BROODBAKKËRSKIECHT mmwm instantanés Vierde Tentoonstelling BCSlélM!»® VERPACHTING VAN DEN TOL VereenipE van Gepcisioieerte VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Photographiën en fastreken AD YERTENTIEN. VERGROOTINGEN INGEZONDEN. Hulpbank te Amersfoort. ONDEIIOH EN MINDEREN van het Nederlandsche Leger. J. BUSQUET, Eerste Nederlandsche tegen Invaliditeit en Ongelukken. Oogenblikkelijke Opname IEDERE WEERGE STELDHEID. in Kabinetformaat a t 0,75 per Stuk. In een der deftigste Londensclie wij-1 ken ontsnapten Zondag uit Sanger's cir cus twee olifanten. De bevolking was zeer ontsteld. Gelukkig stapte het eene beest al spoedig op het luik van een kolenkelder, dat onder zijn gewicht be zweek, zoodat de olifant naar omlaag tuimelde. Zijn maat, die hem volgde, viel op hem. De 22-jarige Jan Brouwer, die sedert 1881 in het Politieblad was gesignaleerd door den officier van justitie te Zutfen, en wiens aanhouding verzocht werd, als verdacht van veediefstal uit de weide, is door de politie te Venloo aangehouden en naar Zutfen overgebracht. Meilhac, de bekende Fransche klucht spelschrijver, waagt zich nu ook alleen aan een hooger soort van blijspel. Hij heeft een Comédie de moeurs geschreven Autre temps,welk stuk door de Comédie Fran^aise opgevoerd zal worden. Van twee personen te Strijen, die eene weddenschap in het drinken van jenever aangegaan hadden, is een, die 22 glazen gedronken had, plotseling dood gebleven. De ander had 21 glazen gebruikt. Marseille en omstreken worden inden laatsten tijd onveilig gemaakt door een dievenbende, die het vooral op brand kasten en geldladen voorzien heeft. De voornaamste aanvoerders zijn reeds in handen der politie, maar toch pleegt de vermetele bende nog dagelijks, nu hier, dan daar, inbraken. Deze boevenvereeniging moet uitste kend ingericht zijn en een aantal spion nen en berichtgevers hebben, die haar inlichtingen verschaffen. Zij hadden ver scheidene plannen tot diefstallen in open bare gebouwen gemaakt, o. a. ook tot «en plundering van de afdeeling der dok ken, waar goederen van waarde: goud, edelgesteente enz. geborgen worden en waar niet zelden voor een millioen francs waarde ligt. Een toeval bracht de politie tot ontdekking van die plannen en daar door op het spoor der voornaamste dieven. Twee Amerikaansche spoorwegstations zijn door ongelukken vernield. Te St. Louis werd het goederenstation van den Chicago and Alton-spoorweg met 140 deels ge laden wagens door een hevigen brand in de asch gelegd. De schade bedraagt een half millioen dollars. En te Woodstock, in Colorado, werd het spoorwegstation verwoest door een sneeuwval. Vijftien menschen verloren bij dit ongeluk het leven. (De moordenaar van Soedeikin.) Sedert Donderdag zijn door de politie aanplak biljetten verspreid op alle publieke plaat sen, waarop zes groote portretten afge drukt zijn, van den moordenaar van het. hoofd der geheime policie Soedeikin, Jablonski. Een som van 125000 gld. wordt toegekend aan hem, die aan de politie de verblijfplaats van den moordenaar aanwijst, zoodat zijne aanhouding daar van het gevolg zal zijn, terwijl de beloo ning verdubbeld wordt voor dengene die hem aanhoudt en in handen der politie levert. Tot dezen maatregel schijnt men over gegaan te zijn, naar aanleiding van de overtuiging, die men verkregen heeft, dat Jablonski weldra naar Rusland terug- keeren zal, om de leiding der nihi listische partij op zich te nemen. Dit is te waarschijnlijker, wanneer men in aan merking neemt dat Jablonski een kuns tenaar moet zijn in het vermommen. De politie is er zekei van, dat de moordenaar zich in Rusland bevindt, maar zij weet even zeker, dat het haar moeilijk zal vallen hem te laten vatten, daar hij niet alleen alle geheime policie- agenten kent, maar bovendien alle ge woonten en kleine en groote middelen der geheime policie zoo nauwkeurig kent, dat hij niet ligt in den val zal loopen. Daaraan is het waarschijnlijk toe te schrijven, dat men, voor den allereersten keer, een premie uitlooft op de opspo ring en aanhouding van een staatkundi gen misdadiger. Men hoopt, dat er personen zullen ge vonden worden, die zich door de groote som zullen laten overhalen den verrader te spelen. Aan den anderen kant is het veemgericht der Nihilisten zoo streng en treft het zóó zeker, dat het gevaar voor eigen leven bij de meesten aan de heb zucht het zwijgen zal opleggen. Men ver wacht met spanning den uitslag van deze proefneming. Een grootsch spoorwegplan door den ontwerper de »Russische Zuidzeespoor- weg" genoemd, is bij de Russische Re geering in overweging. Een der nieuwe lijnen zou loopen van Ikaterinanburg, over Tobolsk, Jeniseisk en Jakutsk naar Nikolajew, met een zijlijn van Jakutsk naar Kiaktsta, als een verbinding met de Amoer en China. Een tweede hoofdlijn zou, van Astrakan uit, Herat, Perzië en Britsch-Indië verbinden, met een zijtak naar Bokhara, over Kaschgar. De nieuwe lijnen zouden zich uitstrek ken over 3000 geogr. mijlen en naar men raamt duizend millioen roebels kosten. Het voorstel geeft in overweging een ge deelte van het leger bij de werken te gebruiken. Het gaat soms wonderlijk toe in de Hongaarsche rechtspleging. Volgens een Weener blad is een man, die onder ver denking van brandstichting in hechtenis werd genomen, vijf maanden en tien da gen lang in de gevangenis te Szigeth vergeten, ofschoon kort na zijn inhech- tenis neming last gegeven was, hem weer in vrijheid te stellen. Eerst toen onlangs het gerechtshof den man in laatste in stantie van alle schuld had vrijgesproken en men hem dat vonnis wilde mededeelen, bleek het, dat hij nog steeds gevangen zat. Korten tijd geleden gebeurde iets der gelijks met een jong meisje, dat, ofschoon vrijgesproken, nog eenige maanden in de gevangenis te Ofen doorbracht. Voor ver geten gevangenen behoeft men dus niet naar Khartoum te gaan. Uitkomst. Tegenwoordig hoort men dikwijls kla gen over overbevolking, en de oude raad van Aristoteles, dat, om de overbevolking te stuiten, het aantal geboorte moet be perkt worden, wordt telkens herhaald. Het is een kwaad teeken, wanneer dergelijke klachten zich doen hooren, want het is een bewijs van achteruitgang in welvaart. Ondertusschen is het ook waar, dat als het water het hoogst is, de redding dik wijls nabij is. Het bezoek der Trans- vaalsche gezanten in Nederland heeft om, wanneer wij er gebruik van willen maken, een uitweg voor onze overbevolking ge opend. De Transvaal is zoo groot als Frankrijk en zoo bevolkt als eene Ne- derlandsche provincie. Dus is daar nog plaats voor vele Nederlanders, die zich hier indringen. Reeds in de oudheid werd kolonisatie als een middel tegen overbe volking, en als een middel tot het aan- knoopen van handelsbetrekkingen gebe zigd. Daartoe is thans voor Nederland gelegenheid, indien wij deze weten aan te grijpen. Tegen één ding moeten wij echter ten sterkste waarschuwen. Alleen personen, die een ambacht verstaan, dat in de Transvaal te gebruiken is, kunnen aldaar fortuin maken. Bekwame hand werkslieden en menschen, die den land bouw goed verstaan, en eenig geld be zitten, om land te koopen, zullen daar, mits zij niet lui zijn, kunnen vooruitko men; maar al wie voor werken vreest, en steeds genieten wil, moet naar Lui lekkerland, niet naar de Transvaal ver huizen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 8 Maart, Franciscus, z. vat) Jan Buijs eu Willewiua Hoefsloot. Joliauiia, d. van Heudrikus van Meeteren en Wille- mina van den Ham. Johanna Maria, d. van Franciscus Spier en Johanna Tammer. a Maart, Aaltje, d. van Aart van Putten en Geertruij Doornekamp. Jan Jeipe, z. van Jan Onnes en Anna Êegina Maria Anken. 10 Maart, Sophia, d. van Janus Hoks- bergen en Maria Kuijer. Pieter Antonie, z. van Jan Hendriks en Hendrika Burgman. 11 Maart, Karei, z. van Karei de Goede en Alijda Hemink. 13 Maart, Geertruida, d. van Jacobus Veen en Evertje van Does burg. Hermanus, z. van Petrus Boensma en Maria Kraaijkamp. Ondertrouwd 7 Maart, Pieter Hendrik Arend Veeren en Jonk vrouwe Cornelia Geer truida van Winter. Gehuwd 12 Maart, Jan Timmer en Neeltje Dulmus. Teunis Hoogevest en Janna van Laar. Overleden 9 Maart, Alida Catharina Bor, 95 j. wed. van Willem Weijman. i Hendrica Butzelaar, 85 j. wed. van Johan nes Kibbel. 10 Maart, Aart Berendse, lm. Hendrik van Nijkerk, 49 j. echtg. van Wilhelmina van Wandelen. Een levenl. aang. k. m. gesl. van Bernardus Dieterink en Elisabeth Sophia Porton. Elisabeth Sophia Porton, 43 j. echtg. van Bernardus Dieterink. 11 Maart, Elisabeth Welling, 77 j. wed. van Aalbert van Kouwenheven. 12 Maart, Sophia van Leeuwen, 64 j. ongeh. Bunschoten. Bevallen: 10 Maart Aartje Nagel vrouw van Wouterus Koelewijn, dochter. 12 Maart, Grietje Muijs vrouw Lammert de Jong, dochter. Ondertrouwd Arend ter Beek en Eli sabeth Niezen. Gehuwd: Willem Blokhuis en Wijmpje de Graaf. Hooglan d. Geboren 11 MaartJannetje, dochter van Willem Manten en Gijsberta de Bruin. Soest. Geboren 13 Maart. Jacobus, z. van Hen drik Smorenburg en van Jacoba Veenendaal. Overleden: 8 Maart. Gerritje Lefebre, gehuwd met Willem Jacobus Smits, 37 j. Antje Nather, gehuwd met Hendrik van Ommeren, 67 j. 10 Maart. Jaantje Grift, 6 m. 13 Maart. Johanna van Doorn, 18 m. Woudenberg. Geboren: 7 Maart. Jan, z. van Hendrik van Voi rthuizen en Janna van den Brink. 8. Hendrik, z. van Arris Floor en El- bertje de Leeuw Drent. 10. Marretje, d. van Aart van den Berg en Cornelia Rooze- boom. Overleden: 8 Maart. Dirk van Dijk, gehuwd met Cornelia van Dijk, 68 j. 11. Wilhelmina de Bree, 18 j. 12. Jan Willem de Waal, 20 maanden. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 17. MAART aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Met Po. MEI a. a. wordt te Amsterdam GEVRAAGD die genegen is licht huiswerk te verrichten. Reflecteerende adresseren zich in persoon bij Mevrouw ls&cson, Korte Gracht. COMMISSARISSEN der ne gotiate tot aanleg van den Straatweg van ARNHEM naar de brug van BAVOORT bij Amersfoort, maken bekend dat op Donderdag 3 April 1884, 's namiddags ten 2'/jUur, in de herberg van E. HOENDERDAAL te Bavoort zal worden overgegaan tot de openbare staande op voorschreven weg bij Bavoort met het daarbij behoorende tolhuis en stuk grond. De voorwaarden liggen in voorschre ven herberg ter lezing, en zijn mede op franco aanvrage te bekomen bij den boekhouder M. DEIBEL te Arnhemdoor wien ook nadere inlichtingen worden verstrekt. Heden overleed tot onze diepe droefheid onzen innig ge liefden echtgenoot en vader, de Heer G. STOMPENDISSEL, gep. Apoth. van het O. I. leger, in den ouderdom van 68 jaar en 2 dagen. Mevr. Wed. G. STOMPENDISSEL, Kinderen en Kleinkinderen. Amersfoort, 14 Maart '84. van Op Zaterdag eït Zondag 15 en 16 Maart 1884 van des morgens 10 tot des namiddags 4 uur in de groote zaal der Sociëteit AMICITIA. Tentoongesteld zal worden: De PORTEFEUILLE van het Genootschap KUNSTLIEFDE te Utrecht. Entreé f 0.25 de persoon. Leden hébhen met éène Dame vrijen toegang. Gevoelig jVooc/Ale vele blijken van deeineming, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Moeder, betuig ik, ook namens mijne zusters en schoon broeder onzen innigen dank. F. J. T. KLEUREN. Amersfoort, 15 Maart '84. P. S. De Chemische Ververij zal steeds door mij worden voortgezet. EEN BEKWAAM R. C. biedt zich aan tegen 1 Mei e. k. Goede getuigschriften kunnen overgelegd worden. Adres onder Lett. M. B. aan het Bureau dezer Courant. Gepensionneerde Onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger, wonende te Amersfoort, worden uitge- noodigd, in hun eigen belang, zich bij den ondergeteekende aantemelden, die bereid is alle mogelijke inlichtingen te verstrekken, welke ten doel hebben hunne belangen te helpen bevorderen, zooals tot verkrijging van onderstand, zoo mo gelijk ook aan weduwen en wezen enz. Men vervoege zich daartoe van Maan- dag den 17 tot den 23 dezer des middags tusschen 2 en 4 uur in het Militair Hospitaal. Administrateur van het Hospitaal, Waarn. Correspondeerend lid van genoemde Vereeniging. OP HET HEVEA ,'M? 'sGRAVENHAfiE. BUITENHOF M. Tarieven, Voorwaarden en Statuten verstrekt de Agent J. PI. KEIJMAN, te Wijk bij Duurstede. ss'&fc/o naar ieder Portret hoe oud of bevlekt ook. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 3