Officiëele Publicatie. Brieven uit de Hoofdstad. vermeerderen dan verminderenals een verzwakking der wet zelve, en als een onbillijkheid tegenover hen die, rekenende op den termijn van Mei 1884, door de Regeering is voorgesteld dien met twee jaar te verlengen, hun gecom bineerde neringen reeds van de hand deden of concurieerende bedrijven heb ben opgericht. De heer Lohman juichte de termijnsverlenging toe omdat zij ge legenheid geeft de wet te verscherpen. De heer Corver Hooft ziet een voordeel in elke wijziging van de naar zijn oordeel slechte drankwet. De heeren Van Was- senaer en Borgesius constateerden de gunstige werking der wet, enwenschten niet tegen haar te reageeren. De Mi nister Heemskerk betoogde dat de wet zelve onaangeroerd blijft en de termijns verlenging slechts is voorgesteld om ge legenheid te geven haar werking beter na te gaan. In de vergadering van Maandag wees de Regeering nogmaals op de groote be lemmeringen, die het gevolg zouden zijn als dit voorstel werd verworpen, daar alsdan het verbod tot vereeniging van eenig bedrijf met dat van tapper scherp zou worden toegepast. Artikel I, verbie dende dat vergunning wordt verleend voor localen, die binnenshuis in gemeen schap zijn met vertrekken voor den open baren dienst in gebruik, werd aangeno men met 34 tegen 30 stemmen. Art. 2. van het wijzigingsontwerp werd Dinsdag aangenomen na langdurig debat; daarbij dreigde de Min. Heemskerk het ontwerp te zullen intrekken indien dit art. werd verworpen, en verklaarde hij tevens dat algeheele herziening der drank wet, niet door de Regeering is toegezegd en ook niet in haar bedoeling ligt. Bedoeld art. bepaald dat «slijters (bij amendement uitgebreid tot «slijters in sterken drank, in wijn of in bier), restau rateurs, sociëteit- biljart of opentafelhou ders, koffiehuis-, wijnhuis, of bierhuis houders als zoodanig niet een bedrijf uitoefenen, waarvan de combinatie met tapper is verboden, en dat hun alzoo geen vergunning mag worden geweigerd. Het werd met 50 tegen 22 stemmen aangenomen. Op art. 2. Verlenging van den termijn vooi' gecombineerd bedrijf met één jaar, stelden de heeren Van der Kaay en Schimmelpenninck van der Oye een amendement voor, om slechts met één jaar te verlengen. Buiteiilaiiclscli Overzicht. LATERE BERICHTEN. LONDEN. Bij de beraadslagingen in tweede lezing van het wetsontwerp tot uitbreiding van het stemrecht stelde Lord John Manners voor, dat het Huis die niet zal ter hand nemen voor de Regeering een volledig plan zal hebben oyergelegd van de wijzigingen die zij denkt te bre - gen in de vei tegen woordiging des volks. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van 28. Juni 1881, (Stbl. no. 97), Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, bij hen is ingekomen van de Commissarissen der Sociëteit y>Concordia" wijk B, no. 20. Amersfoort, den 24. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 26 Maart 1884. Zondag 30 Maart wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargenomen door Ds. MOLENAAR van Zaandam. Op vrijwillig ingediend verzoekschrift is aan den heer N. S. Blom eervol ont slag verleend als deurwaarder bij de Arrondissements rechtbank te Utrecht. Op de j.l. Maandag den 24 Maart al hier gehouden paardenmarkt, genaamd halfvasten, waren veel paarden aange bracht, de prijzen waren redelijk en daardoor de handel geanimeerd; vele buitenlandsche kooplieden waren tegen woordig. Aan de lijn 290 paarden in destallen 113 paarden, van de veulens waren 64 aan de lijn en 26 in de stallen. De prij zen varieerden voor paarden van 70 tot 600 en voor veulens van f 120 tot f 160. Voor de lichting der nationale militie van het jaar 1884 zijn alhier ingeschreven 135 Jongelingen van welke er 1 overleed. Van het overgebleven aantal (134) lote- lingen hebben ter zitting van den militie raad recht op vrijstelling verkregen 14 personen, die reeds vóór hunne inschrij ving zich als vi ijwilliger in dienst bevonden bij de zee- en landmacht, 38 wegens broederdienst, 14 eenige wettige zoons. 3 die de gevorderde lengtemaat van 1.550 meter misten en 6 wegens lichaamsge breken. De overige 69 lotelingen zijn allen voor den dienst aangewezen. Het door de gemeente Amersfoort te leveren aandeel over 120 ingeschrevenen, ("de voormelde vrijwilligers worden bij de berekening van aandeel niet niedegere- kend) bedraagt 36 manschappen, waar uit volgt, dat 33 lotelingen, te rekenen no 83, (daaropvolgende nummer zijn, evenals no. 81 en 82 getrokken door lote lingen, die om verschillende redenen zijn vrijgesteld) buiten oproeping blijven, ten ware één of meer der voor den dienst aangewezenen bij herkiezing (door drie hunner aangevraagd) of binnen den daar toe bij de wet gestelden termijn vier maanden na hunne inlijving ongeschikt mochten bevonden worden. Amst. 24 Maart '84. Hoe worden de «wilden" en de «tam- rnen opgeleid, vraagt gijzelfs nog eer gij vraagt, waar halen ze het geld van daan. Het antwoord ligt voor de hand. Reeds van der prille jeugd af aan is alles er op aangelegd, de aanstaande Amsterdamsche burgers te doordringen van de waarheid „Met geld komt men de wereld door" en hen, die dat middel om door de wereld te komen in ruime mate bezitten, te doen begrijpen, dat zij van andere stof gemaakt zijn dan andere menschenkinderen. Daar is bijvoorbeeld geen kinderpartij meer, maar erzijn soi- rées en bals voor jonge heeren en jonge juffrouwen, dat is namelijk voor ,,men- schen" beneden de twaalf jaar, zijn ze ouder dan heeten het heeren en jonge dames en boven de veertien heeren en dames. Maar voor datgene, wat wij oud tijds „klein grut" noemden, hebben we soirées tegen 10 per persoon en dan is het niet vreemd een elf jarig nufje te hooren zeggen, dat het er wel aardig was, maar dat men zuinig was met de champagne. Of wel, een „heer" van twaalf jaar klaagt er over, dat het ge zelschap nogal gemeleerd was. Tot dusverre waren die feesten parti culier, thans zijn ze bijna officieel ge worden. Eerst gaf hel gymnasium een feest, toen volgde de hoogere burger school met driejarigen cursus op j.l. Za terdag, waar geschermd en gegym- nastiekt werd en waar men ten slotte danste totdes morgens zes uur. We vragen: hoe laat moet nu een bal voor volwassenen eindigen? Maar verder, wat voeren die jongens en meisjes uit in de weken, die aan zoo'n feest voorafgaan. We weten het niet, maar we gelooven, dat het niet veel zal zijn. Nu volgt a. s. Zaterdag een feest van de Hoogere Bur gerschool met vijfjarigen curcus, waar na tuurlijk ook de groote-menschen-geest zal voorzitten. Ik hoop nu maar, dat we weldra ook een feest van de bewaar scholen zullen bijwonen men moet het jong leeren. Ook de allerkleinste klein tjes hebben feesten bij dezen en genen aan huis, zoo bijv. een veertigtal op een diner in Brack's Doelen, of soms zonder diner, maar in den loop van den avond vertooningen en tombola, terwijl de „dames" dan de vertooning wel wat laag vinden, omdat er nog gedanst moet wor den, wat prettiger is. Waarlijk het ijve rigst streven onzer hoofdstadters is, te zorgen, dat hunne kinderen zoo spoedig mogelijk als groote menschen doen en natuurlijk maakt dit, dat de huiselijke orde en tucht worden opgeheven, dat de leerlingen op school steeds lastiger wor den en dat allen zich gewennen aan een leven van weelde, feesten en wetelooze geldverkwisting, dat zeker alle huiselijk geluk doodt, maar in allen gevalle, weer menschen aan het werk zet en geld in omloop brengt. Dat men daartoe in latei- jaren verwonderlijke kunsten moet doen, om altijd veel meer te kunnen uitgeven dan men verdient ja, daarover en over de wijze waarop dat gebeurt, zou me nig vermakelijk artikeltje te schrijven zijn. Piccolo. BINNENLAND. De Transvaalsche Deputatie is aan het einde der feesten gekomen, zoodat zij de nog overige dagen hier te lande in rustigen arbeid doorbrengt. Dat mag ook wel, want in België maakt men zich reeds gereed de feestenrij weer te openen. Op eene uitnoodiging van de Vlaamsche vereeniging «de Veldbloem" is te kennen gegeven, dat de deputatie ook te Brussel komt. Omtrent de bijeenkomst bij den heer Schmüll deelt de Amst. eenige bijzonder heden mede, waaraan wij het volgende ontleenen De deputatie was er bijeen met de permanente commissie over de Tentoon stelling van de Transvaal. Uit een toespraak van den heer Schmüll blijkt, dat men de Transvaal, volgens de conventie, had moeten rangschikken on der de Engelsche koloniën, maar dat de commissie dat geweigerd had, en dien tengevolge de Transvaal eene afzonder lijke plaats had erlangd. Het wapen, dat. zooals gemeld is, aan de deputatie werd aangeboden, heeft ge durende de tentoonstelling voor de Trans vaalsche afdeeling gehangen. Het is, naar eene vrij onduidelijke teekening, dooi den heer Plaat te Amsterdam geschil derd. Het is nu door de aanvaarding van den President een officieel wapen. De beschrijving luidt aldus: Een ovaalvormig medaillon is door eene horizontale lijn in tweeën verdeeld de bovenste helft weder in tweeën. Men heeft dus één groot beneden- en twee bovenvlakken. Bovendien is in 't midden dus op drie vlakken tegelijk, een wapen schild in den traditioneelen vorm aange bracht. Dit laatste is wit en draagt een anker. Het rechter bovenvlak is een rood veld met een leeuw er op. Het linker bovenvlak heeft een blauw veld met een scherpschutter op heidegrond. Het benedenvlak is een groen veld, waarop een heidegrond is geteekend, op welken de aartsvaderlijke ossenwagen staat. Onder het wapen leest men de Oud-Hollandsche spreuk „Eendracht maakt macht." Wat de schending der conventie be treft door de afzonderlijke plaatsing der republiek, generaal Smit zeide, toen hij de vlaggentropee van Mevrouw Schmüll aanvaardde, dat hij die daad beschouwen wilde als een profetie van de vrije republiek, die thans gevestigd was. Den heer Beelaerts van Blokland werd door de deputatie een tafeltje van Trans- v.alsch marmer aangeboden, dat op de tentoonstelling gestaan heeft. Eene in scriptie zal er op vermelden, dat het een getuigenis is van de erkentelijkheid der deputatie, voor al het geen de heer Bee- laers in 't belang van de republiek heeft verricht. Te Bameveld heeft de Justitie zekeren Toon Merlijn in verzekerde bewaring ge bracht. Hij wordt beschuldigd een voor kind zijner echtgenoote, terwijl deze zich in de kerk bevond, om het leven te heb ben gebracht. De buren hadden het kind hooren schreeuwen, en volgens verklaring van den geneesheer, zijn de sporen van het misdrijf duidelijk op het hoofd en de armen van het kind zichtbaar. De gevangene, die Zaterdag tusschen Eede en Wolfezen uit den trein is ge sprongen, was niet geboeid en had geen gevangenpak aan. Het was eenvoudig een vreemdeling, die zonder geld of mid del van bestaan over de grenzen weid gebracht. Zijne papieren zijn natuurlijk in handen van zijnen geleider achterge bleven. GEMENGDE BERICHTEN. Te Leiden is in de vorige week een vrouw bevallen, die behoorde tot de men schen, welke door vrouw Van der Linden vergift is toegediend. Het kindje, dat ge boren werd, was geheel zwart en de moe der bevindt zich in levensgevaarlijken toestand. Het gerechtshof der Seine heeft dezer dagen het doodvonnis uitgesproken over een misdadiger, zonder dat het wist wien het veroordeelde. De man had een moord gepleegd op een advocaat, met het doel hem te bestelen. Zijn schuld was bewezen; maar hij weigerde zijn naam op te geven, omdat hij zijn familie niet te schande wilde maken. Tot het laatst toe bleef hij in die weigering vol harden, en ondanks alle nasporingen kon men zijn waren naam niet te weten komen. Te Westock bij Leicester werd in de vorige week een kind geboren met twee hoofden, welke op de schouders recht tegenover elkander stonden. Het kind was overigens goed gevormd. Gelukkig is het dadelijk na de geboorte gestorven. Een ingenieur, Sobillot genaamd, wil een stoomschip doen vervaardigen, lang 670 en breed 100 voet. met een draag vermogen van 10.000 ton en een machine van 20.000 paardekracht. Dit schip, het welk 1500 reizigers plaats zal bieden, zou in vier dagen tijds de reis van Europa naar Amerika maken. Een gevaarlijke weddenschap heeft men te Bordeaux aangegaan. Zeven jongelieden moesten in de leeuwenkooi van den dieren temmer Redenbach een flesch likeur uit drinken. De dierentemmer stelde zich ter beschikking der jongelieden, ging het eerst in de kooi en hield de verscheu rende dieren in bedwang. De jongelieden bleven eenige minuten in de kooi, ter wijl zij hun flesch ledigden, waarna zij de kooi, dank zij het waakzame oog van den eigenaar, weder ongedeerd verlieten. Toen Maandag-ochtend ongeveer 7 uur een man. die den ganschen nacht zijne diensten bij een bal masqué te Amster dam verleend had, vermoeid huiswaarts wilde keeren, werd hij op de Prins Hen drikkade bij het Schippersgrachtje on verhoeds aangevallen door twee beschon ken zeelieden, die hem, zonder dat hij eenige aanleiding daartoe gegeven had, drie steken aan den hals, in de zijde en in den rug toebrachten, tengevolge waar van hij na veel bloedverlies voor dood opgenomen en naar het gasthuis gevoerd werd, waar hij aan de gevolgen is over leden. Aldus het verhaal van een oogge tuige. De zeelieden zijn Engelschen van een Amerikaansche stoomboot. Beiden zijn in hechtenis genomen. Te Perpignan kreeg een Italiaan aan tafel twist met zijn vrouw. In woede ontstoken schoot hij haar dood, loste toen een schot op zijn dochter, dat miste, en joeg eindelijk zich-zelf een kogel door het hoofd. Te Noordwolde (Friesland) hadden een paar dieven, ten nadeele van zekeren landbouwer, juist elk een zak met aard appelen gevuld, toen iemand op dit nach telijk uur nog eens even buiten kwam om een luchtje te scheppen. Hij ziet twee mannen zich haastig verwijderen en spoedig worden de zakken, die hun te veel hinderden, weggeworpen. De wan delaar begrijpt nu wat er gaande is, hij wekt den eigenaar der aardappelen en deze heeft nu in plaats van verlies, twee zakken gewonnen, door het nachtelijke bezoek der dieven. Onlangs kwam een 7-jarig meisje aan het kantoor der spaarbank te Manches ter; zij verzocht de inrichting te mogen zien. en had schik in het kind, dat ge heel alleen gekomen was, en men liet haar alles zien: de boeken, de brandkast en zelfs het zeer ingewikkelde slot van die kast. De kleine wijsneus betuigde bij het heengaan hare voldoening en ver haalde, dat haar vader 5 dollars voor haar in de bank had belegd en dat zij nu eens met eigen oogen had willen zien, of het geld wel goed bewaard werd. Al te veel dienstijver toonde een kara- banier in een paardenspel te Verona. Zooals men weet dat clowns wel meer doen, was een van die grappenmakers in gewone kleeding op eene bank onder het pul Hek gaan zitten, om op een gegeven oogenblik, den schijn aannemende van beschonken te zijn, n idden in het circus te springen en daar te eischen, dat men hein een paard laat bestijgen. De ver tooning eindigt dan gewoonlijk hiermede, dat de zoogenaamde toeschouwer zijn zin krijgt en vervolgens, onder algemeen applaus, eenige onnavolgbare rijtoeren verricht. Nauwelijks echter was ditmaal de clown in een zoogenaamden twist met de pikeurs geraakt, of een karabanier, die hem werkelijk voor een beschonken ruziemaker hield, sprong te midden der twistenden en pakte den clown bij den kraag om hem te arresteeren. Ondanks het uitbundig gelag der toeschouwers had men de grootste moeite den politie beambte zijn dwaling aan het verstand te brengen. D mogendheden beraadslagen over een gemeenschappelijk optreden tegen de anarchisten, nihilisten en andere „isten."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2