Offlciëele Publicatien. Soest, 14 Maart. Uit eene voordracht door den heer Schoolopziener in het Dis trict Utrecht ingediend waarop na volg orde het navolgende vijftal voorkwamen als 2« H. Blom, onderwijzer te Apeldoorn 3° E. W. Lindeijer, onderwijzer te jaar zijn slechts voor een gering deel - verantwoordelijk en moeten de leiding hunner ouders volgen, doch het scheelt bij velen niet weinig hoe zij zelf er over denken ter bepaling van de keus tus- schen „in dienst gaan" of zich laten rem- placeeren, niet bloozen van schaamte over hun Transjyaal-vereering in verge lijking met hun égoïsme, dan, dan is het een verregaande aanmatiging dat zij zich »Jong Nederland" durven noemen. Zou voor dat geval de naam »Jan Druiloor" ook van eenigen dienst kun nen zijn? De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No- 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patentbladen aan lien die in het jongsverloopen kwartaal van het dienst jaar 1883/84 (van den 1. November 1883 tot en met den 31. Januari 1884) aan gifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehou den op Donderdag, den 20. Maart aan staande, van 's. voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden be zorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 12. Maart 1884. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. L. B. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 17. Maart aan staande, des namiddags halftwee. Axersfoort, den 13. Maart 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN VVIJCK. Amersfoort, 15 Maart 1884. Door de onderwijzeres der openbare meisjesschool alhier, Mejuffrouw H. M. Bos, is eervol ontslag aan den gemeenteraad aangevraagd. Onze alom geachte stadgenoot, de Oud Prof. P. Hal ting, oppert in het Utr. Dbld. het denkbeeld, oin kapitaal bijeen te brengen voor studiebeurzen ten behoeve van Zuid-Afrikaansche studenten aan onze hoogescholen (onverschillig welke, rijks-, gemeentelijke of vrije). Hij verklaart zich bereid als voorloopig penningmeester op te treden en de gelden in ontvangst te nemen. Teneinde het denkbeeld, om Zuid-Afrika vaster aan het moederland te verbinden, door hier de gelegenheid te geven tot het volgen van het hooger onderwijs, te be vorderen en de mededinging met Engel- sche universiteiten in dit opzicht mogelijk te maken, zou het naar zijn oordeel noo- dig zijn, ten hunnen behoeve eenige bij zondere maatregelen daarvoor te nemen, in den geest van verminderde eischen van toelating en korteren studietijd. De Heer Ilarting zegt te dien aanzien nog het volgende: Het is mij hoogst aangenaam, hierbij te kunnen voegen, dat de noodzakelijk heid van zulke maatregelen, in het belang van in Zuid-Afrika geboren jongelieden, dat reeds lang door mij en vele andere erkend was, op dit oogenblik ook door alle autoriteiten, die geroepen zijn om deze in te voeren, worden ingezien, zoo dat er alle hoop bestaat, dat nog tijdens het verblijf van den Heer Dutoit, den superintendent van het onderwijs in de Zuid-Afrikaansche republiek, deze gron dig zullen worden voorbereid, en daardoor een der stevigste schakels van den keten, die voortaan Nederland aan Zuid-Afrika verbinden moet, hersteld kan worden. In overleg met de Zuid-Afrikaansche deputatie zal door de zoogenaamde Emi- gratie-comissie, gevestigd te Amsterdam, binnen acht dagen worden bekend ge maakt, welke vooruitzichten er zijn, in zonderheid in de Zuid-Afrikaansche repu bliek en welke personen zouden kunnen vertrekken. In geen geval kunnen op dit oogenblik landverhuizers worden aangemoedigd, die geen middelen hebben om den overtocht te betalen. Aan anderen zal in bovenbedoeld stuk een adres worden opgegeven, waar zij ich zullen kunnen aanmelden. Be personen, die naar Zuid-Afiika wenschen te verhuizen, zullen zeker met hunne aanbiedingen en verzoeken geduld oefenen, totdat de gewenschte bizonder heden zijn openbaar gemaakt. De Transraalsclie Vrijheids helden. Toen de mare der overwinning van de Transvaalsche Boeren op de Engelschen alom bekend werd, bezong de Vlaamsche dichter de heer Julius de Geijter, deze zegepraal met 't volgend gedicht, datjop muziek werd gebracht door den toonkun stenaar Peter Benoit te Antwerpen. De wijl dit gedicht hier te lande minder be kend zal zijn en van de geestdrift van onze Vlaamsche broeders voor hunne stamgenooten, de Transvalers, doet blij ken, wenschen wij het hier aan onze lezers mede te deelen. Dc Zegetocht der Boeren. »Bij Engelands macht, voor Englands eer, Ruk op naar die Boeren en trapt ze maar neer." Maar de Boer heeft een hart en een buks en een paard. - En hij vliegt naar den grens, voor geen vijand vervaard. Op bergen en rotsen slaat hij zijn kamp, Daar wacht hij, wie komen, met schande en ramp »Vrij zijn Vrij zijn Dreunt het weer uit aller mond «Dat op Afrikaanschen grond, Dat geen volk op 't wereldrond Vrijer zij dan wij zijn!" 0. troepje van boeren, wat waagt gij te doen De Britten zijn talloos, des noods een miljoen Hoog is de Spitskop, de Langnek hol Zij strekken met lijken den bergpas vol. Engelschen wijkt! of de doodenhoop zal Een Spitskop worden in 't Langneksche dal. «Vrij zijn! Vrij zijn!" Dreunt het weèr uit aller mond »Dat op Afrikaanschen grond, Dat geen volk op 't wereldrond Vrijer zij dan wij zijn!" Wat zijn dan de Boeren? De aloudheid alleen Had helden als zij zijn, maar koeuer niet, neenl Daar steeg uit alle oorden de jubelende kreet «In ketens geen volk, dat om vrijheid zoo streed En de Boeren, geadeld door eenvoud en moed, Togen weèrom als een Ridderenstoet. «Vrij zijn! Vrij zijn! «Klinke 'tluid uit onzen mond »Daar op Afrikaanschen grond, «Daar geen volk op 't wereldrond, «Vrijer is dan wij zijn!" VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Maandag, den 17. Maart 1884, des namiddags half twee. Punten van behandeling: 1. Kohier van den hoofdelijken omslag over 1884. 2. Voorstel van Burg. en Weth. ter zake van de Politie. 3. Missieve van Gedeputeerde Staten aangaande de verordening tot regeling van het aantal scholen en de jaarwedden van het onderwijzend personeel. 4. Benoeming van een Directeur der gemeente-reiniging. 5. Benoeming van twee onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Febr. 1884. 1. Mevr. E. Brunkes Amsterdam. 2. Kolijn 3. Meijer 4. A. Smeeding 5. J. de Wilde 6. Gebr. Rath Weghel Hengelo. Briefkaart. 1. Colijn Amsterdam. Verzonden geweest naar Duitschland 1. Prof. Ernst Staubesund Leipzig. 2. Peter Lutthardt Neustad. lu W. F. van Voorst, onderwijzer te Utrecht Delftshaven 4° W. van Poeteren, onderwijzer te Delft, en 5° L. C. Langhorst, onderwijzer te Utrecht is door den Raad dezer gemeente tot Hoofd der openbare school voor lager onderwijs te Soest benoemd, de heer W. F. van Voorst, onderwijzer te Utrecht. BINNENLAND. Naar wij vernemen, heeft de heer v. Heeckeren van Walien, kapt. ter zee, bij den officier van justitie der arr. recht bank te Utrecht een klacht ingediend we gens laster in een gedrukt en verspreid stuk van den heer Stratenus van Voshol. De student in de medicijnen, die de bekende grap ondernam in de Baarnsche kostschool en deswege dooi de rechtbank te Utrecht werd veroordeeld tot 8 dagen celstraf, heeft zooals men weet, zich met verzoekschrift om gratie tot den Koning gewend. Zijn straf is nu verminderd tot 3 dagen celsrraf. De heer T. A. Huizenga, commissio nair in effecten en redacteur van De Nieuwe Financier en Kapitalist, ont ving dezer dagen een ongeteekenden brief, waarin hij met het verlies v n zijn leven bedreigd werd, indien hij er niet voor zorgde, dat het Amerikaansch spoor wegfonds Oregon-Californië eenige per centen rees. Natuurlijk gaf de heer H. der policie kennis van de ontvangst van dezen brief. Toen nu de heer H.. als gewoonlijk, Zatermiddag, per trein van 5.10, naar zijne villa te Hilversum ging, werd, even voor het in aanbouw zijnde station al daar, het portierraam van den waggon, waarin hij met eenige andere heeren zat, verbrijzeld door een hard voorwerp, dat er van buiten tegenaan kwam. Men verkeert voor alsnog in de onze kerheid ot het een schot is geweesteen kogel is echter niet gevonden. Bij aan komst te Hilversum heeft de heer H., de Amsterdamsche policie dadelijk van het feit in kennis gesteld. De gemeenteraad van Venendaal heeft besloten een proces te voeren tegen den Heer W. Weijers, aannemer te Tilburg. De vraag, waarover het proces zal ge voerd worden, komt neer op het volgende: De Heer Weijers heeft te Venendaal twee huizen gebouwd, naar zijne meening met gevels van zwemsteen, waarop aan de buitenzijde tot versiering hout is aange bracht, volgens den genoemden raad, in strijd met de gemeente-verordening, met gevels van hout. De quaestie is nu: zul len de rechters de versiering of de uit zwemsteen opgetrokken muren als gevels beschouwen? Intusschen is het proces zeker niet alledaagsch. De heer H. K. Koning, oud zee-officier, Rechtboornsloot 13, te Amstei dam, heeft zich bereid verklaard ten behoeve der Transvaalsche deputatie alle zoodanige mededeelingen en opstellen te verzame len als tijdens haar verblijf in openbare geschriften en dagbladen verschenen en op dat verblijf betrekking hebben. Het plan is daarvan eenige albums te ver vaardigen en die aan de leden der Zuid- Afrikaansche deputatie te doen toekomen. Wenschelijk zal het dus zijn van ieder document een zestal exemplaren of af drukken aan genoemd adres te zenden. GEMENGDE BERICHTEN. Eenige dagen geleden werd een lood gieter te Parijs, door een zijner kame raden doorstoken. Het lijk werd naar het ziekenhuis ver voerd, orn de wonde te ondei zoeken. Bij deze gelegenheid ontdekte men de vol gende bizonderheid. Het lichaam van den vermoorde was geheel geratoeerd, even als een roodhuid, die ten strijde trekt. Onder de linkerborst, zag men een ineen- gerolde slang, met den kop gericht op hel hart. Rondom de slang stond ge schreven: «liet veiledene was bedriege- lyk, het tegenwoordige is pijnlijk, de toe komst boezeind mij viees in." De wonde, die den dood veroorzaakte bevindt zich naast de woorden«het te genwoordige is pijnlijk." Op de zijden ziet men twee kanonnen, en op de hoogte van het borstbeen, be vind zich het beeld eener naakte vrouw. De geneesheer, die de lijkschouwing deed, heeft de beschilderde huid als een bizon derheid naar een museum gezonden. In een sigarenfabriek te Eindhoven had een der knechts, de vorige week, het ongeluk een onmisbaar en zeer kostbaar werktuig te breken. Zijne kameraden kwamen overeen, hem niet te verraden, doch toen de patroon Zaterdag zijne knechts uitbetaalde en hij niet kon te weten komen wie het ongeluk had ge- hadj hield hij van het weekloon, van elk zijner knechts, één gulden at, om langs dien weg tot de ontdekking te komen van den bedrijver van het feit. Dat ge lukte echter niet, rnaar wel ontstond er onder het werkvolk ontevredenheid, die zóó hoog liep, dat de patroon zich Maan dagochtend genoodzaakt zag de hulp der policie in te roepen en zijne fabriek te sluiten. Een boer, die bij een slachter een par tijtje worst en vleesch kocht, laadde dit op zijn wagen en keerde huiswaarts. Niet ver van de poort van het stadje, waar hij woonde, vroeg hem een winkelier of hij een hond mocht meegeven, bestemd voor een der buren van den boer. Het verzoek werd gereedelijk ingewil ligd en de hond op den wagen geplaatst. Eerst jankte het dier nog al, maar 't werd van lieverleden kalmer. Toen de boer een half uur later eens wilde zien hoe zijn passagier het maakte, kwam hij tot de verpletterende ontdek king, dat de viervoeter bijna den gehee- len voorraad worst en vleesch had ver slonden. Met een ijselijken vloek stoofde boer op, deelde den hond een dracht zweepslagen toe en wierp hem in zijn gramschap van den wagen, 's Avonds was Fik weer bij den winkelier terug, doch bracht een zeer onrustigen nacht door. De boer had het land aan zich zelf, dat hij niet kalmer was te werk gegaan, omdat hij nu geen schadeloosstelling kon eischen. De maskerade in 1885 te Leiden te houden belooft zeer fraai te zullen zijn en zal verschillende tafereelen te aan schouwen geven uit Leiden's geschiede nis, tot op het jaar 1575. Een eierenkoopman uit Oorschot ont ving dezer dagen van een broodbakker uit Tilburg een zeker bedrag tot kwijling eener schuld. Terwijl hij met het geld naar huis ging, werd hij in een den- nenboschje nabij Heukelom plotseling aangevallen door twee kerels, die hun gezicht zwart gemaakt hadden, en zijn geld eischten. Te vergeefs verdedigde hij zich. Hij werd neder geworpen, geslagen, zoodat hem het bloed uit mond en neus vloeide, waarna men hem f 46 ontroofde. Hoewel de policie van het feit is in ken nis gesteld, heeft zij de daders nog niet gevonden. De bekende strooper M. v. Zwol, te Terwispel, is door de rechtbank te Hee- renveen wegens laster (advertentie hou dende dankbetuiging aan een jachtopzie- nier voor den vrijdom als strooper geno ten) tot 45 dagen celstraf en f25 boete veroordeeld. Een portier van eene woning te Parijs had opgemerkt, dat een der alleen wo nende huurders reeds twee dagen niet beneden was geweest. Hij ging naar bo ven en vond den ongelukkige ontkleed in een plas bloed liggen en een groot mes op den schoorsteenmantel. De onge lukkige was 82 jaar oud. Hij heeft zich den buik opengesneden en de ingewan den uit het lichaam gehaald. Op de tafel lag een stukje papier, waarop met pot lood geschrevenDe commissaris van politie zal 3000 gulden bij mij vinden. Die som is werkelijk op de kamer ge vonden. Te Freiburg zijn twee anarchisten, Otter en Falk, in hectenis genomen. Zij moeten medeplichtig wezen aan de jong ste misdaden te Weenen. Voorts is daar ook een koffer met nihilistisch geschriften in beslag genomen. De Franschen hebben eindelijk ook weer een wapenfeis te melden. Uit Hanoi is bericht ontvangen, dat Négrier thans eindelijk Bac-Ninh heeft bezet, 't Ging gemakkelijker dan men gedacht had. De Chineezen, heet het, waren gedemorali seerd door eene omtrekkende beweging der Franschen, verlieten hunne positie en vluchtten langs den weg naar Thain Chuan. Niettemin leed de vijand toch nog «gevoelige verliezen," terwijl de Franschen slechts 70 gewonden hadden. Zij vonden een grooten krijgsvoorraad en eene batterij Krupp-kanonnen in de citadel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2