INGEZONDEN. Hoogland. De collecte voor de ramp op Java heeft alhier opgebracht 415 gul den. Belasting. Amersfoort, 6 October 4883. Voor de slachtoffers van den ramp in Ned. Indië is bij de commissie (samen gesteld uit de heeren v. Asch v. Wijck, Croockewit, Celosse en Scheltus) nog ont vangen van: P. de W. f 10, D. P. H. f 40, v. B. f 5, B. f 5, G. f 2,50, J. W. f 2,50 en de Regelings-commissie van het Weldadigheidsfeest f 565.Het totaal cijfer bedraagt f 4142,50. Konden wij in ons vorig nummer reeds rnet een enkel woord gewag maken van het feest van den Hoog Eerw. Heer Past. Blom, thans nu dit feest is afgeloopen, willen wij het geheel nog eens over zien. Ondanks het slechte weder mag het als uitstekend geslaagd genoemd worden. Onder stortregens stroomde des morgens reeds een groote menigte naar de feestelijk versierde kerk, om de feest rede van den Z.Eerw. Heer P. van de Goorbergh aan te hooren. Deze rede in zijn geheel weer te geven ligt niet op onzen weg, het zij genoeg wanneer wij zeggen, zij kwam uit het hart en dat zij tot het hart ging bewezen de tranen die hier en daar weggepinkt werden. De receptie des middags werd druk bezocht, door vrienden, kennissen en verschillen de corporatiën. Dat hierbij de Deken door ZEd. Achtb. Heer burgemeester met zijne benoeming tot ridder van de Ne- derl. leeuw werd verrast, meldden wij reeds in ons dadelijk daarna uitgegeven bulletin. Aan den feestmaaltijd zijn Hoog- Eerw. aangebodenwerden een menigte toasten uitgebracht, waaronder op Z. M. den Koning, Z.H den paus, den Burge meester van Amersfoort en last not least op den Jubilaris. Hierop volgde een prach tig vuurwerk in den tuin van het Meis jesweeshuis tegenover de pastorie afge stoken. Als slot der festiviteiten geldt de se renade zijn HoogEerw. des avonds ge bracht niet het minste. Bestaande uit de voornaamste autoriteiten en corpora tiën, alsmede vele vrienden, vereenigd om een banier waarop in gulden letters „Hulde aan den Jubilaris" prijkte, trok de stoet van Amicitia door de geheele stad en werd op verschillende plaatsen met Bengaalsch vuur begroet. N.a afloop bleven de feestcommissie alsmede velen die deel van de serenade hadden uitgemaakt in Amicitia nog eeni- ge uren gezellig bijeen en werd nog me nig* glas op den goeden afloop geledigd. Door den Jubilaris den Hoog Eerw. Heer IJ. Blom werden j. 1. Woensdag dc gasten van het St. Pieters- en Blok- lands Gasthuis, alsmede de gasten van het Diaconie, Oudmannen en Vrouwen huis en de Weezen van het Burgerwees huis alhier, ruim onthaald. Gisteren herdacht de Heer J. van As- peren alhier zijn twintig jarigen loopbaan als Stationchef. Zijn bureau aan het station was keurig net versierd. Op het station en in de stad wapperden vele vlaggen, van vele zijden ontving hij stof felijke bewijzen van waardeering, een commissie van den groothandel, vrien den en kennissen, brachten hem hunne gelukwenschen. Velen met ons zullen verlangen de stationchef J. van Asperen jaren voor zijn gezin gespaard worde en hij als stationchef voor Amersfoort be houden blijft. In eene druk bezochte algemeene ver gadering van leden der Sociëteit CON CORDIA werd een voorstel van het be stuur aangenomen om het Societeits gebouw te verbouwen en daarvoor in de plaats te brengen, naar plan en teeke- ning, een zeer fraai en hoogst doelmatig gebouw het welk een sieraad belooft te worden van de Langestraat. Het bestuur is voornemens eene lee ning uit te schrijven van 45000.in 30 aandeelen elk van f 500.Voor eene degelijke geldbelegging vermenen wij deze leening te mogen aanbevelen. De algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft een schrijven gezonden aan de kerkeraden van de gemeenten dier kerk met de uitnoodiging 4. om hunne aandacht op de zoo be langrijke zaak der Zondagsrust gevestigd te houden 2. om de pogingen te steunen van zoo- velen, die werkzaam zijn tot bevordering van Zondagsrust en van Zondagsheiliging; 3. om op te letten, of zij in hunnen kring iets opmerken, wat tot bevordering van dit doel onder de aandacht, hetzij van plaatselijke besturen, hetzij van den Hoogen Raad zou kunnen worden ge bracht 4. om door gepaste middelen rnede te werken tot opwekking en versterking der publieke overtuiging, dat, èn van de Ilooge Regcering, èn van iederen werk gever, het de plicht en de roeping is, aan elk, dien zij in hun dienst hebben, de noodige Zondagsrust te geven, opdat ieder in de gelegenheid zij den Christe- lijken rustdag te verheffen. BINNENLAND De bij de Tweede Kamer ingekomen onteigeningswet ten behoeve van Joc-aal- spoorwegen van Apeldoorn langs Deven ter naar Almeloo en van Dieren langs Apeldoorn naar Hattem, genaamd: «spoor wegen Koning Willem III«, is bij de Tweede Kamer ingekomen. Voor de plechtige onthulling van het standbeeld van Graaf Jan van Nassou, te Utrecht, hetwelk op 45 October a. s. in tegenwoordigheid van Z. M. den Ko ning zal plaats hebben, is het volgende programma van feestelijkheden ontwor pen, waarop echter 's Konings goedkeu ring nog wordt gewacht. Te 44 uren zal de onthulling geschie den met het houden van een feestrede, afgewisseld door kinderkoor, waarna re ceptie zal gehouden worden. Te 2 uren wordt in de zaal van Tivoli de Unie cantate, door koor, orkest en solisten, ten gehoore gebracht. Na afloop wordt op het Lucasbolwerk een matinée musi- cale gegeven, en des avonds in Tivoli een tweede uitvoering van de Unie-can tate. Met vuurwerk en muziek op het Vreeburg wordt het feest besloten. Door leden van het Utrechtsch studen tencorps wordt Z. M. den Koning op dien dag een eerewacht aangeboden. GEMENGDE BERICHTEN. Als een middel om de lucht in zieken kamers te zuiveren, wordt aanbevolen, er kleine stukjes flanel op te hangen en daarop alle dagen twee of drie druppels gezuiverde terpentijnolie te gieten. De lucht zal d, ardoor veel beter en gezonder worden. Dr. William Shine, een bekend Fenian te New-York, is krankzinnig verklaard en naar een geslicht gezonden. Er zul len zeker nog wel meer krankzinnigen onder hen ontdekt worden. Voor de rechtbank te Berlijn wordt een zonderling geval behandeld. Daar staan nl. een man en een vrouw terecht, omdat zij zich tweemalen samen hebben laten trouwen. De man was, kort na het volbrengen van zijn diensttijd bij het leger, gehuwd en naar Amerika gegaan. Hij kon daar echter geen bestaan vin den, keerde naar Duitschland terug, en wilde dienst nemen bij het leger. Maar hij kon daarin niet slagen om het groo te bezwaar dat hij getrouwd was. Toen kwam hij op de gedachte, zijn huwelijk geheim te houden. De vróuw keerde naar haar ouders terug en de man werd bij een regiment ruiterij aangesteld. Na daar zes jaren gediend te hebben, nam hij ontslag en hij kreeg een post als gerechtsdienaar. Zijn vrouw, die haar meisjesnaam weder aangenomen had, kwam nu bij hem terug. Een poos leef den zij zeer gerust samenmaar het be stuur der politie, dat zeer streng toe zicht op het gedrag zijner beambten houdt, verbood dat samenleven' en beval den man zijn «geliefdere te trouwen. Het paar dat reeds tien jaar gehuwd was, werd nu opnieuw in den echt ver bonden, en de zaak zou waarschijnlijk nooit uitgekomen zijn, als niet de vrouw in een vlaag van ijverzucht, zelve haar man had aangegeven. Beide echtelingen moeten zich nu ver antwoorden wegens moedwillige valsch- heid in geschrifte, en de straf daarop gesteld is eene boete tot 300 Mark of een gevangenisstraf tot zes maanden. Men verwacht echterdat het von nis tegen den oppassenden beambte wegens het misdrijf waardoor niemand benadeeld werd zeer zacht zal wezen. Naar men ons mededeelt, zou er sprake van wezen om Generaal Jhr. Verspyck te benoemen tot Gezant te St. Peterburg. De haat tegen Duitschland schijnt te Parijs na het gebeulde met den Koning van Spanje met nieuwe kracht opgeflik kerd, en men gaat er weer aan het Prui sen-bannen in de inrichtingen van nijver heid. De groote boekdrukkersfirma Chaix, bij wie vele Duitschers in dienst waren, heeft aan al hare werklieden, die niet bewijzen konden Franschen te zijn, hun ontslag gegeven. Van bijna al de Europeesche Souve- reinen ontving de Koning van Spanje tele grammen van deelneming en sympathie, en van gelukwensching met zijn blijde tehuiskomst. De Franschen te Madrid zijn voornemens een schriftelijk protest aan te bieden. Z. H. de Paus heeft de verkiezing van den Duitschen pater Anderledy tot vica ris-generaal der Jezuïeten, ingeval van het overlijden van Pater Beckx, bevestigd. De tentoonstellingsgebouwen te Pitts burg (Pennsylvaniëj zijn door brand ver nield. De schade wordt op 1 millioen dol lars geschat. Sedert gisteren zijn weder twee kolo nialen van het werfdepot te Harderwijk gedeserteerd. In den laatsten tijd vernam men meermalen, dat vreemdelingen met hoog handgeld naar hun vaderland het hazenpad kozen in plaats van hunne be stemming naar Oost-Indië op te volgen. De correspondent te Shanghai van de Times is in het bezit geraakt van een hoogst zeldzaam document van het offi- cieele boek, dat in China gehouden wordt voor de wet, regelende de suzereiniteits- rechten van het Hemelsche Rijk. Dit werk is zeer lijvig en zeer duur, daar slechts weinig exemplaren er van bestaan. Men leest er veel nieuws in. Wie b.v. zou gedacht hebben, dat China de be- heerschei der geheele wereld is, en dat onder de Staten, die aan het Hemelsche Rijk cijnsbaar zijn, zich bevinden, behalve Corea en Annam, Birma, Siam, Laos en Borneo, maar ook Portugal, Italië, Nederland, Engeland benevens een ko ninkrijk, aangeduid onder de benaming van „Rijk der zendelingen," vermoedelijk de Heilige Stoel? Uittreksels van dat offi- cieele boek zijn in de scholen verspreid en de kaste der Chineesche mandarijnen wordt opgevoed in het begrip, dat het Hemelsche Rijk zijn gezang over het heelal uitoefent. Gisteren is op 83jarigen leeftijd, te Haarlem, een oud-strijder van 4845 over leden, W. Burger, die tijdens den slag van Waterloo vrijwillig bij het leger diende. Als zoodanig werd hij met de zilveren medaille versierd. Omtrent een moordaanslag in Den Haag bevat het Dagblad het volgende verhaal: Mej. M., inwonende bij Mevr. L., hare tante, op de Prinsengracht, kwam met deze per rijtuig van een familie-partijtje thuis. Nadat Mevrouw L. vooruit naar binnen was gegaan om licht aan te ste ken, trad de jonge dame uit het rijtuig, toen eensklaps een revolverschot op haar gelost werd, dat haar aan het hoofd ver wondde. Kort daarop werd andermaal een schot gelost, dat echter miste, en weinige seconden later het bovenraam opengeschoven, en luid om hulp ge schreeuwd. De dader, die het rijtuig en de beide dames geruimen tijd had afgewacht, was inmiddels de gang ingeloopen en had de deur achter zich dicht geworpen, zoodat de dadelijk toegeschoten voorbijgangers, die de gewonde dame in een naburig huis hadden gebracht, de deur niet kon den openen, dan nadat de oude dame, die nog altijd aan het geopend venster stond, de sleutel op straat geworpen had. Een bloedig tafereel vertoonde zich toen aan de oogen der personen die het huis binnendrongen, en waaronder zich zoowel politiebeambten als militairen van de wacht aan het gevangenhuis bevonden. Eenige treden de trap op lag de dader, badende in zijn bloed, dat uit eene wonde aan den hals vloeide. Mej. M. ziende vallen, was de moorde naar in den waan, dat hij in zijn boos opzet geslaagd was en had toen zich zelf twee malen in den mond geschoten. Beiden bleken nog te leven, en spoe dig waren de gerieesheeren Le Rütte en Mastboom, in den omtrek wonende, bezig de wonden te verbinden. Het werd even wel noodig geoordeeld, den dader naar het Gasthuis te vervoeren. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een familiedrama te doen had. De dader toch, een gep. onderofficier van het O.-I. leger, eveneens M. geheeten, is de bloed verwant van de juffrouw die hij, naar men zegt uit nijd dat zij zijn huwelijks aanzoek had afgeslagen, heeft getracht om 't leven te brengen. De toestand van mej. M. was Vrijdag middag bevredigend, en ook die van M. niet gevaarlijk. De kosten van het Niederwald-gedenk- teeken, die door het geheele Duitsche volk gedragen worden, zullen naar men be rekent 4,492,000 Mark beloopen. Daaren tegen hebben Duitsche militataire vereeni- gingen het groote beeld van den oorlog en de Duitsche studenten dat van den vrede bekostigd. In de gemeente Haarlemmermeer heeft dezer dagen eene eigenaardige volks-rechts- pleging plaats gehad, onder zeer bijzon dere omstandigheden. Men was te weten gekomen, dat een visscher uit Woubrug- ge, J. B. genaamd, zijn eigen vrouw en kinderen verlaten had en nu samenwoon de met eene vrouw G., die aan het ka naal woonde, en wier man sinds twee jaren in de gevangenis zat. Dit ergerde de gemeentenaren, en een vijftigtal van hen besloot daaraan een einde te maken. Zondagavond trokken zij in optocht naar de woning van vrouw G. en eischten dat J. B. zou buiten komen. Toen hieraan niet voldaan werd, klom men op het dak en opende zich van daar een weg naar binnen. Het paar had zich verborgen op den zolder eener buurvrouw, en van daar vluchtte J. B. gewapend meteen knuppel, naar buiten, liep op een draf door het land totdat men hem eindelijk te pak ken kreeg. Hij moest zich een onderdom peling in eene moddersloot getroosten, kwam daar echter weer uit en liep door tot de Nieuwe Wetering en Roelofarends- veen, waar zich eenige vroolijke veen- ders bij den optocht aansloten. Natuur lijk was onderweg voor muziek gezorgd, voortgebracht door middel van stoffers en blikken, tangen en poken. Eindelijk kwam hij aan zijne woning te Woubrugge. Hij werd daar bij zijne vrouw gebracht en genoodzaakt voor zij ne gade een voetval te doen. Het volk moest hij vergiffenis vragen, en tevens legde hij de belofte af, nimmermeer in de woning van vrouw G. te komen. N. v. d. D. De moordenaars van graaf Majlath, die thans te Pest terechtstaan, hebben allen voor den rechter een volledige beken tenis afgelegd; maar Berecz, de lijf- huzaar, ontkent thans weer alle schuld. Sponga verhaalde nogmaals de toe dracht der zaak. Hij had, toen al het geld dat hij bezat op was, gehoor ge geven aan de herhaalde voorstellen van van Berecz, om diens heer, Graaf Majlath, te bestelen. Hij en Pitely verborgen zich op zekeen avond in het huis van den Graaf, wachtten op de waarschuwing van Berecz, en pleegden daarop samen de daad, terwijl Berecz de wacht hield. Zij waren niet voornemens, Majlath te ver moorden, maar doodden hem eerst toen hij zich woedend tegen hen verweerde. „De staat is arm en de Regeering heeft geld noodig" is het oude refrein, dat se dert duizende jaren telkens gehoordwordt. Tegenwoordig klinkt het in ons land bijzonder hard. Als er geld noodig is dan moet er belasting geheven worden, daar is niet veel tegen te zeggen. Doch waarop moet de belasting gelegd worden Men hoort van allerlei plannen o. a. van belasting op de granen. Deze belasting heeft twee groote gebreken. Zij drukt een der eerste levensbehoeften, en zij drukt de armen evenzeer als de rijken, d. i. zij drukt de armen geweldig en de rijken merken er weinig van. Waar om niet veel liever eene belasting op de sigaren gelegd? Tegenwoordig wordt de ze belasting in de meeste staten als eene geregelde bron van inkomsten gebezigd. Zij drukt geen levensbehoefte maar een weeldeartikel zij drukt de eigenlijke armen niet, want die rooken geen siga ren. Eene belasting op de sigaren zou zeker veel opbrengen, en met een het gevolg hebben, dat het rooken van siga ren door kleine jongens, die ze van hun weekgeld koopen, ophield want de si garen zouden natuurlijk duurder worden; maar de eigenlijke consumenten van si garen zouden het rooken hierom niet laten, en alzoo zou het rijk er een aar dig duitje mee winnen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2