NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR II, BURN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMEI VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELÖ, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, Feuilleton. MARIANNE. No. 95. Woensdag 28 November 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Staten-G-eneraal. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 1—6 regelsf 0,40, Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eenc viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. In den laatsten tijd kwamen omtrent de Egyptische expeditie, die onder bevel van den Engelschen generaal Hicks de benden van den malidi of »valschen profeet" in Soedan bestrijdt, allerlei te genstrijdige berichten, sommige van een zeer verontrustend karakter. Het is thans gebleken dat alleen dezen juist waren. Eerst werd vernomen dat een hulp corps van 500 Egyptenaren, Hicks als versterking toegezonden, den 6 Novem ber te Tohar, zuidwaarts van Soeakin, (een havenstad aan de Roode zee,) dooi de bedouïenen was overvallen en op 14 man na afgemaaktwat eigenlijk niet te verwonderen was, want pas was de aanval begonnen of de belden uit het land der Pharao's wierpen bun geweren, ammunitie, uniformkleeding en alles weg, en trachtten zich door de vlucht te red den, hetgeen hun mislukte. Ongelukki gerwijze werd de troep in het belang van de bestrijding van den slavenhandel vergezeld door den heer Moncrieff, Britsch consul te Soeakin; deze is ook onder de slachtoffers. De overwinnaars rukten ver der in de richting van genoemde stad, welks bewoners voor een groot deel over staken naar Djeddah op de Arabische kust. De gouverneur van Khartoem schreef aan de Regeering om nieuwe hulptroe- NOVELLE van ALMA WEISZMANN. Waarom had zij hem aangehoord? Waarom was zij zwak geweest, iets voor haren argeloozen man geheim te houden Waarom had zij niet gesproken, toen het tijd was Nu was het daar voor te laat. Zij was ten prooi aan de vreese- lijkste folteringen. Dokter Sturm was niet alleen, toen zij de ka mer binnentrad tante Therese zat tegenover hem. Een oogenblik keek hij zijne vrouw strak aan, toen reikte hij haar vriendelijk de heide handen toe, trok haar naast zich op de canapé en drukte een vurige kus op hare heete wan gen. „Goeden avond, liefste Marianne, ik ben blij, dat gij thuis zijtGij weet waarlijk niet, hoe lang mij de tijd valt, als ik u niet zie riep hij vroolijk uit en toen tante Therese die op gestaan was om te vertrekken naar de deur geleidend, sprak hij zacht tot deze:„Neern mij met kwalijk, Therese, dat het mij moeielijk valt te gelooven, wat gij mij zoo even verteld hebt. Ik weet, dat er van dien kan. niets te duchten is. Ik ben er van overtuigd, dat gij het goed met ons meent, maar waarachtigde wereld is niet zoo slecht, als gij wel denkt. Haal u dus, bid ik u, geen dingen in het hoofd, die haar onschuldig hart geheel vreemd zijn „Maar Robert," vroeg Therese op heftigen toon, „zijt gij dan heelemaal blind, of denkt gij, dat ik zulks ben Ga voort, indien gij wilt, met alle menschen te vertrouwen en het goede van hen te gelooven en gij zult zien, hoe bedrogen pen, doch voegde hij er bij, zend maar geen Egyptenaars, want die zijn te laf orn tegenstand te bieden. Nog erger is het gegaan met de hoofd wacht van generaal Hicksdeze was eeni- ge dagen vroeger door een trouweloozen gids in haar verderf gelokt. Aangekomen in een wel van boomen maar niet van wa ter voorziene bergengte, werd zij over vallen door al de strijdkrachten van den mahdi. Hicks liet de zijnen een carré formeeren, dat zich drie etmalen lang tegen met lansen en sabels woest storm- loopende vijanden verdedigde. Eindelijk gelukte het dezen, Hicks troepen, die geen gebruik konden maken van hun geschut, te forceeren, en nu had er een alge meen bloedbad plaats de rebellen maak ten slechts 50 gevangenen, waaronder de teekenaar van het bekende tijd schrift »The Graphic." Er zijn nu nog slechts 4000 man Egyptenaren in Soe dan, die zicli te Khartoem en te Sennaar concentreeren kunnen zij zich ook daar niet staande houden, dan zullen zij zich te Soeakin verzamelen. Omtrent hetgeen nu gedaan moet worden is men het niet eensde Egyptische regeering zou heel Soedan er wel aan willen geven, maar te Londen wordt verteld dat niet slechts aan het gedeelte der troepen, dat bevel heeft gekregen zich op vertrek voor te bereiden, contra-order is gegeven, maar dat de Engelsche Regeering er zelfs aan denkt een expeditie naar Soedan te or- ganiseeren. Het bevestigt zich dat de Chineesche Regeering in een nota aan de Mogend heden haar aanspraken op Tongkin hand haaft. Bijzonder in het stuk, aan Frank rijk gericht, staan nog deze woorden «Indien Frankrijk, zijne traditiën van gij uitkomten zonder hem verder goeden nacht te wenschen, keerde zij hem den rug toe. „Waarover hebt gij beiden het toch zoo drukvroeg Marianne, die nieuwsgierig gewor den, zich bij haren echtgenoot in de gang voeg de, juist, op het oogenblik dat de knorrige, oude dame de trap op naar boven ging. Eigenlijk over niets, mijn schatje," ant woordde de dokter, zijne vrouw met zich mee naar binnen voerend„Tante Therese was een beetje zwartgallig zooals gewoonlijk, dat is alles!" Marianne zag haren echtgenoot verschrikt aan. „Maar wat heeft ze u dan gezegd, Robert. Ik bid u, vertel het mij. Gij hebt toch, hoop ik, geene geheimen voor uw vrouw?" „Neen, dat nu wel niet, doch wees verstan dig en vraag heden niet verder. Gij behoeft u over niets ongerust te maken," was het min of meer ongeduldige antwoord van den anders zoo zachtzinnigen man. Heete trannen welden op in Marianne's oogen, toen zij dit antwoord vernam, het waren de eerste tranen, die zij geschreid, de eerste on vriendelijke woorden, die zij gehoord had sedert hun huwelijk. „Vergeef mij, liefste," sprak de dokter, hare hand grijpend, „dat ik een oogenblik onvrien delijk tegen u was. Maar zie, reeds meer dan een uur heb ik met de grootst mogelijke zelf- beheersching mijne boosheid tegenover tante Therese moeten onderdrukken, want ik had haar gaarne willen toevoegen, dat zij zicli maar met hare eigene zaken bemoeieu en mij met rust laten moest. Doch ter wille van den lieven vrede heb ik zulks niet gedaan. En dit nu maakte mij een weinig verstoord." Marianne legde, ten teeken dat zij hem reeds lang vergeven had, hare hand in de zijne en vroeg niet verder. Maar 's nachts look geen weldadige slaap ha re oogen. De vrees van Julius weer te zullen ontmoeten en de angst, dat tante Therese mis eer en goede trouw vergetende, onze rechten miskennen mocht, zullen wij be reid gevonden worden die te doen eer biedigen." Den 17en heeft Ilaidzuong een aanval van Chineezen te doorstaan ge had de plaats verdedigde zich flink, bij gestaan door een kanonneerboot, en de vijand moest aftrekken. De Fransche Kamer beraadslaagt over het wetsontwerp strekkende het mandaat van Afgevaardigde onvereenigbaar te ver klaren met openbare betrekkingen, be halve die in het ontwerp bepaald ge noemd worden (ondersecretarissen van Staat, gezanten en sommige professoren.^ Nog voor de beslissing valt, is bisschop Freppel van Angers veroordeeld tot te ruggave van ruim zestienduizend francs die bij te veel heeft ontvangen door dub bele bezoldiging. Maarschalk Serrano overhandigde Za terdag den President der Republiek zijn geloofsbrieven als gezant van Spanje, bij welke gelegenheid wederzijds zeer wel willende woorden zijn gewisseld. Donderdag ontscheepte de Duitsche Kroonprins te Valencia, en spoorde 's a- vonds naar Madrid. De ontvangst zoowel van de zijde der autoriteiten als van die van bet publiek, liet aan hartelijkheid niets te wenschen over. Thans zijn de feestelijkheden ter eere van den hoogen gast, waartoe ook een stierengevecht be hoort, in vollen gang. Als een merkwaardig teeken des tijds moet worden aangestipt dat bet Hon- gaarsc-h Volkshuis de volksvertegen woordiging van een beschaafden staat, in de negentiende eeuw beraadslaagt over een wetsontwerp tot toelating van huwelijken tusschen Christenen en Joden Het besluit om tot de behandeling der schien iets gemerkt en haren echtgenoot ge waarschuwd had, hielden haar wakker. Met kloppend hoofd en hevige pijn door al hare le den stond zij 's morgens op en even als vroe ger, toen zij niet wist wat op dokter Sturrns vraag te antwoorden, riep zij ook nu in wanhoop uit: Wat moet ik doen Zoude zij haren echtgenoot alles bekennen en dus zijn trouw hart op het gevoeligst kren ken Zoude zij haren neef, die nog zoo weinig van de wereld wist en wellicht alleen uit jeug dige onbezonnenheid aldus tot haar gesproken had, verraden en prijs gegeven aan de woede van haren beleedigden gemaal Achalles scheen haar even verschrikkelijk toe zij kon geen besluit nemen En terwijl zij over alles nadacht kwam haar op nieuw, zonder dat zij het zelf wist, het beeld van haren jeugdigen aanbidder weer voor den geest, zooals hij haar het eerst te gemoet ge treden was, jong, schoon en vol van kinderlij ken zin, bijna onbewust van het kwaad dezer aarde, en het deed haar leed, innig leed, dat hij zich zoo door zijne liefde voor had had la ten medeslepen. »Er moet een einde aan gemaakt worden," sprak zij vol geestdrift tot zich zelve, laat er van komen wat er wil. Het moet geschieden voor hem en voor mij. Alles zal dan beter wor den Ik mag hem niet meer zien voor en aleer ik hem kalm en rustig geschreven heb, dat ik wel zijne vriendschap doch nimmer zijne liefde aan nemen kan, en dat hij nooit anders aan mij dan als zijne tante denken rnag. Maar Robert behoeft van dit alles niets te weten. Niet te vergeefs zal hij mij zijn vertrouwen geschonken hebben, ik zal toonen, dat ik liet waard ben." Met dit goede voornemen bezield, ging zij naar beneden, om voor het ontbijt te zorgen. Haar echtgenoot was reeds lang beneden en was min of meer ontstemd, althans hij sprak zeer weinig. artikelen over te gaan, werd eerst ge nomen na zeer levendig debat. De Tweede Kamer verwierp Donder dag, met 43 tegen 35 stemmen, Hoofd stuk II (Uitgavenj der Indische begroo ting. Sedert zij bij de wet wordt vast gesteld, is dit de eerste maal dat zij ver worpen wordt. Vrijdag vroeg de Minister Heemskerk wijziging der werkzaamheden in zooverre dat eenige koloniale zaken voorloopig buiten behandeling worden gelaten en het Indisch debat niet wordt voortgezet, aangezien de Minister van Kolonie^het noodig gevonden had, den Koning ont slag te vragen, en dit verzoek thans in 's Konings handen was. De Kamer stem de daarin toe. Vervolgens werden een aantal kleinere wetsontwerpen behandeld; onder anderen werd goedgekeurd Neder lands toetreding tot de conventie tot we ring van de phyloxera vastatrix fwin- gerdluis.J Op voorstel van den heer Lief- tinck werd besloten het adres van den heer Mooren, telegraafdirecteur te Kam pen, zich beklagende over het verbod om in dagbladen te schrijven, te verzenden aan den Minister van Waterstaat, met verzoek om inlichtingen. Maandag deelde de Minister Heems kerk mede, dat het ontslag van den Mi nister van Koloniën door den Koning is aangekomen, en dat de Minister van Oor log, Generaal Weitzel, tijdelijk belast is met de waarneming van het vacante de partement. Dinsdag aanvang der algeineene be raadslagingen over de Staatsbegrooting. Ook scheen hij heden niet de minste haast te hebben, om zijne gewone bezoeken af te gaan leggen en toch nimmer te voren had Marianne daar zoo naar verlangd! De brief, dien zij wilde gaan schijven, lag haar zwaar op het harte en zij meende, dat zij eerst na het vervullen van den plicht, hare verloren zielerust herwinnen kon. Zou hij dan nooit weggaan Nooit nog had hij zoo getalmd, nooit nog zooveel tijd aan het lezen der courant besteed Ach, het scheen haar eene eeuwigheid toe. Door de vreeselijkste martelingen gepijnigd, begon zij er over na te denken, hoe ontzettend het zoude zijn, indien zij den brief niet vroeg tijdig genoeg op de post zou kunnen bezorgen en er daardoor kans bestond, dat Julius hem niet vóór den avond ontving. God indien zulks waar ware, dan liep zij wellicht gevaar, hem heden avond bij zich te zien, zonder dat hij nog vernomen had hoe zij over zijn gedrag van gis teren dacht Eindelijk verliet de dokter zijne woning en ging Marianne naar hare eigene kamer, die op den tuin uitzag. Zij zette zich voor hare schrijf tafel neder, nam de pen op, bedacht zich eenige oogenblikken en trachtte toen al hare gedach ten te bepalen op den brief. „Lieve Julius?" Het opschrift was spoedig gevonden, maar wat nu verder te zetten Zij keek eens naar buiten. Hemel! welk een treu rige, sombere dag was liet hedenNiets dan dikke rook en een nog dikker nevel Na een poosje ging zij verder „Gij zult wel begrijpen, dat ik u he den avond niet zien kan, althans niet voor en aleer de zaak, die ons beiden zoo na aan het harte gaat, opgehelderd is. Uwe onbezonnen woorden, van gis teren hebben mij diep beleedigd (Wordt veruolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1