IB-ffllll. Mejuffrouw DIJKHUIZEN, Tost en inwoning. ADYERTENTIËN. Soest, 25 September. De alhier ge houden collecte tot leniging der ramp in Nederlandsch-Indië heeft opgebracht de somma van ƒ230.45. Soesterberg, 25 Sept. '83. Door ruime en milde bijdragen van eenige ingezetenen dezer gemeente en de ijverige bemoeiing van het hoofd der Openbare school, den Heer J. WOUDENBERG, had jl. Dinsdag alhier een alleraardigst kinderfeest plaats. Hulpbank te Amersfoort. J. CAMPERT. donker, en het Ministerie wil de duis ternis trachten te verdrijven met een paar nachtpitjes. Zij zal er nog tastbaar der door worden. Indien de Regeering, afgescheiden van alle partijgetwist, eens besloot alleerst zich te wijden aan een grondige hervor ming van het financie-wezen, waardoor het nationaal crediet hersteld, de draag kracht niet in gevaar gebracht, en de pe riode van tekorten afgesloten werdindien zij welberedeneerde plannen aanbood, en met deze zou willen staan of vallen, ongetwijfeld zou zij dan een moeielijke, doch eervolle taak aanvaarden. Wij vreezen zeer, dat een dergelijke opvatting van haar roeping haar tot dus ver vreemd is gebleven. Amersfoort, 29 September 1883. Gisteren morgen vertrok Z. M. den Koning, H. M. de Koningin, en het Prin sesje Wilhelmina met gevolg, per extra- trein van 's Gravenhage, reizende naar het Loo. Ongeveer te 11 ure kwamen H.D. reizigers aan het station alhier per Centraalspoor waarna de reis per Ooster- spoor werd vervolgd. Op de Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1884, komt voor onder Hoofdstuk VIII (Departement van Oorlog) eene post groot 30,000, bestemd tot aankoop van grond te Amersfoort voor het bouwen van een Kazerne voor een Regiment Infanterie. Eveneens is een bedrag uit getrokken groot 35,000 voor het bou wen van een derde overdekte rijbaan en smederijen, ten behoeve van de al hier in garnizoen komende rij- en hoef- smidschool. VOORDRACHTEN ter benoeming van zes onderwijzeressen aan de openbare meisjesschool te Amersfoort. Onderwijzeres met lioofdacte. L. F. Eekhout, te Utrecht, A. J. van Loghem te Leiden en A B. van der Meer te Assen. Vijf Onderwijzeressen. A. J. van Loghem en H. M. Bos te Leiden en J. M. Schinkel te Sijbecarspel. H. M. Bos te Leiden, J. M. Schinkel te Sijbecarspel en M. J. Roux te Amers foort. M. J. Roux te Amersfoort, M. M. van Mill te IJselstein, A. M. van Holthe en A. E. Groeneboom te Amersfoort. M. M. van Mill te IJselstein, A. M. van Holthe, A. E. Groeneboom en J. R. Spruijt te Amersfoort. A. M. van Holthe, A. E. Groeneboom, J. R. Spruijt allen te Amersfoort en M. A. Smitt te Kortenhoef. Van hoogst vereerende officiëele zijde worden wij verzocht mede te deelen, dat er Woensdag 3 Oct., van 's namid dags één tot drie uur, aan belangstel lenden gelegenheid zal gegeven worden in een der zalen van het voormalige St. Agatha-klooster, om den HoogEerw. Jubilaris hun gelukwer.schen aan te bieden. De onlangs alhier overleden heer E. HENDRIKSE heeft een legaat vermaakt groot ƒ500.aan de armen der her vormde gemeente en ƒ500.aan het diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis, van dezelfde gemeente alhier. 1.1. Donderdag morgen werd nabij de Liniedijk het lijk gevonden van A. D., welke sedert Zaterdag vermist werd, waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid in het water gevallen van een brug welke hij moest passeeren. De ongeluk kige zou den dag, na het ongeluk, 26 jaar geworden zijn. Met den bouw van het station aan de in aanleg zijnde spoorweglijn Amersfoort Nijmegen bij Veenendaal, is men in zeer korten tijd zoo zeer gevorderd dat het thans reeds cnder de kap is. Het geheel, in oud hollandsche stijl opgetrokken, wordt keurig bewerkt. Heden morgen werd ons ter inzage gegeven de teekening van een plattegrond en van een gebouw hetwelk men voor nemens is, bij genoegzame deelneming, alhier te plaatsen, buiten de Utrechtsche barrière, ingang tot het Cristiaanspark. Het gebouw zal een sieraad zijn - oor de stad, opgetrokken in oud Hollandsche styl. Er zal aan de rechter vleugel een passage aangebracht worden, hetwelk toegang zal geven tot het park; het ge bouw zal bestemd zijn voor, en de naam dragen van, „Park-hötel." VERGADERING van den RAAD dei- gemeente AMERSFOORT op Maandag, den I. October 1883, des namiddags ten 1 ure. Punten ran behandeling: 1. Voordracht van curatoren van het Gymnasium tot voorziening in het onder wijs in natuur- en scheikunde en natuur lijke historie. 2. Benoeming van een leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan de hoo- gere burgerschool. 3. Benoeming van onderwijzeressen aan de openbare meisjesschool. 4. Benoeming van een curator van het Gymnasium. 5. Voorstel van Burg. en Weth. betrek kelijk de uitbreiding van het buizennet voor de gasverlichting buiten de Bloe- mendalsche-, Kamp-, St. Andries- en Hee- repooiten. (art. 7 der conditiën.) 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen van rechtsvorderingen tegen schippers, wegens verschuldigd^ Vuur-, haven- en tongeld. 7. Voorstel van den heer C. V. Ger ritsen tot het richten van een adres aan Z. M. den Koning tot wijziging van de Zondagswet. Voorafgegaan door muziek hielden de kinderen eene optocht naar 't Huis ter Heide, alwaar zij op melk en broodjes werden onthaald. Bij het terugkeeren ging de optocht naar de Buitenplaats Sterrenberg alwaar een grasperk, smaakvol met vlaggen en wimpels versierd was, aldaar werden de verdere vermakelijkheden in de open lucht voortgezet, en nog vele versnape ringen rondgedeeld. Onder de vermake lijkheden behoorde ook een poppenkast, expres hiervoor ontboden, die afgewisseld met muziek telkens hare kluchten ver toonde. De pret duurde van 11 tot ruim 5 uur; alhoewel het een kinderfeest was, geleek het een volksfeest, want bijna elk inwoner nam er deel aan waartoe het schoone weder veel bijdroeg. Hulde en dank aan ben, die zich door milde bijdragen, alsook door hunne be moeiingen hebben bijgedragen om dit feest zoo aangenaam mogelijk te maken. 313de STAATS-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 26 en 27 September Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur der Staats-loterij te Amers foort zijn op de navolgende nummers gevallen Prijzen van f65. •1622, 1656, 5608, 5623, 5646, 5673, 5689, 5724, 5731, 7433, 7581, 9123, 9145, 9230, 9237, 9240, 9242, 9276, 9297, 9347, 9394, 9416, 9478, 9480, 9481, 10567, 20223, 20276, 20284, 20310, 20398, 20468, 20476, 20512, 20552, 20611, 20632, 20692, 20747, 20786. BINNENLAND. Bij de centrale commissie voor de ramp in Nederl.-Indie is van H. K. II. prinses Hendrik ontvangen de som van f1500, bestemd voor de noodlijdende bevolking van Nederl.-Indie, ten gevolge der ramp door de uitbarsting van het Krakatau- eiland. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel-Maatsehappij is weder ƒ85.000 overgemaakt aan de plaatselijke com missie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve ƒ238.000. Voor de ramp in Nederlandsch-Indie is te Zeist gecollecteerd de som van f 2600de collecte ten behoeve van de ramp bedroeg te Maarsen en Maarseveen ƒ486. Men verwacht nog voor den winter den oud-minister van justitie, den heer Modderman hersteld in Nederland terug. De le luitenant, jhr. Strick van Lin- schoten, van het 3e regement huzaren te 's Hage, is bij de cavalleriemanoeuvers met zijn paard gevallen en heeft het sleutelbeen gebroken. In de „Neder-Veluwe" leest men on derstaande beschuldiging over het brand- wezen te Veenendaal. Sic transit gloria mundi. ,De Keet" eigendom van de hh. C. van Hardeveld Cz. en H. Bomas, een tapperij even bui ten deze gemeente die, velen tot ergenis, gehouden werd door de vrouw van D. van Hoeven, de geliefde kroeg van onze jeugdige fabrieksarbeiders, is na bijna drie jaren te hebben bestaan gisteren avond een prooi der vlammen geworden, De oorzaak ligt in het duister; de politie heeft een onderzoek ingesteld en mis schien zal het haar gelukken eenig licht te ontstekenAlles was verzekerd de in boedel tegen f1340 en het gebouw tegen f1000 in de brandwaarborgmaat schappij te Oud-Karspel. Zeer ernstig zijn de beschuldigingen die in deze tegen ons brandwezen, van alle zijden en van onder alle standen, worden ingebracht. De brand had plaats op 10 minuten af stand van de gemeente, er was water in overvloed en alles wat men van het brand wezen zag was één brandlantaarn, geen brandspuit was te zien, hoewel het vuur in het begin gemakkelijk was te beteu gelen. Daar er direct slechte geruchten liepen was het hoofd dezer gemeente meer dan druk met het instellen van een onderzoek en kon hij het terrein niet verlaten; maar onze brandmeesters wat deden zij? Er kan niet genoeg op dit schandelijk feit gewezen worden, en het zal dan ook ieder weldenkend mensch een genoegen doen, de talrijke uitingen van de grootste afkeuring te vernemen en het publiek zal het een voldoening wezen als hh. brandmeesters een^ernstige berisping wordt toegediend. Hoetink, Gerrit Struik en Jools, de beschuldigden in de zaak der millioenen- juffrouw, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Men verneemt dat het Openbaar Mi nisterie bij de rechtbank te Rotterdam op last van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, heeft afgezien van het ingesteld hooger beroep in zake Jantje Cornelia Struik, doch alleen voor zooveel betreft de drie genoemde beklaagden. Voor de posterijen, vooral in het be lang der lotsverbetering van het personeel, (de brievenbestellers 7) wordt voor het volgend jaar door de Regeering f226.750 meer aangevraagd, dan voor het loopende jaar. Een 18-jarige minnaar had Woensdag avond, op de Lindengracht te Amsterdam, twist met zijn liefste gekregen. Was het haar schuld? Was het zijn schuld? Daar zwijgt de historie van en wellicht waren ze beiden niet schuldeloos. Hij dreigde zich te zullen verdrinken, „als zij zijn vurige min niet met vurige wedermin beantwoordde." Maar zij bleef, zelfs bij zulk een gloeiend vuur, koud als ijs, en zei: „Ga je gang." Toen sprong hij in de Lindengracht en koelde zijn vuur en zij maakte zich daar door warm en viel „stijf van der self." Hij werd gered en wel veel koeler dan voor eenige minuten, en zij werd bijge bracht en was wat warmer dan voor eenige minuten en toen ze dus beiden op gelijkmatige warmte waren, hij niet te vurig en zij niet te koel, volgde de verzoening weldra. Dit drama is „waar gebeurd." Al de buurvrouwen van de Lindengracht waren er getuigen van, dus u kunt het aan ze vragen. En nu de zedeles van dit verhaal „Meisjes weest niet te koel en jongens weest niet te vurig." Een vrouw, die ijl de vorige week te St. Oedenroede door den bliksem getrof fen werd, is aan de gevolgen overleden. De marechaussees te IJzendijke hebben dezer dagen tegen den „wethouder" van die gemeente proces-verbaal opgemaakt, wegens het jagen in het veld van een ander. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 21 Sept. Johanna Louisa, d. van Johanna Blombergen. Timotheus Cornelis, z. van Lambertus Verschuur en Elisabeth Slee king. 22 Sept. Philippus, z. van Aart de Wijs en Elisabeth Eibers. Willem Arnoldus, z. van Willem Veenendaal en Jacoba vanEeden. Hartog Mozes. z. van Mozes Ilartog van Beek. en Rozina van Esso. 24 Sept.fBetje, d. van Leon van Gelder en Sellie de Jong. Ondertrouwd 26 Sept. Willem Muijs en Cor nelia van Baarn. 27 Sept. Jan Spier en Hen- drika van Nimwegen. Overleden 20 Sept. Dina van Es, 59 j, echtg van Hendrik Mulder. 21 Sept. Maria Rei- nalda lloppenreijs, 56 j. ongeh. 22 Sept. Lena Johanna Holtman, 3 m. Johannes Strous, 55 j. echtg. van Emma Broekhuizen. Mechtil- da Bebber, 69 j. wed. van Theodorus Gerardus Heunks. 23 Sept. Evert Zijtveld, 16 d. 25 Sept. Franciscus Jansen, 20 j. ongeh. Breunis Cornelis Jansen, 9 m. 28 Sept. Miintie van Zeldert, 2 m. Soest. Geboren 17 Sept. Willem, zoon van Johannes van Voorthuijsen en van Trijntje Swanink. 17 Sept. Hendrikus, zoon van Arnoldus Schoonder- beek en van Johanna Louisa van Paridon. 24 Sept. Geertruida Johanna Maria, dochter van Jacobus Johannes Kamerbeek en van Rijkje Hartman. 27 Sept, Hendrik, zoon van Jan Bosch en van Rijkje de Ruig. Overleden 15 Sept. Aleida van de Belt, huis vrouw van Gerrit Klarenbeek, oud 50 jaar. 19 Sept. Johanna Stalenhoef, oud 7 jaar. 26 Sept. Hendrik de Beer, oud 4 jaar. Bunschoten. Bevallen 20 Sept. Cuinera Anna Beekhuis vrouw Hendrik Dekkers, dochter, 25 Sept. Reintje Zijl vrouw tiirk de Graaf dochter. Gehuwd: Hendrikus Estie en Engeltje Koops. Overleden 24 Sept. Jacop Hopman oud 16 dagen. Hoogland. Bevallen 25 Sept. Jannetje van den Heuvel vrouw van Antonius Huurdeman, dochter. Geertje Voskuilen vrouw van Jacob Voorburg, dochter. Maria Tijmense vrouw van Reijer van Valkengoed, dochter. 26 Sept. Grietje van Dijk vrouw van Rijk van de Mast, dochter. Overleden 24. Sept. Theodorus van Zuilen oud 3 maanden. Woudenberg. Geboren 21 Sept. Lena Maria, d. van Johan Helms en Daniëla Kreijkamp. 25 Sept. Gerard z. van Harmen Veer en Francina van Ede. Overleden: 21 Sept. Helmert Wanner, weduw naar Jannetje Veldhuizen, 80 j. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 1. OCT. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot iialfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBERSecretaris. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen DOCHTER HENRIETTE CATEAU MEIJERS geliefde echtgenoot van Elburg B. WOLFF. 27 Sept. 1883. Eenige kennisgeving. j Diep getroffen door de talrijke bewijzen van deelneming bij het over lijden van mijn geliefden Zoon ANTONIE JOHANNES CORNELIS, vanhier en van elders ontvangen, betuig ik bekenden en onbekenden mijnen hartelijken dank. Amersfoort J. H. GEERTS. 29 Sept. 1883. De ondergeteekende geeft aan belang hebbenden kennis, dat het toelatings examen zal aanvangenop MAAXDAG 1 October, 's namid dags te lialf «es uren, dat de cursus 1883/84 zal geopend worden, op DINSDAG 3 OCTOBER 's namid dags te zes uren. Dti, Directeur der School, Amersfoort, 27 Sept. '83. BIJ LINNEN en WOLLEN NAAISTER en MODEMAAKSTER, achter de Luthersche Kerk, kunnen nog eenige MEISJES geplaatst worden. Zij beveelt zich tevens beleefd in ie ders gunst en recommandatie, daar zij tegen lage prijzen net werk levert. Voor een HEER van middelbaren leef tijd bestaat alhier gelegenheid tot KOST en 1XWOXIXG. Op voordeelige con ditiën. Franco brieven onder letter B. B. Bureau Nieuwe Amersfoortsche Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2