Officieele Publicatie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 215 van het algemeen politie-reglement voor de gemeente Amers foort, Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de voorloopig vastgestelde lijst der manschappen, die met 1. October aanstaande moeten invallen bij het per soneel der Brandweer, gedurende tien dagen, te rekenen van heden, da gelijks (den intevallen Zondag uitgezon derd) van '10 tot 1 ure, op de Secretarie voor eenieder ter inzage zal liggen. Amersfoort, den 10. Sept. 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort 12 September 1883. Door de tegenwoordige gasconcessio- narissen, de heeren van den Berkhof c. s. zijn de voorwaarden der nieuwe conces sie, zie ons vorig no., aangenomen. Door den Heer Mr. W. Baron van Goltstein van Oldenaller, Oud-Minister, is aangenomen het voorzitterschap van het in 1884 alhier te houden landhuishoud- kundig Congres, hem door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente aange boden. Heden morgen werd de eerste vergade ring gehouden, waarin de burgemeester dezer gemeente uitgenoodigd werd mede zitting in het bestuur te nemen, hetwelk door ZEd. Achtb. werd aangenomen; nog werd besloten eenige andere heeren uit- tenoodigen. Aan de a. s. groote Cavalerie-Manoeu- vres zullen o. m. a. ook deelnemen de Majoor J. M. G. Randhare en de Rit meester G. C. W. C van der Schoot beiden van het Depót Eskadron alhier. De zoon van een onzer geachte stad- genooten, de Heer A. J. C. Geerts is op 40jarigen leeftijd te Jokahama overleden. Als militair apotheker hier te lande werk zaam, wijdde hij met vrucht zijn kennis aan de chemische opleiding van de aan staande officieren van gezondheidter wijl hij door de uitgave van»De be ginselen der quantitatieve analytische scheikunde» en meerdere kleine geschrif ten, ook in ruimer kring licht verspreidde. Later in Japanschen dienst overgegaan, gaf hij in tal van wetenschappelijke me- dedeelingen de veelvuldige bewijzen van zijn energiek optreden in het belang van de pharmacie daar te lande en van den lust, die hem steeds bezielde om de we tenschap met zijn talenten te verrijken. Dat het feest den 22 September a. s. te houden in de sociëteit Amicitia al hier rijk zal wezen aan verscheidenheid is te verwachtenwanneer een geïm proviseerde kermis en bal op het pro gramma vermeld staan. Volgens achterstaande advertentie, wil de regelings commissie ook eene tombola aan dat feest verbinden. Wij juichen die goede gedachte van harte toe, menigeen zal verrast met het een of ander huiswaarts keeren. Wat zullen de kinderen genieten in het uit zicht op de eene of andere fraaie prijs, hoe zullen hunne oogen schitteren van nblijde verwachting, welk eene opgeto genheid hen bezielen bij het trekken der prijzen. Wie kinderen liefheeft en wel wil doen, geve gevolg aan het in de ad vertentie gedaan verzoek. Een ieder heeft wel het een of ander dat voor het doel geschikt is. De heer VERSÉLEWEL DE WITT HAMER heeft zich welwillend met het in ontvangst nemen dezer voor werpen belast. Gisteren werd aanbesteed de levering van de fourage voor de troepen alhier in garnizoen van af den 1. Nov. 1883 tot en met 31 Oct. 1884. Er waren in het geheel tien inschrijvers, de hoogste J. S. Hooghiemstra te Utrecht, voor de navolgende prijzen, berekend per 10 K.G., hooi 60 cents, stroo 45 cents, haver f 1,05. De minste inschrijver Frits Niessen te Roermond voor hooi 42, stroo 32 en haver 92 cents, aan wien voorloopig de levering gegund werd. Te Deventer is aanbesteed de fourage van de troepen te paard, welke aldaar garnizoen houden, van 1 Nov. 1883 tot - fci i en met 31 Oct. 1884. Minste inschrijver was de Heer J. B. Reyers Jr., Arnhem, voor hooi 50 cents, stroo 30'A, haver 89 cents, alles per 10 K.G. Maandag 17 Sept. a. s. zal de opening der vergadering van de Staten Generaal door Z. M. den Koning geschieden, vol gens programma zal ook de Prins van Oranje daarbij tegenwoordig zijn, Blijkens een gisterenavond bij het De partement van Koloniën ontvangen tele gram, is de omvang der ramp, veroor zaakt door de uitbarstingen op Krakatau, nog niet bekend, maar wordt alles gedaan om aan de overgebleven bevolking de eerste hulp te verschaffen. De Europee- sche ambtenaren en het garnizoen te Telok Betong (Lampongd.) is behouden De eerste stuurman Ampt en de machi nist C. Stolk, der Gouvernements-marine, zijn door de vloedgolf omgekomen, de veiligheid van straat Sunda is voorloopig verzekerd. Een man van groote gaven, een ster in de letterkundige wereld, een Neder- landsch schrijver is Vlaanderen en Hol land ontvallen. Henri Conscience die door zijn werken tienduizenden boeiden, die geschiedenis en Volksleven zoo meesterlijk wist afte- beelden is op een en zeventigjarigen leef tijd overleden. Henri Conscience zal onder zijn volk blijven voortleven, door zijne werken, omdat zij eene macht ten goede geweest zijn. Van goeder hand kunnen wij mede- deelen, dat de Illustratie Holland-Kra- katau de algeineene medewerking onder vindt van alle onze eerste artisten en letterkundigen. De redactie werd met de meeste welwillendheid aangenomen dooi de Heeren J. Bosboom en Dr. Jan ten Brink, terwijl de titelplaat waarop eene afbeelding van het eiland Krakatau met hare vulkanen voorkomt, alsmede eene teekening van de vermelde gouverne- ments-gebouwen vervaardigd door den Heer Cii. Rochussen. Verder hebben sedert onze laatste op gaaf hunne medewerking toegezegd de Heeren H. W. Mesdag, J. Vrolijk, J. A. B. Stroebei, H. A. van Trigt, J. W. Bilders, Mevr. BildersBose, C. Bisschop, Mevrouw Bisschop, Klinkenberg, van der Waals, F. L. Stiacke Jr., J. J. Destree, D. A. C. Artz, Cd. Busken Huet, Johan Gram, Arn. Ising, P. F. Brunings. J. Kneppelhout, L. R. Beijnen, Mevr. Koor- ders-Boeke en vele anderen. Voor de goede regeling der redactie vermeenen wij er op te moeten wijzen, dat de in zendingen gaarne voor 15 dezer worden ingewacht. Door de jongste vergadering der Maat schappij tot nut van 't algemeen is be sloten, voor veelbelovende maar minver mogende jongelieden, die aan het onder wijs der Rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam wenschen deel te nemen, tien beurzen uit te loven, elk van f 300 's jaars. Dientengevolge brengt het hoofdbe stuur van voornoemde Maatschappij het onderstaande te algemeener kennis 1. Alle in Nederland geboren en met terwoon gevestigde, onbemiddelde jonge lieden die den leeftijd van 17 jaren be reikt, een vak gekozen en reeds één of meer jaren het practisch onderricht in een werkplaats met vrucht genoten heb ben en daarenboven van bijzonderen aanleg blijk geven, worden ter mededin ging naar voormelde beurzen toegelaten. Ook voor onderwijzers en onderwijze ressen mits reeds in het bezit van een der akten- middelbaar onderwijs voor teekenen die zich in eenige kunst- industrieele richting wenschen te bekwa men, wordt de gelegenheid tot mede dinging opengesteld. 2. Met name, hoezeer niet uitsluitend, kunnen in aanmerking komen zij, die verlangen opgeleid te worden in het vak van meubelmaker, goud- of zilversmid, émailleur, ijzersmeder, terra cotta- of cementvormer, stukadoor, huis of sier- schilder, décorateur, tegel- of plateel schilder, patroonteekenaar voor tapijten, borduurwerken, geweven stoffen, behang sels enz., lithograaf, spiegel- of lijgtwer- ker. boekbinder, kunstdraaier, ivoorwer ker, lakwerker, décoratief beeldhouwer, metaalgieter, koperslager, tinwerker, stem pelsnijder, graveur, industrie-teekenaar voor fabrieken van haarden, lichtkroo- nen, bronzen voorwerpen, weeldeartike len, enz. 3. De beurzen worden voorloopig voor den tijd van één jaar verleend, doch kun nen voor nog twee, hoogstens drie daar opvolgende jaren, telkens voor één jaar vernieuwd worden, zoo de aanleg en de ijver der leerlingen daartoe voldoende aanleiding geven. Van hun kant verbinden zich de leer lingen, zoo die vernieuwing van de hun toegekende beurzen plaats heeft, den gan- schen cursus van drie of vier jaren te volgen. 4. Om tot de lessen, die uiterlijk 1 November e. k. een aanvang zullen nemen, te worden toegelaten, moetende kandidaten op een nader te bepalen dag bewijzen van genoegzame bekwaamheid geven in a. lezen, schrijven en rekenen l. de beginselen der nederlandsche en algemeene geschiedenis, alsmede die der aardrijkskunde c. het behoorlijk teekenen van een voorwerp naar de natuur en van een eenvoudig pleister-ornament. 5. Zij, die voor het verkrijgen van een der beurzen in aanmerking begeeren te komen, gelieven zich vóór 1 October a. s. schriftelijk aan te melden bij den algemeenen secretaris der Maatschappij (te Amsterdam, Kloveniersburgwal 27, onder overlegging van a. een extract hunner geboorte-acte; b. de noodige bescheiden tot toelich ting hunner aanspraken c. een voldoend getuigschrift van den patroon of van personen, onder wier leiding zij reeds eenig prac tisch onderricht in hun vak hebben genoten d. diploma's, getuigschriften, teeke- r.ingen en verdere stukken, die tot aanbeveling kunnen strekken. Programmas van het onderwijs en alle gewenschte inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den algemeenen secretaris der Maat schappij en bij den directeur der rijks school voor kunstnijverheid, den heer J. R. de Kruijff te Amsterdam. Het hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd de algemene voorzitter J. CONINCK WESTENBERG, de algemeene secretaris A. KERDIJK. 313de STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 10 en 11 September Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijs van f400. No. 9262. Prijzeu van f40. 1609, 1618, 1641 1642, 1652, 1668, 5617 5626 5633 5669 56775680 5697, 5698, 5705, 5717, 5751, 5758, 5760 5768 5783 7446 9109 9122 9131 9151 9224, 9238, 9245, 9260. 9329 9338 9354 9371 94299452 9454, 10569, 10579, 20206, 20233, 20239 20248 20279 20307 20399, 20401 20417 20442 20450 20457 20466 20489 20511 20569 20573, 20605 20612 20627 20670 20729, 20739, 20790, 20799. Te zamen 65 prijzen. BINNENLAND. Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land heeft het hem gedane aanbod, om benoemd te worden tot staatsprocureur in de Transvaalsche Republiek, niet aan genomen. Wegens het overlijden van den Graaf van Chambord, heeft het Hot den lichten rouw aangenomen voor 8 dagen. De Regeering moet voornemens zijn de belasting op het gedistilleerd nog te ver- hoogen. Nog moet de Minister van Financiënjvoor- nemens zijn de inkomsten van de Staats loterij te vermeerderen, door beperking der voordeelen van den tusschenhandel. Te Baarn heeft eene inschrijvingslijst ten behoeve van de Varna f 171.50 op gebracht. Bij een koninklijk besluit van 3 dezer is uit overweging dat het noodig is, de groote parades op de geboortedagen van de leden van het koninklijk huis on der alle omstandigheden zooveel moge lijk te doen plaats hebben bepaald, dat, wanneer in eenig tijdperk, bestemd tot het houden van groote of veldma- noeuvres, geboortedagen vallen van le den van het koninklijk huis, op die da gen de manoeuvres zullen geschorst wor den en door de troepen groote parade zal worden gehouden, waar ook, in groot tenue. De dag, waarop de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau te Utrecht zal plaats vinden, is nog altijd niet vast gesteld. Men hoopt nog, dat de plechtig heid door H.H. M.M. den Koning en Ko ningin zal worden bijgewoond, en men heeft daarom de bepaling van den dag aan Z. M. overgelaten. Het bedrag der door bemiddeling der Handelmaatschappij te Amsterdam naar Indië overgemaakte giften is reeds tot f58000 gestegen. GEMENGDE BERICHTEN. Een zakkenroller aan het station te Arnhem meende aldaar Zaterdagavond een goeden slag gemaakt te hebben door een heer twee portefeuilles uit diens demi- saison te ontfutselen. Ongelukkig voor den dief was deze Heer een dokter, wiens portefeuille, in plaats van bankbiljetten, slechts een aantal instrumenten bevatte. De andere portefeuille met gouden slootje was gemeikt J. W. D. M. Remember. Te Parijs is een advocaat in hechtenis genomen, verdacht van voor cenigen tijd geleden zijn moeder te hebben vermoord. Te Arnhem sloeg Donderdag een paard op hol, waarop een ruiter zat, die het dier niet tot stand kon brengen. Midden in de stad gekomen werd eerst een wagen met kinderen omgeworpen, die er geluk kig afkwamen, doch een eind verder struikelde het beest en kwam op een 72-jarige dame, die zoodanige wonden bekwam, dat zij eenige uren later aan de gevolgen overleed. Dinsdag zal voor de rechtbank te Rot terdam terecht staan, F. L. I. dokter te Haastrecht, ter zake van manslag door onachtzaamheid (bij het verleenen als verloskundige van assistentie bij een be valling.) De tentoonstelling werd Zondag jl. des daags bezocht door 20.000 en des avonds door 6000 personen. Een bewoner van de Wagenaarstraat te Amsterdam leed sedert geruimen tijd aan rhumatiek en was dientengevolge buiten staat om in de behoeften van zijn gezin te voorzien. Toen men Vrijdagmor gen aan zijn deur kloppende geen ge hoor kreeg, werd deze door de policie geopend. Hier vond men in de alcoof den man, zijn vrouw en hun vijfjarig zoontje dood te bed liggen. In de alcoof stond een pot met glimmende gedoofde kolen, zoodat niets anders mag worden aange nomen, dan dat het gezin, na vooraf be raamd plan, zich door kolendamp heeft doen stikken. Op de tafel in de kamer lagen drie rijksdaalders, met de kennis geving, dat die voor den dokter, die den man 't laatst behandeld had, bestemd waren. De rechtbank te Maastricht heeft naar den proc.-generaal bij het Hof te 's-Bosch verwezen Coenraad Pheiffer, oud 40 jaren, mandenmaker, geboren te Dhalen (Prui sen), laatstelijk gewoond hebbende te Ge leen en thans gedetineerd, beschuldigd van manslag, gepleegd in den nacht van 27 Juni 11. te Mechelen (Limb.) op V. H. aldaar. De beschuldigde is Zaterdag naar 's-Bosch overgebracht. Door de politie te Dordrecht is ter be schikking van den officier van justitie naar het huis van arrest overgebracht zekere B. de G., koopman te Sliedrecht, die zich in de vorige week vervoegd had bij den metselaar A. B. te Dordrecht, onder voorgeven eenige watermolens voor afbraak gekocht te hebben en die zaak voor gemeenschappelijke rekening te wil len uitvoeren. Na omtrent do overeen komst onderhandeld te hebben vroeg De G. ten slotte f25 voorschot voor reis geld, welke hem ter hand werden gesteld. Een paar dagen later zou De G. te Dor drecht terugkomen, om te zamen met B. de molens te ga?n opnemen, maar op den bepaalden tijd verscheen hij niet, zoodat vermoeden ontstond dat hier een voudig oplichterij in het spel was, het geen voldoende uit het ingesteld onder zoek moet zijn gebleken, om De G. na opsporing in arrest te houden. De Amerikaansche millionair John Ja-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2