NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD VOOR VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN Het pluk van ROODEN BASTIAAN. Feuilleton. No. 4 Zaterdag 12 Januari 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Participatie. W. ROMBOUTS. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijkx 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 10 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel i> 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie ivordt slechts driemaal in rekening gebracht. Onder de vele middelen die uitgedacht zijn en toegepast worden om den gelde- lijken toestand der arbeidende klasse te verbeteren, neemt het stelsel, dat met bovenstaanden naam wordt aangeduid, een niet onbelangrijken plaats in. Niet weinigen beschouwen het zelfs als het systeem der toekomst, als de meest be vredigende oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk. In elk geval staat het op den midden weg tusschen twee uiterste richtingen, en in zekeren zin is dat reeds een aanbe veling. Terwijl aan den eenen kant wordt gepredikt: Het kapitaal is doode arbeid, die levenden arbeid tot zich trekt, in zich opneemt en alzoo den maatschappe- lijken rijkdom brengt in handen van hen die zelf niet voortbrengen, leer van Karei Marx, en aan de andere zijde de oude meening wordt gehandhaafd, dat arbeid een artikel is welks marktwaarde geregeld wordt naar de verhouding van vraag en aanbod, zoodat, wie aan den man die voor hem werkt den overeenge komen prijs betaalt ten volle is verant woord en geen andere bemoeiing heeft, trachten de voorstanders zoowel van coöperatie als van participatie een vasten grond te leggen voor een betere en voortdurende betrekking tusschen de beide groote factoren in de productie. En daar DOOR „Moeder deed zoo," „moeder wilde het dus' „Zoo was moeder het gewoon," Dit zou moe der niet hebben toegestaandit waren de richt snoeren, die hen allen nog leidden nadat zij reeds lang van hen was heengegaan. Met de buren kwamen zij ook niet in conflict, dewijl de hut zich eenzaam in het woud bevond en de naaste houtvesterswoning zeker '20 minu ten en de naaste dorpen Broeken en Göttingen wel drie kwartier verder, waren gelegen. Zoo hadden zij reeds twee jaren vreedzaam en gelukkig onder elkander voortgeleeftd, toen er eene gebeurtenis plaats greep, die eene gansche omkeering in hunne levenswijze dreigde te veroorzaken, en die hen dan ook aanvanke lijk in niet geringe verlegenheid bracht. Op zekeren avond toch, tei wijl de oude Gos- wijn op de bank voor üe deur zat om de on dergaande zon te beschouwen en Bastiaan, naast hem op den grond gezeten, de bijlen voor den volgenden dag aanscherpte, kwam Freerk op eens met drift op hen toe.' 'open, reeds in de verte een brief omhoog idende, dien hij, on derweg, van den bestell nad opgevangen. Nog hijgendenaar den adem van den snellen loop gaf hij hem zijnen vader met de woorden: „Zie eens vader een brief uit Kleef, zeker van oom Teun! „Wie oom Teun was?. De eeuige brieder vanGoswijn, lezers! die vroeger ter zee gevaren en na in Amerika aangeland te zijn en daar wij evenmin geneigd zijn Marx's leer te omhelzen als ons te vereenigen met de steile begrippen van zijn tegenvoeters op sociaal gebied, zullen wij wèl doen met beide stelsels van verzoening wat nader te beschouwen. Dat het kapitaal voor de productie on misbaar is zal wel niet meer ontkend wordenen hoe grooter vorderingen de nijverheid maakt aan de hand der na tuurwetenschappen, in des te sterker mate zal dit het geval zijn. Kapitaal is niets anders dan opgespaarde arbeidhet zal dus noodig zijn. dat elk geslacht meer arbeid verricht dan bepaald noodig is voor de voldoening aan zijn oogenblik- kelijke behoefte, om dat meerdere in den eenen of anderen vorm vast te leg gen, opdat hel later bij nieuwe voort brenging zijne medewerking verleene. Van dien opgespaarden arbeid gaat een niet onbelangrijk deel weer verloren: door oorlog, door brand, door aardbe vingen, door roekeloosheid, ook, door dien het nedergelegd is een vorm die de latere deelneming aan den arbeid onmo gelijk maakt. Om maar iets te noemen tot toelichting van het laatste. Iemand heeft opgespaard een zekere som, die hij besteedt voor den aankoop van parels. Zoolang nu die parels een zelfde betrek kelijke waarde behouden, en hij er dus ten allen tijde zijn kapitaal voor terug kan krijgen, is er geen arbeidersverlies. Wel is dat het geval, als door ruime visscherij of het uit de mode geraken van het artikel later een veel geringer bedrag er voor verkregen kan worden. De gewone vorm waarinde opgespaarde arbeid wordt vastgesteld, is die van geld, omdat het zoo gemakkelijk weer is om te zetten en de meest vaste waarde bezit. Voor de voortbrenging is het eigenlijk eenig fortuin te hebben gemaakt, zich, na den dood zijner vrouw, met zijne eenige dochter Geerte-Mie te Kleef rnet der woon had geves tigd om daar, in dat aardige paradijs, zijne verdere dagen in stilte te slijten. Hoewel de beide broeders elkander best mochten lijden, was toch de briefwisseling niet druk geweest en daarom bracht ook dit schrijven, in den be ginne, eenige consternatie te weeg. Naauwelijks echter had Goswijr. het opschrift gezien of hij riep uit: „neen, jongens! dat heeft oom Teun niet geschreven, dat is een vreemde hand Als er maar geen ongeluk gebeurd is of er bezwa ren zijn." Met eenigszins bevende han verbrak hij dan ook het zegel en werd, hoe meer hij las, hoe langer hoe bleeker, zoodat Bastiaan opstond en zeide„om Godswil vader wat is er dat u zoo ontroert? Geef mij den brief, laat ik hem lezen en komt gij intusschen wat tot u zelf. „Ja, Jongen ziedaar lees jij maar ik ben geschrikt want mijn voorgevoel is waarheid, oom Teun is plotseling aan eene beroerte gestorven en de notaris schrijft dat Geerte-Mie, die zooals gij weet, geene andere bloedverwanten heeft dan ons, hier zal komen, Wat zullen wij begin nen wij kennen haar niet eens, en hoe zal zij, die het zoo goed gewend is, zich hier kunnen schikken Die arme Teun, pas 50 jaar en nu zoo in eens weg, wat is toch die wereld? Wat ons leven? Geen uur is rneu zeker dat men het an dere beleven zal. Zie jongensdat stemt tot ernstig nadenken, vergeet dat niet en leef steeds zóó dat gij altijd bereid bevonden kunt worden om gerust dat stervensuur af te wachten, meer zeg ik u niet. Kom Bas lees nu maar eens hardop wat de notaris schrijft:" Bastiaan las „Mijnheer Goswijn Ik vervul bij dezen de treurige plicht u medeteueelen, dat uw goeue broeder Teunis Omslag, door eene hem plot- van weinig belang, of het kapitaal zich bevindt in dezelfde handen die den ar beid verrichten als er maar samenwer king plaats heeft, dan is alles in orde. Maar voor de arbeiders zelf is dat lang niet onverschillig. Het kapitaal toch maakt terecht aanspraak op zeker deel van de vruchten van den arbeid: bevindt het zich in handen van den arbeider, dan kunnen dezen de vruchten geheel voor zich behouden. Nu bestaat altijd de mo gelijkheid, dat door gebrekkig beheer, onvoldoend toezicht, slechte leiding van de werkzaamheden, de arbeid nog min- drr resultaat oplevert dan wanneer hij die over het kapitaal beschikt de directie over het werk uitoefentmaar dat geval willen we niet in rekening brengen. De vereeniging van kapitaal en arbeid in dezelfde handen, en zonder op verkregen rechten eenigszins inbreuk te maken, geschiedt langs den weg der coöperatie: een zeker aantal werklieden, in staat om gezamenlijk zekere nuttige vooi werpen te vervaardigen, vereenigen zich en bren gen de noodige gelden bijeen terwijl zij, hetgeen hun ontbreekt, door leening trachten aan te vullen. Hoe meer waar borgen zij aanbieden dat de uitvoering van hun plannen niet zal worden gestaakt en voordeel zal opleveren, des te grooter is natuurlijk hun crediet. Participatie is heel iets anders. Het kapitaal blijft daarbij aan ééne zijde, de arbeid aan den anderen kant. Maar bij de verdeeling van de vruchten wijkt men af van den verouderden économischen regel dat de uitbetaling van het bedon gen loon voldoende is. Dat loon wordt eerst uitbetaald, daarna worden de productiekosten vastgesteld, vervolgens een billijke rente voor het kapitaal aan gewezen. Ieder heeft nu wat hem toe- seling overvallen beroerte, het tijdelijke met het eeuwige heeft moeten verwissellen. Ik be hoef u de droefheid zijner eenige dochter, die nu alléén in de wereld staat, met te schilderen. Gij zult die kunnen gevoelen en begrijpen. Ik ben met de regeling der zaken belast en dus óók verplicht voor dut meisje te zorgen. Daarom moet ik u, als haar naaste bloedver want, beleefd verzoeken haar eeniger. tijd on der uwe hoede te nemen daar zij slechts 17 jaren oud is en dus nog niet op zich zelf kan staan. Unontgeldelijk behoeft dit niet te ge schieden, want uw broeder heeft, hoewel geen groot fortuin, toch genoeg nagelaten om in hare behoeften te kunnen voorzien, en daar ik, bij testament, ben aangewezen om haar vermogen tot hare meerderjarigheid te beheeren, zullen we het, over de conditiën wel eens worden. Als ik dus geen tegen berigt ontvang kunt u haar over 8 dagen ten Uwent verwachten. Ik heb de eer te zijn. Uw dw. dienaar. Den Heer Goswijn Omslag KASTOK. in den Hartz. Saksen. Notaris. Daar was de rustige rust al verstoord. Allen zagen elkaar, na geëindigde lectuur al even verbijsterd aanja zelfs de hond Wolf, die tot nog toe stil in een hoek had gelegen, kwam nader legde den breeden kop op 's meesters knie eu keek hem met zijne verstandige oo- gen deelnemend aan. Eindelijk vei brak Freerk, zooals der onbezorgde jeugd eigen is, het eerst het stilzwijgen met de wooiden; „Nu vader! daar behoeven wij toch zoo sip niet om te kij ken. 't Spijt me erg voor oom en voor Geerte- Mie ook, maar het is toch nog zoo kwaad niet dat zij hier komtZe kon waarachtig wel erger want .ooreeist is zij goed en wel ouder dak en zal het hier waarlijk zoo kwaad niet hebben, maai ten andere kujgeu wij misschien eene goede huishoudster meer, zoodat wij de oude komt. Het overige is winst. Van die winst neemt liet kapitaal, onverschillig wie dat vertegenwoordigt, één persoon of een vennootschap, zijn deel, een ander deel wordt onder de arbeiders verdeeld als premienog een deel gaat als reserve om eenige verzekering te hebben tegen mogelijke verliezen; nog een deel wordt aangewezen om te voorzien in de behoeften der arbeiders wanneer zij door ziekte, door ongeval of door ouderdom niet meer in staat zijn aan de productie deel te nemen en toch leven moeten. Men gevoelt welke ontzaglijke voor- deelen een regeling van soortgelijke strek king kan geven, en hoe zij den ijver en aldus het produceerend vermogen van de werklieden moet verhoogen. Dat de toe passing van dit stelsel niet overal en be alle industrieën mogelijk is, willen wij gaarne aannemen maar evenzeer geloo- ven we, dat waar een tak van nijverheid bloeit, den ondernemer goede winsten afwerpt en even goede in de toekomst belooft, een ernstige proefneming met dit stelsel zeer bepaald aanbeveling ver dient. Althans, waar het ingevoerd is bevindt men er zich wederzijds goed bij. Amersfoort, 12 Januari 1884. De gemeenteraadszitting van j.l. Don derdag, de eerste in dit jaar, werd door de burgemeester met een welkomstgroet en den wensch dat de beraadslagingen viuchtbaar zouden mogen zijn voor ge meentebelangen, geopend, Het voorstel van Mr. van Zijst, in zake de Zondagswet, „om niet overtegaan tot het opzenden van een adres," waarover in de vorige zitting de stemmen staakten wei d aan de orde gesteld en verworpen. Op voorstel van Jhr. Calkoen werden strompelige nu kunnen misschen, wat dunkt u Alles wel jongenlief! Uwe jonkheid geeft den toon aan en spreekt naar uw hart, maar mijn meerdere jaren zeggen dat wij ons eene groo te verantwoordelijkheid op den hals halen. Leef de uwe goede moeder nog. O, dan ware het niets: maar bedenk eens: een jong, onervaren meisje, dat het zoo geheel anders gewoon is als zij het hier zal vinden, zonder vrouwelijke leiding bij ons die zooveel uithuizig zijn, dat is een gevaailijke zaak. waar ik erg tegen op zie. Ik moet er dus den notaris over schrijven en hem met die omstandigheden bekend maken op dat men ons later niets kunne verwijten. God weet hoe gaarne ik het lieve kind wil helpen maar ik moet vóór alles zorg dragen dat wij schatvrij blijven en dat zij vóóraf weet wat haar hier te wachten staat." „Och, vader! zei Bastiaan nu, op zijn gewo nen, bedaarden toon, mij dunkt, dat moest u nu maar niet doen, want zij komt hier immers niet voor vast. Laat ons eerst eens zien wie zij zelf' is en er de proef van nemen, valt die dan later tegen welnu dan hebben wij het onze gedaan, want wij kunnen haar toch in deze omstandigheden niet verlegen laten, zou ik zeggenen ik beloof u wel te zullen zorgen zooveel ik maar kan, dat haar niets kwaads overkomt, terwijl Wolf die groot en sterk is, en, zooals gij weet, zijn man best staat, dan maai bij haar thuis moet blijven, als wij er soms allen te gelijk uit moeten „Nu, jongens! zegt de grijze: als jelui er zoo over denkt en er niet tegen op ziet, laat haar dan maar komen, want Bastiaan heeft gelijk wij mogen de arme wees niet verstooten en, ronduit gezegd, ben ik ook wel wat nieuwsgie rig eens kennis met haar te maken. Wui.it vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1