NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Feuilleton. MARIANNE. No. 85. Woensdag 24 October 1883. Twaalfde Jaargang. BuitenlandscR Overzicht. ALMA WEISZMANN. AMEHSFOORTSCIE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer s 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleekts driemaal in rekening gebracht. De Belgische bladen zijn bijna een stemmig in de waardeering van de wijze waarop HH. MM. de Koning en de Ko ningin door onze Koninklijke familie en door de Nederlandsche natie zijn ontvan gen. Zij laten niet na te wijzen op de vele en groote belangen die de beide aangrenzende landen mat elkander ge meen hebben en op de vruchten die een goede verstandhouding van twee volken, die zich elk in hun richting vrij ontwik kelen, kan opleveren. Ook zonder een al te hoogen dunk te koesteren van de po litieke beteekenis van dergelijke beleefd heden, gelooven we ook dat kleine na tiën, die toonen elkander te eerbiedigen, aanspraak kunnen maker, op de achting van machtiger naburen. Als ons blad de pers verlaat, heeft de Fransche Kamer haar tergaderzaal ge opend, en men verwacht dat er dan wat leven zal komen in de brouwerij. Het Ministerie zal waarschijnlijk terstond voor een heet vuur geplaatst wordenvoor eerst zal de oppositie niet nalaten, de Tongkinsche zaken tot een oorlogsma chine om te werken, maar ook het Pa- rijsche standje, het daarop gevolgde ont slag van generaal Thibaudin als Minis ter van Oorlog en de redevoeringen van Jules Ferry te Rouaan en te Havre, waar hij onbewimpeld den radicalen den hand- NOVELLE van Dagen, jaweken zelfs had het reeds gesneeuwd en nog scheen het maar niet te zullen ophou den. Zulk eenen winter had men sedert jaren niet gekend Wat zag het anders zoo vroolijke stadje B. er koud en verlaten uitIn plaats van den hel deren zonneschijn, blauwlachenden hemel en heerlijk groene weiden, niets dan gryze wolken en bergen van sneeuw op daken en velden Slechts nu en dan bewoog zich zeer langzaam een voertuig door de bijna onbegaanbare straten of baanden enkele voetgangers zich met veel moeite eenen weg langs de huizen, wier schit terende fresco's, eeuwen geleden door kunste naarshanden voortgebracht, heden bijna onzicht baar waren door fijne sneeuwvlokjes, die onop houdelijk door den wind voortgedreven, zich in groote massa's tegen de muren ophoopten. Alleen de drie grieksche godengestalten, wel ke de groote fontein in de lange, eenzame straat versierden, zagen met onverstoorbare kalmte ne der op de woelende en woedende elementen van dezen noordschen winterdag Ginds op die hoo- ge zuil staat een slank jongeling met gevleu- gelden voet en gewelfd voorhoofd en blikt vroo- lijk naar boven, als drukte geen zware sneeuw massa hem op schouder en voet. Cypris, de eeuwig lachende Cypris, die, voorovergebogen, hare lange, blonde haren aan den rand der fon tein uitwringt, laat het zich ongestoord welge- schoen toewierp, zullen^aanleiding geven tot levendige gedachtenwisselingen. Om trent de Tongkinsche geschiedenis heeft de Minister Challemel-Lacour de offici- ëele documenten en telegrammen verza meld in een »Geel boek,» dat ten spoe digste zal verschijnen, en waarmede hij zich vleit den stroom van interpellatiën eenigszins te keeren. De nieuwe Fran sche gezant te Peking, de heer Pateno- tre, is naar de hoofdstad des Hemelschen Rijks oriderweg met nieuwe voorstellen in zijn zak. Frankrijk stelt voorerken ning door China van Frankrijks protec toraat over Annam, met de Roode rivier als grens; de streek waar zij uit" watert tot aan Sontay Fransch grondgebied; een neutraal gebied onder eigen bestiur, te benoemen door Frankrijk en China ge zamenlijk, gevormd uit de vijf prov inciën van noordelijk en noordwestelijk Tongkin. Heeft Jules Ferry het inzicht gekre gen dat hij bij zijn uitval tegen de »in- transiger.ten wat hard van stal is geloo- pen? Men zou het bijna gelooven, als men leest dat hij van plan is belar grijke «hervormingen» voor te dragen, die hem aanvankelijk den steun der uiterste lin kerzijde moeten verzekeren. Deze zijn invoering van de lijst-stemming, het wel bekende punt van het Gambettistische programma, zijnde de benoeming van af gevaardigden door het geheele departe ment en niet meer zooals tot nu toe door de afzonderlijke arrondissementenaf schaffing van het levenslange senator schap jdaatsing van het bestuur der hoofdstad onder één maire, door den Ge meenteraad te benoemen. Dit laatste vooral is een quaestie waarmede de ra dicalen zich sedert lang bezighouden. Van Madagascar zijn in dato 4 Octo ber te Parijs berichten gekomen, die aan vallen, dat de vlokken haar hoofd als met een wit laken omhullen, hetwelk haar evenwel spoe dig weer door een ruwen windvlaag ontnomen wordt. Het derde beeld, waarop ons oog met welbe hagen rust, is Hera, de koningin der goden en der menscnen. Statig en ernstig, zeer verschil lend van [die vleiende Aphrodite, die iederen voorbijganger vriendelijk schijnt toe te lachen, blikt zij vol trost en waardigheid naar de ouder- wetsche huizen, wier zijvleugels uitkomen in een donker, onaanzienlijk door hooge gebouwen ingesloten steegje. Vóór het venster van een dezer huizen zat op de bovenste verdieping een jong beeldschoon meisje. Hare prachtige gestalte en bleek,door schijnend gelaat schenen uit het kostbaarste marmer gebeiteld, terwijl hare bruine, weelde rige lokken en zeldzaam donkere oogen eene nog grootere tooverkracht aan het geheel ga ven. Droevig zat zij heden naar buiten te staren en beschouwde vol aandacht de kleine vlokjes, die daar ginds in een afgelegen hoekje eene schuilplaats kwamen zoeker, tegen den feilen noordoosten wind. „Onopgemerkt door allen," fluisterde zij half luid, behalve alleen door mijl liet gaat met u als het met mijne jeugd is gegaan Ach ook die is daar henen gesneld, vreugdeloos als de wintersneeuw niemand heeft er zich ooit om bekommerd, niemand heeft er ooit aan gedacht! Zomer en winter, winter en zomer heb ik hier gezeten en gewacht op het geluk, dat, meende ik, eenmaal komen moest, maar nog nimmer ge komen is „Hebt gij niet gehoord, wat ik u zoo even ge zegd heb, Marianne vroeg eene booze stem. Het jonge meisje sprong verschrikt op uit haar gemijmer en keerde zich tot de onvriende lijke spreekster. hervatting der vijandelijkheden doen den ken. Er wordt gemeld dat de onderhan delingen tusschen de Fransche autoritei ten en de Malachendat is de alge- rneene naam die aan de bevolking van het geheele eiland wordt gegeven, zijn afgebroRen, en er geenerlei uitzicht bestond op een vreedzame oplossing. De strijdkrachten der Malachen en de Fran sche vloot bleven tot dusver werkeloos doch een gerucht wilde dat de vloot wel dra de aanvallende operatiën zou hervat ten. Uit vrees voor een nieuw bombar dement der Fianschen verlieten de in woners de stad in grooten getale. Ad miraal Gabber was den 24en September aangekomeneen oorlogschip met ver sterkingen werd eiken dag verwacht. De Duitsche en Amerikaansche consuls had den hun vlaggen nog niet geheschen. Het gouvernement der Malachen verbood den uitvoer van vee en inlandsche pro ducten door Engelsche of andere vreem de schepen. Terwijl in Groot-Brittannië de conser vatieve partij bij een poging, door haar leider Sir Stafford Northcote aangewend om propaganda in Ierland te maken, wei nig succes heeft gehad, geeft de liberale partij krachtige teekenen van leven. Te Leeds is eenige dagen achtereen een con gres gehouden van afgevaardigden van liberale vereenigingenruim 2500 gede legeerden, die meerendeels de radicale beginselen waren toegedaan, kwamen bij een. Omtrent drie hoofdpunten was men het eens: uitbreiding van het kiesrecht, betere verdeeling van de parlementaire zetels tusschen het platteland en de ste den, en de toekenning van kiesrecht aan vrouwen. Ook werd afgekeurd de hou ding van het Lagerhuis in zake de par lementairen eed. Een der voornaamste „Ja wel, tante. Gij sprak van de zuster van dien ouden dokter hier beneden en hoe bedroefd gij verleden zomer waart, toen die dierbare vriendin van u stierf, en hoeveel de wereld aan die brave, verstandige vrouw verloren heeft, en hoe eenzaam haar goede broeder zich thans in dat groote huis moet gevoelen, waarin zij zoo lang den schepter gezwaaid heeft," antwoordde het meisje. „Maar zijt gij nu dwaas, Marianne, klonk het scherpe verwijt der oude dame; „om dokter Sturm „oud" te noemen Hoe komt gij er bij Hij is een man in de kracht zijner jaren, zeer hoog aangeschreven bij jong en oud, rijk, bemin nelijk en van eene zeer goede familie in éne woord, iemand die een jong meisje zeer geluk kig zoude kunnen maken, dat verzeker ik u Een heldere glimlach verdrong voor een oo- genblik de uitdrukking van diepe verbazing, die zich nog slechts kort te voren op Mariannes ge laat vertoont had, toen zij hare alles behalve zachtmoedige tante deze lofrede op den dokter hoorde uiten. „Tante, tante," riep zij schalksch lachend en hief daarbij den vinger dreigend in de hoogte: „gij zijt in den laatsten tijd zoo dikwijls bij den ouden och neen, vergeef mij, bij dokter Sturm geweest, dat ik werkelijk geloof, dat gij een weinig verliefd op hem zijt!" „Ik verbied u ten strengste, Marianne met zulke ongepaste aardigheden voor den dag te komensprak de dame op boozen toon. De glimlach verdween even snel als hij geko men was en maakte plaats voor eene hoogroo- de kleur, het gevolg der pas ontvangen terecht wijzing de bittere woorden „Waarom prijst gij hem dan ook zoo buiten gewoon, iets, dat toch anders volstrekt niet in uwen aard ligt zweefden op de lippen van het jonge meisje, doch hare zelfbeheersching behaalde de overhand en zij zweeg. woordvoerders was John Bright, die in een toespraak op het stadhuis op het ver- schij'nsel wees, dat de Engelschen zich gewoonlijk allerlei schrikbeelden voorstel len van politieke hervormingen: zijnde- ze echter ingevoerd, dan blijkt de vrees ijdel geweest te zijn en men gewent er spoedig aan. Over Gladstone sprak hij met de meeste waardeering, maar het Hoogerhuis, dat zich stelselmatig verzet tegen elke hervoimingen geen hart heeft voor de volksbelangen, werd in krachtige woorden gegispt. Te Halifax (Britsch Noord-Amerika,) zijn twee personen gearresteerd die in het bezit waren van groote hoeveelhe den dynamiet. Zij verklaarden voor den rechter, dat zij het voor mijnarbeid noo- dig hadden. Een gerucht meldt dat Ketsjwayo zich aan de Britsche autoriteiten van Natal heeft overgegeven. Voor den onlangs ontbonden Berlijn- schen gemeenteraad zijn op het eind der vorige week nieuwe verkiezingen gehou den. De uitslag beantwoordde niet aan de verwachting der Regeering, die hoop te dat de fortschritt-partij in de minder heid zou geraken. Wel bleek het dat de conservatieven en anti-semieten in getal sterkte vooruit zijn gegaan, maarzij zijn nog lang niet opgewassen tegen de voor standers van den vooruitgang. Tusschen Peru en Chili is dan einde lijk de vrede geteekend. Generaal Igle- sias is erkend als president van de Pe- ruaansche republiek, en het Congres is bijeengeroepen ter bekrachtiging der vre desvoorwaarden. De openbare gebouwen te Lima en te Callao worden door de Chileenen ontruimd. Gedurende een lange poos nu hielden beide vrouwen zich met hare eigene gedachten bezig. Marianne had zich weder met haar naaiwerk aan het venster gezet en luisterde al zuchtend naar het loeien van den wind, die de oude schoor- steenen in den omtrek deed schudden en sneller over de besneewde daken joeg. Helaas in dit sombere vertrek en even som ber gezelschap waren vroolijke scherts en on schuldige plagerijen niet op hare plaats Hoe had zij ook den moed gehad die woorden over hare lippen te laten komen! Treurig liet het arme kind haar bevallig kop je tegen de koude glazen rusten en keek met verlangenden blik naar een klein met dunnen ijskorst bedekt venster van een onaanzienlijk huisje, aan de overkant der straat gelegen. Maar zij zag heden niets behalve het matte schijnsel eener kleine lamp, die reeds sedert eemgen tijd ontstoken was. De arme bewoonster kon niet zooals zij haren tijd verdroomen, doch moest werken, werken zonder ophouden, om voor haar en haar vaderloos wichtje een karig on derhoud te verdienen. Bleek en uitgeteerd zat zij dag in dag uit voor het venster en liet rus teloos hare naald op en neder gaan. Voorwaar een treurig lotMaar toch, meende Marianne, kon deze arrne weduwe zich niet zoo ongeluk kig gevoelen als zij, die de jeugdige moederdik werf gadesloegDeze toch mocht het lachende, wonderschoone kind van vijf jaren met de rozen op de kaken, dat menig moeitevol uur op vroo- lijkte door haar aardig gebabbel, het hare noe men Welk eene weelde, om voor zoo'n schep seltje te moeten zorgenWelk eene zaligheid moeder te zijn van zoo'n kind Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1