Keukenmeid, J. A. H. HUÊTINK St. Nicolaas Étalage AD VÊRTENTIËN. zestig Schoolbanken. SINGEL over let BLAUWBRUG JE, Soest. Aanbesteden geest, te roepen en vergeleek toen de bekende jonge dame met liet bonte (niet glazen) muiltje met de phantasie en hare andere zusters met de wetenschap en het bedrijvige leven. Hij toonde aan hoe de phantasie eene groote rol had gespeeld in de mythologie der Indiërs, Egyptena- ren en Grieken. Daarna bewees hij, hoe het sprookje in Indië is ontstaan, met de kruistochten naar Europa kwam en zoo in de nieuwe talen verbreid werd. Hij staafde dit door voorbeelden ontleend aan het bekende werk van Max Muller. Ten slotte gaf hij eenige voorbeelden uit de 'Hitopadesa of Panschatandra, eene Indi sche fabelverzameling en betoogde, dat ook in onzen tijd het sprookje nog recht van bestaan heeft door er een mede te aee- len, gemaakt door den hoogleeraar Le- ander, die in den Fransch-Duitschen oor log brieven naar huis schreef, waarin verscheidene sprookjes waren, welke na derhand zijn uitgegeven en een wel verdiend onthaal hebben gevonden. Met genoegen zal het publiek zeker deze lezing hebben aangehoord en naar wij vernemen zal in dezen winter ook nog Justus van Maurik optreden. Zondag, 18 Nov. e. k.'s morgens te half elf ure zal de godsdienstoefening in de Kemonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer Dr. J. HERMAN DE RIDDER, Jr. proponent bij de Remonstrantsche Broederschap. Naar wij vernemen is tegen een der leveranciers van de ménage der troepen in garnizoen alhier een klacht ingediend wegens het aanbieden van geschenken aan een der personen in betrekking staan de met de leverantie. Gisteren namiddag werden door de commissie van toezicht op het Lager on derwijs alhier namens het gemeentebe stuur van Amersfoort boekgeschenken als belooningen voor getrouw schoolbezoek uitgereikt aan ongeveer 75 kinderen der beide openbare lagere scholen der R. K. armenschool voor jongens en der Ned. Herv. Diakonie-school. Gisteren is wederom een hussaar we gens wangedrag van het depót escadron onder militair geleide naar het alge meen dépot van discipline overgebracht. Naar men verneemt zullen de militai ren, welke zich thans tot handhaving der orde te Nijkerk bevinden, aldaar nog een paar maanden bij de inwoners ingekwar tierd blijven. Bunschoten. Op den stal van den veehouder K. Poort aan den Eemdijk in deze gemeente, fieeft zich onder het rundvee de tongblaar geopenbaard. BINNENLAND. Door de Kamer van Koophandel te Sneek is besloten een adres tot de Re geering te richten met betrekking tot het aanleggen van de spoorweghaven te Enkhuizen; alsmede een adres aan de Tweede Kamer, om de artikelen 4,2 en 3 van het regeeringsontwerp tot verster king van 's-Rijksmiddelen niet aan te nemen. Aan Z. M. den Koning is een adres gericht, tot ondersteuning van het adres van het Hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw, in zake het be ramen van maatregelen om Nederland te bevrijden van de besmettelijke longziek te. Door de Provinciale Staten van Fries land is insgelijks een adres aan den Ko ning vastgesteld, waarbij op krachtige wijze adhaesie wordt betuigd aan het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, in zake de longziekte. Met 1 December zal de gelegenheid worden gegeven om, in het binnenlandsch" verkeer van pakketten met eene aange geven waarde f 150 niet te bovengaan de, die waarde bij de uitreiking der pak ketten van de geadresseerden te doen invorderen. Voor deze verrekenpakketten is bij de afzending hetzelfde port en recht als voor pakketten met aangegeven waarde verschuldigd. Het verrekeningsbedrag, dat duidelijk in de cijfer- en letterschrift op het adses en op de adreskaart (nieuw formulier) moet vermeld worden, wordt, na (te in vordering, aan den afzender per post wissel overgemaakt, na aftrek van het gewone postwisselrecht en de kosten van het formulier. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren morgen omstreeks 9% uur werd, door eene tot nog toe onbekende oorzaak, het huis met bijna al het daarin aanwezige huisraad, gelegen in het dorp Ede aan den Bunschoter weg, bewoond door den eigenaar Wouter Keldermam, door brand vernield; het vee, bestaande uit een varken en een geit en eenig huisraad werd geredalleen het huis was tegen brandschade verzekerd. Het verzoek der sociaal democraten te Zaandam, om gebruik te mogen maken van het kerkgebouw der Friesche Doops gezinde gemeente tot het houden eener vergadering, is door den kerkeraad met algemeene stemmen, van de hand ge wezen. Als iemand sterft, zegt een buiten- Iandseh blad, vraagt men in Frankrijk »Hoe oud was hij?"; in Duitschland Wat schortte hem eigenlijk?", in Ame rika: «Goddank, is hij eindelijk gestor ven?"; in Italië zegt men: «Arme dui vel!"; in Rusland: Nu behoeft hij niet meer te werken, hij is gelukkig!"; in Holland vraagt men«Hoeveel geld laat hij na?" en in Engeland: «Was hij ge assureerd. Te Deventer zijn de prijzen der aard appelen, boter en bokking zoodanig ge daald, dat men zich voor weinig geld daaraan eens recht te goed kan doen. De aardappelen daalden tot f 4,80 per hectoliter, de boter daalde van f 4,40 tot op f 4 per kilo, terwijl de Vollenho- vensche bokkink verkocht werd voor 48 cents het dozijn. Uit de omstreken van Tiel meldt men dat de prijs van het vee gemiddeld 20 pCt. daalde. Pinken, die een maand ge leden f 420 golden, worden nu verkocht voor f95 a f400. Goede kalveren zijn zeer gezocht; men besteedt f65 a f70; doch die van minder qualiteitgelden slechts f35 a f40. Voor de kleine landbouwers, die orn dezen tijd vee verkoopen, om hun ne pachten te betalen, is deze daling eene groote teleurstelling. In Duitschland en Zwitserland kan, volgens de wet, wanneer het blijkt dat een overledene te weinig betaald heeftin de inkomstenbelasting, daarvoor verhaal gezocht worden op zijne erfgenamen. Mén deed onlangs zulk een ontdekking bij lïet overlijden van een rijk man te Wartau, in het kanton St. Gallen, die nog vyel altijd geklaagd had, dat hij te hoog aan geslagen was. Zijn erfgenamen werdén nu onaangenaam verrast met de verplich ting van 25,000 francs te betalen. i Hoe gevaarlijk het is, zich door hon den te laten likken, (een slechte gewoorite vooral van vele hondenvriendinnen) werd reeds zoo dikwijls betoogd, dat het bijna overbodig schijnt, er nogmaals op te wij zen. Maar telkens worden opnieuw voor beelden bericht van het nadeelige dier al te groote teederheid. Zoo is thans in het Israëlietische zie kenhuis te Berlijn een dertigjarig man, met een lintworm in de lever. Hij moest een zeer pijnlijke, gevaarlijke operatie ondergaan. Zij liep gelukkig goed af, en de lijder zal waarschijnlijk herstellen, evenals, acht jaren geleden, toen hij de zelfde kunstbewerking onderging. Deze man berokkende zich die gevaarlijke ziek te, door als jongen zich dikwijls te laten likken door een hond waarmee hij speel de. Ten voordeele van de noodlijdenden door de aardbeving in Anatolië, hebben de vrouwen der vreemde gezanten te Constantinopel, onder beschermheerschap van den Sultan, een welgeslaagd concert gageven. Het werd door de aanzienlijkste Muzelmannen en Christenen der stad bijgewoond. De ontvangsten bedroegen f 24.000. Een flink zwemmer heeft voor eenige dagen te Frankfort geheel gekleed vijf malen achtereen de Main overgezwom men, heen en terug. Hij ging op een wandeling, met twee Franschen een wed denschap aan om 1500 fr., dat hij dit stuk zou uitvoeren en hij deed het on middellijk. Het had voor den kloeken Germaan ook lichamelijk geen nadeelige gevolgen. Volgens een bericht uit New Orleans, als gerucht medegedeeld, hebben roovers op den Mexicaanschen nationalen spoor weg een trein doen ontsporen met het doel hem te plunderen. Een aantal men sehen moeten daar gedood of gewond zijn. Het is veelal gebruikelijk, jeugdige mis dadigers, bij wijze van waarschuwing, tot een lichte straf te veroordeelen. Maar te genwoordig worden te Berlijn zooals onlangs in de Vereening tot verbetering van ontslagen gevangenen aldaar de voor zitter Dr. Starkè meedeelde de jeug dige beklaagden juist tot de zwaarste ge vangenisstraffen veroordeeld, die toege past kunnen worden. De ondervinding heeft nl. geleerd, dat een strenge straf een beteren invloed op hen oefende dan een lichte. In de Stadsgracht te Tiel is gisteren morgen een verversknecht verdronken, J. v. M. genaamd. Men vermoedt, dat hij bij het halen van water uit de gracht is uitgegleden en in het water gevallen, daar zijn em mer nog op den trap aan den walkant stond. Voor ongeveer drie jaren verdronk zijne vrouw in de rivier de Waal. Bij San Pietro, in het dorp Cavagno, wordt (zooals uit Verona wordt mede gedeeld), thans een fort gebouwd. Toen men daar een gracht groef van 5,60 M. diepte, vond men er een groote menigte geraamten van buitengewone grootte. Er moeten er bij zijn geweest van 2 meter lengte Er naast lagen wapenen uit ijzer en brons, naalden, oorringen en een soort van tang, ook uit brons vervaar digd. Ook beenderen van herten en os sen, van honden, alsmede mammouths- tanden en onderkaken van 1 voet wer den er bij aangetroffen. Vele merghou- dende beenderen (pijpbeenderen) waren gespleten (zooals bij de paalwoningen voorkomt, en ook gevonden werd bij Kiöpenmödding in Denemarken). Men tracht alles bijeen te houden van deze voor-historische vondst. De stad Parijs heeft een legaat ont vangen van een inwoner uit Napels, groot 48,000 francs, om, voor altijd, driejaar- lijksche huwelijksgiften van 300 fr. elk, te schenken aan drie jonge, arme en fatsoenlijke meisjes, door het lot aan te wijzen, te Parijs geboren en tusschen de 46 en 25 jaren oud. Tegen de vrouw uit Deventer, die haar man met petroleum begoot en toen in brand stak, is voor het Hof te Arnhem 20 jaren tuchthuisstraf geëischt. Een boer van Oostwoud reed Maan dag morgen naar de koemarkt te Hoorn. Onderweg vroeg een vreemdeling mee te mogen rijden. Het verzoek wordt toe gestaan, en alras loopt het gesprek over het vee en de prijzen der markt. Al pra tende weet de vreemdeling aan den boer de mededeeling te ontlokken wie hij is en tevens dat hij twee koeien heeft ver kocht aan den koopman B. en daarvoor op de markt f 400 zal ontvangen. Hoorn wordt bereikt; de vreemdeling stapt uit het rijtuig en bedankt voor de vriende lijkheid, om spoedig daarna in 't een of ander klein hoekje een briefje te schrij ven, waarin door den boer wordt ge tuigd, dat hij wegens ongesteldheid niet ter markt kan komen, en daarom den koopman B. verzoekt den houder van dit briefje betaling te geven. De valsche handteekening wordt er onder geplaatst, de koopman gezocht, en de f 400 ble ken, toen de rechthebbende kwam, uit betaald te zijn. De oplichter werd spoe dig maar tevergeefs, overal gezocht. Tegen Sophia de Schaap, echtgenoote van Abraham Creveld, te Veenendaal, is wegens het verkoopen onder haar on- middelijk toezicht, door haar 44-jarig dochtertje, van sterken drank aan een jongen van 43 jaar, door de justitie te Arnhem de hoogste straf, en wel 24 dagen gevangenisstraf en de kosten ge- eischt. Een 47-jarige knaap te 's-Hage mis handelde zijn 82-jarige grootmoeder zoo hevig, dat de buren de hulp dei po litie gingen inroepen. Voor echter een agent van politie ter plaatse was, heeft een vleeschhouwersknecht den jeugdigen onverlaat bedwongen door hem, tot niet gering genoegen van de omstanders, eens flink af te ranselen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. geboren 9 Nov. Cornelia, d. van Hendrik van Beek en Cornelia Verbeek. Everardus. z. van Geurt Geurtsen en Geertje van Dijk. 10 Nov. Dirkje Gerarda, d. van Steven Huisman en Jan netje Mulder. Wilhelm Herman- Carl Emit, z. van Johannes Wilhelmus Ising en Maria Jo hanna Blommers. Hendrik Jan, z. van Karei Frederik August Stöver en Gerritje Vat. 11 Nov. Everarda. d. van Peter Hagenbeuk en Ja- coba Veenendaal. Johannes Franciscus, z. van Franciscus Tuithof en Arnolda Jansen. 12 Nov. Berta, d. van Albertus van Santbrink en Maria Lucia Jacoba van Wermeskerken. 13 Nov. Jacob, z. van Willem de Louwer en Jo hanna Wilhelmina Smit. ondertrouwd 15 Nov. Hendrik Koning en Hendrika Johanna Kamperman. Markus Maas en Maria Ruitenberg. gehuwd 14 Nov. Gerrit Ubbink en Johanna Janna van den HoofT. Johannes Cornelis van As ert Rijkje van Reuler. Albertus Wouden berg en Alijda Berg. Jacobus van den Tweel en Antje Eibergen. Hendrik van Rossum en Ida Cornelia van Nieuwenhuizen. Hendrikus Gerardus van Bekknm en Geertruida de Wit. overleden 8 Nov. Reijer van Ouwerkerk, 26 j. ongeh. 9 Nov. Hendrik Polman, 74 j. echtg. van Jacoba van den Brink. 10 Nov. Alijda Maria van der Veen, 2 j. Een levenl. aang. k. vr. gesl. van Johannes Wegen en Grietje van den Hoorn. 13 Nov. Toontje Pampus, 6 m. Matthijs Spier, 21 m. 14 Nov. Pe- tronella Cornelia Ganzevles, 41 j. echtg. van Johannes Klare. geboren: 31 Oct. Theodorus Maria Anthonius, z. van Theodorus Johannes Hoebink en van Jo hanna van Doorn. 2 Nov. Dirk, z. van Aal- bert van den Broek en van Hendrika de Kruif. 5 Nov. Levenl. aangeg. kd. van het vr. gesl. van Bart Meijers en van Alida Weerdesteijn. 6 Nov. Johanna, d. van Aart Hilhorst en van En geltje de Bruin. 14 Nov. Levenl. aangeg. kd. van het vr. gesl. van Peter van Hatturn en van Johanna Maria van Asch. ondertrouwd: 9 Nov. JohannesSchrikenberg van Odijk en Petronella Bieshaar van Soest. gehuwd: 10 Nov. Cornelis van Laar met Wil helmina Carolina Harmsen. Gerrit Stalenhoef met Johanna de Bree, allen van Soest. Hoogland. bevallen: 13 Nov. Geertruida Bouwman, vrouw van Johannes Voskuil, een zoon. Bunschoten. bevallen: Cornelia Nagel vrouw Hendrikus Koelewijn doodgeb. kd. m. gesl. Woudenberg. geboren: 9 Nov. Breunisje, d. van Cornelis van de Stroet en Elizabeth Bos. 12 Nov. Willem, z. van Abraham Goudkuil en Oetje van Domselaar. ondertrouwd 9 Nov. Adrianus van Oostveen, 25 j. en Alida van Oostenbrugge, 22 j. gehuwd: 15 Nov. Gerrit Woudenberg, 23 j. en Petronella van der Wiel, 22 j. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van BAARN zullen op Vrijdag 30 November 1983, 's voormiddags 11% ure, ten raadhuize de levering van Bestek en teekening liggen in het raadhuis te Baarn ter inzage. Inlichtin gen te bekomen bij den Gemeente-op zichter J. D. F. VAN DER VEEN te Baarn. die goed kan KOKEN, gevraagd bij Dr. D. BURGER, tegen 4 FEBRU ARI 4884. heeft haar in groote sorteering gereed en beveelt zich beleefdelijk in ieders gunst aan. IMMs De Deurwaarder BLOM zal SWP VERKOOPEN op V rijdag 33 Novb, a. s. s mid dags precies 13 uur in het Kofïijhuis DE AREND buiten de Slijkpoort, 4. Eene prachtige partij CONI FEREN, HULSTEN, HEESTERS, ROZEN, VR1JCHTBOOMEN enz. 2. Op Maandag 36 en Dingsdag 37 Novb. a. s. v/m. 13 en 9 ureter voormelde plaatse, MANUFACTUREN, MEUBELEN enz. 3. Op Woensdag den 38. Novb. v/m. 11 uur in de Herberg van C. SCHIM MEL aan den Ham te Hoogland, MANUFACTUREN. 4. Op Donderdag 39 Novb. a. s. v/m. 10 ure in de Herberg DE ROS- BEIJER te Hamersveld, MANUFACTUREN. Alles breeder bij billetten omschreven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2