Offlciëele Publicatie. De persplichten en rechten. der afdeelingsbesturen der Maatschappij van Weldadigheid. Onder die omstandigheden is het dui delijk dat, niettegenstaande de aanzien lijke en vruchtdragende verbeteringen in den économischen toestand der Maat schappij, het niet doenlijk is om zonder krachtigen steun aan de moeielijkheden het hoofd te bieden. Ei' is op dit oogenblik dringend gebrek aan gereed geld. Vanwaar dat verkregen? Vanwaar anders dan van de weldadig heid onzer landgenooten In het vertrouwen daarop, werden deze Koloniën gesticht en tot nu toe is dit ver trouwen nog niet beschaamd. Vraagt iemand van waar het toch komt dat de Maatschappij van Welda digheid voordurend behoefte l.eeft aan ondersteuning, hij besefl'e toch dat deze wordt vereischt door den aard der kolo niale bevolking, die, voor het zeer groote meerendeel uit de steden afkomstig en aan veldarbeid ongewoon, goeddeels met produclieven arbeid niet voldoende ver dienen kan om in hare behoeften te voor zien. Regel is dat, waar maar eenigszins mogelijk, door werkverschaffing in het ontbrekende woidt voorzien. En nu is het juist voor de Maatschappij de groote moeielijkheid zoodanig werk te verschaf fen, waarop geen verlies wordt geleden. In dat verlies, eigen aan schier elke philantropische instelling van dien aard, behoor t door de publieke liefdadigheid te worden voorzien. Vraagt iemand, of die Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid voortdu rende ondersteuning waardig zijn, hij onder zoeke en oordeele zelf en bezoeke daartoe het grondgebied van Frederiks- oor d. Ilij zal daar uitgestrekte, met zorg bebouwde, uitmuntende vruchten voortbrengende akkers, wel aangelegde en welig groeiende bosschen aantreden, bewerkt door eene bevolking van 1800 personen, in honderde huisgezinnen ver deeld, die wel gehuisvest, eene gewenschte gezondheid genieten, aan orde en tucht gewend en tot geregelden arbeid verplicht, eene zelfstandige maatschappij uitmaken. Hij zal zien dat door geestelijken van Verschillende gezindten voor de hoogere belangen der bevolking behoorlijk wordt gezorgd, dat de jeugd er uitmuntend schoolonderwijs geniet en tot velerlei ambachten wordt opgeleid. Onder be hoorlijk toezicht wordt de koloniale be volking zoodanig bestuur d, dat er zelden ongeregeldheden voorvallen, terwijl cor- rectioneele- en politie-overtredingen tot de uitzonderingen behoor en. De inrichting der Maatschappij van Weldadigheid trekt dan ook de bewon dering van den vreemdeling en spoort hem tot navolging aan. Moge ons vertrouwen niet beschaamd worden. Moge de eerlang te houden collecte daarvan het bewijs geven en mogen velen in den lande zich opgewekt gevoelen tot het lidmaatschap toe te treden. Moge ook de pers, wier medewerking door het Bestuur- der Maatschappij van Weldadigheid nimmer te vergeefs werd ingeioepen, deze vernieuwde poging tot opwekking van belangstelling krachtig steunen. Frederi'ksoordJan. 1884. Commissarissen der Maatschappij van Weldadigheid, Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford Voorz. C. W. Graaf van Limburg Stirum. L. A. F. II. Baron van Heeckeren. Jhr. Mr. W. 11. de Savornin Lohman, Secr. Gaar ne voldoen wij aan het verlangen der Commissie om bovenstaand manifest in onze Kolommen op te nemen. De maatschappij van Weldadigheid is eene nationale zaak. Zij mag niet verdwijnen j uit gebrek aan de noodige middelen. Wij dringen bij onze lezers en stadge- nooten ten sterkste aan, om öf lid der vereeniging te worden óf ruime bijdra gen te geven opdat deze zoo nuttige in stelling in stand blijve zie verder ach terstaande advertentie. Red. Het is niet gemakkelijk, langs histori- schen weg, de ontwikkeling na te gaan van de journalistiek, ter verklaring van de plaats die zij heeft ingenomen onder- de beschavingsmiddelen van den nieuwe- ren tijd. Uit kleine beginselen is de dag bladpers opgegloeid: de eenvoudige kro niek van belichten uit liet eigen land en uit den vreemde, medegedeeld in den vorm waarin zij als het ware overwoeien van plaats tot plaats of overgebracht werden in den tasch van den gouverne- ments-courier, heeft zich reeds spoedig losgemaakt van de afhankelijkheid, nam zelve de taak over om den loop der ge beurtenissen te bespieden, verzamelde zelve de feiten en bracht die ter kennis van het groote publiek, zich er niet om bekommerende of de mededeeling den gezaghebbenden aangenaam kon zijn of niet. Toen oe journalistiek dit standpunt bereikt had was zij geworden hetgeen zij bij toeneming is een macht in den Staat en in de maatschappij. I Zij beperkte haar ar beidsveld niet bin nen de gienzen dei- eenvoudige mede deeling. Weldr a sloeg zij de wieken bree der uit, en bemoeide zij zich met de critiek der feiten. Door deze uitbreiding van haar werkkring werd de dagblad pers het orgaan der openbare meening, de tolk der burgerij, de Stem des volks. En gelijk er menigerlei opvatting is van de ooi zaken en drijfveren der open bare handelingen, al naar mate deze over eenkomen met de bijzondere inzichten van hen die ze kunnen beoordeelen,ver schilt ook het licht, dat de bespreking der historische gebeurtenissen doet val- jlen op de daden van lien die een min of meer belangrijke rol spelen op het wereldtooneel. Die bijzondere inzichten. zij vormen den grondslag van de partij- schakeeringen in den constitutioneelen staat, en het is zeer natuurlijk dat de partij-verhoudingen zich weerspiegelen in de pers. Men heeft er den journalist weieens I een verwijt varr gemaakt, dat hij zoozeer den teugel viert aan strijdlust, dermate dat het den schijn heeft alsof gelijk heb ben of althans gelijk krijgen het voor name doel is waarnaar hij streeft. Na tuurlijk, er- is overdrijving in alles: on feilbaarheid behoort gelukkig niet tót de menschelijke eigenschappen, en zelfs de man die met de meest mogelijke scher p zinnigheid de gebeurtenissen gadeslaat en zich met de eerlijkste nauwgezetheid rekenschap geeft van de daai hij betrok ken beginselen, kan zich in zijn oordeel vergissen. Doch zoolang hij daarvan niet op deugdelijke gronden wordt overtuigd, past liet hem niet zijn gevoelen, eenmaal m het openbaar uilgesproken, prijs te geven, al wordt ook een opvatting strij dig met de zijne met nog zooveel klem voorgedragen. Wanneer wij dus het blijkt re^ds voldoende uit het bovenstaande, spie ken van de plichten en rechten van de pers, dan is dit slechts een gebr uikelijke vorm voor het stellen van de wederzyd- sclre eischen aan haar dienaren, de jour nalisten en aan het publiek. Wat het eerste betreft, nevens de van zelf sprekende eischen van kennis, helderheid van doorzicht, beschaving en zeker door nadenken verkregen corn bi- natie-vermogen om uit somtijds onvolle dige gegevens een juist besluit te trek ken, ja, we zouden haast zeggen boven deze, staat onafhankelijkheid van karakter. Zijn oordeelen en adviezen mogen nim mer van buiten zijn ingegeven, doch moeten wortelen in eigen overtuiging, op eigen waarneming en nadenken gegrond. Als een politieke par tij, of welke andere groep van personen ook, of wel, als één man van invloed of gezag de rich ting poogt aan te geven, in welke de slem der openbare i eening zich moet doen hooien, dan wordt ten der hoofd bronnen van het publiek leven vergiftigd. Niets is ver dei lelijker voor een gezonde ontwikkeling van het volksbewustzijn, dan het bestaan dier zoogenaamd ol'iicieuse of half-officieële pers, waarvan staatslie den of regeeringspersonen zich bedienen om den stroom dei openbare meening te leiden in de bedding, door hun persoon lijke eerzucht ol hun eigenbelang gegra ven. Voor het oogenblik bereiken zij er misschien hun doel mede, doch in de toekomst draagt die oneerlijke piessie steeds vruchten, den boom waardig waar aan zij groeien. Waarheid, niets dan, maar ook niets meer dan de waarheid: ziedaar de leus die door de pers hoog in eere gehouden moet worden. (Jp welk onderdeel van het politiek of sociaal leven zij haar licht ook doe schijnen, steeds moet het publiek, dat meer dan ooit te voren aan de cou rant zijn dagelijksch geestesvoedsel ont leent, de meest stellige zekerheid bezit ten dat hem onvervalschte waar gelever d wordt. Tegenover dien heiligen plicht staal een niet minder heilig recht De open bare machten moeten de onafliankelyk- heid van den journalist eerbiedigen. De i toevallige maatschappelijke positie waarin hij verkeert in de ui en gedurende welke hij misschien andere bezigheden verricht, en het weieens kan voorkomen dat hij als ondergeschikte te gehoorzamen heeft aan instructiën of bevelen, mag nooit een voorwendsel worden om hem te belem meren in zijn vrijheid als woordvoerder in de kolommen van zijn blad. Evenmin voeg het den mannen van gezag, waar en in welke openbare betrekking ook ge zeteld, op hoogen toon de fiolen huns toorns uit te gieten op het hoofd van hen die naar hun beste weten het alge meen belang dienen. Heeft er onwillekeui ige misvatting of opzettelijke misleiding plaats gehad, welnu, de pers is gastvrij als een Arabier en ontvangt zelfs den vijand broederlijk in haai- tent, onder voorbehoud van den strijd voort te zetten straks als men weer in 't ruime veld is. Het »hoort en wederhoort" wordt in ons land steeds breed opgevaten het publiek is wezenlijk zóó dom niet, of het zal onder die omstandigheid de waarheid wel ontdekken. Een natie van vrije burgers heeft be hoefte aan eene vrije pers. Wiedier, eisch miskent, spreekt daardoor de strengst mogelijke veroordeeling uit van zijn eigen daden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad n°. 134), Br engen ter algemeene kennis, datelkerr Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven in de daartoe be stemde localiteit, gelegen aan de Breede- straal, Wijk F, no. 133. Amersfoort, den 13. Februari 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 16 Februari 1884. Dinsdag zal ter gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag alhier eene parade ge houden w-orden in het artilleriepark aan den Leusderweg. Door de militair en hier ter stede zullen de traditioneele snijboonen met rook worst worden verorberd tot viering van dat feest. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning, 19 Februari a. s. zijn namens den Majoor-Kommandant. den heer Tromp van Holst bij de d.d. Schutterij alhier, H.H. officieren uitgenoodigd aan een feestmaal deel te nemen in Amicitia. Ds. CARPENTIER ALTING uit Hoorn is door ongesteldheid belet om a. s. Zondag in de Renronstrantsche kerk de predik beurt te vervullen. Wij hopen dat die begaafde spreker later zijn gaven ons zal doen bewonderen. Nu zal in zijne plaats de Heer Kalff optreden. Naar wij vernemen is het met den heer C. van Baaren, leverancier van aardappe len aan de troepen menages alhier, ge sloten contract door den Minister van Oorlog verbroken en hem liet recht ont zegd in het ver volg eenige leverantie aan het rijk te doen. De rede daarvan is ge legen in het feit dat gezegde leverancier geschenken heeft aangeboden aan per sonen in betrekking staande tot die leve rantie. De stadsboekerij is door aankoop in liet bezit gekomen van Correspondance de Philippe 11 sur les affaires des Pays- Bas par M. Gachard. Vier van de vijf kwarto deelen, waaruit dit hoogst belang rijk werk bestaat, zijn niet meer in den handel verkrijgbaar. De ruimte in ons blad gedoogt niet om de tooneelvoorstelling van gisteren avond breedvoerig te bespreken, hoewel de beide stukken »De Vrek" blijspel van Molière en »Men sterft niet van blijd schap", Tooneelspel van Meviouw E. De Girardin, het ten volle verdienen de hoofdr ol in De Vrek werd door den heer Willem van Zuylen voorgedragen, zijn spel was onberispelijk schoon, natuurlijk Vi.n het begin tot het einde. Zijne mede spelers brachten hunne rollen tot een goed einde, daardoor kwam weder de hoofdiol zeer goed uit. In het tweede stuk »Meli sterft niet van blijdschap werden de hoofdrollen door Mevrouw Kley en weder door den heer W. van Zuylen verdienstelijk vervuld. Mevrouw Kley speelde hare rol als moeder ver dienstelijk, het zielenleed eener moeder gaf zij zeer natuurlijk te aanschouwen. De heer Van Zuylen, in de rol van be diende, was ook hierin onverbeterlijk (al kunnen en mogen wij ons voorstellen dal er zulke bedienden in werkelijkheid zijn, wij hebben echter de ervarens niet velen van dat gehalte te kennen). Het vrij talrijk opgekomen publiek, in aan merking genomen, het ongerief dat de zaal aanbrengt, gaf door herhaald ap plaus hunne goedkeuring te kennen. Wij wenschen den heer Van Zuylen met zijn succes geluk en roepen hem gaarne een »tot weerziens" toe. In den nacht van den 13. op den 14. dezer waren de agenten van politie H. en K. in burgerkleeding op surveillance ten einde liet vernielen der bosschen in den omtrek der stad te keeren. Al spoe dig was G. M. in hunne handen wegens het ontvreemden van een 100 stuks gr oene teenen alsmede II. die een door hem op gegraven paard onder handen had om de botten van het vleesch te ontdoen. Dank zij de genomen maatregelen der politie en de goede houding der lotelingen is de loting voor de nat. militie welke jl. Donderdag plaats had, anders een woelige dag als een gewone dag vooibij gega- n. Wij lezen in het Wageningsch Week blad van Woensdag 13 Febr. Wij vernemen nader, dat het ontwerp- adres aan den Kerkeraad der Ned. Israë litische Gemeente te Amersfoort, ter ver zending aan Z. M. den Koning voorge steld, de beteekenis had van rectificatie der pr incipale overweging varr het adres, door den gemeenteraad van Amersfoort aan Z. M. verzonden. Het adres was voor gesteld door den heer Van Gelder, lid van den kerkeraad aldaar, en door een zijner collega's schriftelijk ondersteund. Bij de behandeling in de zitting van den Kerkeraad was ingekomen een schrij ven, onderteekend door een aantal jood- sche neringdoenden, ter ondersteuning van dit adres. De kerkeraad, hoezeer met den inhoud in beginsel meegaande, nam echter met 4 tegen 3 stemmen een motie aan, waar hij werd uitgesproken de onbevoegdheid van den kerkeraad, om in deze tusschen beide te treden. De Minister van W. H. en N. heeft bij resolutie van 11 Febr. jl. goedgunstig be schikt op het onlangs door het hoofdbe stuur der schippersvereniging Schuttevaer gedaan herhaald verzoek tot wegruiming van een wrak voor de monding der rivier de Eem. De opruiming van liet bedoelde wrak zal worden aanbesteed. 314de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE of LAATSTE KLASSE. (2e weekj. Trekking van 13, 14 en 15 Februari. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van flOOO. No. 1558, 1782, 12015 en 16141. Prijzen van f 400. No. 1540, 9744 en 16297. Prijzen van f300. No. 1886, 10500 en 16238. Prijs van flOO. No. 6310. Prijzen van f 70. 1509, 1542, 1551, 1554, 1649, 1664, 1667, 1753, 1767, 1795, 1796, 1831, 1840, -1843, 1850, 1879, 3759, 5355, 5375, 6329, 6339, 6344, 6348, 6380, 6390, 9784, 10489, 10493, 12043, 12054, 12081, 12122, 12275, 12313, 12340. 12346, 12361, 12400, 12410, 12456, 16133, 16181, 16217, 16233, 16247, 16251, 16269. 16309. 16319, 16360, 16363, 16444, 16449, 16462, 16472, 16485, 16486, 16498, 16500, 17145, 17149, 17200, 19814, 19845, 19868, 19966. Te zanten 77 prijzen. De navolgende nummers zijn mede uit getrokken zonder prijs. 1511, 1516, 1520, 1530, 1534, 1559, 1564, 1580. 1603, 1624, 1653, 1657, 1661, 1711, 1717, 1730, 1736, 1743, 1754, 1755, 1764, 1770, 1/71, 1792,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2