NIEUWE NIEUWS- W Ad fERTEMEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAAI, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, H00SLAN0, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG, Bericht. Feuilleton. MARIANNE. No. 99. Woensdag 12 December 1883. Twaalfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Zy die zich thans abon- neeren ontvangen de Cou rant tot 1 Januari gratis. Het Schietterrein te Amersfoort. Buitenlandsch Overzicht. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Aangezien de inrichting van het schiet terrein op de Vlasakkers te Amersfoort sedert geiuimen tijd in zeer vervallen toestand verkeerde en het verwondering mag baren dit niet tot schromelijke on gelukken heeft geleid, is thans, nu het garnizoen zulk eene uitbreiding heeft ge kregen, op last van den garnizoens Com mandant in dien toestand verbetering ge bracht. Onder leiding en toezicht van den Ka pitein plaatselijken Adjudant Th. M. Keij- ser en naar diens systeem is door de manschappen van het garnizoen een ko gelvanger met observatieposten ontwor pen en vervaardigd die zoodanige eigen schappen in zich vei eenigt dat de moge lijkheid voor ongelukken bij die gevaar lijke oefening geheel is weggenomen. Het thans daargestelde is een gewij zigd en veel verbeterd systeem naar het ontwerp van dien Kapitein, voorkomende in de Nieuwe Milit. Spectator, jaargang 1877, No, 10 en 11, en hebbende tot bazis, om de beplakking van den schijf en aanwijzing der schoten te doen ge schieden zonder eenig gevaar voor het personeel in den observatiepost met die taak belast. In 't kort komt de inrichting op het volgende neèr. De kogelvanger van gewonen vorm is NOVELLE van ALMA WEISZMANN. (Slot) „Maar dat heb ik ook niet gedaan geloof mij, Robert, althans niet in den zin, dien gij be doelt. Dwaas en onvoorzichtig ben ik geweest, dit beken ik, door te luisteren naar Julius en zijne verzen aan te nemen. Doch ik bezweer u, dit is ook mijne grootste misdaad. Ik had u zulks moeten zeggen, Robert, ook hierin heb ik gedwaald, doch ik wilde u geen onnoodigen schrik aanjagen en daarom zweeg ik. Maar geloof mij, nooit heb ik de minste beteekenis gehecht aan eenige der verzen, die hij mij toegezonden heeft: en indien hij gisteren avond niet voor de al lereerste maal woorden geuit had, die hij be ter gedaan had niet te uiten, dan, ik verzeker het u, bij alles wat mij heilig is, zoude ik de zen brief nooit geschreven hebben. „Geloof mij ging zij voort, nadat zij te vergeefs op een woord of blik van haren echtgenoot gewacht had, „ik had geene andere bedoeling rnet dezen brief, waarvan tante Therese zich op onwaardige wij ze heeft weten meester te maken, dan Julius te schrijven, wat hem voortaan te doen stond en hem te zeggen dat, zoo hij daaraan geen gevolg gaf, hij ons huis voor goed moest ver mijden. O, dierbare Robert, schenk mij uw ver trouwen weder en wees niet als tante Therese, laat geen lage argwaan u het harte verteren. Ik weet thans, dat gij mij lief hebt, lief boven op het midden der kruin van eene ruim 2 meter lange rij schuin staande palisa den voorzien en dient als scherm voor overspringende kogels, veelal het gevolg van aanslagen kort voor den schijf. Ter weerszijde en nagenoeg tegen de voorhelling bevinden zich 2 in vorm ver schillende observatieposten waarvan de rechtsche seinde linksche trek post genoemd wordt, beiden ruim 2 meter boog, van palisaden, zoden en aarde op getrokken en door spoorrails van ligte afmeting (zoogenaamd T ijzer op onder liggers) verbonden. Beide posten hebben aan de binnen zijde zoogenaamde zodenbanken en zijn door vleugelschermen van palisaden met aarde en zodenbekleeding aan de voor helling van den kogelvanger verbonden, dienende deze schermen om zijwaarts uit wijkende projectielen op te vangen. In den reclitschen- of seinpost bevindt zich een eenvoudig en zeer vernuftig uitgedacht optisch seintoestel dat in den grond gestoken ongeveer 214 meter bo ven de kruin van dien post uitsteekt en met behulp waarvan de onderofficier met de aanwijzing der gevallen schoten be last, op zeer gemakkelijke en hoogst een voudige manier met 2 beweegbare bor den de juiste ligging van het schot aan geeft. De schijf of schijven worden geplaatst op een zoogenaamd rolwagentje dat zich op schijven (kleine raderen) over de rails van af het midden der kogelvanger tot achter den seinpost beweegt, en na beplakt te zijn, door den man in den trekpost weei naar het midden tegen over den voorlijn wordt terug getrokken. Dit rolwagentje l,70metei lang, heeft aan de uiteinden 2 uitslaande kleppen of bladen, waardoor het kan gebezigd wor den voor 't gebruik van den 5 mans schijf. 't Geheel ziet er, niettegenstaande het uit eenvoudige hulpmiddelen en rnet wei nig onkosten is zamengesteld, zeer net jes uit, voldoet aan de bijna volledigste eischen van veiligheid en voorziet in eene lang gewenschte behoefte zoowel voor het garnizoen, de schutterij als voor de vrij willige weerbaarheidsvereeniging. Eerst daags zal het geheel voltooid zijn en de verschillende Corpsen met de behande ling der inrichting worden bekend ge maakt. In aanmerking genomen dat dergelij- ken arbeid niet behoort tot de werkkring van eenen plaatselijken Adjudant en het daarom wel als min of meer zeldzaam j verschijnsel mag beschouwd worden, is een woord van waardeering hier niet van onpas èn voor de ingenieuse vinding èn. j voor den belangloozen ijver waarmede de Kapitein Keijser dit werk van zoo hoogst nuttige en doelmatige inrichting heeft daargesteld. alles, en meer dan ik ooit gedacht had, meer dan gij mij ooit door woord of daad getoond hebtNimmer dus zal ik de liefde behoeven van eenen anderen man, geen andere liefde zal mij gelukkig maken dan de uwe, de uwe alleen Zij had zich voor haren echtgenoot op de knieën geworpen en zag heih aan met een blik, waaruit de grootste teederheid sprak. Langzaam verhief hij zich uit zijne gebogene houding, keek haar aan en reikte haar de hand. Verdwenen was op eenmaal al zijn argwaan, al zijne kwade vermoedens dat oog kon niet liegen. Hij geloofde weer aan hare kussen, aan de liefkoozingen van hare teedere hand, en zij ne vrouw zachtkens tegen zich aandrukkend, duisterde hij „Marianne, ik geloof u" en noem de haar „het liefste vrouwtje, dat er nog ooit geleefd had." Gewis hij was zeer gelukkigEn toen zij nu 's avonds zoo heel genoegelijk bij elkander zaten, geen lastig geheim haar meer drukte en de dokter, zijn werk in den steek latend, al zijne oplettendheid aan haar besteedde, schoof zij haren stoel langzaam naar hem toe en vroeg met eene stem, die niet geheel van verlegen heid vrij te pleiten was, waarom of hij dat toch niet altijd gedaan had, en waarom hij steeds zoo koel jegens haar geweest was De dokter trok haar nog dichter tot zich en sprak „Omdat ik dacht, dat de hulde van ee nen man, die zooveel ouder was dan gij, u niet welgevallig zoude zijn, want ik meende in uwe trekken te lezen, dat dat gij „Welnu, dat ik vroeg Marianne nieuws gierig. „Dat gij berouw hadt over den stap door u gedaan. Thans echter weet ik dit beter en ver zeker u, dat gij u niet verder over mijne koel heid, zooals gij het noernt zult hoeven te be- Met groote verbazing, en niet zonder aanvankelijken twijfelwerd het bericht vernomen dat de Duitsche Kroonprins, die zich op het eind dezer week te Bar celona voor de terugreis inscheepte, Rome zal bezoeken en een onderhoud zal heb ben met den Paus. De beteekenis van dien stap moet nog nader blijken som migen beschouwen hem als een bewijs dat de Regeering, den strijd met de Ka tholieke middenpartij moede, buiten haar om een grondslag wil zoeken voor den vrede met den H. Stoel. Het Rijk gaf een teeken van verzoekingsgezindheid, doordien aan dr. Blum, de uit zijn ambt ontzette bisschop van Limburg, bij Kei- klagen" voegde hij er lachend bij. Den volgenden dag zoude Julius, zooals dik- 1 wijls het geval was, bij zijnen oom gaan di- neeren. Met een beklemd gevoel trad bij de ka mer binnen, niet wetende, hoe Marianne hem na het voorgevallene ontvangen zoude. Dokter Sturm trad hem te gemoet, een rol papier in de handen. Een enkelen klik wierp de jonge man op het pakket, toen bedekte een hoogroode kleur zijne wangen, en toornig keek hij Marianne aan. 1 Hij nam de hand die zij hem toestak niet aan, maar luisterde vol angst naar de door haar ge sproken woorden „Wees niet boos op mij, Julius, dat ik mijn echtgenoot al de schoone verzen, welke gij mij geschreven hebt, heb laten le zen „Dat had ik nimmer van u gedacht, Marian ne", viel hij haar plotseling in de rede, „dat gij mij zoo schandelijk verraden zoudtlleb ik dit aan u verdiend „Zwijg, Julius," sprak de dokter, „wat zij ge- daan heeft, is goed, is edel, het bewijst, dat zij de vrouw is die ik steeds in haar heb inee- nen te zien. Wat anders had zij moeten doen Niet zij maar gij ztjt de ware schuldige. Uf hebt gij er nimmer aan gedacht, boe gij opliet punt stond, mijne goedheid tegenover u met den zwartsten ondank te beloouen, en mij liet liefste, dat ik op de wereld had, te ontstelen Dat dit niet geschied is, heb ik waarlijk aan u niet te danken, doch alleen aan deze brave vrouw, die niet bezweken is voor uwe liefde. „Gij hebt gelijk, oom," zeide Julius na eeni ge ooger.blikken van somber gepeins, „ik heb slecht gehandeld. Vergeef inij, bid ik u, en neem de verzekering aan, dat ik er niets kwaads me de bedoeld hebde liefde voor Marianne heeft mij verblind en maakt mij diep ongeluk kig 1 Nooit zal ik dit overleven 1" zerlijk Besluit gratie werd verleend met bevel dat, te rekenen van 1 October 1.1., de Staatstoelage aan genoemd bisdom zal worden uitbetaald. In ieder geval zal de Kroonprins te Rome eerst den Koning een bezoek brengen. Tusschen Frankrijk en China zijn dé onderhandelingen nog gaande, maar het is zeer te betwijfelen of zij tot eenig re sultaat zullen leiden. De Kamer van Af gevaardigden ving Vrijdag de beraadsla gingen aan over het Tongkin-crediet. Van radicale zijde werd de Regeering een verwijt gemaakt dat zij, nu de Com mandant Revière die gesneuveld is een maal de vijandelijkheden is begonnen zonder haar toestemming en die der Ka mers, niet doortastend genoeg handelde. Een lid der rechterzijde, de heer Dela- fosse, achtte den handel van Frankrijk in Cochinchina denkbeeldig en zeide dat de voordeelen der Tongkin-expeditie al leen in de verbeelding van den president minister bestonden. Zaterdag werd het debat voortgezet, maar niet ten einde gebracht. Van bet tooneel van den strijd zijn de navolgende berichten ontvangen In den nacht van den 3en j. 1. deden Chineezen en Annamieten een aanval op Hai-Phong, maar met verlies van vijftig dooden en honderd gewonden werden zij door de Franschen, die slechts twee licht ge kwetsten kregen, teruggeslagen. Admi raal Courbet deed verkenning tot op twee kilometers van Son-Tay, en een andere afdeeling van zijn leger naderde Bac- ninh tot op vier kilometers afstand. De admiraal schrijft dat de operatiën zeer ophanden zijn en slechts wachten op de aankomst van de allerlaatste versterkin gen. Dienzelfden Vrijdag waarop bet Tong kin-debat begon, zou op liet Beursplein „Dat zult gij wel, mijn jongen," hernam de dokter bedaard, „doch wees in liet vervolg voor zichtiger uwe misplaatste liefde zoude wellicht ten tweede male niet zoo goed voor u alloopen. Hier, neem uwe verzen terug en ga ga been in vrede! Men vergeet en overleeft zoo veel in deze wereld en bedenk vooral dat het hoogste menschengeluk de jeugd u nog rest. Verlies den moed niet, het leven met al zijne bekoorlijkheden ligt nog voor u". Toen legde hij hem de handen op de schouders en ging heen. Ook Marianne trad nader en reikte hem de hand. Ditmaal echter weigerde hij die niet. „God zogene u, Julius, nu en altijd I" sprak zij, terwijl hare oogen vochtig weiden. Zoo scheiden zij van elkaar. Ongeveer twee jaren later, toen op een schoo- nen zomeravond het gelukkige echtpaar zich verheugde in het blijde vooruitzicht van wel dra een vroolijk kinderstemmetje in hunne wo ning te zullen hooien, ontving dokter Sturm eer.en brief van zijnen neef, waarin deze hem mededeelde, dat hij verloofd was met een jong meisje, met wie hij weldra hoopte in den echt te treden. Zij is wel geene godin Hera," zoo schreef hij, „maar een lief, vroolijk kind, dat mij hartelijk liefheeft en met wie ik recht ge lukkig hoop te zijn Lachend gaf de dokter den gewichtigen brief aan zijne vrouw, zeggende „Dit is dan nu het eind van die groote liefde, waarvan hij het verlies „nooit zoude overleven Maar inwendig dankte hij God, dat alles zoo ten goede gekeerd was, want, zoo vroeg hij zich zeiven af, hoe 1 zoude hij zich ooit over haar verlies hebben kunnen tioosten'?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1883 | | pagina 1