Officiëele Publicatie. Staten-Generaal. boot van 's-Gravezandé werden 7 man van de equipage van boord gehaald en op den Hoek van Holland aan wal ge bracht. De kapitein en de overige beman ning weigerden het schip te verlaten het zit zeer gevaarlijk en moet als ver loren beschouwd worden. GEMENGDE BERICHTEN. Te Utrecht heeft zich iemand voor een trein geworpen, met het doel zich van het leven te berooven. Hem werden de beide beenen afgereden en na verloop van een paar urpn was de man een lijk. Het ongeval geschiedde op het station, ten aanschouwe van honderden menschen. Een der vrijwilligers, Woensdag jl. bij het instructiebataljon te Kampen aange nomen (15 jaar oud) heeft de lengte van 1,80 M. Door een wachtmeester der maréchaus- sées te Scheveningen is een man aange houden, die op een aanslagbiljet der per- soneele belasting den naam van den ontvanger te Scheveningen had nage maakt, en het geld, dat hij storten moest, ten eigen bate had aangewend. Twee kanonniers en een korporaal van het derde regiment veld-artillerie, te Roer mond in garnizoen, zijn, gewapend met sabel en revolver, gedeserteerd. Te Maas- eyck (België) hebben zij hunne militaire kleeding verkocht. Te Padua heeft zich een generaal dood geschoten, die van soldaat af 't zoover in de wereld had gebracht. Waarom uit wanhoop De officiëele opening der tentoonstel ling te Nizza is op 24 December a. s. be paald. Vrijdagvoormiddag werd de Kinkhorst- straet te Meppel in rep en roer gebracht door den melkboer T. De man sloeg met een kachelpook zijne vrouw. Hij verliet daarop het huis keerde spoedig terug, waarop hij met den pook het lynch-ge- richt zijner buurvrouwen niet kon ont gaan. Onder een regen van slagen be reikte hij, met slijk beladen, zijn woning. De politie te Naarden waarschuwt een ieder, vooral logementhouders, tegen ze kere dame, zich noemende en in de nacht- registers latende inschrijven als de wed. Wiesaar geb. Kuike, naar gissing 40 ja ren oud, gekleed in donker grijze japon, dito regenmantel, hoed met veer, verge zeld van een jongetje van 5 en een meisje van 1 O-jarigen leeftijd, opgevende te Arn hem woonachtig te zijn. Zij spreekt grof en is bijzonder sluw, laat zich het beste voorzetten en weet zich zonder betaling uit de voeten te maken, om elders op nieuw haar geluk te beproeven. Het jaarbericht van den Noord-Ameri- kaanschen «Indianen-commissaris", den Heer Hiram-Price, constateert een ver blijdenden vooruitgang in de resultaten der pogingen tot opvoeding van de «pleeg kinderen der natie". Aan 10,000 Indi- aansche kinderen wordt thans geregeld onderwijs verstrekt, maar het zal, wil men zijn doel bereiken, noodzakelijk wezen het aantal scholen nog aanmerkelijk uit te breiden. Zondagmiddag kreeg, zooals reeds met een enkel woord gemeld is, de beman ning van een Engelsch stoom-pleizierjacht te Dockum twist met den brugwachter, wegens het niet voldoen van het brug geld. Eenige jongens begonnen met stee- nen naar het schip te werpen, waarop de gezagvoerder een geweer nam en af schoot, waardoor vier knapen er.istig ge kwetst werden. Het is gebleken, dat het geweer met hagel was geladen, al be weert de kapitein dat hij vooraf de ha- gels van de patronen heeft weggenomen; vermoedelijk zijn echter eenige in de huls achtergebleven. De gezagvoerder, die tevens eigenaar van de boot is, is in de Kanselarij te Leeuwarden in hechte nis gebracht, niettegenstaande zijn aan bod om f20,000 als borgstelling te storten. worden op den voet gevolgd door ja door.... een schaap. Het beest loopt naar hondenaard precies waar de baas gaat, en heeft naar kattengebruik een belletje aan den hals. De nieuwigheid is zeer aanbevelenswaardig voor hen die volstrekt met een beest willen uitgaan, en daarom in hondengezelschap wande len. Een schaap blaft niet, bijt niet, springt niet paarden naar den bek en loopt geen kinderen omver. De metselaar te Haarlemmermeer, die onlangs zoo ongelukkig van zijn geld af kwam, ontving dezer dagen van een paar medelijdende dames te Amsterdam f 400 ten geschenke, als tegemoetkoming in de geleden schade. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam waarschuwt, dat in de laatste dagen in omloop gebracht zijn adreskaar ten van een firma M. Jacobs, magazijn van heeren- en kindercostumes houden de, Hoogstraat 317. Het papier dezer adreskaarten is ongeveer van dezelfde kleur als die der Nederlandsche bankbil jetten van ƒ25, terwijl derand juist zoo is als die vermelde bankbiljetten. Hoewel de inhoud der adreskaart, bij nalezing, dadelijk doet zien dat het geen bankbiljet is, en de achterzijde tot prijs courant is ingericht, zoo zouden onna- denkenden allicht met deze adreskaarten kunnen beetgenomen worden. Wie bank biljetten ontvangt, zal verstandig doen door bij ontvangst de keerzijde te bezien, waardoor dadelijk het voorgenomen be drog wordt ontdekt. Uit Vlissingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Aan boord van de bark Mariekapt. van Overklift, was een familie, als pas sagiers, welke hier eerst de ramp van Krakatau vernam, waarbij al hunne be trekkingen, ouders, broeders en zusters moeten zijn omgekomen. Armand Peltzer is in de gevangenis te Leuven druk bezig met Latijn. Hij is zeer bedaard, houdt vol, dat hij onschul dig is, en hoopt, dat in de openbare meening de een of ander tijd een om keer zal komen. Léon maakt banden voor boeken en is zoo opgewekt mogelijk. Van Eugene 'T Kind wordt bericht, dat hij in zijn cel zelfs operadeuntjes zingt. Over 18 maanden is zijn tijd om en hij Ver wacht dan een financiëele betrekking, ergens in 't buitenland te vinden. Schur ken vinden zich overal thuis. De nieuwe Londensche Lord Mayor Fowler is zeer stréng op het houden van den Zondag. In een brief aan zijn gees telijke, opgenomen in de kolommen van den Citizenverklaart hij, dat hij het niet met zijn geweten overeenbrengen kan om 'sZondags, zooals bij het offici eel kerkbezoek van den burgervader ge bruikelijk is, naar de kerk te l ijden met vier paarden en dienaren in staatslivrei, door welke livrei deze bedienden tevens verhinderd worden zeiven de godsdienst oefening bij te wonen. Hij wil gaarne bij liefdaiigsheidpreken te voet de gods dienstoefeningen bijwonen, de schade ver goeden, die geleden mocht worden door verminderd kerkbezoek bij gemis van de vertooning de geestelijken, kerkbestuur ders, gemeenteraadsleden, enz. na de kerk bij zich ontvangen op een lunchon enz. Maar rijden ter wille van uiterlijk vertoon op Zondagmorgen is onvereenig- baar met zijn beginselen. Te Oude Pekela wilde dezer dagen de 25-jarige zoon van den landbouwer Ter Veen des avonds naar den watermolen gaan zien, die wegens den harden wind snel liep. Toen hij naar de hitte der as voelde, had hij het ongeluk met zijne hand vast te raken. Wel werd de molen onmiddellijk door zijn kameraad stil ge zet, en ging deze spoedig een lantaarn halen, maar toen hulp kwam opdagen, was de hand reeds verbrijzeld. Het eer ste verband werd gelegd door Dr. Win schoten. Dinsdag werd de gewonde naar Groningen vervoerd, waar hij den vol genden dag is overleden. Hij was het eenig kind zijner ouders. De Minister van Marine heeft verleden week na veel strijd het pleit gewonnen: de Tweede Kamer nam het voorstel tot verhooging van de begrooting voor zijn departement voor het loopende jaar aan tot herstel van een deel der schade door den brand op de Rijkswerf veroorzaakt en tot aankoop van materiëel voor het bouwen van een nieuw schip in plaats van de verbrande „Doggersbank". Van onder scheiden zijden, inzonderheid door den heer Viruly, werd de gelegenheid gun stig geacht om voor het vervolg den bouw van schepen voor het Rijk uitsluitend op particuliere werven te doen geschieden; de Minister bestreed het denkbeeld vooral met het oog op de belangen der 1700 werklieden. Zijn ambtgenoot van Koloniën, de heer Van Bloemen Waanders, kwam voor hee- ter vuur te staan de behandeling der Indi sche begrooting, waarmede Woensdag een aanvang werd gemaakt, was een doorloo- pende beschuldiging van den Minister wegens gebrek aan doorzicht om orde te stellen in de Indische huishouding, een onafgebroken afkeuring van de plannen waarmede hij voornemens is het even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. De Indische complabiliteits- wet, die de Vertegenwoordiging verant woordelijk stelt voor uitgaven die zij niet kan contróleeren, het aanblijven des Gou verneur-generaals na het Billiton-votum de voorgenomen uitbreiding der officieële koffiecultuur ook over Sumatra, de in uitzicht gestelde exploitatie van de djati- bosschen voor Rijks-rekening, werden door de heeren Van Gennep, Van der Hoeven en Keuchenius krachtig bestreden, terwijl ook vele andere sprekers verklaarden zich gedrongen te gevoelen tegen de begroo ting te stemmen. De Billiton-geschiedenis trad op het laatst weer geheel op den voorgrond, meer nog dan de door den Minister gewenschte inkrimping van de Atjeh-bezetting, en riep zelfs twee motiën in het leven, een van den heer Keuche nius en een van den heer Cremer, die beide, maar de eerste in de sterkste mate, uit te drukken dat de Kamer verlangt nieuv. e overeenkomsten met de Billiton- maatschappij aan haar goedkeuring onder worpen te zien. In de zitting van Maandag werden de algemeene beschouwingen, over de In dische begrooting ten einde getracht. De Minister Heemskerk verklaarde een wette lijke regeling van het mijnwezen in lndië te willen voorbereiden, maar niet te kun nen verzekeren dat inmiddels de onder handelingen met de Billiton-maatschappij geschorst zouden worden. De heer Keu chenius trok daarop zijn motie indie van den heer Cremers, werd met 47 tegen 20 stemmen verworpen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort doen te weten dat bij de heden gedane uitloting van vier aandeelen in de geldleening van den 8. Maart 1880, de aandeelen No. 40, 41, 54 en 80 zijn uitgeloot, en door den houder over liet bedrag daarvan na den 31. December aanstaande ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger kan worden beschikt, tegen afgifte van de indertijd uitgereikte bewijzen. Amersfoort, den 19. November 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 21 November 1883. De Heeren H. B. Graswinckel en A. M. Lagerweij, beiden surnumerairs der Pos terijen alhier, hebben met goed gevolg hun examen afgelegd voor commies der Posterijen. Door de prov. Staten van Utrecht is een crediet verleend van 1000 voor het in 1884 alhier te houden Landhuishoudk. Congres. De heer P. Boks, timmerman alhier is, als minste inschrijver, deze week aan nemer geworden, vooi de levering van 12 schoolbanken ten behoeve der openbare Meisjesschool. Wij ontvingen ter kennismaking van den uitgever J. Plantinga te Deventer een Maandelijksche Scheurkalender, 4° formaat, prijs 60 cents. Deze kalender munt boven alle anderen uit, door dui delijke letters en cijfers, zij geeft in een oogopslag een overzicht over de maand en het geheele jaar. Voor kantoren is deze kalender zeer aantebevelen. BINNENLAND. Zondag in den vroegen morgen, bij ta melijk onstuimig weder, heeft in de on middellijke nabijheid van IJmuiden een droevige scheepsramp plaats gehad. Te half vier strandde het Engelsche stoom schip Condor, komende van Liverpool en bestemd naar Amsterdem, met eene la ding stukgoederen. Het schip liep, niet naar het loer luisterende, op de beton blokken vóór de noordpier gestort en zonk nagenoeg onmiddellijk: twaalf man kwamen hierbij jammerlijk om. Tien man redden zich in het want, en onmiddellijk poogde men van den wal hun hulp te verleenenmen trachtte door middel van het vuurpijltoestel een lijn naar de schip breukelingen te schieten, doch de eerste lijn brak en de verdere raketten waren nat geworden. Een man der equipage had intusschen het gelukkig denkbeeld de vlaggelijn uit te scheeren en het einde daarvan, door middel van een zijner daar aan gebonden kleedingstukken, met den stroom mede naar de pier te doen drij ven, alwaar het opgevischt en waardoor men eene communicatie tot stand bracht; acht man werden hiermede gered, twee vielen op hun tocht uit de reddingzak en kwamen om. Het schip zit geheel onder water en is verlorenvletterlieden enz. trachten met afloopend tij nog iets van de lading te bergen. Het lijk van den hofmeester is op het strand geworpen en te Wijk aan Zee aan gebracht. De geheele streek tusschen Wijk aan Zee en pieren ligt bezaaid met balen katoen, kisten, stukken spek, vaten palm olie, enz. Voorzichtiger dan dit schip, hadden twee andere schepen den dag afgewacht om binnen te loopen, 't geen hun zonder eenig letsel gelukte. Het A. Llbld. bevat omtrent deze ge beurtenis een bericht waaraan wij het \olgende ontleenen: Het schip ligt evenwijdig met het hoofd aan de Noordzijde geheel gezonken en wrak. De aan land gespoelde lading be staat hoofdzakelijk uit vet, olie, palmolie, koffie en ruw katoen en spek; bergers zijn ijverig bezig. Men vermoedt, dat de grootste helft der lading nog in het wrak is. Zoo is dan na verloop van zeven jaren, na de opening der haven, het eerste stoomschip gestrand bij het aandoen van deze haven. De kapitein was hier bekend, en meest altijd kwarn de Condor bij nacht binnen, wanneer het schip voorgaats kwam, omdat door de geregelde vaart de opvarenden ook zonder loods den weg wisten. Juist de gewoonte, die het gevaar licht doet tellen, is wellicht de oorzaak geweest van de stranding, want de ope ning tusschen de hoofden is betrekkelijk nauw te noemen, vooral bij een vol vloei- getij, dat de pieren om den noord voor- bijstroomt. Doch hoe 't zij, kapitein Jen nings is een te goed zeeman om dit niet te weten; er zijn fataliteiten waaraan men zich niet kan ontworstelen. Bij deze stranding echtei was weder wat voor den Nederlander te leeren namelijk dit dat hunne reddingsmiddelen niet uitblin ken door voortreffelijkheid Op de ten toonstelling te Londen voor zeevisscherij werd een schietwerktuig, een kanon ten toongesteld, dienende om lijnen over groo- ten afstand over gestrande schepen te schieten; zulk een kanon moet overal worden ingevoerd, en dit vooral niet te vergeten met de behandeling van dit vredewapen worde men af en toe geoefend, opdat bij stranding ieder het zijne weet en ieder wete te vinden wat hij noodig heeftmet andere woorden de redding voor schipbreukelingen worde georganiseerd op den voet der brand weer. De nacht van Zaterdag op Zondag is ook aog voor andere schepen gevaarlijk geweest. Het Belgische stoomschip Bur gemeester de Wael, komende van Ant werpen, met ijzer naar Koningsbergen, is op den beruchten Banjaard, nabij Schou wen, geloopen. Menschenlevens zijn hier bij niet verloren gegaan, wijl de beman ning door reddingsbooten behouden aan wal gebracht is. Men is niet zonder hoop het schip te kunnen afbrengen. Ook ten Noorden den Nieuwen Wa terweg van Rotterdam naar zee strandde dien nacht een stoomschip. Het is de Hymethus, kap. Corvey, met ballast van Rotterdam naar Bilbao. Door de reddings- Naar men ons verzekert is het lijk van den notaris L., die zich ruim een jaar geleden uit 's-Hertogenbosch heeft ver wijderd, te Charleville (Dep. der Arden nes, Frankrijk) uit het water opgevischt. In Amsterdam wandelt sedert eenige dagen een heer door de stad met een knaapje aan de hand. Dat is geen zeld zaamheid, maar die heer en dat knaapje Rosa Bonheur, de beroemde schilderes, is sedert drie weken zeer bedenkelijk ziek. Zij zal eerlang, als haar toestand het veroorlooft, een zeer gevaarlijke ope ratie moeten ondergaan. Dinsdag is op de Parijsche vischmarkt de grootste kreeft aangevoerd, die ooit is gevangen. Hij was 1.10 meterlangen twee mannen waren noodig om hem te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 2