeker wel eenigszins voorbarig zijn, ofschoon er Fransehe bladen zijn die zich in dien geest uitlatenmaar toch is de kans op een vreedzame oplossing van het geschil niet gering. Men herin nert zich dat vroeger, vóór dat Challe- mel Lacour aan het hoofd van het Bui- tenlandsch Departement stond, de heer Bourée als gezant met Keizer Tu-Duc een voorloopige schikking trof, die ook van Chineesche zijde aan geen bedenking onderhevig scheen men vond echter te Parijs, dat Bourée al te toegevend was, riep hem terug en zond in zijn plaats Tricou, die door zijn verwaten optreden tegenover de Chineesche autoriteiten al dadelijk een toenadering zoo goed als onmogelijk maakte. De Chineesche gezant te Londen en te Parijs, Tseng, men noemt hem mar kies omdat zijn mandarijnsrang daar zoo wat mede overeenkomt, heeft een onder houd gehad met den Franschen Minister dat tot wederzijdsch genoegen afliep. Men meent dat vooral de Engelsche Regeering haar uiterste best doet om de Chineesche tot kalmte aan te sporen, en geen wonderEngeland heeft verba zend veel belang bij een rustige ontwik keling van den Chineeschen handel en een oorlog zou voor de welvaart van Engeland een zware slag zijn. Welnu er wordt gemeld dat thans partijen het eens zijn geworden over een voorloopige schikking op den grondslag van ontwerp- tractaat, indertijd door Bourée voorbereid, maar dat toen in 't geheel geen genade vond in de oogen der Gambettisten. Ten einde echter den loop der zaken niet af I. KADET EN OFFICIER door Den volgenden morgen is d: Engelsche kust in het gezicht en de witte krijtbergen van het machtige Albion worden helder door de zon be schenen en leveren voor de nieuwsgierige blik ken der nieuwelingen het eerste merkwaardige tafereel op, dat de lange zeereis, spaarzaam overigens, vermag te geven. De wind blijft gun stig en snel wordt het 90 mijlen lange kanaal, nagenoeg zonder land te zien afgezeild ook op de Gronden gaat het naar wensch, doch reeds in de golf van Biscaye en verder in de Spaansche zee begint een stijve Z- W. koelte, te waaien, die de reis naar de linie gernimen tijd en op hoogst ongewenschte wijze verhoogt. De woelige zee doet het ranke schip lievig stampen en de tafereelen van zeeziekte, die reeds velen voor goed te boven meenden te zijn, herhalen zich op ongekend hevige wijze. Ook de jonge medegeleider, die eigelijk, zoo lang de reis geduurd heeftvrij is geblevenheeft van deze gevreesde kwaal niet weinig te lijden en is dan ook te nauwernood in staat den dienst bij het detachement te verrichten. Nauwelijks heeft hij lust om Madeira dat op 6 mijlen ge passeerd wordt, door den kijker te beschouwen en niet alleen onder den indruk van dit licha melijk lijden, komen ook de herinneringen aan hetgeen hij zedelijk heeft doorgestaan hem op nieuw kwellen, en verklaarbaar is het, dat hij onder eene weinig opgewekte gemoedsstemming gebukt gaat en met weemoed aan hen, die hij zoo noode achterliet, terugdenkt. Zelfs de uren aan den godsdienst gewijd, een geschenk hem door zijne moeder in een der laatste oogen- blikken gegeven, rnet de belofte, d-'arin dage lijks te zullen lezen, verinogen hem niet te troosten, hoeveel moeite hij ook doet om zich te verhellen hoven den lijdenden toestand, waar in hij verkeert. Ilij is nu en dan te moede alsof ervoor hem geen levensgeluk meer aan zal breken, of hij al tijd een zwerveling zal blijven, die de zijnen niet weer terug zal zien. Met ongeluk wil dat de omstandigheden, waaronder de reis begint, medewerken om deze gemoedsstemming voedsel te geven. De langdurige tegenwinden zijn ook niet geschikt om de equipage en de passagiers opgeruimd te doen zijn en kleine tegenspoeden, anders zonder beteekenis, nemen groote afme tingen aan. Maar ook hoogere krachten dragen daartoe bij. De vlag aan den gaffel, die anders alleen des Zondags met hare levendige kleuren prijkt, hangt nu slap en is ter halve hoogte geheschen. Er heerseht aan boord eene ongewone stilte ieder doet zwijgend zijn werk, niemand waagt het luider dan noodig is, zijne gedachten te uiten. Wat kan de reden van dien ongewonen toestand zijn De dood heeft de F. S. bezocht, een man van het detachement heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij is de eerste van de velen die spoediger dan zij denken en hopen, hun aardsche loopbaan zullen zien eindigen. Met zwijgenden ernst worden de maatregelen voor te breken, zullen zoo spoedig doenlijk alle noodige strijdkrachten naar Tongkin worden gezonden. Wat men van de nieu we voorwaarden weet, is nog [zeer on bestemd het heet: 1. Regeling van de quaeslie der Suzereiniteit over Annam onder een nader te overwegen eervollen vorm, 2. afbakening der grens tus- schen China en Annam, zoo noodig met aanwijzing van een strook onzijdig grond gebied op sommige punten der grens. De onderneming tegen Tongkin schijnt alzoo, berichten over Chineesche troe pen die over de grenzen komen en vij andelijkheden plegen daargelaten,— wer kelijk op een succè.s voor de Franschen uit te loopen. Men zou het hun met ge noegen gunnen, als de vrees r.iet bestond dat zij er overmoedig door zouden worden. Dezer dagen kreeg men bericht dat zij aan de Congo-rivier weer iets onbe hoorlijks deden. De koning van Loango had vroeger van de Portugeezen een vlag gekregen, die hij lustig liet waaien. Dooi de Franschen gesommeerd haar neder te halen, weigerde hij. De Franschen tastten nu eenvoudig de stad aan en schoten haar in brand. Toevallig werd, juist toen dit hekend werd, op het te Munchen vergaderd Congres voor volken recht besloten de Mogendheden den wensch uit te drukken, dat zij in over leg mochten treden over maatregelen, om in Midden-Afiika botsingen tusschen beschaafde volken te voorkomen, en de vaart op de Congo voor alle natiën open te stellen. Hoe het te Madagascar gaat weet men niet recht: veel van aanbelang zal er wel niet plaats hebben. De zaak van den zendeling Shaw wordt over het algemeen in Engeland nog al kalm opgevat. In een redevoering die de Minister Ilarting- ton verleden week hield tot de messen makers te Sheffield wier gast hij was, zeicle hij er van dat zij volstrekt niet de ter aard bestelling getroffensoldaten en matrozen, allen in hunne beste kleederen ge stoken, verbeiden stil en onder den indruk van het plechtige bedrijf dat plaats beeft liet oo- genblik waarop de ontslapene, hij was een der vroolijksten en moedigstcn onder hen, aan de golven zal worden toevertrouwd. De statige omgang op het dek begint, troe pen en scheepsoflicieren, het detachement en de matrozen volgen het lijk, drie malen gaat deze eenvoudige lijkstatie de F. S, rond, houdt dan halt aan eene der geopende geschutpoorten aan stuurboordszijde, bet „een, twee, drie, in Gods naam" van den bootsman klinkt, de plank waar op het ingenaaide lijk, behoorlijk met zand be zwaard, gelegen is, wordt uitgestoken, eerbie dig neemt ieder muts en pet af en de plech tigheid is afgeloopen. De vlag wordt weder om hoog geheschen en allen hervatten hunnen ar beid. Het schijnt dat met de oorzaak der indruk wekkende stilte, die aan boord geheerscht heeft, ook deze is verdwenen, althans aan de opge ruimde stemming waarin soldaat en matroos nu verkeeren. zou men het kwalijk zeggen, dat al len nog zoo kort geleden onder den indruk van iets hoogers, iets ernstigers hadden gelegen, dat ieder, hoe kort ook, naar de stem van het beter ik geluisterd heeft. Intusschen is de wind gunstiger geworden, de bewegingen van het schip worden gemakkelij ker, men geraakt bovendien langzamerhand aan de zee gewoon en kan dus ook gaandeweg meer van het vreemde en verheven schouwspel, dat de volle onmetelijke oceaan aanbiedt, genieten. Van lieverlede is de eetlust teruggekomen en daarmede ook de opgewektheid, om het aange name van de wel is waar langdurige zeereis in te zien en te genieten. Voorzeker is het gezel tot een breuk rnet Frankrijk behoeft te leiden. Doch men moest ook niet den ken dat nu met zijn vrijlating alles in orde was. Men verwachtte nog altijd bevredigende ophelderingen. Voor Oostenrijk-Hongarije schijnt een tijdperk van binnenlandscho woelingen te zijn aangebroken. Tegen het eind der vorige week woedden in Weenen ernstige branden, en liet vermoeden is algemeen, ofschoon het door de politie wordt tegengesproken, dat zij door soci alisten werden aangestoken: onderschei den fabrikanten en industriëelen hebben althans vóór dien tijd dreigbrieven ont vangen, waarin verklaard wordt dat ze ker «uitvoerend comité» de bevalling dei- kroonprinses zou vieren met een gewel dige illuminatie. In Croatië is de nieuw benoemde regeerings-commissaris flink opgetreden in een proclamatie kondigde hij aan dat hij gekomen was orn de orde en het gezag der wetten te herstellen; de wapenborden met opschrift in twee talen zouden weder aangebracht worden, om te toonen dat vraagstukken van staat kundigen aard niet worden opgelost door middel van straatoproer. Hoe eer de rust hersteld is, des te spoediger zou een vreedzame schikking over deze zaak be proefd kunnen worden. Daarna zijn de borden ie Agram geplaatst, en de be volking heeft er zich niet tegen verzet. Toch hebben er later, zoowel te Agram als ten platten lande, nieuwe ongeregeld heden plaats gehad, thans gericht tegen de Joden wier woningen en winkels op de gebruikelijke manier geplunderd zijn. Geheel Croatië verkeert in een toestand van spanning en onrust, die reden tot bezorgdheid geeft. schap aan boord klein en biedt het scheepsle ven in 't algemeen weinig afwisseling aan, maar 't gaat toch beter als men aanvankelijk zou heb ben voorspeld. De kapitein is jong, opgeruimd en bovendien, bij eene grondige kennis van de zeevaart, een beschaafd man, die in geen enkel opzicht die ruwheid en stuitende neiging om den baas op het schip te willen zijn, waar dit geen pas geeft, ten t>on spreidt. Hij is voorko mend, beleefd, bescheiden, maar daar, waar hij in zijne hoedanigheid van gezagvoerder treedt, streng, energiek, flink en moedig. De stuurlie den zijn eveneens zeer fatsoenlijke menschen, die in alle opzichten weten, wat den passagier toekomt. De jonge Duitsche dokter, eeri aange naam man, is goed zanger en musicus en ver aangenaamt de lange avonden rnet zijnen guitar. De officier van gezondheid is een stil jong man, die met den jeugdigen artillerie-luitenant reeds van het begin der reis in een meer vriendschap pelijke verhouding is getreden, het geen van lieverlede aanleiding geeft tot eenen gemeen- zamen omgang, waartoe zich de jongelingen van nauwelijks twintigjaren oud doorgaans zoo ge makkelijk laten vinden en die door gelijkheid van toestanden beduidend in de hand wordt ge werkt.De (commandant van liet detachement is de bedaarde oud militair, die gaarne's avond zijn partijtje hombre of quadrille speelt, waar aan de officieren onder zijn bevelen en de ka pitein trouw deel nemen, ook al moeten, voor al eerstgenoemden, niet zelden gegronde, soms ook minder gegronde aanmerkingen hooren op het spel, waarin zij nog vreemdelingen zijn. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1