NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD YOOR STOUTENBURG, VUURSGHE, SCHERPENZEEL EU WOUDENBERG, Beelden uit liet verleden. F euilleton. No. 79 Woensdag 3 October 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. CH AR VO. De terugkeer naar Nederland. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en dos Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07* Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Ecne viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Er is weieens gezegd„Gelukkig het volk dat geen geschiedenis heeft." Best mogelijk maar dan toch alles behalve gelukkig de journalist die van zulk een volk de belangrijke daden en merkwaardi ge lotswisselingen te vertellen heeft. En als men nu, bij het maken van wekelijksch kroniek, zou kunnen volstaan met het bekende rapport van den sergeant«Lui tenant, er is geen ander nieuws dan dat er geen nieuws is," dan is het inder daad moeielijk met een vroolijk gezicht de pen op te vatten. In zulke tijden bereiken de komkom mers een verbazenden omvang, en is de politieke tinnegieterij een winstgevend althans zeer gewild bedrijf. In den laat- sten tijd vinden beiden vooral op het Balkan-Schiereiland een uiterst geschikt terrein, en wanneer er volstrekt niets te vertellen valt, dan krijgen we verhalen van Russische intriges. In Servië hebben onlangs algemeene verkiezingen plaats gehad, die in radicalen, dat is in Rus- sisch-gezinden geest zijn uitgevallen, en men zegt dat de roebel een woordje heeft meegesproken bij de stembus. Nu was Vorst Milan juist in Liuitschland, bij de groote manoeuvres, als gast van den Keizer. Natuurlijk zag men daarin een bewijs dat hij aansluiting zocht bij de Duitsch-Oostenrijksche alliantie, voor namelijk om zich tegen Russische invloe den te dekken. Geruststellend was liet, dat hij zich volstrekt niet heeft gehaast om naar Belgrado terug te keeren, en II. LATER. door Liever wordt het ruime, smaakvolle salon, tus- schendeks in oogenscliouw genomen en hulde ge bracht aan den eenvoudigen, maar deftigen en so- liden smaak die den engelschen bouwmeester ken merkt. 'tls een ruim vertrek dat de geheele breed te van het schip van boord tot boord inneemt 12 meters in het vierkant, voorzien van al de ge makken die men verlangen kan, goed verlicht, rijk gestoffeerd en gezellig door eene doelmati ge inrichting, waaraan zelfs de pianino niet ontbreekt. Achter dit vertrek bevinden zich de passagiershutten, rechts en links van den door gang, aan welks eene uiteinde zich het ruim voor de bagage, gedurende de reis benoodigd, bevindt, terwijl aan het andere tegen hetsalon de dubbele trap is, die naar boven leidt. Een smaakvol maar klein salon is een niet te ver smaden toevluchtsoord voor de dames in het koude en een soortgelijk vertrek boven, in het warme klimaat bestemd. Het brandpunt der mannelijke passagiers is de rookkamer op het dek, die, hoezeer beknopt, ook het ministerie is op zijn post geble ven men verwacht dat bij het eerste beslist vijandige volum, dat de Kamer zal uitbrengen, deze wordt ontbonden, en dan zal den ambtenaar wel op het gemoed worden gedrukt dat zij voor een beteren uitslag dér verkiezingen te zor gen hebben. In Boelgarije is de toestand heel an ders daar werden eigentlijk tegen den zin van den door Russischen invlo°d op den Boelgaarsehen vorstentroon geplaat sten Alexander, onlangs administratieve hervormingen ingevoerd, waarmede de Russische leden van het Kabinet, Sobo- left' en Kaulbar, zich niet konden veree nigen, zoodat dezen de hoofdstad Sofia hebben verlaten, waar sedert dien tijd eenige spanning heerscht. Zelfs werd be richt dat ook de Vorst was heengegaan, maar dat is gebleken onwaar te zijn. i)e Russische organen beschouwen den staat van zaken als niet van belang ont bloot en in verband met een vroeger bericht, dat de Czaar het voornemen koestert den schoonzoon van den vorst van Montenegro (prins Karageorgewitsch, lid van de vroeger in Servië regeerende dynastie) op den troon te plaatsen, wordt nu officieus verzekerd, dat de Keizer zijn vredelievende politiek ten aanzien van Boelgarije handhaaft, er niet aan denkt andere candidaten voor den troon aan te bevelen, en hoewel Rusland liever zou hebben gezien dat de Vorst van Boel garije het programma, volgens onderlinge overeenstemming vastgesteld verder had nageleefd, het zich toch volkomen tevre den gesteld zal achten, indien het aan de toongevende kringen te Sofia zal ge lukken, zij het ook langs een nieuw ge kozen pad, het land op aen duur voor schokken te bewaren. De onthulling van het reusachtig beeld Germania aan den Rijnoever bij ilüdes- heim heeft Vrijdag plaats gehad in te genwoordigheid van den Keizer en een aantal vorstelijke personen. Ondanks het toch gelegenheid aanbiedt om rustig te zitten lezen, te praten, en voor de liefhebbers om kaart of schaak- of dam te spelen, liet overige gedeel te van het achterdek, door eene dubbele tent, gedekt, is voor het grootste gedeelte der reis het gewone verblijf van het doorgaans talrijke passagierspersoneel en wemelt van easychairs, wip-vouw- en andere stoelen, scheepstabouretten en wat er meer noodigis, om het zich zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Eene badkamer, voor de Indische passagiers een onmisbaar ac cessoire, wordt niet gemist, terwijl een wel voorzien buffet, een goed bedieningspersoneel, eene uitstekende directie van de zijde van den administrateur (purser) en eene overvloedige en doelmatig afgewisselde tafel, het hunne bij dragen, om eene mailreis, op de zeeziekte na, tot een waren pleziertocnt te maken. Een ver der onderzoek van de mailboot moet evenwel tot later worden uitgesteld. Straat Banka is doorgestoomd en de woelige Chineesche zee laat haren minder aangenamen invloed aan het meerendeel gevoelen, waardoor de belangstel ling sterk vermindert. Met consequente voort varendheid doorklieft de mailboot de moeiclijke zee, laat aan bakboordszijde den Lingga archi pel eenige mijlen Z. Westwaarts liggen, zoodat de zonderling gevormde piek van Lingga, die in twee rechtopstaande zuilen, wel eens de „Ezelsooren" genoemd, eindigt, te nauwernood zichtbaar is. Daarop volgt het schoone, maar voor den zeeman rnoeielijke vaarwater, Straat Doeriau, waarvan de ontdekking de nauwkeuri ge opneming der Nederlandsche Marine alle eer aandoet en het officiers-personeel van het stoom schip de gelegenheid geeft om in dezen chaos sober weer was liet een zeer indruk wekkende plechtigheid. Met een kort en krachtig woord van dankbaarheid voor de overwinning in '70 en '71 behaald, wijdde de Keizer het gedenkteeken in. De Koning van Spanje is Zaterdag te Parijs aangekomen en door een deel van het „ptibliek" alles behalve netjes ontvangen. Men floot, men schreeuwde „Uhlaan, despoot, tyran," en maakte, ter wijl de Vorst, wiens rijtuig gevolgd werd door dat van President Grévy, naar de Spaansche ambassade reed, een lawaai dat zelfs de muziek overstemde. De Pre sident bracht hem dadelijk een bezoek en betuigde leedwezen over het gebeurde hij bood namens Frankrijk verontschul digingen aan, en verzocht den Koning de uitnoodiging voor een diner op het Ely- sée aan te nemen. De Koning antwoord de dat hij wel begreep in de tegen hem gerichte manifestatie niet het werk te moeten zien van de Parijsche bevolking, maar van enkele misleide personen hij was te Parijs gekomen met sympathieke gevoelens voor Frankrijk, en wilde dit bewijzen door de uitnoodiging aan te nemen. Bij het diner waren al de leden der Regeering tegenwoordigde Koning zat tusschen de echtgenoot en de doch ter van Grévy. De bladen kibbelen nu over de vraag, wie de schuld draagt, alsof ze zelf niet hun best gedaan heb ben om de bevolking op te ruien. Tot langer blijven, waartoe hij dringend werd aangezocht, was de Koning niet te be wegen: Maandagmorgen verliet hij Frank- rijks hoofdstad. De Fransche Ministerraad heeft ovei de Chineesche voorstellen beraadslaagd, en ze onaannemelijk gevonden, zoodat men rekent dat liet oogenblik van krach tig optreden, zonder zich verder aan de Chineezen te stoien, gekomen is. Of het zenden van lepeltjes vol versterking (men spreekt nu Wter van 500 man marine-infanterie) van dat krachtige ge tuigenis moet geven, is moeielijk aan te van eilanden, flippen en reven te toonen dat de navigatie bij de stoomvaart maatschapij „Ne derland" onberispelijk is. De rnoeielijke weg door deze eilandenzee, die tot den Riouwsehen Archipel behoort, is afge legd en majestueus, eene onmetelijken zee ge lijk, zonder horizon, vertoont zich de straat Ma- lakka in 't verschiet, terwijl rechts de laatste eilanden, links de Sumatra-kust allengs in eenen nevel verdwijnen en de koers naarPoeloe Pinang (Prince of Waleseiland) ligt, waar een gedeelte der lading moet worden ingenomen, 't Duurt niet lang of dit station is bereikt, één nacht oponthoud is voldoende orn de scheepszaken te beredderen en eene bekwame hoeveelheid ijs, over te nemen, waarna de reis naar Atjeh ver volgd wordt. Atjeh, het veel besprokene land waar reeds sinds 1873 de oolog woedt, waar eene krijgshaftigevrijheidlievende bevolking haar grondgebied nu reeds 10 jaren aan het over machtige Nederland betwist. Atjeh, die noodlot tige bron van partijhaat en partijtwist, van roe keloos spelen met de geldelijke krachten der natie, van bloedvergieten, branden en plunde ren, de ladder, aan welks eenen kant roem en eer opklimmen, om aan den anderen verguisd, beschaamd, vernederd af te dalen. Voorzeker, men zou, zoo rustig op deze reede geankerd, niet zeggen dat op dat plekje gronds, dat duidelijk zichtbaar, hoezeer langs de kust laag en vlak is, zooveel roemrijks voorviel, dat daar een drama wordt afgespeeld, waarbij niet minder dan de ondergang van een geheel volk op spel stond. Maar de tijd is te kort orn zich in beschouwingen te verdiepen. De koinman- dant van het Marine-station komt inet eenige nemen. De Chineesche eischen zijn dan ook niet malschChina verlangt Jen ge- heelen linkeroever van de Roode Rivier, en dan nog een onzijdige strook tusschen zich en de Fiansche bezettingen, zoodat dezen geheel van de Rivier afgescheiden zouden zijn. De Ministerraad besloot de Kamers tegen '23 October bijeen te roepen. Van het oorlogsterrein verneemt men dat de „Zwarte Vlaggen" hun stellingen te Son-Tay hebben verlaten en de ri vier zijn overgetrokken. Amersfoort, 3 October 1883. De stad is in feestdos gehuld, van vele woningen wappert de vlag. De deel neming is algemeen. Heden herdenkt een onzer geachtste in gezetenen, de HoogEerw. Heer H. BLOM, den dag waarop hij voor 50 jaren het priesterambt in deze stad aanvaardde. Dat dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag niet ongemerkt voorbij zoude gaan, daarvoor werd van verschillende zijden gezorgd. Onder de feestelijkheden die met een hoogmis in de Kerk begonnen zijn, komen voorreceptie in 't voormalige St. Agatha-klooster, een aan te bieden diner, illuminatie, vuurwerk, alsook eene serenade die den Jubilaris heden avond door de voornaamste autoriteiten der stad en een groot aantal burgers, zal worden aangeboden. Deze serenade zal met de muziek van den Heer H. Kareis uit Deventer, heden avond ten 7 ure van Amicitia vertrekken onder fakkellicht en begeleid door de commissarissen van orde gaande langs de Langstraat bij Concordia ophouden alwaar de Heer Burgemeester en verdere eereleden zich zullen aan sluiten, om verder door de Kamperbin nenpoort langs de Weverssingel zich naar het woonhuis van den Jubilaris te be geven. Bij den terugtocht zal dezelfde weg gevolgd worden. weinige belangstellenden aan boord de hooge autoriteit van Kotta Radja laat te vergeefs op zich wachten, wat later blijkt door misverstand veroorzaakt te zijn. Een vriend, 't is een oud kameraad, komt hier den vertrekkende nog een laatsten afscheidsgroet brengen; hij sluit de rij der velen die met een beklemd hart waarwei werden gezegd, zonder te weten of, waar en hoe het lot een wederzien vergunnen zal. De mail wordt afgegeven de postpakketten voor Nederland in ontvangst genomen, de bezoekers vertrekken, het anker wordt gelicht en weldra stuurt de mailstoomer in volle vaart tusschen de benoorden Sumatra gelegen rotsen en klip pen, die den kleinen eilandengroep daar om gorden, door en legt koers naar Ceylon. De vaart gaat nu door de golf van Bengalen, een weinig gevaarlijke zee, wanneer geene orkanen, die misschien als valwinden van het hooge Azia tische gebergte tegen de lange kusten van Voor-Iudië stuiten, en geholpen door den hoo- gen temperatuur van het water, langzamerhand in woede toenemende, dood en verwoesting ver spreiden en den zeevaarder noodlottig worden. Reeds heeft de machine teekenen gegeven, dat eene herstelling noodig, eene aanvulling van den kolenvoorraad onvermijdelijk is, reden waar om de gezagvoerder besluit Point de Galle aan te doen en te trachten daar de schade te her stellen. Point de Galle! 't herinnert aan de dagen toen Ceylon eene der bezittingen van de O.-I. Compagnie was, terwijl daar thans het kruis van St. George waait, waar vroeger Neér- lands driekleur wapperde, liet vei blijf dun hiei kort; te nauwe n inj li ia gioieg „n uitstapje naar uen wal te matten, het oude fort

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1