NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Beelden uit het verleden. STOUTENBURGi VUURSGHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG. Feuilleton. No. 75 Woensdag 19 September 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. I. KADET EN OFFICIER CH AR VÓ. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des W'oenSdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertciitiöii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eenc viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleelits driemaal ia rekening gebraclit. Over de Tongkin-quaestiede eenig belangrijke die op dit oogenblik in ons werelddeel de aandacht trekt, schijnt in den Franschen Ministerraad aanvanke lijk geen eenstemmigheid te hebben be staan. Juist de heeren van wie men dit het minst vermoed zou hebben, bra ken een lans voor een gematigde opvat ting, namelijk de Minister Challernel-La- cour en Thibaudinde eerste was ge neigd aan China concessies te doen, de andere was het met zijn ambtgenoot voor Marine eens, dat geen maatregelen van ingrijpenden aard genomen konden worden zonder de Kamers te raadple gen. De President-Minister Ferry daar entegen moet zich verklaard hebben vóór strikte handhaving van het voorloopig verdrag van Hué, en voor het onver wijld afzenden van beduidende verster kingen, waaraan generaal Bouet inder daad dringend behoefte heeft. In het begin dezer maand hebben weer gevechten van eenige beteekenis plaats gehad. Een paar dagen vroeger was een aanvalskolonne der Franschen, bestaande uit 5 compagnieën marine- infanterie, 3 compagnieën Annamitische tirailleurs en één batterij alles gedekt door de kannonneerbooten, voorwaarts gerukt. Overstroomingen beletten den door Dag aan dag gaat het nu voorwaarts in Z. W. richting met een 12 a 13 rnijls vaart in de wacht en spoedig is het op 20° Z. B. gelegen Trinidad aan bakljoordszijde in het gezicht, welk eiland door sommige onwetenden reeds voor Java's kusten wordt gehouden. De F. S. laat zich niet onbetuigd, ook dan niet, wanneer de breedte der passaat overschre den is en de variabele winden zijn ingetreden. Alhoewel de zeilaanwijzingen van den beroemden Maury in 1852 nog niet van algemeene bekend heid zijn en de toepassing daarvan bij velen, die er van gehoord hebben, schipbreuk lijdt op de gehechtheid aau het oude, zoo schijnt het dat de kapt. S. daar anders over denkt, 't Zij geheel vertrouwende op de wetenschappelijke aan wijzingen van den verdienstelijken Amerikaan, 't zij ook wellicht bij intuitie, de F. S. neemt op last van den kapitein eene vrij zuidelijke rich ting, laat de Fristan 'd Acunha-groep, die alleen voor het zeemansoog aan de boven het land lig gende wolken herkenbaar is, aan stuurboords zijde en stevent, voortgestuwd door de Westelijke winden, die op deze breedte reeds heerschen, in de gewenschte richting naar het doel. Naar het jaargetijde te oordeelen, is het winter op 40° Z. B., maar 't schijnt dat de grijsaard zijnen kouden adem over deze streken nog niet heeft laten gaan. De zee is kalm, bijna vlak zwermen van Kaapsche duiven en albatrossen van aller- marsch zeer, er» op sommige plaatsen moesten'de Franschen tot aan tie borst door het water waden. Op eenigen af stand van Son-Tay hadden de „Zwarte Vlaggen" sterke stellingen, die met de bajonet werden genomen. Be vijand ver loor het vierde van zijn strijdkrachten, of duizend man de verliezen der Fran schen liepen, dooden en zwaar gewon den, tegen de vijftig. Drie vaandels wer den buit gemaakt, alsmede vele wape nen. Generaal Bouet liet in de geno men stellingen 300 man bezetting ach ter en nam daarna den terugtocht aan naar Hanoi, waar hij zeer blijde zal zijn als de versterkingen, tot welker zending de Fransche Ministerraad definitief heeft besloten, zullen aankomen. Het diplomatiek spel tusschen China en Frankrijk begint eentonig te worden, en de Franschen hebben wellicht gelijk dat zij met -een (linken troep-naar het tooneel van den strijd te sturen, den knoop maar trachten door te hakken. Wel heeft de ambassadeur Tseng laten doorschemeren dat, zoodra nieuwe Fran sche strijdkrachten Port-Saïd passeeren de Chineesclie troepen de grenzen van Tongkin zullen overtrekkenmaar men begint dergelijke verzekeringen wat lager te taxeeren.. De onderhandelingen zijn de laatste dagen weer te Londen gevoerd, waar Tseng samenkomsten had zoowel met Lord Granville, den Britschen Minister van Buitenlarrdsche Zaken, als met den lieer Waddington, den Fran schen gezant te Londen. De quaestie schijnt niet hoofdzakelijk te loopen over de suzereiniteit van China in Annam en het Franse.h «protectoraat» over Tong kin hierover zou men het vr ij gemak kelijk eens worden, maar over Chi na's eisch om tusschen de Fransche pos ten en de eigen grenzen een zoogenaamde «neutrale strook» te hebben, waar geen vreemdelingen zich zouden mogen vesti gen. Nu bevinden zich daarvolgens beweren der Fransehen, belangrijke goud mijnen, waar op dit oogenblik niemand iets aan h§eft en die zij gaarne door de inboorlingen ten hunnen voordeele zou den laten exploiteeren. De Britsche politiek staat nagenoeg stil. De premier deed een zeetochtje langs de Schotsehe Noordzee-kust, in gezel schap van den dichter Tennyson, en kwam zoo in aanraking met mensclren die hem nog nooit gezien hadden en hem niette min met hartelijke betuigingen van eer bied en sympathie begroetten. Vandaar stak hij over naar Noorwegen en zal denkelijk ook even een kijkje nemen te Kopenhagen. De quaestie van de aanhechting van Nieuw-Guinea bij de Australische kolo niën is nog niet uitQueensland, Victoria en Nieuw Zuid-Wales hebben nogmaals op bekrachtiging van liet beruchte besluit aangedrongen. Lord Derby heeft thans geschreven dat ér volstrekt niets van kan komen: Engeland wil geen inbreuk ma ken op de rechten van andere Mogend heden die er reeds handelsbetrekkingen hebben aangeknoopt. In de Spaansche politieke wereld heb ben af en toe van die kleine schermut selingen plaats, die als voorspel beschouwd moeten worden van den parlementairen strijd na de aanstaande heropening der Cortes. De zich noemende „dynastieke linkerzijde" aanvoerder maarschalk Ser rano, heeft besloten het Ministerie Sa- gasta te bestrijden daarentegen verze kerde de Voorzitter der Kamer, de heer Posada Herrera den premier, dat hij zijn staatkunde zal ondersteunen. De gezant te Parijs heeft ontslag gevraagd omdat het Kabinet, door hem nauwkeurig in gelicht omtrent de bewegingen van Zo- rilla en de zijnen vóór de jongste on lusten, van zijn berichten geen notitie nam. De Koning (die zich thans in Duitsch- land bevindt bij de groote militaire ma noeuvres te Merseburg welke de Keizer ook bijwoont,) weigerde op advies van het Ministerie, dat ontslag aan te nemen. In Croatië is het thans rustig. hande grootte en kleur omringen het schip en geven eene nieuwe afleiding. Met haak en lijn worden eerstgenoemden verschalkt en met jacht geweer, soms zelf met pistool, laatstgenoemden geveld, zonder dat er eenige redelijke verwach ting bestaat orn deze dicht gevederde en gevleu gelde reuzen te bekomen, ook al wil het toeval nu en dan. dat het lood hen doodelijk getroffen heeft. Zoo gaat het voort en de F. S. laat er zich aan gelegen liggen om de schade, in de Spaansche Zee door tegenwind geleden, in te halen. Zonder beduidende tegenspoeden, door het schoonste weder begunstigd, is tot dusverre de reis vervolgd; nog heeft geen storm het schip geteisterd en heeft men nog steeds „in Abra ham's schoot" geleefd. De lengte van de twee eilanden St. Paul eu Amsterdam is bereikt en daarmede het hache- 1 lijke punt, waar de stormen van den Indischen Oceaan in blinde woede heerschen en zich uit de i cyclonen-en orkanenboog losrukken, om zich geweldig en vreeselijk den stouten zeevaarder vijandig tegenover te stellen. Met recht wordt deze streek de stormhoek genoemd; weinig schepen die daar niet den ge wonen tol betalen aan het wisselvallige element, waarop de menscli moedig en door geene ge varen afgeschrikt, den strijd tegen de vreese- lijkste krachten die in de natuur werkzaam zijn, volhoudt en daarin meestal overwinnaar blijft. De F. S. ondervindt diteen hevige Zuider- storm is losgebrokenmet vreeselijk geweld, bulderend en huilend, beukt de storm de eiu- delooze oppervlakte var. dezen geduchten Oceaan. Hemelhoog loopen de inet schuim overdekte en witgekopte golvenzwart als inkt kleurt zich het water, waarin de loodkleurige, rnet zware wolken overdekte hemel zich terugspie gelt eene menigte van stormvogels omringt het schip en beweegt zich in breede klingen daar omheen; het zijn de onheilspellende med- gezellen van den zeeman, die in dezen onmete- lijken Oceaan den kamp op leven en dood rnet de natuur aanvaardt en hem moedig ten einde strijdt. Bliksemschicht op bliksemschicht door klieft het uitspansel en geeft kortstondig een volledig overzicht van den woedenden strijd der elementen. Gelukkig betoont zich ook nu de F. S. een uitnemend zeeschip. Hij ligt bij den wind als eene boot en rijst en daalt, ah gehoorzaamde hij aan een heimelijke kracht, regelmatig en zon der schokken op de reusachtige golven, die uit het Zuiden, door den wind roortgezweept, ieder oogenblik het ranke vaartuig dreigen te over stelpen. Alles is rnet zorg gesloten, opdat de stortzeeën het schip niet zullen doen te gronde gaan; de zeelieden doen met ware doodsverach ting in masten en tuig hunnen plicht, de ka pitein en zijne stuurlieden staan moedig en vast beraden op hunne posten en iedere kominando, ieder bevel getuigt van een kalmte en zelfbe- heersching, die ook den onverschilligste bewon dering en ontzag inboezemen. Drie etmalen, drie lange etmalen is het schip in den wilden storm gewikkeld, ten prooi aan het machtige element; de barometer, die trouwe inedgezel van den zeeman, wijst gedurende al dien tijd toeneming van gevaar aan en voorspelt een weinig be moedigende toekomst, maar niets doet den rnoed en bet zelfvertrouwen wankelen van hen, aan wier zorgen en beleid de brooze kiel is toever trouwd en tot dusverre wordt de schijnbaar hopelooze strijd tegen de natuur, met den besten uitslag bekroond. Gelukkig is de storm voorden koers gunstig en hoezeer aan zeilen niet te denkan valt, rnen is zeker dat men met wind en stroom niet van den goeden koers wordt af gevoerd. Eenige soldaten van het detachement, die reeds van den aanvang der reis af. den ar beid van het scheepsvolk hebben medegemaakt, bewijzen in deze gevaarlijke oogenblikken on betaalbare diensten en toonen dat ouder het nederige kleedsel van den miskenden, veeltijds Amersfoort, 19 September 1883. Ramp van Bantam. Bij de Commissie alhier is sedert on ze laatste opgaaf nog ingekomen van P. S ƒ60.— F. d. T. ƒ20.— Mr. J. G. A. v. Z. ƒ10.v. d. G. 10.—M. v.B. ƒ10.— Ds.W. ƒ5.— N. N. ƒ5.— J. C. L. 3.H. A. S. L. ƒ2.totaal met de vorige opgave 542.50. De Jury der Internationale- Koloniale- en Uitvoerhandel Tentoonstelling te Am sterdam, heeft aan onze onderstaande stadgenooten bekroningen toegekend voor hunne inzending, als Garjeanne Sc Cogouden medaille. J. Schulinan gouden medaille Amersf. Beijersch Bierbrouwerij: zil veren medaille. B. van Leer: zilveren medaille. Kon. Stoomschors- en llunfabriek, M. Wolff Mz.zilveren medaille. Gebr. Visser: bronzen medaille. Huet, Overeem 8c Co., Beuker Sc van der alk, L. A. Schaap en E. E. Visser: Eervolle vermelding. De leden van liet comité van uitvoe ring zijn door Z. M. des Konings be noemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. verachten „koloniaal" evenzeer moedige harten slaan als onder den geborduurden rok van ad miraal of generaal. Eindelijk begint de barometer te rijzen de kapitein verklaart „dat het begint af te buien", de zee begint gaandeweg slechterte worden en reeds kan een zeil worden bijgezet. De lucht begint te breken en gretig staan kapitein en stuurlieden met oc- en sextant gereed om de eerste zonnestraal de beste te bespieden, ten einde de plaats te bepalen waar men zich wel na dezen hevigen storm bevinden mag. De zon is geschoten, de wetenschap hervat hare rech ten en zegt met onomstootbare juistheid, waar de F. S. zich bevindt. De koers wordt nu N. N. O. genomen en wederom is het, als of de F. S. het oponthoud zoekt in te halen. Vier of vijf et malen lang wordt met 70 tot 75 duitsche mij len per etmaal, koers gezeild. Het edele zee schip draagt met het grootste gemak alle zei len die dienst kunnen doen; bevallig legt het zich aan lei op zijde en doorklieft de nog woe lige zee, waarvoor het voor den boeg het water ver in de hoogte doet opspatten terwijl een sluier van schuim rechts en links debaanaan- toonen, waarlangs het zich in vliegenden vaart beweegt. Daar klinkt het land vooruil" van den uitkijk. Alles spoedt zich naar boven en wederom meenen velen en nu met meergrond dan vroeger, dat de langgewenschte kust van Java in 't gezicht is. Maar ook thans nog is het antwoord eene teleurstelling; het is Christ mas eiland dat eenzaam en verlaten op I0"30' Z.B., in den vollen oceaan als een wachter in de nabijheid van Java den naderenden zeeman tot een wisse baak dient. Het eiland wordt op ongeveer 6 mijlen afstands, maar overigens vol komen zichbaar voorbijgezeild en aan vragen naar inlichtingen nopens dit vorloren stukje gronds aan kapitein en stuurlieden ontbreekt het niet, niettegenstaande niemand daarvan meer weet te zeggen, dan dat, nog niet lang geleden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1