Aanstaanden Vrijdag 5 October, is het twintig jaar geleden, dat de Heer J. van Asperen zijne loopba.m als spoorwegbe ambte begon en weldra als stationschef te Amersfoort werd geplaatst. In deze betrekking heeft het Amers- foortsche publiek hem leeren kennen als een mandie zijne plichten nauwgezet nakomt, die voorkomend en welwillend is tegenover jong en oud, rijk en arm die steeds gereed is gevraagd en onge vraagd, inlichting en hulp te verleenen aan ieder die niet grof genoeg is, hem lomp te bejegenenmaar die tevens krachtig optreedt, waar het noodig is om in 't belang van spoorwegmaatschappij en publiek de orde te handhaven. Als blijk van waardeering van onzen stationchef, die steeds getoond heeft te begrijpen, wat humaniteit is, laten wij den Sen October niet onopgemerkt voor bijgaan, en uiten wij den wensch, dat met de verandering, die wellicht bij het openen van de lijn AmersfoortNijmegen in den dienst der stations alhier zal plaats hebben, de Heer J. van Asperen als stationschef der inrichting behouden zal blijven. De officier van gez. 2e kl. Van Gelder is overgeplaatst van het garnizoenshos- pitaal te Amsterdam naar Amersfoort. Naar wij uit goeden bron vernemen is door de openbare gezondheids-com missie alhier een zeer uitvoerig rapport aan B. en W. ingediend inhoudende voor stellen tot afdoende regeling der stads reiniging. Overbodig kunnen dergelijke voorstel len zeker niet genoemd worden. Aan het examen eergisteren, Maandag avond, voor de Burgeravondschool ge houden, werd deelgenomen door 17 as piranten, alle voor de le klasse. Van deze werden toegelaten de jonge lingen B. Clemens, H. Coenen, M. W. den Hertog, H. Hurrewitz, Ch. Israël. Th. de Jager, E. G. Kleinherenbrink. Ph. T. Meerburg, E. Ouwerkerk, S. Renes, Th. Welling, en A. F. Visser. De cursus nam een aanvang gisteren, Dinsdag 2 Oct., met '18 leerlingen in de lste klasse, 7 in de 2de klasseen 91eei- lingen met diploma der school voor voortgezet teekenonderwijs. Maandag 1.1. werd de aangekondigde ge- meenteraads zitting gehouden, welke ge presideerd werd door den heer Burge meester, aanwezig waren 14 leden, de heer Dr. Groeneboom was afwezig. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd, nadat door den heer Gerritsen was opgemerkt, dat daarin niet juist was vermeld hetgeen door hem als toen voor de avondzittingen was gezegd. Aan de orde wordt gesteld '1. Voordracht van curatoren van het gymnasium tot voorziening in het onder wijs in natuur- en scheikunde en natuur lijke historie. Benoemd zijnmet algemeene stem men, Dr. J. Campert, als leeraar in de natuur- en scheikunde in klasse V en natuurkunde in klassz VI. Met algemeena stemmen, Dr. J. W. Doyer als leeraar in scheikunde in klasse VI. Met algemeene stemmen, Dr. Jonkman, door te rijden en eenige boeddha-tempels in de nabijheid te bezichtigen. Den volgenden dag wordt de reis voortgezet, koers west stellende, door het 9-graadskanaal dat de Maledieven-eilan- den in twee deelen deelt en waarvan lliiiokoy, dat op grooten afstand zichtbaar is, als het voornaamste kan worden aangemerkt. Het nu volgend gedeelte, de Perzische golf, is verreweg het gevaarlijkste der gansche mailreis. Hier was het, dat een der stoomschepen der maat schappij „Nederland" bijna op 't zelfde oogen- blik 't zij op eene onderzeesche klip of opeen djijvend wrak, al zijne schroefbladen verloor en elf bange dagen zonder stuur of vaart naar de Arabische kust werd gedreven en daar denke lijk zou zijn gestrand en uitgeplunderd door de woeste en roofzuchtige kustbewoners en bedoui- nen, zoo niet door een wonder een Engelsch oor logschip de noodige hulp had verleend om het naar Aden te slepen, ten einde daar de gele den schade te herstellen. Terwijl de passagiers aan tafel zitten, houdt plotseling de machine op te werken en wordt kort daarop achter- uitgeslagen, Een onderzoek op het dek naar de oorzaak toont aan dat, zonderling genoeg, de uitkijk een onbekend onderzeesch rif meent te ontdekken, terwijl werkelijk op geringe diepte aan bakboordszijde zich onder water iets vertoont dat op bladen, takken en drijvend hout gelijkt. Het stoomschip heeft inmiddels achterwaarts vaait gemaakt, stoomt in breeden kring het vermeende gevaar om en vervolgt zijnen koers, zonder dat de passagiers van den kommaildunt of van de scheepsofficieren nauwkeurig te weten kunnen komen, wat er eigenlijk gaande is ge weest later blijkt het dat op deze hoogte het straks genoemde stoomschip in zulk een oenar den toestand geraakte. (Wordt vfrwl-jd.j als leeraar in natuurlijke historie in klassen I, II, V en VI. 2. Benoeming van een leeraar in ge schiedenis en aardrijkskunde aan de hoo- gere burgerschool. Onder overlegging van een lijst van sollicitanten voor die betrekking, zeggen B. en W., na overleg met de commissie van toezicht en den Inspecteur, voorzoo- veel de aardrijkskunde betreft, te mogen aanbevelen de heer M. J. H. K. Horstink te Harlingen en ingeval van benoeming hem tijdelijk het onderwijs in geschiede nis optediagen, doch daaraan de voor waarde te verbinden dat hij zich in 1883 zal hebben te onderwerpen aan het acte- examen van de hem nog ontbrekende bevoegdheiden dat hij deze laatste uiterlijk in 1884 zal moeten verwerven en voorts den Directeur te machtigen in de tijdelijke waai neming te voor zien. Met algemeene stemmen wordt de heer Horstink, oveieenkon.stig de aanbe veling van B. en W. benoemd, terwijl z. h. o. machtiging tot tijdelijke regeling, in verband met de omstandigheid dat de benoemde eerst na kerstmis a. s. in functie kan treden, is verleend. 3. Benoeming van onderwijzeressen aan de openbare meisjesschool uit de voor drachten door B. en W., in overleg met den schoolopziener, na het hoofd der school te hebben gehoord, opgemaakt. Benoemd werden De onderwijzeres met hoofdacte Mej. L. E. Eekhout te Utrecht, en de navolgende vijf onderwijzeressen Mej. A. J. van Log- hem te Leiden, Mej. H. M. Bos te Zaan dam, Mej. M. J. Roux te Amersfoort, Mej. M. M. van Mill te IJsselstein en Mej. A. E. Groeneboom te Amersfoort. 4. Benoeming van een curator van het Gymnasium. Als zoodanig wordt benoemd Dr. N. Meursinge. 5. Voorstel van Burg. en' Weth. be trekkelijk de uitbreiding van het buizen net voor de gasverlichting buiten de Bloe- mendalsche-, Kamp-, St, Andries en Heere poorten. (Art. 7 der conditiën.j De Voorzitter deelt mede dat bij be sluit Aan H.H. Ged. St. dd. 20 dezer no. 27 is goedgekeurd het dezerzijdsch genomene tot liet verleenen van concessie aan B. v. d. Berkhof c. s. voor de straatverlich ting door middel van gas, doch dat door genoemd college de opmerking is gemaakt dat ingevolge art. 104 e der gemeente wet alsnog aan hetzelve ter goedkeuring zal moeten worden aangeboden het ra-ds- besluit waarbij aan de concessionarissen om niet in gebruik worden afgestaan de perceelen vermeld in art. 3 van het orit- werp-contract, zijnde die benoódigd tot stichting en uitbreiding der gasfabriek. Door den secretaris wordt een daartoe strekkend ontwerp-besluit gelezen, z. h. o. aangenomen. Voorts geven B. en W. te kennen dat bij art. 6 der voorwaarden van concessie voor de gasverlichting is bepaald dat de Gemeenteraad verplicht is binnen tien dagen na goedkeuring door heeren Ged. St. aan de concessionarissen optegeven de verlangd wordende uitbreiding van het buizennet buiten de Bloemendalsche-, Kamp-, St.-Andries- en Heerepoorten. Na overleg met de commissie van fa bricage, geven zij den Raad in overwe ging te besluiten tot het stellen van lan tarens ter plaatse op de overgelegde kaart aangegeven (zijnde buiten de kamppoort naar den Lagenweg 4, op den straatweg naar Hoevelaken, bij „Stroopat" 1, langs „de Haspel" 2. langs de groote Nachte- gaalsteeg van den St. Andriespoortsweg langs de kazerne en den steenenbrug tot de Kamppoortsbiug 9, in het steegje tus- schen de steenenbrug en den Hoevelaker straatweg 1, op den straatweg naar Hei ligenberg 7 en in de kleine Nachtegaal- steeg 1 lantarens), en in verband daar mede het buizennet voor zooveel noodig uittebreiden. Wij moeten Uwer vergadering opmer ken zoo vervolgen B. eri W. dat het aanvankelijk in onze bedoeling lag buiten Bloemendal het leggen van pijpen onder den giintweg naar de Kruiskamp in overweging te geven, oindat een lan taren aan het einde van dien weg, nabij de huizen van de wed. Poort en van Drie, wel wenschelijk is, de omstandigheid echter dat de beliuelte daaraan niet zoo groot is, om tegen de betrekkelijk be langrijke uitgaven voor plaatsing van en verlichting door lantarens op 50 meters afstand langs een weg, waai' bij avond weinig verkeer is, te kunnen opwegen, doet ons daarvan afzien. In de behoefte op het aangegeven punt zou naar de meening van het dag. best door het plaatsen van een lantaren met petroleum-verlichting kunnen worden voor zien. Nadat de heeren Gerritsen, v. d. Wall Bake, Croockewit, van Beek, Visser en de Voorzitter hierover het woord voer den, en een voorstel van den heer v. d. Wall Bake om ook Monnikendam door een tweetal lantaren^ te verlichten, is aangenomen met 13 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Visser, wordt overeenkomstig het door het dag. best. voorgestelde met algemeene stemmen be sloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het instellen van rechtsvorderingen tegen schippers, wegens verschuldigd vuur-, haven- en tongeld. Burg. en Weth. geven hierbij te ken nen, dat, zooals uit een overgelegde staat blijkt, nog een aantal schippers nalatig zijn gebleven in de betaling van het ver schuldigde vuur-, haven en tongeld. Zij meenen der vergadering niet te behoeven betoogen dat een krachtig op treden in deze voor de rechten der ge meente van het grootste belang is, waarom zij voorstellen tegen de nalatigen rechts- vervolgingen^intestellen. De heer Gerritsen vraagt of de gebre- kigen nog nader zijn uitgenoodigd het door hen verschuldigde te voldoen, waar op de Voorzitter ontkennend antwoordt, wat de schuld na het kon. besl. tot goed keuring der heffing van 50% betreft, naar aanleiding waarvan de heer Ger ritsen renvooi van de stukken aan B. en W. voorstelt om alsnog pogingen tot verkrijging van betaling aantewenden. De Voorzitter zegt dat de heer Ger ritsen zoo goed is geweest het dag. best. in kennis te stellen met zijn voornemen om gemelde vraag te doen, waardoor het de gelegenheid heeft gehad ze te over wegen, daarbij mededeelende dat B. en W. niets liever zouden zien dan dat het verschuldigde, zonder van rechtsmidde len gebruik te maken, werd voldaan en zij gaarne bereid zijn nadere pogingen om betaling te verkrijgen aantewenden. Loor den heer v. d. Wall Bake wordt het voorstel ondersteund, betwelk,na dat daarover nog de heeren Croockewit, v. Beek en de Voorzitter het woord heb ben gevoerd, gewijzigd, in dier voege dat het zal strekken de stukken aan B. en W. te renvooieeren met uitnoodiging om pogingen aantewenden die er toe kun- nen ieiden van de schippers welke na 1 Januari 1883 vuur-, haven- en tongeld zijn schuldig geworden, betaling van het verschuldigde te verkrijgen, en inafwach- ting van den uitslag dier pogingen, het overige door B. en W. voorgestelde aan- tehouden, met 13 stemmen tegen 1 stem die van den Heer van Beek werdt aangenomen. Een voorstel van den heer v. d. Wall Bake, om ook de schippers welke vuur-, haven- en tongeld voor 1 Januari 1883 schuldig zijn geworden, een termijn van 30 dagen tot betaling toetestaan, wordt inet 12 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Beek en Calkoen aangeno men. 7. Voorstel van den heer C. V. Ger ritsen tot het richten van een adres aan Z. M. den Koning tot wijziging van de Zondagswet. Nadat de voorsteller zijn voorstel had toegelicht, en het door de heeren van Zijst, Croockewit, Visser en de Voorzit ter is bestreden en door dezen laatste een woord van dank is gebracht aan Amersfoort's ingezetenen voor de onder vonden medewerking in de uitvoering der wet, door op de eerste aanzegging zijnerzijds aan de bepalingen der wet te voldoen, en de heeren v. d. Wall Bake en Huet zich vóór het voorstel hebben verklaard komt in van den heer v. d. Wall Bake een voorstel, dat de Raad, overwegende dat verandering van de Zon dagswet in het algemeen belang, dus ook in dat dezer gemeente moet geacht worden, besluit 1. zich met een rekest tot Z. M. den Koning te wenden met verzoek hierin verandering te brengen, 2. tot het opstellen van dit rekest eene commissie van twee leden te benoemen, waarvan het eerste gedeelte met 8 tegen 6 stemmen, die van de heeren Scheltus, Lagerweij, v. Beek, Croockewit, Visser en Celosse, en het tweede z.h. o. wordt aangetio en. Het voorstel van den heel Gerritsen blijft daardoor buiten behandeling. Tot leden der commissie van redactie worden benoemd de heeren v. d. Wall Bake en C. V. Gerritsen. De Voorzitter deelt mede dat goedge keurd is de rekening der dd. Schutterij over 1882. Daarna wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND De gepensioneerde luitenant generaal Jhr. E. A. O. De Casembroot, oud-mi nister van oorlog, is te 's Hage overleden. Met het oog op de behoefte aan kor poraals bij het Indisch leger, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat, tot nader order, ook militairen van dien graad van het wapen der infanterie, voor over gang bij dat leger in aanmerking zullen kunnen komen. De gewone gratificatie a f300 bij overgang van hier te lande naar Indië, is ook op hen van toepassing. De Heer F. Lion Cachet, pred. te Rot terdam, herdacht gisteren in de morgen godsdienstoefening zijn 25-jarig huwelijk en tevens den dag waarop hij voor 34 jaren tot het christendom was toegetre den en met zijn gezin in de Noorder- kerk te Amsterdam werd gedoopt. Door bemiddeling van de Nederland- sche Handel-Maatschappij is wedër f 25,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f 263,000. Voor Krakatau is te Enschede f2650.61 ingezameld en overgemaakt aan den pre sident der Ned. Handelmaatschappij. GEMENGDE BERICHTEN. Er zijn dit jaar buitengewoon veel ap pelen gewassen, maar zij kunnen niet duren en beginnen spoedig te rotten. Men lette er vooral bij het opdoen op, dat men goede gave en geen gekneusde vruch ten koope, anders loopt men gevaar dat zij spoedig allen bederven. Deze waar schuwing is niet overbodig, omdat de boomen te vol zitten om al de vruchten te plukkenzij worden daarom meestal geschud en daarbij grootendeels gekwetst. Sir Mozes Montefiore, de bekende En- gelsch-Israëlietische menschenvriend, zal den 6en Oct. zijn honderdsten verjaardag vieren. Er worden, op het eiland Thanet, waar hij woont, groote toebereidselen voor dat feest gemaakt, zoowel door Is raëlieten als door Christenen. In Amerika wordt ter eere van het jubilé een leerstoel en te Rome een col lege tot opleiding van Rabbijnen gesticht. Ook te Livorno is een feest-comité be noemd. (N. v. d. D.) Te Liverpool zijn verleden Woensdag twee jongelieden uit Lancaster, van goede familie, beiden omstreeks 18 jaar oud, aangehouden, die op punt stonden zich naar Amerika in te schepen. Zij waren gewapend met geladen revolvers, zooge naamde „bowie"-messen enz. en in het bezit van vrij aanzienlijke sommen, die één hunner zijn vader ontstolen had. Dit tweetal, opgewonden door het lezen der romans van Cooper en Mayne Raid, had zich voorgesteld, een jagersleven te leiden in het „verre Westen." HaarlCt.) Te St. Andries bij Rossem, is een meisje van achttien jaren, bij het scheppen van wi ter, in de Waal gevallen en verdronken. Op een bal bij een Parijschen Graaf verwekte een Amerikaansche dame, die in de Fransche hoofdstad zeer bekend is, groot opzien, door te verschijnen in een kleed van wit geitenleder, dat zoo eng sluitend was als een handschoen. In Overijsel wordt thans veel wild voor het buitenland opgekocht. De prij zen zijn zeer hoog. Hazen gelden f 2 a 2,25, patrijzen '1 a 1,40 en eenden f 0,50 a f1 pe i stuk. Een voerman te Dinksperloo had Vrij dagavond het ongeluk van zijn met steen kolen beladen wagen te vallen. Hij raakte onder de wielen en was binnen een kwartier een lijk. Volgens den berichtgever van Daily News, zijn te St. Petersburg onder scheidene officieren in hechtenis geno men. Te Charkolï zou een geheel depót van wapenen, kruit en dynamiet, bene vens eene geheime drukkerij ontdekt zijn. Te Kolpino, bij St. Petersburg, werd eene dergelijke ontdekking gedaan. Niet minder dan '138 officieien zouden daar in arrest zijn genomen. Een transport met Fransche hulptroe pen voor Tongkin is in de vorige week uit Algiers vertrokken. Over een dag of wat volgt nog zulk een vaartuig, met 2000 man aan boord. Te New-York is een kleedermakersfirma

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2