Officiëele Publicatie. Bunschoten. Bij de verhuring van zitplaatsen in de Herv. kerk alhier, ge houden den 29 Maart jl., brachten de zitplaatsen de som van f 1779.inhuur op, tegen f502.50 bij de vorige verhuring. Hoogland. Als bizonderheid kunnen wij melden, dat in de maand Maart, welke steeds de grootste sterfte aanwijst, alhier in het geheel twee zeer jeugdige kinderen zijn overleden. Woudenberg, 3 April. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van 2 Hoofd ingelanden in het le district van het Heemraadschap, de Eem, enz., is herko zen de heer W. J. Lagerweij, met 204 en gekozen de Heer Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude met 209 van de 210 uitgebrachte stemmen. INGEZONDEN. Gemeentebelang. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Lambertus van Nieuwenliuizen en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend om eene BROODBAKKERIJ opterichten in het perceel, alhier gelegen buiten de Kamp poort, wijk H, no. 91a, kadastraal bekend in Sectie A, no. 1389. Ambrsfoort, den 31. Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 5 April 1884. Benoemd bij het le Reg. Huzaren tot le Luitenant de 2e Luit. J. T. H. Min- gels van het Korps. Bij het 3e Reg. Huzaren tot ritmeester de le Luit. E. F. C. Baron Bentinck van het eska dron Ordonnancen. Aangesteld bij de politie, tot Hoofd agent E. G. Kleinherenbrink; tot agent le kl. J. de Vos. Met leedwezen vernemen wij dat onze geachte stadgenoot, de le Luit. Adjd. De Wijs, der Veld-Artillerie, den mili tairen dienst met pensioen gaat verlaten in zijn plaats wordt als adjudant bij dezen afdeeling benoemd de le Luit. Jhr. Von Ortt, officier van speciale dien sten bij het Korps; deze laatste functie zal worden waargenomen door den le Luit. Van Heukelom. Gisteren namiddag had een treurig ongeval plaats; een nog jeugdige vrouw op eene volgeladen mestkar, waarop zij gezeten was, met haren broeder huis waarts keerende had het ongeluk, op den weg, bij het uitwijken der mestkar, voor een ander voertuig, daarvan af te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat de dood onmiddelijk schijnt gevolgd te zijn. De heer Dr. Smit, die spoedig ter plaatse aanwezig was, kon, naar wij vernemen, alleen den dood constateeren. Gisteren morgen omstreeks 8 uur ont stond te Hilversum brand in de stoom spinnerij en weverij, aan de Gooische Vaart. In korten tijd sloegen de vlam men uit alle ramen van het vier verdie pingen hooge gebouw, waarin eenige honderden mannen vrouwen en kinderen, werkzaam waren. De meesten konden zich tijdig bergen, doch enkelen moesten uit de ramen springen, om een goed heenkomen te zoeken, waardoor eenige gewond, en naar men zegt éen zelfs overleden zou zijn. Waarschijnlijk hebben allen het gebouw kunnen verlaten. De machinekamer is uitgebrand, doch door de ijverige pogingen der brandweer zijn verschillende, als magazijnen dienstdoende loodsen, behouden, terwijl door de on verschrokkenheid van den directeur, het springen der stoomketel is voorkomen. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door het heetloopen van een drijfas op de tweede verdieping. De stierenkedring welke gisteren mor gen van wege de afdeeling Amersfoort, van het genootschap Landbouw en Kruidkunde plaats had, werd door een vrij talrijk publiek bijgewoond15 stie ren met kalvertanden waren aangebracht mededingende naar de prijzen. Door de H.H. keurmeesters, W. Wilbrink te Voorthuizen, H. Vermeulen te Utrecht en J. Ph. Dolman te Heemstede, werden bekroond met den le prijs, f 40.de zwarte bonte kol stier, eigenaar Jhr. Rut gers van Rozenburg te Soest; 2e prijs f 30.de zwartbonte bles stier, eigenaar den heer S. Bloemendaal te Woudenberg; 3e prijs, 20.de witbonte bles stier, eigenaar den heer C. Wolfswinkel te Maarn; 4e prijs, f 10.de zwartbonte bles stier, eigenaar Mr. H. Rooijaards van Scherpenzeel te Scherpenzeelde Bestuursprijs, f 10.de zwartbonte bles stier, eigenares de Wed. Kleinveld te Stoutenburg. Een tweejarige stier, vaal bonte bles, werd met den le prijs van f 15.bekroond, eigenaar den heer R. Daatselaar te Leusden. Aangenomen werd het voorstel om tijdens het Landhuishoudkundig Congres eene Tentoonstelling van pluimgedierte te doen plaats hebben waarvoor door de ver gadering werd voorgesteld 400 subsidie te verkenen. De organisatie der Parijsche school- bataljons is geëindigd, zoodat in Juli a.s. 21.000 schoolknapen parade kunnen houden. Te Veenendaal werd in den loop dezer week eene vergadering gehouden door eenige inwoners van die gemeente, om te trachten een »vriendschapsbond" op te richten, onder den zinspreuk: «Ons wil vrij zijn", het doel is onderling ver keer te bevorderen, alle aanwezigen ver klaarden pogingen te zullen aanwenden om het ledental der vereeniging zoo groot mogelijk te doen worden. Reeds hebben Renswoude en Geldersch Veenendaal on- derafdeelingen opgericht. Prof. Harting heeft op het open schrij ven, door Dr. Kuyper tot hem gericht, het volgende geantwoord: Amersfoort, 2 April 1884. Aan den Hooggeleerden Heer Dr. A. Kuyper. Hooggeleerde Heer Veroorloof mij, bij de beantwoording van uwen brief van 29 Maart jl., in de eerste plaats u te wijzen op twee daarin voorkomende misstellingen. 1. Ik heb in mijnen brief aan den heer Willing, dd. 22 Maart, niet gezegd, dat »het door u in Plancius gesprokene algemeene verbazing en afkeuring had gewekt," maar dat die «redevoering, zoo als zij in eenige dagbladen is medege deeld, hier te lande algemeene verbazing en afkeuring verwekt heeft." Behoef ik het u te zeggen, dat die afkeuring ook eenige uitdrukkingen gegolden heeft, die ik thans in de redevoering, zooals deze door u gepubliceerd is, niet terugvind? 2. Ik heb u en de calvinistische groep niet, zooals gij zegt, «buiten het be schaafde deel der natie geplaatst," maar alleen geschrevendat uw invloed zich vooral bepaalt tot hen, die op eenen lageren trap van beschaving en verlich ting staan," iets, dat als een feit, be zwaarlijk door u ontkend zal worden. Mocht gij toch eenige neiging daartoe bij u bespeuren, dan verwijs ik u naar den hoofdredacteur van de Standaard, 5 Juni 1883, die hetzelfde in vrij wat sterker bewoordingen in een voor de kiezers bestemd manifest heeft gezegd. Uwe Planciu^-rede heb ik natuurlijk met groote belangstelling, voor een deel ook met levendige instemming, gelezen. Indien ik onder uw gehoor ware geweest, zou ook ik u, even als onze daarbij te genwoordig zijnde collega's der beide universiteiten, herhaaldelijk hebben toe gejuicht. Des te meer leed doet het mij, te zien uit de thans door u zeiven ge publiceerde rede, dat gij werkelijk meer dan eens uitdrukkingen hebt gebruikt, die ik onmogelijk goedkeuren kan, ook nadat uwe rede gezuiverd is van som mige gezegden, die u in het vuur der improvisatie ontvallen kunnen zijn, en die men dus ook niet te ernstig behoort op te vatten. Overigens verwijs ik u naar den uit- voerigen brief, die dezen korteren verge zeld. Oordeelt gij zelf het wenschelijk, dat die voor een dagblad wel wat te lange brief gepubliceerd worde, dan geef ik u daartoe de volle vrijheid, mits on der de uitdrukkelijke voorwaarde, dat die publicatie volledig zij en geene afzonder lijke zinsneden daaruit, bij wijze van uittreksel, aan het publiek worden me degedeeld. Ik heb de eer hoogachtend te zijn. U H.Gel. Dv. Dr., P. Harting. Deze gunstige uitkomst is toe te schrij ven, aan de talenten van den predikant Dr. G. van Goor; en de mate van be langstelling in zijne prediking. GEMENGDE BERICHTEN. B. en W. van Amsterdam hebben hun verslag uitgebracht over een beurs aan den Dam en geven, daar zij bezwaren hebben tegen verschillende ingekomen plans, een ander plan aan, waarbij in hoofdzaak aan het plan De Kruijff wordt vastgehouden, maar dat toch niet het zelfde is. Volgens dit plan worden de huizen tus- schen Vijgendam Warmoesstraat tot dicht bij de Papenbrugsteeg onteigend en op die plek een beurs geplaatst, die een vijfhoek vormt. De hoofdingang zal aan den Dam zijn, terwijl een groote ingang komt aan het Damrak en een aan den achtergevel in de Warmoestraat. Behalve de verschillende ruimte voor hoofd-, effec ten en graanbeurs, komen er ook lokalen voor winkels, kantoren enz. Er moeten voor dit plan 45 perceelen worden onteigend (het hotel Haasje kan blijven staan). De kosten zullen 4'/i mil- lioen zijn. Aan inkomsten rekenen B. en W. op f105,000 beursbelasting en f112,000 voor huren enz. wat ruimschoots de kos ten van 4!4 pCt. rente en de onkosten dekt. Omtrent de schaking van eene adelij- ke jonge dame te Antwerpen verneemt men nader, dat de Romeo dezer Juliette geen verwer, maar een jong schilder is, wien het niet aan fortuin ontbreekt. Hij woonde tegenover het huis zijner schoone en op zekeren morgen, toen de ouders uit de stad waren, gaf hij haar een sein en de jonge dame verliet het huis, quasi om naar de kerk te gaan. De jongelie den zijn naar Engeland gevlucht, waar zij zich hebben laten trouwen. Men denkt dat de ouders zich in het onvermijdelij ke zullen moeten schikken. „Mijnheer, ik ben de secretaris van den commandant Brunet, die in dienst is bij prins Napoleon. Ik kom u bekend maken dat Paul De Cassagnac een paar uur ge leden door mij om het leven is gebracht en dat ik voor deze heldendaad gedeco reerd wenschte te worden." Met deze woorden kwam een net ge kleed heer van omstreeks 30 jaren bij den hoofdcommissaris van politie te Parijs. Deze was eerst hevig verschrikt, maar uit de onzinnige taal die de man nog uit sloeg, bemerkte hij met een waanzinnige te doen te hebben. Zijn kleederen wer den onderzocht en nu kwamen niet min der dan vijftig kogels te voorschijn, in gezelschap van een pistool met dubbelen loop. 't Zou dus niet onwaarschijnlijk zijn geweest, dat hij den een of ander overhoop had geschoten. Paul De Cas sagnac echter niet, want die bleek in levenden lijve aan zijn schrijflessenaar te zitten. Een viertal kooplieden keerden met den spoortrein van Warschau, waar zij zaken hadden gedaan, naar Petersburg terug. In de coupé eerste klasse, waarin zij gezeten waren, nam ook een jong- mensch plaats, die groote bedrevenheid in goochelen had. Hij vertoonde zijne toeren, die inderdaad van groot talent getuigden. Hij vertelde dat hij in Rusland voorstellingen wilde geven en Kretzer heette. Aan een der stations waar de trein stilheid, verliet hij even de coupé, zijn reistasch achterlatende. Hij was nog niet teruggekeerd, toen de trein verder reed en nu bleek het aan de heeren dat zij alle vier hunne portefeuille met bank papier misten. De goochelaar had door zijne kunsten gelegenheid gevonden te ontdekken waar zij die bewaarden. Aan het volgende station seinden zij, maar de behendige dief was niet meer op te sporen. Als een zeldzaamheid wordt gemeld, dat een varensgezel in de Schelde nabij Gent een bruinvisch heeft geharpoeneerd ten aanschouwe van een talrijke menigte nieuwsgierigen. Het dier was 1,35 M. lang en 0,88 M. dik. Als een voorbeeld van ongewone ge strengheid wordt melding gemaakt van een vonnis, dezer dagen door het hof van assises van Belgisch Luxemburg uitgesproken tegen den klompenmaker Claimont. De man werd veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid en tien jaar politietoezicht, omdat hij aan een meisje de somma van zestig, zegge zestig cen times had ontstolen, zij het dan ook met geweldbedreiging. De jury nam daarbij in aanmerking, dat de misdadiger reeds een veroordeeling tot twaalf jaar dwang arbeid achter dan rug had wegens brandstichting. Sedert Zaterdagavond wordt te Arn hem een -12-jarige knaap vermist. Men vermoedt dat hij, door de duisternis misleid, in het water gevallen en ver dronken is. Te Arcen in Limburg is reeds het nestje van een leeuwerik gevonden, waarin 3 eitjes lagen. Zondagnacht kwamen twee vreemde lingen de gemeente Zutfen binnen over de IJselbrug. Onbekend met den weg, vroegen zij aan den nachtwacht bij de Nieuwstadspoort den kortsten weg naar de Pruisische grenzen. De nachtwacht was slim genoeg de luidjes naar 't bureau van politie te brengen, waar zij twee deserteurs uit Harderwijk bleken te zijn. Gisterenmorgen werden zij ond- r militair geleide naar de Infanterie kazerne over gebracht, om zeker spoedig naar Harder wijk terug bezorgd te worden. De plannen tot droogmaking der Zui derzee liggen voorlaopig weer in water er is geen geld, zegt de regeering, en particulieren schijnen huiverig om de zaak te ondernemen. Door den Raad der gemeente Driel, bij Bommel, was besloten, een nieuwe brand spuit aan te schaffen en werd aan mij ondergeteekende opgedragen, bij verschil lende fabrikanten een onderzoek in te stellen. Het rapport, dat ik deswege indiende, leidde tot een besluit van den Raad, van den heer A. H. VAN BERGEN, fabrikant te Heiligerlee, (prov. Groningen) eene spuit van nieuwe constructie aan te koo- pen, om op proef te leveren. fDeze con structie werd kort na de bestelling op de Tentoonstelling te Amsterdam be kroond.) De beproeving vond heden alhier plaats. Met een twaalf-tal pompers werd bij een straalopening van 17 millimeter in dia meter, ter hoogte van 27'/i'Meter bij 19 millimeter 25 Meter en bij 21 milli meter ter hoogte vaii ruim 21 Meter gespoten, terwijl de brandspuit het water uit een brandput moest opzuigen en ver voeren door een slanglengte van 50 Me ters, met twee stralen tegelijk, ieder 14 millimeter middellijn, kon over de hoogste huizen bij een slanglengte van 75 Meters flink gespoten worden. Neemt men nu in aanmerking, dat stoomspuiten meestal geen grooter straal dan 20 millimeter voeren en nergens tot dusverre zulk een solide werking verkre gen is, dan weet men de reden, waarom ik gemeend heb, dit aan het publiek ter algemeene kennis te moeten brengen, zoomede nog, dat de constructie van deze spuit is met metalen zuigers, zonder eenige omkleeding, het geheele pompwerk van gegoten koper en metaal, met schroeven aan elkander verbonden, zonder eenige tinsoldeering, dat, in plaats van kleppen, ventilles zijn aangebracht en dat in een oogenblik de spuit in werking kon worden gebracht. Het bestuur der gemeente was tevre den over de goede werking en heeft niet genoegen de spuit geaccepteerd. Kerk-Driel, 14 Maart '84. M. A. VINKEN. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 27 Maart, Catrina, d. van Jan van Eijs en Catharina Jagtenberg. Mar- grietha, d. van Teunis Brandsen en Ger- ritje van Nus. 28 Maart, Hendrik, z. van Johannes Kraan en Elisabeth van Daal. 29 Maart, Teunis, z. van Teunis Renes en Elisabeth Mulder. Woutertje, d. van Gerrard Wassink en Antje Visser. 31 Maart, Gerrit, z. van Hermanus van der Heijden en Peternel Leeuwenkamp. Anna, d. van Jan van Brakel en Hendrika Poort. 1 April, Adrianus Hendrikus, z. van Peter- nella Hagedoorn. 2 April, Hilletje, d. van Hendrikus Elschot en Johauna Helder man. Ondertrouwd: 3 April, Hendrik Hum melman en Catharina de Gust. Gehuwd 2 April, Gerrit van Nieuwen- huijzen en Dirkje Hendrika van Ginkel. Overleden: 28 Maart, Theodorus Nieën- burg, 39 j. ongeh. 29 Maart, Johanna Hendriks, 56 j. echtg. van Reijer van Ouwer- kerk. 30 Maart, Johannes Cristiaau Vrij, lm. Gerritje Hendriksen, 16 d. Nicolaas Meursinge, 59 j. echtg. van Dina Anthonia Bakker. Willem Antoon de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2