Scherpenzeel. Met groote ingeno menheid hebben wij bemerkt dat onze ijveiige en bekwame geneesheer Dr. Boek houdt, zich, met het oog op de cholera- berichten, bezig houdt met het onder zoek van het drinkwater dezer gemeente, waartoe bijna ieder inwoner, opzijn initia tief, zijn aandeel heeft moeten bijdragen. De aanvragen tot plaatsing op de open bare meisjesschool nemen toe; naar wij vernemen is liet getal tot vier en zestig gestegen. Aan solliciteerende dames on derwijzeressen is geen gebrek, want het getal moet zeer groot zijn. Maandag jl. had te Harderwijk een zekere K., timmermansknecht, het on geluk van een in aanbouw zijnd huis te vallen, ongeveer 40 voet hoog; bewus teloos werd hij van een ijzer voorwerp, waarop hij terecht kwam, naai het mi litair hospitaal gebracht; zijn toestand is van dien aard, dat hij gisteren naar zijne ouders alhier vervoerd kon worden. Maandag avond werden door de Politie alhier op de Langestraat twee mansper sonen aangehouden, wier uiterlijk niet veel vertrouwen wekte en die reeds ge- ruimen tijd aldaar heen en weer hadden geloopen naar het politie-bureau over gebracht bleek het al spoedig dat beiden zich kort voor hunne aanhouding onder de Gemeente Soest hadden schuldig ge maakt aan diefstal van eenige vrouwen- kleedingstukken welke aldaar op een ak ker hadden gelegen en door hen en pas sant waren medegenomen om bij den uitdrager K. alhier te verkoopen. Beiden werden heden morgen gevan kelijk naar Utrecht overgebracht en moeten reeds meermalen in handen der justitie zijn geweest. Tegen een tweetal personen, alhier woonachtig, die zonder vergunning van den eigenaar, aardappelen rooiden en bij vergissing medenamen is te dier zake procesverbaal opgemaakt. Deze loffelijke arbeid verdient waar deering, vooral omdat er nog zooveel, ten dien opzichte, ter algemeener nutte, te doen valt; en men hoopt daarom, niet zonder grond, dat de vrijivillige moeite, die Z.E. zich in dezen getroost, eene vingerwijzing zijn moge voor het ge meentebestuur om, harerzijds, een krach tig onderzoek in te stellen naar de rein heid en bruikbaarheid van vele woningen, en naar de gesteldheid der privaten eri mesthoopen, wier verpestende stank en nadeelige uitwaseming, hier en daar, op geruimen afstand, merkbaar is, en dit te meer daar reinheid en frissclie lucht als béhoedingsfactoren worden aan gemerkt. Men kan tegen dien verschrikkelijker) vijand zich immers niet te vroeg en te duchtig wapenen; waartoe voorbchoed- viiddelen zeer zeker ook, in de eerste plaats behooren. BINNENLAND. Bij de opening der zitting van de Ka mers was Z. M. de Koning niet verge zeld van den Kroonprins. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de minister van koloniën een ïnge- de bemanning van een verongelukt schip daar eenige dagen in kommer en ellende geleefd, tot zij uit hunnen hachelijken toestand gered werden, 't Is eene zeer nuttige verkenning ge weest, dat hooge Christmas eiland. Men weet nu met wiskundige zekerheid waar men staat en welke de beste koers is om de nabij zijnde straat Sunda te bereiken. Dat de F. S. in de buurt van Java is, getuigen reeds den volgen den dag de veelvuldige nsnijders" of „kleerema- kers" een soort vau kleinen reiger, die het schip omringen en somwijlenonbevreesd tusschen tuigen en zeilen heenvliegen, waarin zij zelfs nu en dan zoo verward geraken, dat zij op het dek r.edervallen. Nog één etmaal met slappe oostelijke koelte, daar klinkt opnieuw de uitroep: nel vooruit." Nu is het Java, de passagiers, de equipage, allen gevoelen het, dat het schoo- ne Java in 't zicht is. Nieuwsgierig verdringt zich ieder op de campagne, om met kijkers ge wapend den eersten aanblik van het beloofde land te genieten, maar 'tis tevergeefs. Wat de zeeman aan de opeenstapeling var. wolken in eene bepaalde richting als land weet te onder kennen, is voor den niet-zeeman en zijn onge oefend oog een vruchteloos zoeken en onwillig legt hij den kijker neder met de eenigszins norsche verklaring, »ik zie niets. «Maar langza merhand begint de landmassa zich helderder aan den horizon afteteekenen in den beginne als een donkerblauwe wolk, die al duidelijker en duidelijker, door zijne onveranderlijke ge daante en zich niet verplaatsend, den vorm van hoogland aanneemt, zijn eindelijk de onmisken bare kenteekenen daar, dat Java's Z. W. punt, Java Hoofd,» herkenbaar aan den als regen scherm gevonnden en ook daarnaar genoemden «Govnoetnj Payongin het gezicht is. Een kreet van vreugde, waaronder zich een gevoel vandank- nie'.'.r naar Curasao gezonden om de noo- dige opnemingen te doen voor de ver betering der haven en voor de plaatsing van bet droogdok. Het is zijn streven 0111 de haveninrichtingen van Curasao in uitnemenden staat te brengen tegen de opening van het Panama-kanaal. Dit ter toelichting van de zinsnede der troon rede, dat de aandacht der Regeering ge vestigd is op de gevolgen, die voor de kolonie Curasao zijn te wachten van de doorgraving der landengte van Panama. (Vad.) De Burgemeester van Eede Jhr. Van Borssele, is door Z. M. den Koning-Groot hertog benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Door bemiddeling van de Nederland- sche Handel-Maatschappij is weder ƒ25000 overgemaakt aan de plaatselijke Com missie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve ƒ111,000. Te Dordrecht heeft eene schaal-col- lecte voor de noodlijdenden in Nederl.- Indië 2408,51 opgebracht. De collecte te Wageningen bracht ruim 675 op. Docter F. L. J., uit Haastrecht, die be schuldigd was van manslag door onvoor zichtigheid bij de behandeling van eene kraamvrouw, is heden door de Arron dissement.Rechtbank te Rotterdam vrij gesproken. De tentoonstelling te Amsterdam zal tot 31 October geopend blijven. Wij ho pen echter, dat de arme Javanen en Ma- leiers en de Surinaamsche inboorlingen enz. niet gedwongen zullen worden om ook die maand daar te blijven. Nu reeds lijden enkelen aan koude en heimwee. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Hilversum een brutale diefstal plaats gehad in den kelder van den bier slijter M. van der Wal. De dief of die ven hebben zich door verbreking van de sluiting van het keldergat toegang weten te verschaffen en hebben uit een kistje een bedrag van ƒ196 gestolen. Eenïg bankpapier tot een bedrag van ƒ200 in eene portefeuille geborgen, is onaange roerd gebleven. Voor het garnizoen te Delft is aanbe steed het lenoodigde ligstroo voor het garnizoens-nachtleger. Minste inschrij vers der levering voor een jaar van 1 Nov. 1883 tegen 35 per 1000 kg., wa ren de Heer Ammerlaan, uit Delft, en Nederpelt, uit 's Gravenhage. GEMENGDE BERICHTEN. Door de pokken zijn in de vorige week te Oud-Beierland aangetast 24 personen te Nieuw-Beierland drie, te Leiden twee, te Rotterdam drie, te Kralingen en te Leiderdorp één. Doorliet inslaan van den bliksem, ont stond Vrijdagnamiddag een hevige brand te Nederweert, bij den landbouwer P. J. Het woonhuis met de meubels, benevens de schuur met eene groote hoeveelheid stroo en hooi in den stal branden geheel af. Een en ander was verzekerd. baarheid voor den tot dusverre behouden over tocht mengt, is de eerste welkomstgroet aan het land, dat voor allen de bakermat kan zijn van geluk en voorspoed en maar wie denkt daaraan op zulk een oogenblik voor velen een ontijdig graf zijn zal! Langzaam vervolgt de F. S. de aangegeven koers, steeds helderder wordt de omtrek van het land, waarvan nu ook de lagere deelen zicht baar worden en spoedig vertooncn zich de hoog ten van Prinsen-Eiland recht vooruit. Nu staat te beslissen welke richting de F. S. nemen zal, d. i. zal de Behouden Passage, het nauwe vaar water dat Prinsen Eiland van Java scheidt ge kozen worden of zal men zijn ongeduld bedwin gen en liever de groote Straat kiezen. De bedachtzame kapitein kiest het laatste. De timmerlieden en de Monnik die rechts en links de Behouden Passage bewaken, hebben te veel offers gevorderd, dan dat men het wa gen zal, zich aan eene stranding met al de daaraan verbonden gevaren bloot te stellen. Het voorbeeld van den Johan Jacob ten vorige jare die op de Zuidpunt van Prinsen Eiland schip breuk leed en waarvan de opvarenden na na- meloozen ellende, noode gered werden, maant tot voorzichtigheid en hoe zeer ook de teleur stelling op veler gelaat te lezen staat, het on verbiddelijke bevel tot afhouden wordt gegeven en de F. S. keert den steven weder naar den vollen Oceaan. 't ls gelukkig voorkorten tijd dat men op zijne schreden terugkeert, want zie, voor dat men er op bedacht is, heeft de F. S. het languitgestrekte rif van het gevaarlijke Prinsen-eiland in breeden kring omgezeild en ligt thans recht voor het midden der straat, waarin zich het hooge Kra- katau vooruit en de eenzame maar reusachtige Keizers piek op Sumatra's zuidkust nagenoeg Te New-York werd onlangs een «Chris telijk Tehuis voor onmatige vrouwen" opgericht, dat reeds bewijzen levert van het nuttige dier inrichting. Damesuit.de hoogere klingen der maatschappij heb ben tusschen hare muren schuilplaats gezocht tegen de verleidingen van den bedwelmenden beker of van opium, ten einde aldaar gespeend te worden van dien vreeselijken dorst, waarvan de be vrediging haar zoo laag had doen zinken. Een bekende jonge dramaschrijver, de heer Roderich Fels, uit Berlijn heeft zich in de vorige week doodgeschoten wegens het weinige succes van een nieuw stuk, dat te Hamburg is opgevoerd. Volgens een Fransch blad was er een complot gesmeed om den Koning van Spanje te vermoorden, terwijl deze te Parijs vertoefde, maar de maatregelen van de policie verijdelden het plan. Bij den Engelschen Minister van Bin- nenlandsche Zaken hebben zich thans reeds 3000 sollicitanten aangemeld voor het beulsbaantje. Gisteren heeft te 's-Gravenhage de opening plaats gehad van het Congres over de prostitutie. Het werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, waaronder vele dames. De voorzitters der beide Kamers, de burgemeester der re sidentie, verscheiden oud-ministers en leden der beide Kamers waren tegen woordig. Zoowel de rede des heeren La- veleye als die van den heer Pierson, den predikant, werden zeer toegejuicht, dat was insgelijks in hooge mate het geval met de toespraak gehouden door me vrouw Butler, die met zachte doch sym pathieke stem tot strijd aanvuurde. On der de ingekomen stukken behoorde de adhaesie van den oud-minister den heer Modderman, wien warme hulde doorLa- veleye werd toegebracht. Den Engelsehmun Pichwell is het on langs gelukt een photographischen toe stel samen te stellen, die, op een schip met het kompashuisje in verbinding ge bracht, elke beweging der magneetnaald en dus ook van het schip zelfwerkend registreert en wel op eene wijze, waar door nauwkeurig blijkt, hoe lang het schip dezelfde richting gevolgd heeft, wan neer en hoe lang het daarvan afgeweken is. Hierdoor wordt derhalve een vertrouw baar toezicht op de werkzaamheid van den stuurman verkregen. Te Munnekebuien (gem. Weststelling werf) stond dezer dagen de schippersknecht H. Grediet bij den kastelein K. K. te pra ten, en liet hem een geladen pistool zien. Eensklaps ging het schot af en dooi boor de hem de hand. Het denkbeeld, dat men met geladen vuurwapenen voorzichtig moet zijn, schijnt nog altijd bij een aantal mensclien niet te kunnen postvatten. Een blindgeborene is dezer dagen te Buffalo ziende gemaakt. Het was een achttienjarig Indiaansch meisje uit Erie. Dr. Kittinger voerde de kunstbewerking uit. Terstond na de eerste snede riep zij uit: «Dat moet licht zijn!» De ope ratie was zoo goed gelukt, dat de dok ten voeten uit aan 't oog vertonnen. Hier begint het prachtige tafereel van de Straat Sunda, een tafereel zoo eenig, zoo won derschoon, dat alle beschrijving daarvan vrucht- teloos zoude zijn. Men inoet haar gezien heb ben, dien prachtigen doortocht, die de twee groote Sunda eilanden van elkander scheidt, oin er het ware schoon van op te merken e te gevoelen. Al naar gelang de wind gunstig blijft, vordert het schip langzaam steeds ongeveer het midden der Straat eu Prinsen eiland met zijne niet hooge pieken rechts houdende. Van liever lede komt aan stuurboordzijde de lachende kust met hare hooge met wouden bedekte bergen te voorschijn en levert telkens, van een .,ieuw standpunt gezien, ook nieuwe tafereelen van natuurschoon die de vroegere schijnen te over treffen. 't Is in het begin van Augustus en de oost- mousson, het dro^e jaargetijde, heerscht onver anderlijk op deze gezegende eilanden die zich in eene zee van licht baden. Nu eens wijkt het hooge gebergte binnen waarts en vertoont zich eene ell'eiie, met kokos palmen en andere tropische gewassen overdekte laagvlakte, die vriendelijk en uitnoodigend, het verlangen le.endig maakt, om daar even voet aan wal te zetten. Dan weer zijn het de uit- loopers van het Bantamsche gebergte die tot aan de zee vootaioopen en in steile ontzag wek kende rotswanden eindigen, die door hunne eigenaardige schakeeringen van licht en scha duw, een verrukkelijk denbeeld geven van het zooveel bezongene eiland. Aan bakboordszijde het schilderachtige uit een reusaehtigen berg bestaande Krakatau, dat als voorwachter der schoone Straat, nagenoeg in het midden daarvan gelegen, langs zijne bewoude hellingen het uit zicht openlaat op de verder naar Sumatra ge- ter het meisje een korte poos hare oogen liet gebruiken voor zij verbonden wer den. Zij was in het eerst stom van ver bazing over de nieuwe indrukken die zij ontving. Vooral over haar eigen uiter lijk was zij verrukt. Zij had niet ge dacht, verklaarde zij, dat zij zoo mooi was. In een gisteren te Rotterdam gehou den bijeenkomst van werklieden-vereeni- gingen, in zake het algemeen stemrecht, in welke vergadering overigens weinig nieuws werd ter sprake gebracht is eene motie aangenomen, om uit te spre ken »dat de dadelijke invoering van al gemeen stemrecht in 's lands belang is, en dat allen, die het tegenhouden, een onderdrukking bestendigen tegen het be lang van het algemeen.» De gemeenteraad van Weenen had den burgemeester van Rome uitgenoodigd ter bijwoning van het tweede eeuwfeest der bevrijding van Oostenrijks hoofdstad uit de macht der Turken. Door de liberalen van Italië werd dit besluit zeer gunstig opgevat en hun voldoening werd niet weinig verhoogd door de wijze, waarop hertog Torlonia, bedoelde burgemeester te Weenen ontvangen is geworden, en door den toost, op hem uitgebracht. Zij zien daarin een hulde „aan het nieuwe Rome, den kampioen van vrijheid, orde en vooruitgang. Volgens berichten, welke de Standard uit Hongkong ontvangt, was in den toe stand te Canton geene noemenswaardige verandering gekomen. Op de muren waren plakkaten gehecht, waarin met vernieling van de eigendommen der Europeanen ge dreigd wordt, indien de Regeering ver goeding mocht verleenen voor de te Can ton bij de muiterij aangerichte schade. De vreemdelingen zijn thans echter goed beschermd. De blokkade van Tonkin wordt door de Franschen minder streng gehand haafd, en schepen worden na voorafgaand onderzoek toegelaten. In Zoeloeland en Stellaiand moet, vol gens een telegram uit Durban aan de Times, groote wanorde heerschen. Tevens wordt gemeld, dat de Transvaalsche de putatie gisteren uit Pretoria zou vertrek ken en ook de Kaapsche Premier dien dag naar Engeland zou gaan, tot het sluiten eener leening. Voor den landbouwer in de Groning- sche veenkoloniën zijn de vooruitzichten zeer gunstig. Het hoofdproduct-, de aard appel, is zoo goed gelukt, dat men ver wonderd staat een slechten in den schotel aan te treffen. Daarbij is de opbrengst zeer groot, de hectare levert van 350 tot 450 HL. Toch is ook hier weer een „maar" bij; de prijzen zijn te laag om de beurs te doen overloopen. Intusschen, en dat is bij zulk een ruimen oogst dubbel ondankbaar er, slecht, maakt men van een kunstmiddeltje gebruik om den prijs te verhóogen, de aardappels worden door natte klei gehaald, nemen daardoor het uiterlijk aan van hun hooger staande broeders, de kleiaardappels, worden in gescheept naar Holland en daar in over eenstemming met hun uitwendig voor komen, als „kleiaardappels" aan den man gebracht. legen eilanden Sebessi en Seboekoe, die hoewel lager van grondslag met eenen weelderigen plantengroei overdekt als donker groene vasen op het zilveren spiegelgladde water schijnen te drijven. 't Is als bevindt men zich, nu Krakatau voor bij gezeild is en met de zuidkust van Sumatra samenvalt (de zeelieden noemen dit „in het land") in één groot meer, welks kalmte en zacht golvend oppervlak niet zou doen vermoeden, dat dit de machtige schoot is, die den Indischen Oceaan met dej Java- en verder met de Chi- neesche zee verbindt. Tal van komende en gaande koopvaarders, inlandsche vaartuigen en onder den Java-walvisschersprauwen,' allen van den meest uitloopenden vorm, kruisen in alle lichtingen op dit lachende watervlak, dat al naar gelang inen noordwaarts komt, ineer en meer op een b'eede stroom begint te gelijken en telkens nieuwe tafereelen van natuurschoon aanbiedt. Zoo treedt nu eens. door stroom dan eens door eene lichte landkoelte geholpen, ieder punt van de Straat Sunda, met al zijne eigen aardige schoonheden opvolgend voor 't oog der genen, die op de F. S. van ongeduld branden om dat land te betreden, dat zich zoo bekoorlijk voordoet als wilde het hen, die het komen be zoeken, eenen onvergetelijken welkomstgroet brengen. Java's 4de punt is reeds „achteruit," het grillig gevormde Dwars in den Weg, nage noeg in het midden van het engste gedeelte der Staat gelegen, gaat langzaam voorbij en de F. S. nadert Anjer zeer nabij, met het doel om zich van daar naar Batavia te laten melden. Verscheidene schepen liggen hier ten anker, 't Zij om op goeden wind, 't zij ook om op orders te wachten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2