eenige veranderingenin het door de Commissie voorgestelde concept, aange bracht en met 8 tegen 7 stemmen aan genomen en zal in deze vorm worden opgezonden. «Geeft met den meesten eerbied te kennen de raad der gemeente Amersfoort, Dat de burgemeester hel plichtmatig heeft geacht, de uitvoering der wet van 4 Maart 1815 {Stil. no. 21) in deze ge meente te verzekeren, o. a. door aan de winkeliers te doen aanzeggen, dat zij op de in genoemde wet bedoelde Zon- en feestdagen hunne waren niet mogen uit stallen of met open deuren verkoopen. «Dat van eene dergelijke aanzegging in deze gemeente vroeger nimmer werd vernomen en de nu aangekondigde wijze van uitvoering meer in het bijzonder voor deze gemeente tot ontevredenheid aanlei ding geeft. «Dat toch een groot aantal neringdoen den hier ter stede niet behoort tot een der kerkgenootschappen van den chris- telijken godsdienst, maar tot een zooda nig, dat een anderen dag der week tot godsdienstige vereeiing heeft aangeno men. Dat in vele andere gemeenten van het koninkrijk deze bepaling der wet niet wordt uitgevoerd, zooals dit thans in deze gemeente het geval is, zoodat twijfel ontstaat omtrent de juiste wijze van uit voering. «Dat daarenboven door dit verschil de ingezetenen worden onderworpen aan de persoonlijke opvatting der wet van het hoofd der politie, en daardoor de inge zetenen van de eene gemeente meer vrij heid zullen genieten dan die eener andere. «Dat adressant zich derhalve tot Uwe Majesteit wendt met het eerbiedig ver zoek, om eene herziening van art. 2 dier wet in overweging te willen nemen." Voorts wordt vastgesteld de belasting op de honden; voor eiken hond zal f3. per jaar geheven worden. De vei ordening, regelende het getal der openbare lagere scholen in de ge meente, en de jaarwedden van het on derwijzend personeel werd vastgesteld als volgtHet aantal scholen is daarbij bepaald: 1 school le soort voor meisjes, 1 id. voor jongens, 1 school 2e soort (tusschenschool), 2 scholen 3e soort, aan eene van welke eene herhalingsschool verbonden is. De bezoldigingen van het personeel werden als volgt vastgesteldvoor het hoofd der school 4e soort voor meisjes f1500 minimum en f4800 maximum; voor het hoofd der. school 2e soort voor meisjes f1200 minimum en f1500 maxi mum voor het hoofd der school 2e soort f4100 minimum en f1300 maximum; voor hoofden der scholen 3e soort f 4000 minimum en f1200 maximum. De ver hoogingen worden toegestaan telkens na 4 jaren dienst, iedere maal f lOO. Voor de onderwijzers, niet in het bezit van de hoofdonderwijzersacte f 600 minimum en na twee jaren dienst f 650 als maximum. Voor 't bezit van de hoofdonderwijzers- acte wordt eene toelage van f75'sjaars verleend de onderwijzer of onderwijze res, die wordt aangewezen om het hoofd der school bij ziekte of ontstentenis te vervangen, verkrijgt daarvoor insgelijks een toelage \an f75. Het hoofd der her halingsschool ontvangt f 150 toelage 's jaars; de onderwijzers, die daaraan werkzaam zijn, elk f 75. De onderwijze ressen, bevoegd voor de nuttige hand werken, erlangen een toelage van f 100, wanneer haar het onderwijs in dat vak ook buiten de schooluren wordt opge dragen de onderwijzers of onderwijze ressen, belast met het onderwijs in een of meer vakken onder lett. I q, s en t van art. 2 der wet op het lager onder wijs, voor elk vak een toelage van f 100 als maximum; voor het onderwijs in hand- teekenen, gymnastiek of zang wordt aan onderwijzers, niet aan de school werk zaam, f150 toelage als maximum ver leend. Een vrij langdurige discussie werd gevoerd over de bepaling van het minimum voor de onderwijzerstractementen. Een voorstel, om de toelage voor't be zit der hoofdonderwijzersacte op f 100 te bepalen, werd niet aangenomen; een ander voorstel, dat ten doel had om aan het hoofd der tusschenschool, den heer De Heus, met het oog op zijne bijzondere verdiensten, eene personeele toelage van f 100 te verleenen en derhalve zijn trac- tement op f 1400 te brengen, wat ook door den arrondissements-schoolopziener in een aan den raad gericht schrijven krachtig was aanbevolen, werd aange houden tot de goedkeuring van Ged. Staten op deze verordening, die eene al-1 gameene regeling beoogt zal verkregen zijn. Het verzoek van den heer G. S. Klokke, om aantekoopen de perceelen aan de Langestraat, in gebruik voor bergplaats van brandspuiten en nachtwakershuisje, eigendom der gemeente, werd volgens advies van B. en W. besloten, den adres sant gelegenheid te geven opgave te doen, tot welke som hij dien aankoop zou ver langen. Door B. en W. werd opgemerkt, zij niet zouden adviseeren tot dien ver koop, tenzij het bedrag van den koop som zoodanig overwegend zoude zijn, dat de verkoop werkelijk in het belang der gemeente moest geacht worden. Tot herschatter tot heffing van ver gunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein, werd benoemd de heer J. Kerkhof. Ten slotte werd uitvoerig besproken het voorstel van B. en W. in zake de gemeente-reiniging. Tot vereenvoudiging der behandeling hadden B. en W. hunne denkbeelden in de volgende punten ge formuleerd 4. dat de reiniging zal geschieden in eigen beheer. 2. dat de inrichting zooveel mogelijk zal geschieden overeenkomstig het advies van den directeur der gemeente-reiniging te Utrecht; 3. dat de jaarwedde van den directeur opzichter-boekhouder zal bedragen f800. 4. dat B. en W. zoo spoedig mogelijk, na gedane oproeping van sollicitanten, aan den raad eene aanbeveling zullen doen van 2 personen 5. dat eene commissie van bijstand zal worden benoemd 6. dat het terrein aan »de Zandhoopen" zal worden aangewezen als plaats voor mestverzameling en verwerking, en aan Ged. Staten vei gunning zal worden ge vraagd om daar ter plaatse mest te mo gen verwerken. Omtrent de beginselvraag, die in punt 1 lag opgesloten, was de raad eenstem mig. Het stelsel van verpachting, waar voor in de afdeelingen nog eene lans was gebroken, vond in de openbare vergade ring geen voorstanders. Met algemeene stemmen besloot de raad de reiniging in eigen beheer te nemen, met het oog op de gewichtige belangen der volksge zondheid, die hierbij betrokken zijn en die alleen bij gemeentelijke exploitatie voldoende behartiging kunnen vinden. Het dagelijksch bestuur deelde daarbij mede, dat het positief wenscht en er ern stig naar streven zal, het tonnenstelsel in te voeren, maar het wil daarbij ge leidelijk te werk gaan en op eenvoudige schaal beginnen. De ondervinding in on derscheiden andere gemeenten, zooals Delft, Leeuwarden, Alkmaar, leert, dat men daarmede op den duur het verst komt. Het salaris van den directeur-opzich ter-boekhouder is op «minstens" f800 be paald. Men wil namelijk, evenals elders is geschied, den directeur bij den goe den gang der exploitatie interesseeren, door hem 't zij een aandeel te verzeke ren in de eventueele winst, 't zij een tantième in de opbrengst van den ver koop der meststoffen toe te kennen. Hoe dat geregeld zal worden is eene zaak van later zorg, doch tegen het eerste denkbeeld werd reeds dadelijk liet be zwaar ingebracht, dat zeker inde eeiste jaren van geen winst sprake kon zijn. Naai de wethouder Croockewit meende, zou de hoop op winst wel altijd eene illusie blij ven eene goede regeling van den rei nigingsdienst zal zeer zeker van grooten invloed zijn op den algemeenen gezond heidstoestand, maar de financiën der ge meente zullen er eer nadeel dan voordeel van ondervinden. In het beheer van den reinigingsdienst zullen B. en W. worden ondeisteund door eene commissie van bijstand, waar van een der leden van het dagelijksch bestuur voorzitter zal zijn; het voornemen is, daarin ook deskundige elementen bui tenden raad op te nemen. Het denkbeeld, om de oproeping van sollicitanten naai de betrekking van directeur aan te hou den tot die commissie zal zijn in wer king getreden^ vond bij de meerderheid geen bijval; echter bestaat het voornemen, de commissie zoo tijdig samen te stellen, dat zij over de personen, die uit de sol licitanten ter benoeming zullen worden voorgedragen, haar advies zal kunnen geven. Het terrein aan de Zandhoopen, dat eigendom is der gemeente en door B. en VV. werd aanbevolen, op advies van den he ƒ1' Renkema, directeur der gemeente- reiniging van Utrecht, en van den genees kundigen inspecteur, den heer Verspijck werd als plaats voor de verzameling en verwerking van den mest, behoudens vergunning van Ged. Staten, aangewezen; (een voorstel om de beslissing daarover nog aan te houden en inmiddels te trach ten naar een nog beter terrein uit te zien, werd met 9 tegen 6 stemmen ver worpen.) De zaak is hiermede dus in beginsel beslist. (Van B. en VV. werd de toezeg ging ontvangen, dat zij niet bekwamen spoed zich inet de uitvoering zullen bezig houden en, voor zoover daartoe de mede werking van den raad noodig is, dezen zoo spoedig doenlijk te dien behoeve weder zullen bijeenroepen.) Donderdag 10 dezer werd te Utrecht voor de arrondissementsrechtbank aldaar behandeld de zaak van Chr. v. B. leve rancier van aaidappelen aan de menages van het garnizoen alhier, beschuldigd van poging tot omkooping van ambte naren. Hij had n.l. nadat tweemaal eene af keuring der door hem te leveren aard appelen had plaats gehad, aan het lid en secretaris der garnizoensvoedings-com- missie alhier de 4ste Luit. V. d. W. H. een geschenk gezonden (n.l. een kistje sigaren) en liet bij dien officier toen hij de hem opgelegde boete van f20, kwam betalen in plaats van twee, drie muntbiljetten van tien guldenop de tafel achter. Het openbaar ministerie eischte naar aanleiding van de art. 177 en 179 van het wetboek van strafrecht, eene gevan genisstraf voor den tijd van eene maand in eenzame opsluiting te ondergaan, be nevens eene boete van f 35,—, subsidair twee dagen gevangenisstraf. Voor ge daagde pleitte den Heer Mr. A. A. de Vries, die op rechtskundige gronden con cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Donderdag 17 a. s. uitspraak, Het wordt er met de veiligheid op onze openbare wegen niet beter op. Ook in den omtrek onzer gemeente hadden deze week een paar brutale aan randingen plaats. Woensdagavond werd op den stiaatweg naar Harnersveld ter hoogte van het Buiten «Randenbroek" een heer door een onbekend persoon aan gehouden, welke hem om een kleinigheid van 25 of 50 cent verzocht. Toen hij evenwel merkte dat er in plaats van geld een pak slaag te halen was, droop hij stil af. Minder goed liep het tweede geval af. De zoon van den vrachtrijder v. d. B., kwam Donderdagavond met zijn wagen van Utrecht. Ter hoogte van het Kamp te Soesterberg werd hij door eene mederijdende vrouw op eenig gerucht achter den wagen opmerkzaam gemaakt. Hij springt van den wagen en ziet iemand daarvan van wegvluchten. Daar hij meent, deze iets van hem heeft ontvreemd ijlt hij hem na, maar wordt in het langs den weg staande kreupelhout door 3 per sonen aangegrepen, die hem de kleèrèn openrukten en zijne portefeuille, waarin een groote geldswaarde, ontnamen. Of schoon aoor v. d. B. de politie te Soes-1 terberg en te Amersfoort dadelijk van het gebeurde werd onderricht, mocht het tot nu toe niet gelukken de daders te vatten. Naar wij vernemen zal niet de muziek van het 4e Regiment hussaren, zich tij dens het bal, te houden na afloop van de musicale Soirée op 16 dezer in de Sociëteit Amicitia, doch die van den Heer Coenen, zich doen liooren. Hadden deze winter slechts de kinderen het genoegen zich met dansen te kunnen vermaken, en bleven de jonge dames daarvan bloote toeschouwsters, zoo hopen wij nu voor hen dat de jongelui al de genoegens van een geanimeeid bal zullen genieten. Wat het musicale programma betreft van de uitvoering te geven door de élèves van de Heer Schweinsberg, zoo kunnen wij mededeelen dat daarin ruim gezorgd is voor de noodige afwisseling. Moge eene ruime opbrengst, de commissie in staat stellen het weldadige doel dat zij beoogt te bereiken. Het le No. der Vierde Jaarg. van het Maandblad van de vereeniging tegen de Kwakzalverij bevat de navolgende inhoud. De dood van Holloway. De bevoegd heid van de politie. Bezwaar tegen een advertentie. Alweer een kinawijn-speci aliteit. Kwakzalverij gelijk bedrog. Geldverspilling. Weer twee vergif tige haarmiddel. (Royal Windsoi Haar- hersteller en Eau de Zénobie.j Twee oogwaters van Swabe. Een goed mid del bedorven. (Naquets haarmiddel). Kleine Mededeeliugeu (Migrane stiften. Niet overdreven! Eau de Quinine zonder Quinine.) Correspondentie: (o. a. over Redlauers Herhaalde waarschuwingenAntijicht- siroop van Bonbée Wijn Duflot van Tartenson. Teerkapsules van Guyot. Dit blad verschijnt den eersten van elke maand. Prijs per jaar f 4,25, franco per post. Dit nommer wordt op aanvraag bij den Uitgever H. VAN BELKUM Kz., te Leeu- toegezonden. 314de STAATS-LOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 9 en iO Januari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn op de na volgende nummers gevallen Prijs van f35000. No. 17222. Prijs van f 400. No. 4708 Prijzen van flOO. No 4673 en 42240. Prijzen van f 45. 1531, 4543, 1633, 4637, 4758, 1772, 1830, 1848, 4894, 4898, 5358, 6371, 9734, 9762, 9774, 9795. 42008, 42040, 12056, 12068, 42075, 42139, 42140, 42450, 42186, 12327, 12381, 42406, 46114, 46135, 16173, 16245, 46236, 46255, 46282, 16310, 46330, 16394, 16456, 47461, 17177, 47195, 47244, 19808, 19815, 19884, 19909, 19922, 19925, 49942, 49993. Te zamen 54 prijzen. De volgende trekkingen hebben plaats voor de vierde klasse op 2424 Jan. en voor de vijfde of laatste klasse op 47, 1215, 4922, 2629 Febru. en 4 Maart 4884. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand November 1883. 4. J. W. Mente Amsterdam. 2. id. 3. J. de Nigtere 4. Mej. Alloy 's Hage. 5. A. G. W. v, Leeuwen 6. Wed. J. Akkersloot Haarlem. 7. Klaas Faane 8 W. Priem Schagen. Utrecht. 's Hage. exteroogentinctuur en Clebans Antisu- dorificum, BRIEFKAARTEN. 4. G. van Willegenburg Verzonden geweest naar DUITSCHLAND. 4. Gustaaf Etricken Elberfeld. 2. Mej. H. Lugenbütl Wiesbaden. GEMENGDE BERICHTEN. De «matineé-dansante Dinsdagmiddag ten Hove ter eere van Prinses Wilhel- mina gegeven, was schitterend. Meer dan honderd kleinen uit de hoogste kringen der residentie waren genoodigd en in de liefste toiletjes verschenen. De kleine Prinses was natuurlijk de „Reine" van het feest. De aanblik der zaal, waar 't feest werd gegeven was verrassend, ook door de decoratie met friseh groen en bloemen, waarachter het orkest was verborgen. Met bijzonder welgevallen vertoefden HH. MM. de Koning en Koningin en vele leden der hofhouding in de feestzaal om getuigen te zijn van de uitbundige pret der kleinen. Tegen halfvier was het feest geëindigd. De spoorweg van Thienen naar Ton geren is het tooneel geweest van een verschrikkelijk drama. De baanwachter van den overweg nabij Thienen heeft zijne vrouw met een geweer doodgesla gen. De misdaad moet gepleegd zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag. Daar na is de moordenaar zich gaan verber gen in eene naburige, gracht, en zoodra de eerste trein uit Tongeren aankwam, sprong hij voor de locomotief. Eenige se conden later bleef er van den ongeluk kige niets anders over, dan eenige vorm- looze stukken vleesch. De misdaad wordt toegeschreven aan jaloerschheid. Ta Hamburg is het testament geopend van den in de vorige maand aldaar over leden koopman Julius Rée, broeder van het lid van den Rijksdag Rée, die zijn vermogen te Rio de Janeiro verworven en kort na elkander aldaar al zijne kin deren verloren heeft. Hij heeft zijn ge- heele nalatenschap, die op vijf milioen mark geschat wordt, bestemd tot het stichten van vrije woningen voor onbe- middelden, onverschillig van welke ge loofsbelijdenis. Vier milioen zullen be schikbaar gesteld worden onmiddellijk na het overlijden zijner echtgenoote en het restant na den dood van den laatstep bloedvei want, bediende of vriena van den erflater, wien lijfrenten zijn toegekend.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2