Officiëele Publicatie. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat aantevangen met de maand April e.k. door het Gar nizoen, de Weerbaarheids-vereeniging en Schutterij dezer gemeente zal gevuurd worden op het terrein genaamd de Vlasakkers, gelegen rechts van den straat weg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats on veilig zal zijn. Amersfoort, den 28. Maart 1884. Be Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 29 Maart 1884. Door de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw, zal alhier den 4en April a. s., weder eene keuring van stieren gehouden worden. Behalve getuigschriften worden ver schillende prijzen tot een bedrag van f 125 uitgeloofd. De prijzen, voor de bekroonde eenjarige stieren, worden in de spaarbank belegd. De spaarbankboekjes worden op 5 Sept. e. k. aan de eigenaars uitgereikt, nadat gebleken is dat de bekroonde stie ren tot dien daturn binnen den kring der Afdeeling gestationeerd zijn gebleven. Het Afdeelings-bestuur stelt zich voor, door het houden van stierenkeuringen, onder genoemde voorwaarden, de vee stapel te verbeteren en het aankoopen van goede stieren te bevorderen. Voor de in 1883 plaats gehad hebbende keuring, waren ter mededinging 12 een jarige en 4 tweejarige stieren aangegeven. Ter aanvulling van ons bericht, omtrent het eervol ontslag den heer N. S. Blom, als Deurwaarder der Arr. rechtbank te Utrecht verleend, kunnen wij mededee- len dat zulks ingaat den 18 April a. s. In den Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, van Woensdag jl., lezen wij het navolgende waarmede wij onze lezers, die dat blad niet lezen, willen in kennis stellen. Een woord aan Prof. Harting. Toen het er na de annexatie der Transvaal op aankwam een woord te richten tot de Engelsche natie, een woord waarin op waardige wijze, zonder de ge voelens van een bevriend volk te kwet sen, werd gepleit voor onze stamgenoo- ten, de Transvalers, vond prof. Harting de juiste termen. Zijn beroep op het Engelsche volk vond algemeen weerklank in den lande, weerklank ook in Groot- Brittanje. Nu er door onhandige vrienden woor den zijn gesproken, welke zoowel in den lande als daar buiten wrevel hebben verwekt en aanleiding zouden kunnen geven tot verstoring van de pas herstelde goede verstandhouding, vindt men prof. Harting weder gereed om met zijn stem den opstekenden storm te bezweren. Het verheugt ons in de gelegenheid te zijn, de woorden door hem tot het Britsch volk gericht, en eerlang in de Engelsche bladen te vinden, aan onzelandgenooten, mede te deelen. Vooraf de volgende mededeeling: De woorden nopens de voordracht van dr. Kuyper, in de Times en de Man chester Guardian opgenomen, hebben den heer Willing te Manchester aanlei ding gegeven zich tot prof. Harting te wenden. «Bedoelde mededeelingen schrijft hij, zijn zeer stootend voor het En gelsche volk en zullen voorzeker groote verbittering in Engeland tegen de Trans- vaalsche bevolking en de Hollandsche natie opwekken. De gevoelens daarin uit gedrukt, duiden dan ook een domheid en ondankbaarheid aan, die zeer laakbaar zijn. «Ik acht het mijn plicht UEd's aan dacht hierop te vestigen wel wetende hoeveel belang UEd. steeds in de wel vaart der Transvaal en bovi nal in haar onafhankelijkheid hebt betoond, en be wust dat UEd. het met mij eens zal zijn dat dit onmogelijk door redevoeringen van dezen aard kan gehandhaafd worden. «Ongetwijfeld zult UEd. het met mij wenschelijk achten vervolgt de heer W. dat deze gevoelens bepaald wor den tegengesproken en ik hoop dat UEd. hiertoe, ter eere der Hollandsche natie, maatregelen zult nemen. Het antwoord van prof. Harting op dezen brief luidt aldus: Amersfoort, 22 Maart 1884. Wei-Edele Heer! Ik dank u voor de waarschuwing en voor de toezending van de Times en de Manchester Guardian, waarin gewag gemaakt wordt van de zonderlinge rede voering van Dr. A. Kuyper, gehouden in eene vergadering van het Genootschap Patrimonium te Amsterdam (niet te Brussel) bij de receptie der Transvaal- sche Deputatie. Die redevoering, zooals zij in eenige dagbladen is medegedeeld, heeft ook hier te lande algemeene verbazing en afkeu ring verwekt. Zij is volstrekt niet in overeenstemming met de gevoelens welke het ontwikkelde liberale Holland voor de Engelsche natie koestert en evenmin met het gevoel van eigenwaarde dat ons volk toekomt. Wij erkennen ten volle de edel moedige gezindheid, welke Lord Derby bij het sluiten van het nieuwe tractaat bezield heeft, en beseffen zeer goed dat de rol van Holland in zaken van Zuid- Afrika zich uitsluitend bepalen moet tot eene samenwerking met het tegenwoor dige liberale Engelsche ministerie om het welzijn en den vooruitgang van dat werelddeel en zijne bevolking te bevor deren, in de eerste plaats door den vrede en eensgezindheid tusschen de blanke bewoners van verschillende afkomst te helpen handhaven. Met genoegen hebben wij gezien dat ook Sir Hercules Robinson dit als zijn hoofddoel op den voorgrond heeft gesteld. De eenige schaduw, die, mijns inziens, op het tegenwoordig trac taat valt, is de voorgenomen schikking in Bechuaneland. Ik betwijfel of de heer Mackenzie wel de man is, die juist in de moeielijke quaestiën, welke daar zonder twijfel rijzen zullen, met de zoo noodige bezadigdheid en onpartijdigheid zal op treden. Zoolang echter het tegenwoordige liberale ministerie aan het roer blijft, maak ik mij daarover minder ongerust. Wat Dr. Kuyper aanbelangt, deze is het hoofd en de ziel der ultra-orthodoxe calvinistische partij hier te lande. Zijn invloed onder de ontwikkelde standen is niet groot, maar deze bepaalt zich vooral tot hen die op een lageren trap van be schaving en verlichting staan. Van de zoodanigen, al is hun aantal ook groot, gelijk overal elders, hangt echter niet de toekomst van een land en volk af, even min als de internationale verhouding, waarin het eene volk tot het andere behoort te staan, en waarbij wederzijd- sche vooroordeelen niet versterkt maar allengs uitgewischt behooren te worden. En bij welke twee volken moet dit eer der het geval zijn, dan bij het Engelsche en het Nederlandsche, die in aard en streven zooveel overeenkomst hebben, zooals uit hunne geheele geschiedenis blijkt? De billijkheid vordert, dat ik hier bij voeg dat Dr. Kuyper zelf in een brief aan de redactie van de Amsterdammer Dagblad voor Nederland, de inhoud der verslagen, zooals de reporters deze in verschillende dagbladen gegeven hebben, ontkent. En in den Werkmansvriend, welke het eigenlijke orgaan van Patri monium is, komt, in het aldaar gegeven verslag over de gehouden vergadering, de redevoering in hoogst onschuldigen vorm voor, niets bevattende wat voor het En gelsche volk kwetsend kan zijn. Ik heb beide redactiën verzocht u een afdruk te doen toekomen. Mocht gij het nuttig oordeelen dezen brief, vertaald, in zijn geheel of in uit treksel, in het een of ander Engelseh blad te publiceeren, desverkiezende met mijne naamteekening, dan geef ik u daartoe volle vrijheid. Hoogachtend, Utv Dv. Dr., P. Harting. Wereldtentoonstelling te Antwerpen onder de hooge bescherming van Z. M. DEN KONING DER BELGEN. In 1885 zal te Antwerpen eene Wereld tentoonstelling gehouden wordenzij zal bevatten alle riijverheidsvoortbiengselen, alle waren die op den handel betrekking hebben en alle voorwerpen of werktuigen, die eenig belang voor de scheepvaart op leveren. Deze tentoonstelling, waarvan het eerste denkbeeld door bijzondere personen werd opgevat, heeft de hooge bescherming van Z. M. Leopold II, de krachtige medehulp van het Belgische gouvernement en de ondersteuning der Stad Antwerpen ver kregen. De Tentoonstelling wordt door eene naamlooze maatschappij opgericht; het kapitaal wordt door alle klassen dei' Antwerpsche bevolking geleverd. Deze vereenigde pogingen hebben ten doel de handelsbetrekkingen van België en de haven van Antwerpen, met alle landen uit te breiden en nieuwe te doen ont staan met al de landen van Europa of van over-zee. Het oogenblik is gunstig, bovenal voor de haren van Antwerpen, wier faam van dag tot dag grooter wordt. Nu reeds wordt Antwerpen onder de be langrijkste havens der wereld geteld zijne bewonderenswaardige verandering voorspelt eene nog grootscher bestem ming. Reeds uit den vreemde is toezegging ontvangen. Om de voornaamsten in Europa te noemen, Duitschland Engeland, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk, Nederland, Italië, Portugal, Rusland, Zwitserland, zullen inzendingen doen. Het verre Oosten, de koloniën in het al gemeen, zelfs Afrika, zullen op de Ten toonstelling zich doen vertegenwoordigen. De Tentoonstelling wordt in de maand Mei 1885 geopend. Zij wordt opgericht op de gronden van de vroegere Citadel of het Kasteel, gelegen nabij de Schelde en der nieuwe Scheepvaartinstellingen. Een deel van het Schippersdok wordt bijzonder aangewend tot Zeevaart-tentoon stelling en de Zuidstatie tot machinen galerij. Terzelfdertijd zal in Antwerpen de ge wone driejaarlijksche tentoonstelling voor schilder- beeldhouw- en graveerwerken plaats hebben. BINNENLAND. Bij koninklijk besluit van 26 dezer is jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Wil- lebois benoemd tot burgemeester dei- gemeente 's-Hertogenbosch. De Diaconie te Wageningen heeft eene belangrijke aanwinst van onroerende goe deren verkregen, ter waarde van onge veer f 20,000 van mejuffrouw Z. Jansen, dezer dagen aldaar overleden. Dr. Jorissen is met zijn gezin op 8 Febr. per de Garth Castle te Kaapstad gearri veerd. Zijn reis gaat naar Natal en van daar naar de Transvaal. Het schijnt dat de eindtrekking van de Tentoonstellings-loterij nogmaals een uit stel ondergaan heeft. Men meld ons al thans, dat bij beschikking van den Com missaris des Konings in Noord-Holland, de eindtrekking der verloting van aan gekochte voorwerpen en van de hooge prijzen, definitief vastgesteld is op 31 Mei e. k. Van de aan het postkantoor te Breda vermiste gelden, is voor een bedrag van ruim 40U0 terecht gekomen, welke vol gens de opgegeven nummers toebehooren aan den Heer B. A. Poulie, ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom. Deze gelden zullen binnenkort aan den belang hebbende worden ter hand gesteld. Den nieuw benoemden burgemeester van 's Hertogenbosch werd eergister avond (27 Maart) door de muziek der dd. schut terij eene luisterrijke serenade met fak kellicht gebracht. Aan de cadetten der Con. Militaire Academie te Breda zal een paaschverlof worden verleend van 12 tot en met 15 April a. s. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren nacht te 1 '/j is, bij Hilversum, een huis aan den 's-Gravelandschen weg, tusschen het Café »de Berg" en de molen »de Ruiter", toebehoorende aan den heer H. A. v. T., te Amsterdam, en in huur bij den Heer v. B., eigenaar van het «Hotel-India", mede aldaar, een prooi der vlammen geworden. Men was eerst sedert een paar dagen bezig het huis ter bewoning gereed te maken, daar het z.u ingericht worden voor een Hötel-garni. Door de richting van den wind hebben de belende perceelen geene schade gele den. Wat gered is kunnen worden, is niet noemenswaard. Het huis is verze kerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Uit New-York wordt aan the Standard gemeld, dat een aantal Mogendheden, ook Nederland, geprotesteerd hebben te gen artikel VIII van het Peruaansch-Chi- liaansche vredesverdrag, waarbij Chili zich van alle verbintenissen aangaande i de guano-beddingen losmaakt. In het protest wordt door de Mogend heden gezegd, dat Peru, lang vóói den oorlog reeds al haar guano had veizegd en dat Chili, wanneer liet deze verplich ting repudiëert, ook de schulden van Pe ru in deze moet overnemen. lie arbeider L. ij. noeicstra, xe ivaiiijK (Friesland), die bij het graven van ijzererts te Mildan, 5 weken geleden, een ongeluk aan den voet kreeg, heeft van de 50 andere arbeiders elke week zijn geld ont vangen, hetwelk zij gezamenlijk van hun eigen weekgeld afnamen. Hij is thans weer geheel genezen. De kamenier van een zeer aanzienlijke dame kreeg onlangs een oorveeg van hare meesteres. Zij was diep gegriefd, maar zeide niets. Doch op den dag dat zij haar maandgeld ontvangen had pakte zij haar koffers, liet die op een rijtuig zetten en ging naar boven, om Mylady's haar op te maken. Maar in plaats van hare meesteres als gewoonlijk te kappen, bond zij haar met de blonde haren aan een stoel vast en bracht de weerlooze dame eenige klinkende slagen op beide wangen toe, zoodat de ontvangen oorveeg ruim schoots werd terugbetaald. Daarna maakte zij een diepe buiging en ging heen. Gistermorgen omstreeks 5Vj uren is in den Oppert te Rotterdam bij zekeren L. v. G. een begin van brand ontstaan, vermoedelijk doordat diens vrouw een brandende petroleumlamp met petroleum wilde vullen en de vlam in de petro- leumkan sloeg, waardoor deze uit elkan der sprong en de kleeren der vrouw in brand zette. Zij is onmiddellijk aan de bekomen biandwonden overleden. Eenigen tijd geleden is een nieuw mid del van beweegkrach ter sprake gekomen, teweeggebracht door sterk gespannen stalen veeren. Naar het schijnt zijn de bezwaren overwonnen, welke tot voor kor ten tijd de verwezenlijking van het be doelde plan in den weg stonden. Volgens mededeelingen uit Philadelphia zijn aldaar in 't begin dezer maand in 't openbaar proeven genomen van dien aard, die uit muntend zijn geslaagd. De beweegkracht werd verkregen door middel van zes stalen veeren, welke spi raalsgewijs om een cilinder waren ge wonden. Elk dier veeren was vervaardigd van een stalen band ter lengte van 90 meter breed 0.15 en dik 0.006 m., die opgerold zijnde een doorsnede had van 5.50 m. In dien vorm werd hij opnieuw gehard, ten einde er een gelijkmatige en tevens groote veerkracht aan te geven. Vervol gens werden zij vaster saamgerold tot op een doorsnede van 1 meter en beves tigd aan het voorwerk, van het noodige mechanisme voorzien om de .beweegkracht op de wielen te doen werken. Een gewoon rijtuig, waarin een zestal personen zaten, benevens een conducteur, legde een afstand van 8 kilometer af in het uur. Door middel van een remtoestel kan men de snelheid naar willekeur rege len en deze toestel is zoodanig ingericht dat het voertuig geen grooter snelheid kan verkrijgen dan 12 KM. per uur. Het beoogde doel is bereikt, maar men wenscht de zaak te vereenvoudigen en op die wijze binnen het bereik van velen te brengen. Daaraan worden thans alle krachten besteed. De Daily Neivs verneemt uit Weenen, dat volgens aldaar uit Konstantinopel Ont vangen berichten, de gezondheidstoestand van den sultan van Turkije in den laatsten tijd veel te wenschen overlaat, en men zelfs voor krenking zijner geestvermogens bevreesd is. Jean Becker, de stichter van het Flo- rentijnsch quartet, is op zijn landgoed bij Mannheim gestorven. Hij was slechts 48 jaar oud. Er heeft zich nu het klinkt haast ongelooflijk te Barcelona een maat schappij gevormd tot voortzetting der Colonisatie van Port Breton, de onder neming van den «Markies de Rays,« waardoor honderden menschen in het ongeluk gestort werden of omkwamen en die den Markies een naar veler oordeel te zacht rechterlijk vonnis berokkende. Het is een naamlooze vennootschap met een kapitaal van 25 millioen peseta's (1 peseta 60 ets.) in aandeelen van 100 peseta's. Men tracht nu de noodige gelden bijeen te brengen, maar dat zal nu wel niet zoo gelukken als den vorigen keer, al stellen de rondgezonden circulaire» den Markies ook nog zoo als een marte laar, een verongelijkten weldoener voor. Te Parijs is d. d. 25 Maart uit Tliuan- Nan bericht ontvangen, dat de Prins vau den bloede, die zich onlangs medeplich tig maakte aan het vermoorden van Chris tenen, deswege ter dood is gebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2