NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BUN, BUNSCHOTEN, EEMNES, H1EHSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Officiëele Publicatie. No. 87. Woensdag 31 October 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandscli Overzicht. Hoogland- Dezer dagen werd een zekere v. d. B. inwoner dezer gemeente onaangenaam bejegend beschuldigd door den veldwachter van dronkenschap, werd hij naar huis gaande ter hoogte der wo ning van den Rijksveldwachter aange grepen geboeid en naar het hok in arrest gebracht, waardoor hij ernstig verwond werdkorten tijd daarna we der in vrijheid gesteld heeft hij bij het be stuur zijn beklag ingediend. Naar men zegt wordt deze zaak vervolgd. Abennementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlyk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. De radicalen in de Fransche Kamer draaien om Jules Ferry heen als de hond om een stekelvarken wel geven zij door geblaf te kennen dat zij er zijn, maar durven niet bijten, overtuigd dat zij er slecht zouden afkomen. Evenmin is bij de heercn van de rechterzijde de begeerte om een aanval te doen zeer levendig. Het eenig terrein waar op men de Regeering op dit oogenblik kan bestrijden, is de Tongkin-expeditie, en de strijdlustige monarchist D. Broglie bad al besloten in den Senaat over haar te spre ken, maar bij nader inzien heeft bij begre pen dat het beter was het niet te doen. Een paar dagen geleden vroeg de heer Granet, van de uiterste Linkerzijde, wan neer de Minister het crediet voor Tongkin aan de orde zou stellen. De Minister ant woordde dat bij bet nog niet kon zeggen. Hoe kan men bet dan aan de weet komen zei Granet. Wel, het eenvoudigste middel daartoe is een interpellatie, hernam de beer Ferry, en ging verder. Nu zou Maandag den 29. de interpellatie gedaan worden, en Granet zelf het woord voeren. De Bonapartisten, wier invloed langzamer hand gelijk nul is geworden, beginnen te begrijpen dat zij, overeenkomstig bun vroe gere tactiek, een beetje leven moeten gaan maken, en daarom hebben drie hunner niets meer en niets minder ingediend dan een voorstel om bet Kabinet in staat van be schuldiging te stellen, dewijl het, bij afwe zigheid der Kamers de Grondwet geschon den en de nationale verdediging in gevaar beeft gebracht." Ofschoon we vermoeden dat het bier ook de Tongkin-quaestie geldt, geen andere is op beden aan de orde, zijn we toch nieuwsgierig wat de heeren te vertellen hebben. Een radicaal, Gatineau beeft het voorstel ingediend om de Prinsen van Orleans bet land uit te jagen en bun vaste goederen in Frankrijk te verkoopen. Wordt dit voorstel aangenomen, wat niet waarschijnlijk is omdat geen bepaalde feiten zich voordeden die bet eenigszins zouden kunnen wettigen, dan is bet voornamelijk de schuld van de vrienden van den Graaf van Parijs, die met alle geweld hem als pretendent willen doen optreden en geen enkele gelegenheid voor bij laten gaan om van zijn aanstaande zege praal te spreken. Men begrijpt waarom in een land waar elke gouvernements-verande- ring ook een geheele omkeering in het ambtenaars-corps te weeg brengt, kan het niet anders of de naar buit belusten staren met begeerige blikken naar de staatsruif, al is die ook, gelijk thans niet al te best ge vuld. De Franschen doen gelukkig nog iets anders dan politiek. Dezer dagen werd door den Minister Cochéry de internationale con ferentie gesloten waar beraadslaagd is over middelen tot bescherming van onderzeesche telegraafkabels. Voor tijden van oorlog moet deze quaestie nog later worden geregeld thans is men zoover been gekomen dat de gedelegeerden van 32 staten bet eens wer den over de maatregelen onder gewone om standigheden te nemen en die de wetgeven de vergaderingen nu nog slechts te sanctio- neeren hebben. Uit Tongkin blijven de berichten^nog al. tijd schaarscb de te Hongkon vertoevende correspondent va:i bet Engelscb blad Standard schrijft dat de juiste militaire positie moeie- lijk te beoordeelen is. Niet onwaarschijnlijk meent bij, zullen de Franschen er spoedig in geslaagd zijn de Chineezen, uit Tongkin te verdrijven, maar het ernstige van den toe stand komt eerst als de grenzen bereikt zijn dan zal blijken dat Tongkin een tweede Atjeh is, maar op veel uitgebreider schaal. Voor 't oogenblik schijnt geene andere op lossing mogelijk dan een onverwacht verge lijk met China, of oprukken naar Pe king. De vroegere commandant generaal Bouet, is te Parijs aangekomen. Van de zwarte vlaggen, wordt verteld dat zij de eigenaardige en gezellige gewoonte hebben, hun krijgsgevangenen op te kluiven als dezen ten minste zich die eer door hun dapperheid waardig hebben gemaakt, met uitzondering van de hoofdjes, die zij als een aangenaam souvenir bewaren. Het Madagascar-geschil met Engeland is daarmee opgelost, dat Zendeling Shaw van de Fransche Regeering een brief van leed wezen krijgt over bet gebeurde te Tamatave, mitsgaders 25 d.iizeud francs. Het Oostenrijksch Parlement opende ver leden week zijn zittingen met een keizer lijke toespraak, die aan vredelievendheid niets te wensehen overliet. Een nadere toe lichting werd Vrijdag gegeven door den Minister van Buitenlandsche Zaken Kalnoky, toen hij door den Afgevaardigde Max Falx werd geïnterpelleerd over de verlenging van het Duitsch-Óoslenrijkscb verdrag. De Mi nister antwoordde dat zoowel het verbond met Duitscbland als dat met Italië uitslui tend op behoud van den Vrede gericht is wat betreft de vastheid van bet verbond, kan men onvoorwaardelijk gerust zijn. Hoe aangenaam bet tegenwoordig is in Duitschland te leven, als politiek per soon wel te verstaanblijkt uit het vol gende. Te Licgnitz (Silezië) werd voor eeni- gen rijd tot rijksdags afgevaardigde gekozen, een liberaal, met name Richter. Toen den uitslag bekend werd verweet hem een tegen stander, de pastoor, dat hij vóór een jaar of zes kwaad had gesproken van den Keizer van het Hof, van de Prinsen, dus van bijna alles wat voor een rechtgeaard Ger maan heilig is. Een ambtenaar hoort dat, doet er aangifte van, weet een paar getui gen bijeen te scharrelen, en het eind van de geschiedenis is dat de heer Richter de zer dagen wordt veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf en verlies van zijn man daat. Of het de toevallige naamsover- eenkomst met Bismarcks geduchten tegen stander is geweest, die de offieiëelen zoo verwoed maakte Het wordt tegengesproken dat Ketsjwayo als gevangen man wordt beschouwd en be handeld hij heet de „gast" te zijn van Ha- rer Majesteits resident in het gereserveerd gebied. De Transvaalsche deputatie zal binnen eenige dagen te Londen aankomen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan FRANCISCUS MEIJER en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene spekslagerij op- terichten in het perceel, alhier gelegen achter het oude stadhuis, wijk F, no. 325, bij het kadaster bekend onder Sectie E, no. 536. Amersfoort, den 29. October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 31 Oct. 1883. Morgen den len November vertrekt uit onze gemeente den heer Ch. F. Beek, hoofd-commissaris van politie. Was zijne werkkring in onze gemeente kort van duur, toch lang genoeg om hem te lee- ren kennen als zeer werkzaam, humaan en stipt zijn ambt vervullendeaan zijne bekwaamheid en ijver, de beste aanbe veling, heeft hij zijne bevordering tot commissaris van politie te Utrecht te danken. Velen onzer stadgenooten zullen hem met ons noodezien vertrekken niettegen staande wij ons verheugen in zijne be vordering. Wij brengen hem onze afscheids groet met den wensch dat hij in zijne nieuwe woonplaats en werkkring dezelfde hartelijkheid moge ondervinden, welke hij hier zoo ruimschoots genoot. Onze hooggeachte stadgenoot,'de Hoog- Eerw. heer H. Blom, mocht jl. Zondag ondervinden, dat zijne verdiensten ook gewaardeerd worden door zijn kerkelijk hoofd. Z. H. Paus Leo XIII benoemde Z. H. E. tot zijn Geheim Kamerheer supra numerum. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, vergezeld van den HoogEerw. Proost van het Aartsbisschoppelijk Kapittel, overhan digde eigenhandig j.l. Zondag den titu laris de Acte zijner benoeming. Het is voorzeker aangenaam voor den grijzen Monseigneur Blom, dat zijn wer ken en streven door zijn kerkelijk hoofd op prijs wordt gesteldniet minder voor zijne parochianen, die de verdiensten van hun herder en leeraar zoo gehuldigd zien. Den gedenkdag, den vierhonderdsten geboortedag van den grooten Hervormer Dr. MARTIN LUTHER, hoopt de Evan gelische Luthersche gemeente alhier te vieren den 40 November a. s., das avonds ten 7/2 ure, in hun kerkgebouw, dat daar voor expresselijk versierd wordt en door muziek en zang, onder leiding van den bekwamen en verdienstelijken Richard Hol, en een feestrede van hunnen voor ganger HELPER SESBRUGGER. Zaterdag j.l. zijn van de zes leden voor het Collegie van Notabelen bij de Herv. gemeente alhier gekozen de Heeren J. C. Leinweber, C. Koning, Jhr. Mr. A. M.C. Sandberg en H. E. van Sweden. Voor de twee onvervuld gebleven va caturen zal er eene herstemming plaats hebben tusschen de Heeren C. Prins P. Methorst, Mr. S. J. T. H. Nedermeyer Ridder van RosenthalC. Scheltus en L. O. Bron Verkerk. Tot leden van den Kerkenraad der Ned. Israël, gemeente alhier zijn herkozen de Heeren B. E. Herschel, L. A. Schaap en L. B. Schaap. Door den Minister van Oorlog is de levering van Kruidenierswaren, ten be hoeve van het Militair Hospitaal alhier, voor het jaar 1884, weder gegund aan den minsten inschrijver, den heer, B. E. Mater, te Amersfoort. Vrijdag morgen kwam de Beurtschip per P. liggende met zijn schip buiten de Koppel alhier, tot de ontdekking dat men van af zijn vaartuig eene partij touw had ontvreemd. De politie hiervan in kennis gesteld mocht er al spoedig in slagen bij een uitdrager het vermiste touw in beslag te nemen en ook den vermoedelijken daderzekeren C. v. D. aantehouden, tegen wien dan ook pro ces-verbaal werd opgemaakt. Heden morgen ten 11.40 arriveerden per extra trein alhier het Eskadron or- donnancen, onder bevel van den Ritmees ter, Kommandant L. B. LoefT, benevens de 1ste Luitenants R. F. C. Baron Ben- tinck, F. M. Baron van Lijnden, H. L. Erzey en de 2e Luitenant A. J. Storm de Grave, welken door HH. officieren van het korps alhier in garnizoen, heden na middag ten 5% uur een luisterrijke maal tijd, in het locaal der sociëteit Amicitia wordt aangeboden. Bij min. leschikking is 5e kadet G. J. A. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, uit het 1ste studiejaar van het wapen der inf. hier te lande, op verzoek over geplaatst bij dat der cavalerie hier te lande. Gisteren nacht ongeveer 1 '/2 ure werd de Cavalerie-Kazerne gealarmeerd, we gens ernstige ongeregeldheden in de ge meente Nijkerk voorgevallen, waartoe tot dat doel door den Burgemeester om versterking werd verzocht aan den Gar- nizoens-Kommandant alhier. Onder kommando van den 2en Luit. v. GEEL vertrok dan ook onmiddellijk een detachemant Cavalerie ter sterkte van 25, onderofficieren en manschappen naar de plaats des onheils.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1