Olficiëele Publiatie. Buitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. Scherpenzeel. De collecte voor de ramp op Java heeft alhier ƒ105,30'/a op gebracht. den, wat door dezen vertooner werd vol- en uitgehoudenis voor een gewoon mensch niet te doen. Het moet dus ge schied zijn door iemand van staal. Krupp levert het beste gietstaal, ergo enz. Daar stond hij dan, met een flink draaiorgel om den hals gehangen, in navolging van een moorduitlegger, als maneschijnvoor- valuitlegger het verterend vuur der liefde te schilderen. Telkens als hij een deel der plaat met luider stemme had ver klaard, luisterde hij het gesprokene op door eene gepaste draaiorgelmelodie. Te halfacht veranderde de gietstaalper soon in de Hanepenspel-directeur. Een doeltreffend muzikantental verscheen op de balustrade der Hanepentent en doe delde eenige lokdeunen. Nauwelijks ver stomden de geluidstrillingen in de blaas instrumenten of de gorgel van den als Pierrot gecostumeerden directeur bracht een vloed van nog veel aanlokkender woor den voort, en een stroom van bezoekers drong, getrouw kwartjes offerend, de tent binnen. De voorstelling nam een aanvang. Maar wie schildert, wat daar te hooren en te aanschouwen viel! Waar vindt men woorden om de aandoeningen te schet sen, die werden opgewekt bij het aan schouwen van dieren, die er niet waren, of anders waren, dan zij met woorden werden afgeschilderd. Wie bleef onbe wogen bij het optreden van Cetewayo en de verklaring der geestig geteekende en kunstig geschilderde platen! Daar de tent te klein was om alle f'eestgenooten te gelijk te bevatten, werd de Hanepensvoor- stelling eenige malen herhaald en daar bij voor afwisseling gezorgd, in het be lang van hen, die het genot meer dan eens wilden smaken. Verzuimd mag niet worden te berichten, dat bij de laatste representatie de pas aangekomen, zoo moeilijk tembare Braziliaansche aap ten tooneele werd gevoerd. Het bal, dat van 8 tot 10 uur voor jon geren en daarna voor ouderen werd ge geven, was zeer geanimeerd. Een groot deel van het gegoede Amers- foortsche publiek heeft een aangenamen avond doorgebracht. Hulde en dank zij daarvoor toegebracht aan allen, die er toe hebben medegewerkt. Hun voornaam ste doel, gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers van den ramp van Kraka- tau werd gelukkig ook bereikt. Het feest heeft zuiver opgebracht de som van (Vervolg in het volgend No.) Sedert onze laatste bespreking van de voornaamste gebeurtenissen buiten de gren zen, zijn de berichten aangaande de Tongkin-expeditie er niet beter opge- worden. De stelling bij Palan, den len September door generaal Bouet met zoo veel moeite genomen, zou onhoudbaar zijn en eerlang in handen der „Zwarte vlaggen" moeten vallen een later tele gram van den «Standard"- correspon dent te Hongkong meldt, dat de Fran- schen een nederlaag geleden hebben, zon der bijvoeging van plaats, tijd en wijze. Meer en meer is gebleken, dat de strijd krachten in Tongkin niet voldoende zijn voor het offensief optredenwaarvan Bouet zulk een voorstander is, dat hij het plan had gevormd Son-tay aan te tastende regeeringscommissaris Har- mand was daar om goede redenen,zeer tegen, en insgelijks de commandant der maritieme middelen schout - bij - nacht Courbet. Het gevolg van dit conflict is geweest, dat Bouet tijdelijk van zijn com mando werd ontheven en met een zen ding naar Hongkong is belast, terwijl de opperste leiding nu is opgedragen aan den admiraal. Kolonel Bichot voert het bevel over de troepen te land. Het is te begrijpen dat onder die om standigheden de Chineesche gezant Tseng zich niet druk maakt met de oplossing der quaestie. De voorstellen, door den Franschen premier Jules Ferry gedaan, en die deels op de handelsbetrekkingen, deels op de suzeremiteit over Annam be trekking hebben, vinden, althans wat de laatste aangaat, te Peking weinig bijval, reden genoeg om de toezending van het antwoord zoo lang mogelijk uit te stel len. Slechts een zeer schitterende over winning dei Franschen zou den stand van zaken kunnen verbeteren, en daarop bestaat al zeer weinig kans. Verschillen de geruchten duikelen nu en dan op, dat Engeland als bemiddelaar zou willen op treden voorhands is ook dit vrij onwaar schijnlijk. Een eenvoudig zeetochtje van Glad stone met een paar familieleden en vrien den, onder deze laatsten de dichter Ten nyson, heeft heel wat pennen in bewe ging gebracht. Met de stoomboot Pem broke Castle werd een bezoek gebracht aan Kopenhagende premier ontving daar een uitnoodiging voor een diner ten Hove, op welke eer hij zoo weinig was voorbereid dat hij niet eens een zwarten rok bij zich had. Het diner werd ook bijgewoond door den Czaar en den Koning van Griekenland, en den Deen- schen Kroonprins, met hun gemalinnen. Als contra-beleefdheid inviteerde Glad stone het hooge gezelschap aan boord aan die uitnoodiging werd voldaan, en een dejeuner vereenigde daar meer vor stelijke personen als wel ooit bij een Engelsch Minister aangezeten zullen heb ben. De pers sloeg allerlei politieke tinne gieters-munt uit deze gebeurtenis, en ge waagde van duizelingwekkende alliantie plannen, die Gladstone zeer vermaakten toen hij bij zijn terugkomst er van las. Een andere Vorstelijke samenkomst, waaraan evenzeer de hooge politiek ge heel vreemd is, vond plaats bij de groote militaire manoeuvres in de nabijheid van Homburg de koningen van Spanje, van Saksen en van Servië waren daar de gasten van Keizer Wilhelm. De grijze Duitsche monarch hield zich als naar gewoonte zeer kras uren achtereen was hij bij de revue in den zadel. Koning Alfonso was zeer ingenomen met de goe de ontvangst hem ten deel gevallen. Hij zou over Brussel naar Parijs vertrekken waar insgelijks ter zijner eer door den President der Republiek een wapenschou wing zal gehouden worden. Op kerkelijk gebied is weer sprake van een kleine toenadering. De Paus ver gunde namelijk aan de Pruisische bis schoppen voor één keer, overeenkomstig de bepalingen van de jongste Wetgeving op dat punt, dispensatie te vragen van de voorschriften op de opleiding en aan stelling der geestelijken. Tegenover deze bitter kleine concessie, verlangen nu de organen van het centrumdat de Prui sische Regeering zal toestemmen in de bezetting van al de tot heden vacant zijnde bisschopzetels. De berichten dat in Croatië alles rus tig is, worden door nieuwe feiten tegen gesproken. In het dorp Farkusserac lie pen een COOtal plattelandsbewoners te hoop tegen een klein detachement land weertroepen, daarheen gezonden Om de orde te bewaren. De militairen waren genoodzaakt van hun vuurwapenen ge bruik te makentien rustverstoorders werden gedood en velen gekwetst. Twee van de soldaten zijn zwaar gewond. De vrees blijft nog altijd bestaan, dat de gis ting onder de Croaten uitbreiding zal krijgenin verband met de woelingen in Boelgarije, in Roemenië en andere dee- len van het Balkan-schiereiland zou dit een zeer ongewenschte opflikkering van het Oostersch vraagstuk kunnen geven. Uit Zuid-Afrika verneemt men dat Ketsjwayo door de Engelsche Regeering is opgeëischt zich aan de Natalsche over te geven. Weigert hijwaar wel kans op is, dan zou men hem gevangen ne men. Zou de goede man niet wijs hande len, als hij maar verder stilletjes ergens op een hofje ging zitten wonen? De Trans- vaalsche Regeering heeft de Kafferhoof- den Mapoch en Mampoer ter dood ver oordeeld. Maandagmorgen spiong de vuurpijlen- fabriek van het arsenaal te Woolwich in de lucht. Het geluid geleek op onophou delijk kanongebulder. In ae nabijheid en tot op een grooten afstand zijn huizen ver nield of beschadigd. De vuurpijlen vlogen alle in de richting van de stad, waar groote schade werd aangericht, doch er werden slechts twee personen gedood. Het adres, waarmede de Commissie uit de Tweede Kamer voorstelt de troon rede te beantwoorden, luidt als volgt Sire Het was voor de tweede Kamer der Staten-Generaal een hooggewaardeerd voorrecht, Uwe Majesteit weder te mid den der Volksvertegenwoordiging te zien. Zij dankt Uwe Majesteit eerbiedig voor de gedane mededeelingen en be treurt diep de rampen en wederwaar digheden, die Nederlandsch-Indië treffen. Steeds zal de Kamer bereid bevonden worden om 's lands zaken met ijver te behartigenen Uwe Majesteit zal niet te vergeefs een beroep doen op hare gezindheid om naar overtuiging krachtig mede te werken tot opheffing van de bezwaren, die bij het bestuur van het Rijk in en buiten Europa worden on dervonden. Moge het Uwer Majesteit onder Hoo- geren zegen gegeven zijn, veel goeds voor Nederland en zijne Overzeesche be zittingen tot stand te brengen en daar door den bloei van het Rijk en de wel vaart van Uw volk, zoo nauw aan het geliefde Stamhuis van Oranje verbonden op steeds hechter» grondslagen te ves tigen." De discussie over dit ontwerp ving Maandag aan. De heeren Schimmelpen- ninck Van der Oye en Keuchenius kwa men op tegen den vorm van het adres, die geheel afwijkt van het gebruik, en dien zij in strijd achtten met den eer bied voor den Koning en krenkend voor de Regeering, die men zoodoende tot aftreden dwong. De heer Van der Hoe ven nam die bedoeling ook aan, maar vond haar passend met het oog op de onbeduidendheid der troonrede en de stilzwijgendheid der Regeering. De heer Mees verdedigde namens de Commissie het adres en verklaarde dat het niets vijandigs bedoelde tegen de Regeerine, maar alleen de politieke discussiën wil de uitstellen tot bij de behandeling der StaatsbegrOoting, hetgeen door de Hee ren Van Eek, Van Baar en Haffmans werd toegejuicht. De heer Bastert achtte den vorm van het adres minder gepast. De Minister Heemskerk verdedigde de troonrede en zijn eigen houding beiden beoogden huldiging der waarheid. Van een advies over het adres onthield hij zich. In de zitting van Dinsdag werd het adres-debat voortgezet: bovendien werd door eenige leden (de hh. Schimmelpen- ninck van der Oye, Van der Hoeven en Keuchenius) afgekeurd dat de Minister van Koloniën den Gouverneur-Generaal van N.-Indië handhaafde in weerwil van het votum over de Billiton-zaak. De heer Reuther verklaarde zich te gen de algemeene strekking van het adres en vroeg inlichtingen omtrent de plan nen der Regeering in zake de defensie. De heer Wintgens keurde den vorm van het adres af. De heer Schaepman verde digde het adres namens de commissie het hield noch steun noch bestrijding in en gaf alleen te kennen dat men de daden der Regeering wenscht af te wachten. Met 49 tegen 28 stemmen werd het adres aangenomen. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 11. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 24. September 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 26 September 1883. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat het herhalings-onderwijs aanvangt 1 Oc tober in de lokalen der openb. school in de Koestraat. Het schoolgeld voor de be talende afdeeling bedraagt f 2. In den nacht van 21 op 22 dezer werd in het inspectiebureau der Holl. IJz. Spoorweg, gelegen aan den Soester- straatweg alhier, ingebroken onder om standigheden welke doen vermoeden, dat de dader door een zijraampje van dat gebouw, dat aan de buitenzijde gemak kelijk konde worden opgeschoven is bin nen gekomen en na in twee localen, van vier der aldaar aanwezige schrijftafels de lade te hebben opengebroken, langs denzelfden weg ook weder is vertrokken. Van het weinige dat aan waarde voorhanden was wordt niets vermist, terwijl stukjes van een gebroken mes en eenige bloeddroppels op den grond bij een der schrijftafels gevonden, doen veronderstellen dat de dader, die men reeds op het spoor schijnt te zijn, zich bij zijn arbeid heeft verwond. Door de Rijkspolitie werd in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. onder leiding van den Brigadier Majoor tit. van Does burg alhier, op den huize Kampoort te Soesterberg (gemeente Soest) aangehou den zekere J. W. v. d. Broek laatst wo nende te Leersum als verdacht zich in den laatsten tijd in de omliggende ge meenten aan diverse diefstallen te hebben schuldig gemaakt; nadat de ontvreemde voorwerpen aldaar waren teruggevonden en in beslag genomen werd hij naar hier overgebracht en na voor de Commissaris van Politie alhier de hem ten laste gelegde feiten te hebben bekend gisterenmorgen gevankelijk naar Utrecht getransporteerd. Voornoemde v. d. B. had zich sedert 3 weken te Kampoort dat reeds eenigen tijd onbewoond is genesteld en aldaar al de door hem gestolen voorwerpen ver borgen. Gelukkig is dit gevaarlijke sujet althans voor eenigen tijd onschadelijk gemaakt. Vrijdag den 28. September zal ten voor- deele der slachtoffers in Indië te Leiden, in de Stadsgehoorzaal een groot feest ge geven worden. Studenten, Insulinde's zonen, zullen een echt Indisch feest geven. Na een Hollandsch concert van Grentzius, volgt een poppenkastvertooning, onder bege leiding van een Gamelang (eigendom van het Ethnografisch museum te Leiden) daarop volgt eene Javaansche comedie, uitgevoerd door Javanen met muziek van de artisten der Intern, tentoonstelling. Ook dit weldadigheidsfeest zal besloten worden met een Bal. De toegangsprijzen zijn voor een heer en dame 2.50, voor één heer alleen 2. Lijst van brievengeadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Augustus 1883. 1. J. Vluks Amsterdam. 2. A. T. Prins Haarlem. 3. M. van Heurne Nijmegen. 4. Mevr. Helemd Utrecht. 5. J. de Geest Zuidwind. Uit ZOESTERBERG. 6. Barsie Mackaij Kissingen. 313de STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 24 en 25 September Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijs van f200. No. 9432. Prijzen van flOO. No. 9300. Prijzen van f65. 1601, 1606, 1648, 1681, 1682, 1684, 1687, 5619, 5667, 5693, 5725, 7444, 7449, 7588, 9116, 9153, 9155. 9163, 9166, 9177, 9226, 9268, 9315, 9330, 9333, 9348, 9388, 9397, 9402, 9405, 9491, 20215, 20218, 20226, 20261, 20262, 20308, 20314, 20337, 20366 20393, 20411, 20412, 20426, 20439,' 20444, 20456, 20459, 20488, 20508, 20523, 20546, 20557, 20561, 20570, 20606, 20608, 20644, 20653, 20675, 20695, 20701, 20710, 20728, 20761. Te zamen 67 prijzen. BINNENLAND. De cursus van het nieuw opgericht gymnasium te Gorinchem is begonnen met 17 leerlingen. Het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van Leiden's ontzet, zal op 3 October a. s. plaats hebben. De oud hoogleeraar Dr. J. van Vloten, woonachtig te Haarlem, is Vrijdagavond overleden. Eenigen tijd geleden zoo schrijft ons de Heer J. C. Berntrop, chem. sted. keurmeester te Amsterdam is mij een monster breikatoen in handen gekomen, dat bij het breien er mede ongesteldheid deed ontstaan. Ik geloof daarom het publiek geen on dienst te doen, door de resultaten van mijn chemisch onderzoek bekend te ma ken. Hierbij is mij namelijk gebleken, dat bovengenoemd breikatoen, in den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2