INGEZONDEN. BESLUIT: Bunschoten. In 1883 zijn Geboren 33 mann. 34 vrouw. 67 kinder, levenl. aangeg. 3 mann. 3 VEUOBDEXIXG lot wijziging der verordening tot helling en regeling van het vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein te Amersfoort. De RAAD der gemeente AMERSFOORT, Gezien art. 6 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97). Gezien art. 232 der gemeentewet. Overwegende dat het thans geheven wordende vergunningsrecht, tot den ver koop van sterken drank in het klein, ad ƒ20 voor elke ƒ100 h'uurwharde weinig heeft bijgedragen tot verminde ring van het aantal tapperijen, en mits dien tot meerdere bereiking van het doel, de verhooging tot het bij de wet aan gegeven maximum wenschelijk is de verordening tot heffing en regeling van het vergunningsrecht tot den ver koop van sterken drank in het klein te Amersfoort, vastgesteld den 6. October 1881 en goedgekeurd bij het koninklijk besluit van den 31. Januari 1882 no. 4, waarvan de invordering geschiedt krach tens de verordening vastgesteld den G. October 1881 - en vermeld in den staat 10. Januari 1882' bij bovengenoemd koninklijk behoorende, aldus te wijzigen dat het bedrag van ƒ20 voor vergunningsrecht, in art. 1 vermeld, wordt gebracht op 25. Gedaan te Amersfoort ter openbare vergadering van den 25. October 1883. Be Voorzitter T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Zijnde de heffing goedgekeurd bij het koninklijk besluit van den 8. December 1883, No. 33. Aid is gedaan en op de daarvoor ge bruikelijke plaatsen aangeplakt te Amers foort, den 4. Januari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. POLITIE. Aan het Bureau vau Politie te Amers foort, zijn gedurende de maanden Octo ber, November en December als gevon den gedeponeerd. 1 onderstuk van een gouden oorbel 1 kurkentrekker 2 zilveren vingerhoe den'1 zilveren Engelsch horloge; 1 ko peren halsband1 stuk zwart doek1 paiapluie en 1 onderstuk van een gouden oorbelletje. Daarop rechthebbenden kunnen deze voorwerpen aan voormeld bureau terug bekomen alle werkdagen des namiddags van 4-6 uur. De fungd. Commissaris van Politie CELOSSE. Amersfoort, 5 Januari 1884. Gisterenmorgen omstreeks 5 uur brak achter in een perceel aan de Appelmarkt een vrij hevigen brand uit. Nauwelijks evenwel weerklonk het een houten been. De cipier ging hen weder voor naar de ge vangenis van den graaf, en deze was zeer blij de, dat hij René weder eens zag, want nu zou hij ook iets van zijn dochtertje hooien. René maakte den graaf met zijn voornemen bekend om hem te helpen ontvluchten. 11 ij wilde na melijk hebben, dat de graaf het houten been van Lafarf zou aangespen, en dan zoo met hom mede zou gaan, want iedereen zou dan denken dat hij tnet Lafart weder vertrok, omdat deze met hem ook medegekomen was. De graaf had eerst naar het voorstel van onzen René 'geene ooren, maar René haalde hein er dan toch ein delijk toe over, door hem van zijn dochtertje te vertellen, en ook zeide hij tot den graaf, dat Fleurette zoo zeer naar hem verlangde. De graaf stemde nn toe, en Lafart wilde juist zijn hou ten been af gespen om het den graaf aan te doen, toen de cipier kwam zeggen, dat de tijd verstreken was,) dien de bezoekers in de gevan genis mochten doorbrengen. René ging met Lafart heen, nadat hij den graaf beloofd had, morgen nog eens hij hem te komen. De graaf wist nu genoeg, en maakte, dat hij den vol genden dag dan ook, toen zij weder samen kwamen, gereed was. Lafart gespte nu het hou ten been los, en hielp den graaf dit aan te doen. De graaf had echter om allen argwaan te voor komen, niet alieen het houten been, maar ook de kleederen, alsmede den ouden hoed van Lafart opgezet en Lafart had de kleederen van den graaf aaugetrokken. Na verloop van een kwartier uur tijds ver lieten Rene met den vermomden graaf de ge vangenis „La Force." Zoo kwamen zij dan nu op de straat, en toen zij een eindweegs gegaan waren, zeide de graaf „Ik zal dat houten been maar af doen, want dat hindert mij toch erg in het loopen." brandsignaal der nachtpolitie door de stad of de Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer was weder op haar post. In zeer korten tijd werd water gege ven, zoodat men weldra, later geassis teerd door spuit No. 3, den brand mees ter was. Ook bij deze gelegenheid bleek weder, dat bet organiseeren eener Vrijwillige Brandweer eene belangrijke verbetering voor de brandweer was, daar nu reeds ten 3e male in korten tijd, door haar krachtig en snel optreden en het groot watergevend vermogen der nieuwe spuit, een brand, die aanvankelijk een ernstig aanzien had tot een binnenbrand beperkt bleef. Wij twijfelen dan ook niet of ieder welgezind inwoner van Amersfoort zal met ons „Hulde aan de Amersfoortsche Vrijiuilli- ge Brandweer" brengen. Overl. 11 mann. 13 vrouw.; 24 person. Gehuwd 23 personen. BINNENLAND. De heer Sprenger van Eijk, de nieuw benoemde Minister van Koloniën, is reeds uit Indië op weg naar Nederland. Te Nieuw-Brandenburg (prov. Utrecht) zijn de scholen, wegens een besmettelij ke oogziekte onder de leerlingen, voor drie weken gesloten, Maandag viel te Deventer een wacht meester der huzaren van zijn paard. Hij brak beide beenen en werd ter verple ging naar het hospitaal gebracht. Toen Dinsdagavond de trein van Gel- dermalsen aan het station te Arhem aan kwam, stak de lampenist juist de rails over. Hij werd door den trein overreden en hem daarbij beide beenen en een arm vermorzeld. In het ziekenhuis gebracht, overleed hij daar spoedig. Als bezuinigingsmaatregel wordt door C. in het Vaderland voorgesteld om het gebruik van vleesch in de gevangenissen af te schaffen en alle gezonde gevange nen tot gedwongen vegetarianen te ma ken. ,,Dit zou, zegt hij, een groote bezuini ging zijn, daar het vleesch voor die lie den somtijds nog duurder betaald wordt dan dat voor onze soldaten, en zij min der werk verrichten. „Er wordt dikwijls gestolen, om in de gevangenis te komen ik verbeeld mij, dat dit dan ook minder zou geschieden.', Een meisje van 6 jaar verliet Dins dagnamiddag 3 uur, te Delft, de ouder lijke woning. Over haar uitblyven ver ontrust, werden allerlei pogingen aange wend oni haar op te sporen, Woensdag ochtend om 6 uur werd de kleine door den koster der R. K. kerk aan den burg wal gevonden, in 't voorportaal dei- kerk, waar zij zat te slapen. Tot groote vreug de van allen keerden zij behouden bij de bedroefde ouders terug. Hij gespte nu het been los, en toen ging het in gézwinden stap naar het huis van Lafai t. Daar vond de graaf Fleurette, die reeds met verlangen naar hem zat uit te kijken. Het was juist bij tijds dat de graaf de gevan genis ontvlucht was, want een paar dagen na zijne ontvluchting werden de ter dood verooi- deelde gevangenen op geroepen, om naar het schavot gebracht te worden. Men iiep ook graaf de Montbris af. De cipier haalde hem uit zijne cel, doch bracht in zijne plaats Lafart. die al hinkende er aan kwam strompelen. Daar Lafart niet de schuldige, maar de graaf de Montbris de schuldige was, lieten zij Lafart los, die dan ook spoedig zoo goed en zoo kwaad het ging, naar zijn huis terug keerde. Hij vond daar echter niemand, ofschoon hij dit wel wist, want de graaf was met zijn dochtertje haar zijn kasteel Thioncourt vertrokken. René had hem dit reeds vooruit verteld, en hem gezegd, dat hij daar ook moest komen. Lafart begaf zich dus naar het station en vond daar René, die gepakt en gezakt hem reeds stond op te wachten. Zoo vertrokken zij samen naar het kasteel Thioncourt, waar de graaf met Fleurette hen reeds opwachten. René werd door den graaf als zoon aangenomen, en leefde nog menige jaren rustig, op het kasteel Thioncourt in Savoije daar Robespierre, die wel begreep, dat René met de ontvluchting van den graaf in verband stond, geen onderzoek naar den graaf de Mont bris in liet stellen. De Minister van Marine beeft een on derzoek ingesteld voor de aanleiding van het verongelukken van den Goereeschen loodskotter no. 12. Dat zal misschien het loodsvak ten goede komen. Sedert onze jongste opgaaf zijn weder 34 vreemdelingen, waaronder 2 vrouwen en '1 kind, over de grenzen van ons Rijk verwijderd, 14 als zijnde zonder middel van bestaan, 17 als missende de ver- eischte papieren, 1 wegens landlooperij en 2 wegens bedelarij. Te Geldersch-Venendaal heeft een 25- jarig werkman, Joh. Binsbergen, zich op Nieuwjaarsdag in enkele uren zoo te goed aan de jenever gedaan, dat hij daarin is dood gebleven. Hij laat zijne oude moe der hulpeloos achter. In het tuchthuis te Leeuwarden waren op den lsten dezer 386 gevangenen, waar van 11 levenslang veroordeelden. Hedenavond opent het circus Carré te Amsterdam weer met eer. geheel nieuw programma en een geheel nieuw perso neel; het laatste trad reeds te Keulen op en genoot daar veel bijval. De brievenbussen waren, vooral Maan dag, te Amsterdam overvol, zoodat er niet meer ingedaan, maar wel uitgehaald kon worden. Op sommige punten ston den de politie-agenten er naast, hetgeen zeker voor een extra buslichting moest doorgaan. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent de veelbesproken «Zwartvlag gen" verhaalt het Chineesche blad Schem- pas het volgende Lin Ynen Fu, het hoofd der Zwart vlaggen is nu 60 jaren oud. Hij was 40 jaren geleden een aanvoerder der Can- tonsche opstandelingen. De Regeering veroordeelde hem ter dood, en hij vlucht te met een honderdtal zijner volgelingen naar Annam. De Koning van dat land, die te zwak was om hem te verjagen, wees hem toen, om de rust in zijn land te herstellen en aan zijne talrijke roo- verijen een eind te maken, een landstreek in het gebergte van Tieuw-fu-chang tot woonplaats aan. Daar toonde Lin zich een goed land- ontginner en een wijs regent. In het eerst, zoolang hij nog vreesde, aan China uit geleverd te worden, betaalde hij trouw alle schatting die de Koning van Annam verlangdemaar toen van alle kanten nieuwe onderdanen naar zijn gebied stroomden en hij honderden mijlen woes- ten grond in een vruchtbaren dichtbe woonde landstreek herschapen had, wierp hij het masker van onderworpenheid aan den Koning van Annam af, en deze moest zich dat laten welgevallen. Het land was nu onafhankelijk en het kwam in groot aanzien. Lin's vorstendom was het best bestuurde deel van het rijk Annam en het had zelfs in China zijn gelijke niet. Het heeft nu ruim 200,060 inwoners. De opname onder de zwart vlaggen gaat niet zoo gemakkelijk meer als men zou verwachten van een staat die uit een rooverbende ontstaan is. Men moet daartoe niet alleen voldoende in lichtingen omtrent zijn verleden kunnen geven, maar zich aan een examen on derwerpen. Lin's macht is niet gering, en de mi litaire opvoeding, die hij zijn volk laat geven, maakt de «Zwartvlaggen" tot ge duchte tegenstanders. De bekende Mina Kruseman is te Sin gapore getrouwd met een jonkman van nauwelijks 20 jaar; dus circa 30 jaar onger dan zij. In vroegere dagen scheen het dat juffrouw Kruseman een afkeer had van alle nauwere aanraking met het mannelijk geslacht. Misschien heeft ze ter beveiliging van haar zelfstandig vrouwe lijk gevoel daarom iemand gehuwd, over wieri ze een moederlijk gezag kan uit oefenen. Zeer verstandig. Voor eenige dagen weid als een zeld zaamheid uit Arnhem vermeld, dat eene dame op 53-jarigen leeftijd nog een tand kreeg. Nog zeldzamer mag 't dan heeten, dat een lieer op 63 a 64-jarigen leeftijd een tandje krijgt. Sedert het jaar 1800 heeft Engeland 53 oorlogen gevoerd, Frankrijk 40, Rus land 23, Oostenrijk 12, Pruisen 8- Te Deventer werden in 1883: 444 per sonen gestraft wegens overtreding der drankwet. De Leidsche giftmengster blijkt met eiken nieuwen dag nog afschuwelijker in hare handelingen geweest te zijn, dan men eerst dacht. Het vergif dat zij ge bruikte heet «operment" en is alleen verkrijgbaar, als men met een pot wit kalk bij den Apotheker komt. Deze roert het er dan doorhet dient om huizen van wandgedierte te zuiveren. Niet alleen dat dit vergif den dood ten gevolge heeft, maar zij die er te weinig van inkrijgen om te sterven, wor den er door verlamd. De ongelukkige Aben, die twee kinderen verloor, welker lijkjes worden opgegraven en de soldaat die nog steeds in het hospitaal wordt verpleegd, zijn beiden lam, Toen laatstgenoemde naar het gebouw der Anatomie moest, tot herkenning van de lijken zijner familieleden, geschiedde zijn vervoer per vigilante, daar hij zich enkel en dan nog met moeite op een paar krukken kan bewegen. Of schoon zijne moeder reeds sedert 1881 in het graf had gelegen, herkende hij haar lijk terstond, daar het evenals de andere lijken, tengevolge der vergiftiging niet tot ontbinding was overgegaan, maar veeleer in den toestand van een «mum mie" verkeerde. Veimoedelijk zullen er nog meer op gravingen plaats hebben. De justitie is met haar onderzoek nog verre van gereed. Het terrein van haren arbeid is zóó uitgestrekt, als maar heel zelden het geval is. Dagelijks komen nieuwe misdadige feiten van vrouw Van der Linden aan het licht, waarvan vele ook blijkbaar ten doel hadden om de aandacht er van af te leiden, dat die zelfde ongesteldheden alléén in hare fa milie voorkwamen. Meermalen toch ge beurde het, dat zij buren en andere goede kennissen in hare woning riep en hen dan op het een of ander de man nen liefst op een «bittertje" trakteerde. Kort daarna gevoelden zij zich onpasse lijk, maar niet gevaarlijk. Ze had echter dan haar doel bereiktmen koesterde geen wantrouwen; integendeel prees men haar om hare «voorkomendheid" en me dedeelzaamheid. De heer Fritze, die zich met de Rood huiden te Berlijn bevindt, liet deze de Kerstdagen onder de hoede, van een be diende aebter. Verbeeld u zijn schrik, toen hij, tehuis komende, de Roodhuiden geheel veranderd vond; zij hadden zich tot Europeanen gemaakt. De lange haren waren afgeknipt en deze zullen moeten aangroeien, vóór hunne bezitters weder vertoond kunnen worden. De persoon, die onlangs te Minnerst- ga aan inbraak en diefstal zich had schuldig gemaakt, heeft thans volledige bekentenis afgelegd, en de plaats aange duid, waar de tot nu vermiste voorwer pen van- waarde door hem verborgen wa ren. De justitie te Lemberg heefteen bende valsche munters ontdekt, die reeds sedert langen tijd valsche roebelbilletten in iom- loop bracht en daarmede zelfs naar Lon den en 'vele steden van het vasteland reisde, om ze uit te geven. In het afgeloopen jaar stierven in de gemeente Oud-Beierland, tellende 5000 zielen, 360 menschen, waaronder 180 poklijders. Het aantal gevaccineerden was daar zeer gering, doch bleef gespaard. Sclierpenzeel. Met waar genoegen en met dank zegging aan de betrokken autho- riteitenmogen wij constateren dat deze Oude en Nieuwjaarsdagen zich guns tig bij vroegere hebben onderscheiden daar er weinig geschoten en de rust niet merkbaar verstoord is geworden. Mocht dit nu, bij andere gelegenheden, ook voortdurend het geval zijn, het zou een zegen te meer wezen voor ons dorp, dat toch te goed is en te hoog in rang staat, om steeds onder zulk een ongutis- tigen roep van barbarisme en wanda- lisme gebukt te moeten blijven. Energieke en verstandige maat regelen in tijds genomen zijn daartoe zeer zeker de aangewezen middelen ter wijl het volk het zelf ook moet leeren inzien. JUSTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2