NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHEHPENZEEL EN WOUDENBERG, Nissa. No. 25. Woensdag 26 Maart 1884. Dertiende Jaargang Buitenlandsch Overzicht. F euilleton. Staten-Generaal. Ab»nnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f f, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Adverteutiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 nnr des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts driemaal iu rekening gebracht. In den Duitschen Rijksdag heeft de eerste lezing van het ontwerp tot ver lenging van de werking van de socia listenwet een levendig debat uitgelokt, waaraan ook de Rijkskanselier deelnam. De sociaal-democraten Hasenclever, Grillenberger en Bebel protesteerden te gen de gelijkstelling van hun partij met de anarchisten. Hun partij had de wet geen nadeel toegebracht, integendeel ■wèl had de wet de verbittering doen toenemen. Nadat een nationaal-liberaal namens zijn geestverwanten de wet in bescher ming had genomen, verklaarde de Mi nister Von Puttkammer dat zij thans minder dan ooit buiten werking kan worden gesteld, dewijl zij het Rijk be veiligd heeft tegen gevaarlijke buiten sporigheden als zich in bijna alle andere landen voordeden. Voorts hoopte hij dat de maatschappelijke hervormingen, die thans worden voorbereid, de op een dwaalspoor gebrachte volksmenigte tot inkeer zal brengen. De heer Von Windthorst stelde namens het centrum voor de wet in handen eener Commissie te stellen; eerst later zal hij verklaren welke houding hij te genover het ontwerp zal aannemen. Hij eindigde zijne rede met een wensch voor Pruisens terugkeer, en voorgoed, tot de oude christelijke wereldbeschouwing. UIT HET FRANSCH. o »Och, wat, wij zijn tegenwoordig beschaafd," hervatte de Sertip koeltjes, voorheen deed men een levende kat in den zak, die door het water woedend geworden, het gelaat der vrouw open krabde tegenwoordig doet men dat niet meer. Gij begrijpt, 't is de invloed van Europa." Dit korte onderhoud koelde mij aanmerkelijk af buitendien Mehmed-Aga bezat goeden smaak genoeg om niet langer daarover te redetwisten. Ik dineerde bij hem, er. des avonds liet hij eenige muzikanten komen die ons eenige melo- diën naar de gewoonte der Zenghouls voor droegen. Maar ik bleef verstrooid. Ik zag nog altijd de lieve buigzame taille der jongevrouw welke zich uit den draagstoel boog, en de kleine hand welke den zakdoek liet vallen. Onophoudelijk een fluisterende stern in mijn oor als een lieflijk refrein eener ballade Nissa Nissa Ik had den ganschen volgenden nacht de nacht merrie." Ik droomde dat ik voorgesteld werd aan een groote kat Astoulla genaamd, die mij het gelaat stuk krabde; ik ontwaak tedes ande ren daags 's morgens tegen elf uur, geheel en al uit mijn humeur. II Des avonds schepte ik frissche lucht op het terras, toen een afschuwelijk leelijk oud wijf, schielijk door de lage deur van het huis bin- Ilet aandeel van Vorst Bismarck in het debat kwam op het volgende neder: door het wantrouwen der meerderheid is de Regeering genoodzaakt een ver lenging voor niet meer dan twee jaren voor te stellen. De genezing der maat schappelijke kwalen moet niet slechts bereikt worden door repressieve, maar ook door positieve maatregelen, door han delen in 't belang der arbeidende klasse, gelijk in de Keizerlijke boodschap van 1881 werd aangekondigd. Maar ook de voorbehoedmiddelen kan men niet uit de handen geven. De dagbladen der Fort- schritt-partij bevorderen het streven der sociaal-democraten, door de voornemens der regeering verdacht te maken en de arbeiders tegen de nieuwe sociale poli tiek op te hitsen. Het spreekt vanzelf dat de Fortschrit- ters dien aanval niet onbeantwoord lie ten. Hünel bestreed de voordrachtdoor verlenging wordt, zeide hij, een slechte wet nooit goed. En slecht is zij, want zij heeft den partijstrijd verscherpt en de anti-semitische beweging gevoed. De woordvoerders der verschillende par tijen zetten, 't was in de zitting van Vrijdag nogmaals hun standpunt uit een: Windthorst kwam op tegen de be wering als zou hij, door zijn voorstel, verzending der voordracht naar een com missie, slechts de zaak hebben willen rekken. Maar, voegde hij er veelbe- teekenend bij, de Katholieken die zoo zeer onder de Mei-wetten lijden, kunnen nu eenmaal niet luchthartig anderen de boeien aanleggen. Overeenkomstig het voorstel-Windthorst werd de voordracht naar een commissie verzonden. Zaterdag was Berlijn in feestdos voor de viering van 's Keizers 87en verjaardag. Toen Bismarck zich omstreeks 12 uur nentrad; zij wilde mij spreken, en voor haar antwoord gebracht was of ik haar wilde ont vangen, stond zij reeds naast mij en toen zij zag dat wij alleen waren, vroeg zij mij in slecht Engelsch, dat ik bijna niet verstond »Zijt gij dapper en onbevreesd Ik glimlachte over die laffe vraag. Zij her vatte „ik doe u een voorstel. Het is nacht en niemand zal ons zien gij zult mij volgen, ter halver wege zal ik u een doek voor de oogen doen, maar gij zult mij zweren, dat gij niet zult zoeken te weten te komen waarheen ik u geleiden zal. Ik beloof het u." Zij grijnsde, en dit maakte haar nog afschu welijker als zij reeds was. Ik had het voorstel maar in eens aangenomen, zonder er over na te denken, voortgedreven door een onweerstaan baar verlangen. De afgeloopen dag had mijn vrees verminderd en de nachtmerrie langzamer hand uit rnijn geest verdreven en ik hoorde maar altijd door een liefelijke stem in mijn oor klinken Nissa Nissa Het oude wijf werd door haar gezonden, dat was ontwijfelbaar. Ik ging schielijk naar boven naar mijn kamer en haalde een kleinen revolver; vijf minuten daarna waren wij op weg. Het was dwaas, ongerijmd van mij, ik weet het wel, maar er bestaan van die ongerijmd heden, waarover men niet redeneert. Nissa, deze onbekende vrouw, oefende een geheimzinnige overmacht op mij uit. Ik had haar bijna zelfs niet gezien en ik verlangde naar haar als een zinnelooze, haar gloeiende blik verteerde mij inwendig. Aan de brug van Djoulffa gekomen, bleef de oude staan, zij nam een dikken doek uit haar zak, welken zij mij zeer behendig voor de oogen bond, ik zag niets meer, zij nam mij bij de hand l ten paleize begaf, werd hij luide toege juicht. De berichten omtrent Soedan gaan achteruit in belangrijkheid. Naar gemeld wordt houdt Osman-Digma zich nog altijd in de buurt van Tamanjieb op, waar hij zijn groote nederlaag onderging, en generaal Graham zal trachten hem daar te omsingelen. Gordon's positie te Khartoem is ook niet heel rustig, daar hij door een na- bijzijnd leger van zesduizend opstande lingen wordt bedreigd. Korten tijd gele den gelukte het hem, door middel eener expeditie van 1200 man in drie stoom- booten afgezonden, het garni/.oen van Halfzeh, noordwaarts van Khartoem, van de omsingelde opstandelingen te verlos sen en behouden binnen Khartoem te brengen, met nog wat buit op den koop toe. Het Britsche Hoogerhuis verwierp met eene kleine meerderheid 46 tegen 38 stemmen, het telkens wederkeerend voor stel om des Zondags de muséums voor het volk gratis open te stellen. Het La gerhuis heeft met den aanvang dezer week de beraadslagingen begonnen over de uitbreiding van het kiesrecht. Jam mer dat Gladstone nog altijd aan keel ongesteldheid lijdende is en vooreerst aan de debatten geen deel kan nemen. In Ierland heeft zich een Landmaat schappij gevormd, onder leiding van Par- nell, die zich het practisch doel stelt de bevolking meer over het eiland te ver spreiden. Uit de overbevolkte steden en dorpen zouden rnenschen naar elders vervoerd en op zeer aannemelijke voor waarden in het bezit van een stuk land gesteld worden. Italië heeft weer eens een ministeriëele crisis, ten gevolge van de stemming voor een president der kamerde verkozene is de oud-minister Coppino, maar zijn mededinger Cairoli, mede oud-minister, bekwam zulk een groot aantal stemmen, dat de gekozene de opdracht niet aan vaardde en ook de Regeering er het bijltje bij neerlei. De premierDepretis, is belast met een nieuwe samenstelling van het kabinet. en ik liet mij leiden. Aan de frissche lucht bemerkte ik dat wij de rivier over gingen, terwijl ik ter rechter en linker zijde de stemmen van de wandelaars hoorde. De gedachte kwam niet eens bij mij op dat men ons kon bemerken; ik liep als het ware wakende in mijn droom, denkende aan het schoone lichaam der jonge vrouw met hare lie felijk zachte buigingen als die eener kat aan haar kleine hand en hare oogen als bliksem schichten. Na eenige oogenblikken sloeg mijne geleidster rechts af maar wij verheten den oever der rivier nietik hoorde met onstuimig geweld de golven voortrollen en breken tegen de bogen der brug. Eindelijk bleef mijne geleidster staan, een sleutel knarste in het slot, en heel zacht zeide de oude mij »Ga naar boven." Slechts vijf treden, en ik voelde dat mijne voeten een dik en mollig tapijt betraden, ter zelfder tijd nam zij den doek van mijn oogen weg. Ik bevond mij in een vertrek, eerder klein dan groot, zwakjes verlicht door een koperen lamp. Tegen de Perzische gewoonte in had rnen de muren niet geheel bloot gelaten welriekende reukwerken brandden in een reukvat op een tafel van groen en rood mozaïk. Deze reukwer ken van het oosten stijgen naar het hoofd en wer ken bedwelmend gelijk de geur van ouden wijn, de wanden waren behangen met gele cachemir; inet muziek instrumenten, met bekers, twee Re matches een soort van violen en hier en daar er tusschen wapenenin het midden waren halssieraden opgehangen. Buiten hoorde men het doffe en gelijkmatig geruisch van den stroom. Toen ik een gordijn oplichtte, bemerkte ik dat het water langs den muur van het huis stroomde bijna op hetzelfde oogenblik hoorde ik een licht geruisch op het De door de Tweede Kamer in haar zitting van Woensdag met eenige wijzi ging aangenomen voordracht tot vaststel ling van nadere bepalingen omtrent den Suiker-accijns heeft ten doel, bijslag te heften van de inporteurs gedurende het tijdperk Maart-September 1884, ten einde het bedrag waarmede de accijns beneden raming blijft, te dekken. Bedoeld tekort vindt zijn oorsprong in de kunstmatige kleuring van suikers, waardoor zij in een lagere klasse zijn aangeslagen dan waar toe zij overeenkomstig het gehalte, be hoorden. Donderdag werd aangenomen het ont werp tot vrijstelling van accijns bij uit voer van geslacht vee. Daarna interpel leerde de heer Van Kerkwijk den Minister van Binnenlandsehe Zaken over zijn voor nemens ten aanzien van de grondwets herziening. De Minister verzekerde dat de Regeering den ernstigen wil en het stellig voornemen bezit om de herziening spoedig voor te bereiden zij hoopt nog in dit zittingjaar haar voorstellen te doen. Een langdurig en politiek debat volgde op deze verklaring. Vrijdag behandelde de Kamer het voor stel tot wijziging van de Drankwet. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Beelaerst bestreden de voordracht, daar zij de oppositie tegen de wet eer zal tapijt. Ik wendde mij ornhet was Nissa. Ik was als verblind. Zij kon zoo omstreeks 17 of 18 jaren oud zijn, haar dikke zwarte haren, neer hangende op haren krachtigen hals en schouders herinnerden aan die van de Salomé van Reg- nault; haar gelaat, lichtgeel als amber, was glanzend als parelmoer maar ik werd vooral ge troffen door de vreemde tegenstelling welke de witte tanden en de zwarte oogen vormden; de oogharen, en de lippen waren geverfd. Zij glim lachte terwijl zij mij aanzag met hare stille en flikkerende oogen. Ik herinnerde mij de woorden van den Sertip, en ik dacht dat die vrouw hier geenszins vrees achtig scheen te zijn. Zij nam mij bij de band, en deed mij plaats nemen op de Sopha. «Mijn echtgenoot is op reis naar Teheran" zeide zij. «Wij hebben den tijd om ons een weinig te ver maken en te veistrooien." Zij sprak Engelsch met een sterk keelgeluid; daai na sloeg zij met een koperen stokje op een kleine trommel en er werd ons koffie gebracht. Vervolgens begon zij met een vloed van woorden te spreken, mij vertellende dat zij zich zeer verveelde en dat zij mij reeds lang had opgemerkt, en terzelfder tijd zag zij mij met haar s;hotsche oogen zoo minzaam aan, terwijl zij mijn hand nog zachter in de hare drukte. Zij naderde mij nog meer; en op eens viel zij mij om den hals en drukte haar gloeiende lippen op de mijne haar vurige omhelzing verteerde mij als het ware de borst, en een smachtend verlangen gevoelde ik door mijn geheele wezen. Ik zoude bijna het hoofd verloren hebben. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1