NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR IERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGU VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, F euilleton. MARIANNE. No. 93. Woensdag 21 November 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eenc viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal in rekening gebracht. Het is nog moeielijk te zeggen hoe het af zal loopen met het crediet, door den minister Jules Ferry aangevraagd ten be hoeve der Tongkin-expeditievan de commissie voor dit wetsontwerp kan ge zegd worden, dat alle meeningen in haar boezem zijn vertegenwoordigd, zoowel de onvoorwaardelijke aanneming als de be sliste verwerping. Toch zal de Kamer het geld wel toestaan, vooral sedert de Cbineesche gezant Tseng zich heeft uit gelaten dat de aanneming van het crediet als een bepaalde stap in de richting van den oorlog zal worden beschouwd. De commissie koos tot haar voorzitter een voorwaardelijk, tot secretaris een be paald voorstander van het crediet. Som mige leden dringen met nadruk aan op volledige inrichtingen. Admiraal Courbet heeft doen weten dat de aanval op Sontaï tussshen 15 en 20 November een aanvang zou nemen eerst wilde hij den nieuw aangekomen versterkingstroepen drie dagen rust ge ven. De poppen zouden dus nu aan het dansen zijn. Van Engelsche zijde is bericht dat de Chineezen te Canton veel troepen hebben verzameld, zoo het heet om de «Zwartvlaggen", wanneer zij door de Franschen over de Tongkinsche gren zen worden gedreven, te beletten zich op Chineesch grondgebied te verspreiden. NOVELLE van ALMA WEISZMANN. Als het waar is dat er buitengewoon veel soldaten zijn te Canton, dan is het om een andere redende vrijbuiters van de Zwarte Vlag worden duidelijk genoeg door de Chineezen beschermd en gehol pen. Bacninh is door Chineesche troepen bezetCourbet zal, zegt men, nadere in structies afwachten alvorens het aan te tasten. Verleden Vrijdag drong een jong- mensch, met een revolver gewapend, het Ministerie van Onderwijs binnen gear resteerd zijnde, verklaarde hij anarchist te zijn, en door het Comité van Rijsel gezonden orn den heer Ferry te dooden. Het onderzoek heeft bewezen dat men met een krankzinnige te doen had,al thans, men beschouwde hem maar als zoodanig. „Maar Robert," sprak zijne vrouw, terwijl zij haren neef de hand reikte en hem verbaasd aanzag, „gij hebt mij dikwijls van uwe al te vroeg gestorven zuster gesproken, doch [nimmer hebt gij mij verteld, dat haar eenig overgeble ven zoon „Er zoo Hink uitzag en u als volwassen man te gemoet zoude treden," viel haarman lachend in. „Maar laat mij u vertellen, beste, dat ook ik er verbaasd over ben, want het is reeds zoo lang geleden, sedert ik hem voor het laatst zag. Zeg mij, zijt gij er nu niet trotsch op, zoo op eenmaal tante geworden te zijn van zoo'n knap jong mensch?" „Reeds daarom doe^ het mij genoegen,beste Robert," antwoordde Marianne, omdat het u zoo gelukkig maakt, uwen neef bij u te te heb ben. Ik hoop van harte, dat hij mij een weinig zal leeren liefhebben." Vriendelijk lachend reikte zij ten tweede male haren jeugdigen gast de blanke vingers toe, die hij als een echt ridder in gebogen houding even aan zijne lippen bracht, en haar toen diep blo zend naar hare plaats geleide. Ja, Marianne was werkelijk verheugd, dat een onvoorzien toeval haar den jongen bloedverwant in huis gevoerd had. Hoe frisch en helder klonk zijne stem in de anders zoo stille vertrekken 1 De oude graven en hertogen aan den wand schenen geheel verbaasd in het rond te staren In een onzer hoofdartikelen werd on langs met weinig ingenomenheid gespro ken van de rechtspraak door middel van jury'stelkens komen nieuwe feiten voor die dat oordeel bevestigen. De jury van het Parijsche Hof sprak het «niet-schul- dig" uit over een vrouw, die een arge- loozen voorbijganger op straat had dood geschoten, in de meening dat het haar man was dien ze van ontrouw verdacht hield. De jury van het Brabantsche Hof van Assises gaf een gelijke uitspraak na een pleitrede van den advocaat Paul Janson ten gunste van een vijf-en-twin tig jarig man, die een dienstmeisje van zeventien jaar; bij haar ouders wonende, met een geweerschot en kolfslagen had pogen te vermoorden, nadat hij eerst vruchteloos getracht had haar te ver leiden het kind was zwaar gewond geworden, maar de advocaat betoogde de ontoerekenbaarheid van zijn cliënt door te beweren dat hij door toomeloo- zen hartstocht buiten zich zeiven was op dit ongewone geluid, want zelden nog was zoo iets vroolijks tot hunne ooren doorgedron gen Julius Sturm toch was een van die levendi ge naturen, die zich steeds uiten moeten en voor wie ernst en terughoudendheid bijna on mogelijke zaken zijn. Hij verschilde dus in dit opzicht hemelsbreed van zijnen oom, hoewel hij hern uiterlijk sprekend geleek, iets hetwelk Ma rianne reeds op het eerste gezicht in het oog gevallen was hij was van dezelfde oogen, de zelfde gelaatstrekken, ja zelfs dezelfde kleur van haar. O gewis, zoo moest ongeveer twintig jaar geleden haar echtgenoot er uitgezien hebben, zoo fier en zoo krachtig, zoo jong en zoo schoon! Of hij toen echter ook zoo vroolijk gelachen had als zijn evenbeeld, dat wist Marianne niet recht. En hoe boeiend en onderhoudend waren de verhalen, die Julius haar tijdens de lange afwezigheid van haren echtgenoot deedZijn halve leven reeds had hij haar ontsluierdhad haar verteld van zijne vroolijke kinderjaren en zijnen gelukkigen studententijd, van de vacan- ties, die hij te huis bij zijne moeder doorbracht en van de plannen, welke hij voor de toekomst koesterde, zoodat Marianne gewoonlijk als aan zijne lippen hing „Dat was een knaleffect, oom!" riep de jonge man op zekeren dag uit, toen zij over dokter Sturms huwelijk zaten te praten. „Gij hadt Mama's gezicht eens moeten zien, toen dat be richt kwam, en, ik moet het u gulweg beken nen, ook wij, mijne zuster en ik, vonden het alles behalve prettig, want zoo'n erfoom in de familie te hebben is waarlijk geen gekheid. Doch, voegde hij er lachend bij, „nu ik uwe vrouw gezien heb, kan ik het mij best begrij pen en verwondert het mij zelfs, dat gij het al niet veel vroeger gedaan hebt, want, lieve tante," en hierbij keerde hij zich tot de jonge huisvrouw, „gij gelykt sprekend op de schoone Hera, wier gebracht Duitsch nieuws is er weinig: over de reis van den Kroonprins naar Spanje is men eindelijk uitgepraat, in afwachting van de berichten omtrent de feestelijke ontvangst zoowel te Genua als te Valen cia. De Russische Minister van Buiten- landsche Zaken, de heer Giers, op reis naar Montreux in Zwitserland, bracht op uitnoodiging van Vorst Bismarck dezen een bezoek op FriedrichsruheDe Duit- sehe Rijkskanselier ofschoon eenigszins lijdende, kwam zelf zijn gast aan 't sta tion afhalen. Wat er tusschen beide staatslieden is besproken blijft natuurlijk een geheim men zegt dat Giers zou be loofd hebben om bij zijn terugkomst maar dat duurt nog een poosalles aan te wenden om de concentratie van troepen op de westelijke grenzen van Rusland te doen beperken, als een be wijs van vredelievende gezindheid. De Suez-kanaalquaestie blijft nog al tijd, en niet zonder redenaan de orde van den dag De Lesseps heeft zoo wel te Londen als te Liverpool herhaal delijk over haar het woord gevoerd, on der verklaring dat de Maatschappij al het mogelijke zal doen om aan billijke wenschen van de reeders te gemoet te komen. De Egyptische Regeering heeft een nieuw advies van haar rechtsgeleer de raadslieden, volgens hetwelk niet slechts het graven van een tweede, maar zelfs het verbreeden van het be staande kanaal aan haar goedkeuring onderworpen moet worden. Hoe de zaken staan tusschen generaal Hicks en de volgelingen van den »val- schen profeet" in Soedan, weet men niet recht. Volgens het eene bericht is de maheli totaal geslagen en voortvluchtig en zijn al zijn lieden verstrooid volgens beeld ik hedenmorgen vol verrukking bestudeerd heb. Grieksche viooltjes zijn het wel niet, die ik u aanbieden kan, doch, ik bid u, neein deze aan als eene kleine hulde aan uwe schoonheid, versmaad ze niet." Dit zeggende nam hij een bouquetje frissche, geurige viooltjes uit zijn knoopsgat en bood het haar aan. „Ik zie," hernam de dokter met een goedig lachje, „dat gij met alleen ingenieur maar ook dichter zijt, mijn vriend! De godin Hera, grieksche viooltjes, ik moet waarlijk zeggen, dat het prachtig klinkt! Gij hebt u zeker in de klassieken verdiept. Niet waar kind," ging hij voort, zich tot zijne vrouw wendend, „daar begrijpt gij toch niets van, die dingen zijn u geheel vreemdZulke hoogdravende taal komt iema.id dan alleen over de lippen, als hij zijn een of twee en twintigste jaar nog niet bereikt heeft. Zeg eens, hoe oud ben je, knaap?" „Heel veel ouder dan gij denkt, waarde oom," hernam zijn neef, die duidelijk te kennen gaf, dat hij zich een weinig beleedigd gevoelde en niet voor een dweepzieke knaap wilde gehouden worden. „Het zou mij immers onmogelijk ge weest zijn, mijne studiën reeds op dien jeugdi gen leeftijd achter den rug te hebben De vol gende maand word ik reeds vijfentwintig." Er was behalve Julius nog iemand aan tafel, die des dokters aardigheden over de grieksche viooltjes en de godin Hera alles behalve aange naam vond. Het was Marianne, zijne eigen vrouw. Haar toch hadden de vriendelijk aangeboden bloemen, zoowel als de vleiende woorden van haren neef eene blos van vreugde op de wan gen te voorschijn geroepen. Zij had nog zoo weinig bloemen op haar levenspad ontmoet, zoodat zij met gretige handen aannam diegene, welke haar door den een of ander toegereikt werden, en behalve den bruidsbouquet haar door dokter Sturm aangeboden, had zij er dan ook nog nimmer een ontvangen. het andere, een telegram van de «Agence Havas" uit Cairo, is er van Hicks leger in Soedan niets meer te vin den een deel was vermoord en de rest naar den vijand overgeloopen. Tusschen beide berichten is wel eenige speelruimte gelaten. De Transvaalsche deputatie is voorloo- pig zeer tevreden over haar ontvangst te Londen vooral de samenkomst met Gladstone was hartelijk en kenmerkte zich door de betuiging van den grijzen Staatsman dat de bedenkingen van Trans vaal ernstig onderzocht zouden worden. De heeren hebben in een uitvoerige me morie hun wenschen uiteen gezet, en de ze is Zaterdag in den Ministerraad ge lezen. De opstand in Servië, die nagenoeg gedempt heette te zijn, is uitgebreider dan men eerst meende en schijnt lang te zijn voorbereid. In het geheele land heerscht zekere gisting, en de Regeering zal waarschijnlijk genoodzaakt zijn een deel der reserve onder de wapens te roepen. De Duitsche Kroonprins kwam Zondag middag te Genua aan en nam zijn in trek in het ter zijner beschikking ge stelde koninklijk paleis. Toen hij zich op het balcon vertoonde werd eenig ge fluit vernomen dat door de luide toejui chingen werd overstemd. Maandag werd de overtocht naar de Spaansche kust aanvaard. Bij de aankomst te Genua werd de kroonprins ook begroet door de officie ren van een Russisch schip dat daar ligt. De kleine stoornis, door dit onbeduidend ge val ontstaan, duurde gelukkig niet lang, en wel dra lachte en schertste men als naar gewoonte, ija zelfs was dokter Sturm de eerste, die zijn glas ledigde op de verdere goede verstandhou ding tusschen hem en zijnen gast. Hij was het ook, die Julius voorstelde, toen deze er van sprak, voortaan zijnen intrek iu een hotel te nemen, wijl zijne werkzaamheden hem eenigen tijd aan de plaats binden zouden, aan tante Therese, die nog altijd op de bovenste verdie ping woonde, te vragen, of zij eene kamer voor zijnen neef wilde inruimen. „Zij is, wel is waar, een oude, knorrige vrouw," zeide hij, „maar voor geld en goede woorden krijgt men veel gedaan in deze wereld. Zij is evenwel eerlijk en plicht matig, zooals er wellicht weinigen zijn. Kom, ik ga haar even halen, dan kunt gij zelfs met haar spreken En tante Therese kwam, doch zij scheen he den niet in een al te best humeur te zijn, dat was haar duidelijk aan te zien. Zij wierp wan trouwige blikken beurtelings op het verhit ge laat en schitterend oog van Marianne en dan weder op haren ouden vriend, den dokter, ter wijl zij ook nu en dan een schuinen blik op den jeugdigen gast wierp. Nauwelijks raakte zij het glas wijn, dat de dokter voor haar ingeschon ken had, aan en toen deze van het inkwartie ringsplan begon te spreken, wees zij het met zooveel heftigheid van de hand, dat de dokter er niet weder op terug kwam. Marianne's kamer, zoo beweerde zij, had geen vrijen doorgang en het was haar onmogelijk dat „eeuwige heen- en weerlooopen van vreem de menschen" te verdragen. Ja, zoo iemand goed geluisterd had, had hij haar duidelijk de woorden„oude gek" kunnen hooren mompe len. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1