Amersfoort, 12 April 1884. Ter vervanging van den tot Ritmeester benoemde le Luit. R. T. C. Baron Ben- tinck, is bij het escadron Ordonnancen overgeplaatst de 2e Luit. L. H. A. Mathon, van het 1ste Reg. Hussaren. Door den heer A. M. Polvliet, Kapitein eerstaanwezend Ingenieur alhier, werd j.l. Donderdag aanbesteed het eenjarig onderhoud der kazernegebouwen, enz. te Amersfoort; raming f7060; waarvan de minste inschrijver was de heer G. Prins; voor f 6400.en der werken in de Grebbelinie en der linie in de Neder-Be- tuwe; raming f2000;waarvan de minste inschrijver was de heer \V. v. d. Kooij voor f 1760. Onder gewoon voorbehoud werden dezen inschrijvers de werken gegund. Voor het toelatings-examen tot de Rijks-Normaalinrichting, alhier, hebben zich onlangs aangemeld Voor de Voorbereidende Klasse 14 mann. en 3 vrouwel.; voor de le klasse der Normaallessen 19 mann. en 11 vrouwel.; voor de 3e klasse 3 mann. can did aten. Tot deVoorbereidende Klasse weiden toegelaten 10 mann. en 3 vrouwel. can- didaten Willem Gerrit Johan Bothof, Jan Wil lem Boshuizen, Gerard Cramer, Jan Catharinus van Eybergen, Stephanus Johannes Adrianus Felix, Frans Boer winkel, Jakob Donath, Franciscus Eve- rardus Ouwerkerk, Bastiaan Christiaan NijhofT, Pliillippus Pieter Meerburg, Jo- hannaMaria Klerk, 'orina Johanna Elisa beth L i iweber, Alberta Lindenhovius Vier cand. moesten worden afgewezen. Van de 14 candidaten, die plaatsing in de le klasse der Rijks-Normaalschool verlangden, werden toegelaten 5 mann. 6 vrouwel. Coenraad Felix, Jacob Hermanus For tuin, Aritonie Gerhardus NijhofT, Abraham de Vries, Teunis Legemaat, Annetje Boldingh, Helena Frederika Maria Bothof, Maria Catharina Wilhelmina Edauw, Jo hanna Hendrika van Mill, Frederika van der Wijden, Bernardina Gijsberta Kleber. Een der candidaten, te zwak voor de le klasse vraagde en verkreeg toelating tot de Voorbereidende Klasse. De 3 overige werden afgewezen. De 3 candidaten, welke tot de 3e klasse wenschten te worden toegelaten, werden afgewezen. Werd het aantal leerlingen der inrich ting door dit examen met 11 vermeer derd, de examens ter verkrijging eenei akte als onderwijzer of onderwijzeres, den 10 dezer te Utrecht geëindigd, heb ben 't aantal leerlingen met 6 vermin derd. Deze verkregen ae gevraagde akte; nl. Alida Geertruida Fortuin, Carel Manuel, Gijsbertus van Herwaarden, Peter van den Hooff, Adolf ter Beek, Pieter Wil lem van Tuyl. De inrichting begint den nieuwen cur sus April met 72 leerlingen, van welke 24 in de Voorbereidende Klasse zijn geplaatst; terwijl 48 van de lessen der Norm.inrichting gebruik maken. Maandagavond jl. had de eerste jaar- lijksche algemeene vergadering van het „Schoolfonds" der Loge „Jacob van Campen", plaats. De secretaris-penning meester bracht verslag uit, waaruit bleek dat de toestand der Instelling zeer gunstig is; 8 leerlingen, waarvan 6 jongelingen en 2 meisjes, weiden door de Instelling voor hunne schoolboeken enz. gesubsi dieerd. Deze 8 leerlingen zijn allen tot eene hoogere klasse op de Kijks-Normaal- scliool toegelaten. Deze nuttige Instelling draagt zeker veler sympathie weg, die door dezen dan ook wordt ingeroepen, Tot nu toe telt het „Schoolfonds" 80 contnbueerende leden. 315de STAATS-JLOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 9 en 10 April. Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs rau f 5000. No. 14420. Prijzen van f20. 1722, 1728, 1743, 1778, 2644, 3134, 3179, 3180, 3189, 3199, 3233, 3306, 3347, 3370, 3385, 3444. 3462, 3465, 3487, 6107. 6293. 6320. 6337. 6357, 6366, 6382, 6403, 6429, 6457, 6463, 6487, 6490, 6508. 6537, 6546, 6557, 6565, 6585, 10522, 10559, 10594, 10596, 10610, 14393, 14452, 14497, 14504, 14531, 14548, '14553, 14556, 14598, 14616, 14627, 14630, 14691, 14775, 16020, 16030, 16032, 16113, 16181. Te zamen 63 prijzen. BINNENLAND. HH. MM. de Koning en Koningin gaan op 20 Mei naar Brussel, om drie dagen aldaar te vertoefen. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in België niet plaats hebben. De Minister van Finantiën herinnert belanghebbenden, dat de gelegenheid, om de bij koninklijk besluit van 15 October 1883 buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a. s. gesloten wordt. Gisteren bezocht de heer A. du Toit, van de Transvaalsche republiek, het school museum, te Utrecht en bezichtigde met zeer veel belangstelling het ten toon ge stelde. Met het oog op het op handen zijnde vertrek der Tranvaalsche deputatie ver zoekt het bestuur der Ned. Zuid-Afrik, vereeniging. alle bijdragen vóór 1 Mei a. s. te doen toekomen, opdat men zien kunne, of er genoeg sympathie is betoond, om het plan, te kunnen verwezenlijken. De uitvoer van hoendereieren van het eiland Texel is thans verbazend groot Wekelijks worden bereids tusschen 12.000 en 15.000 kipeieren naar den vasten wal verscheept. Er zijn op het eiland reeds drie hoenderparken, terwijl ook vele boeren een groot aantal kippen houden. Bij goede verzorging kan de zuivere opbrengst van elke kip op f 1.50 per jaar gesteld vvoiden. De jaarlijksche uitvoer van eie ren vertegenwoordigt reeds nu een ka pitaal van ongeveer f 5000. GEMENGDE BERICHTEN. Ingevolge ingewonnen informatiën bij mijnen ambtgenoot te Leiden is »De Onderlinge Brandwaarborg-maatschappij voor roerende goederen onder diiectie van A. P GROENEVELD, vroeger Kartens Co., gevestigd te Leiden", zeer insolide. De Com. v. Politie te Amersfoort, H. F. W. DE BRUIJN. Uit Londen telegrafeerde men. De Nedeilandsehe gezant heeft aan de Engelsche regeering medegedeeld dat, met het doel om pressie uit te oefenen op den Radjah van Tenom, een blokkade geslagen is om een deel der westkust van Atjeh. Het ingesloten deel omvat de districten Ketapang-pasir, Tenom en Wailak. Graaf van Bylandt heeft er bijgevoegd dat zijne regeering nadere tijdingen ver wacht, na de aankomst van den nieuwen gouverneur-generaal op zijn post. Op dit oogenblik is de Nederlandsche Regeering zonder tijdingen over de b - manning der Nisero. Dinsdag namiddag ten ongeveer vijf uren werd in een waterput, staande bij zijne voor eenigen tijd afgebrande woning in de buurtschap Velswijk, gemeente Zelhern, het lijk gevonden van W. Z., oud 39 jaren, arbeider, thans in de na bijheid wonende. Hij leed in den laat- sten tijd bij tusschenpoozen aan zwaar moedigheid en verkeerae met vrouw en drie kinderen in kommervolle omstan digheden. In de fabriek van stoom- en andere werktuigen van de firma Backer en Rueb te Breda plaagde en gooide dezer dagen een knaap een kameraad. Herhaalde ver zoeken om daarmede op te houden hiel pen niet, waarom de geplaagde jonge ling in drift ontstoken, nu van zijn kant een voor de hand liggend stuk ijzer naar zijn plaaggeest wiei p, met het gevolg, dat dit tegen diens hoofd terecht kwam, en wel zoo hard, dat de getroffene neer viel en naar huis moest worden gebracht. Sedert is zijn toestand zoo verergerd, dat men aan zijn behoud wanhoopt. Zwaite rozen kan men kweeken door afleggers van donkerroode rozen op eiken te enten. Het sap van den eik waaruit de roos haar voedsel alsdan trekt, bevat tannine en daardoor krijgt de roos eene zwartachtige kleur. Vermoedelijk door het wegwerpen eener brandende lucifer, is brand ont staan in een mastbosch onder Bergen- opZoom, behoorende aan den heer Ver meulen te Brussel. Door spoedig aange brachte hulp is de voortgang van den brand gestuit, nadat echter reeds ver scheidene hectaren jonge dennen vernield waren. Te Genéve is een nieuw blad der anarchisten verschenen, onder den naam Explosionontploffing. Vijftien leden van het geheime Spaan- sche genootschap „De Zwarte Hand" zijn ter dood veroordeeld. Vijf- a zeshonderd veroordeelden wer den onlangs van Odessa naar de straf plaats Sapkalion overgebracht. De ergste misdadigers waren in groote kooien op gesloten, daarboven was de wapenkamer. Met behulp van eenige groote spijkers slaagden da boosdoeners er in een gat te boren door de zoldering en zij zou den er misschien in geslaagd zijn, zooals het plan was, te middernacht te ontko men, om daarna de wacht dood te schie ten en de bemanning te vermoorden, ware het niet, dat een hunner het plan ver ried aan een der officieren. Deze nam onmiddelijk de noodige maatregelen. De aanbrenger werd door zijn woedende makkers half geworgd, maar men slaagde er in hem, hoewel in deerniswaardigen toestand, te redden. De heeren van Swinderen en Massee te Goes he ben ontslag genomen als lid van den Raad, omdat zij aarzelen den vereischten eed af te leggen en bij Ko ninklijk Besluit alle besluiten en veror deningen, waarover zij mede stemden, vernietigd worden. De oudste bewoner van Cuba, eene negerin, Rita Echevarria genaamd, is overleden. Zij bereikte den hoogen ouder dom van 133 jaren. Zij was eeri der oud ste bewoonsters van dat eiland en was uit Afrika afkomstig. Tot het laatste oogenblik was zij in het volle bezit ba rer geestvermogens. Aan de Times wordt van gister uit Durban geseind Het wordt mogelijk geacht, dat de Volksraad van Transvaal zal weigeren de nieuwe conventie met Engeland te ratificeer en. Medrano de vermakelijke grappenmaker van het circus Fernando, in Parijs, moet de held geweest zijn van de volgende geschiedenis: Een kleine jongen, die met zijn vadei dikwijls naar het paardenspel ging, weid ziek en weigerde hardnekkig hern voorgeschrevene medicijnen in te nemen. »Neem in," zeide de moeder, »en dan zullen wij je laten gaan waar je wilt." »Naar Fernando," zegt de jongen. «Goed, maar neem dan in." «Neen, laat mij eerst naar het paar denspel brengen. Ik wil Medran zien." Het was onmogelijk liet kind van zijn voornemen af te brengen, hij wilde met alle geweld den clown van Fernando zien, hetgeen zijn vader deed besluiten aan Medrano een schrijven te richten, met de uitnoodiging hem een bezoek te brengen. De clown voldeed met de grootste be reidwilligheid aan het verzoek, en kwam den volgenden dag bij den kleinen zieke, maar deze was niet tevreden. Medrano was in gewone kleeding, zoodat het kind hem niet herkende, en ook niet wilde innemen. Medrano wist er echter raad op. Hij liet zich even naar huis rijden en kwam, na verloop van een half uur, terug, gekleed in een clownspak met een pruik op het hoofd. Medrano deed toen in de zieken kamer allerlei kunstjes, en terwijl hij op zijn handen liep werd het kind medicijn ingegeven, dat nu gewillig innam. Een verschrikkelijke ramp heeft Vrijdag aan de havenwerken te Duinkerken plaats gehad. Terwijl de metselaars bezig waren met het houtwerk, waarboven een gewelf gebouwd was, weg te nemen, viel het ge welf in, 40 werklieden onder de puinen begravende. Zeven werden reeds denzelf den dag doodelijk gewond en twee dood te voorschijn gehaald. Een werkman te St. Nikolaas moest dezer dagen een kastje schoonmaken bij den meubelmaker Ch. P. in de Anker straat aldaar. Bij het verrichten van zijn wexk, ontdekte hij een geheim laadje in het meubel, opende het en vond tot zijne groote verwondering een schat van on geveer 139,000 fr., die er in verborgen was. De eerlijke werkman heeft ze in handen van den eigenaar, de heer R., gestort. Het volgende telegrafische rapport om trent het vergaan van de Daniël Stein- m a n n op de Amerikaansche kust, wordt aan de N. R. Ct. toegezonden. Deze schipbreuk is eene van de ergste, die ooit nebben plaats gehad. De kusten van Nieuw-Schotland zijn zeer goed ver licht en zeer goed bekend bij de zeeva renden. De kapitein van de „Steinmann" had de rotsen en ten minste de lichten aldaar moeten kennen. Hij heeft het licht van de Sambro verward met dat van de punt van Chebucto. Er was wei nig mist, en het licht van de punt van Chebucto was van Sambro zeer goed waarneembaar. Het schip liep bot op de rotsen. De eerste schok was niet heftig, maar men kon niet wegkomen, en de tweede schok had ernstige averij ten ge volge. De derde was verschrikkelijk een groot lek deed het schip zinken. Er ging anderhalf uur voorbij tusschen den eer sten schok en het zinken van het vaar tuig. Eene groote verwarring heerschte gedurende dien tijd aan boordieder zocht redding. Er waren vier sloepen, waarvan drie met het schip verdwenen. De vierde werd te water gebracht en zeven personen namen er plaats in. Men deed geen enkele poging om de vrou wen en kinderen te redden. Eene stoom boot is de schipbreukelingen gaan afha len op het eiland Sambro. De kapitein alleen is daar achtergebleven. Zijn rap port van den 3en 's avonds te 6 uur, luidt als volgt: «Het Jicht, dat ik gehouden heb voor dat van de punt van Chebucto, naar den Koers te rekenen, was ten westen 'A zuid op het kompas. Ik schatte, dat het op 25 mijlen afstands was. Er was een dikke mist. Een hevige regen viel, met bliksem en onweder. Het schip liep zeer langzaam koershoudende naar het Wes ten Vt Zuid. Te 9 uren 25 minuten zag ik in de richting van het Zuidwesten door den nevel het licht twee graden aan bak boord. Bij tijden verdween het. Ik dacht steeds dat het de vuurtoren was van Chebucto. Ik hield in dezelfde richting aan. Het dieplood gaf tien vademen water. Twintig minuten later zag ik, dat het een vast licht was in de richting van Sambro. Ik meende in veiligheid te zijn. Tevens zag ik een licht waas, dat ik hield voor het licht van Chebucto vier graden aan bakboord. De dieplijn gaf op dat oogenblik twintig vademen. Ik gaf dadelijk bevel om naar stuurboord te sturen, maar het was te laat, want een minuut later kregen wij een hefti- gen schok, maar het schip ging over de klippen heen. Ik wierp het anker uit. De equipage en de passagiers vloden naar het dek. Ik gaf aan den eersten en tweeden officier bevel om de sloepen te water te laten, en er de vrouwen en kinderen in te laden. Het schip bleef stampen op het anker, steeds dichter bij de rotsen komende, die toen zichtbaar waien. De zee brak er tegen, in ontzaglijke golven. Ik was op het dek. Ik vloog naar voren, om te zien of de ketting van het anker hield. Ik was bij den fokken ast toen er een tweede stoot werd gevoeld. Tegelijker tijd veegde een groote golf het dek schoon en deed allen die boven waren verongelukken. Een wanhoopskreet steeg op. Het schip zonk. Ik had mij aan de touwen vastgeklampt en klom tegelijk met het water. Boven mij, twee voet boven water, was een ra, waarop ik kon klimmen. Nauwelijks zat ik daar, of een lichaam kwam aanspoe len, dat ik op de ra plaatste. Het was een jonge passagier, Lacco. Ik had mijn jas en schoenen uitgetrokken, om naar den wal te zwemmen, maar de masten bleven stevig staan, en wij zaten daar zeven uren lang. Ik kan mij alleen aldus verklaren, hoe wij den weg verloren hebben. Het weder was mistig gedurende eenige dagen. Onmogelijk kon men waarnmengen doen. Voorts was er eene sterke stroom uit het Oosten, en de kompassen hebben door het zware weder eene sterke afwijking moeten hebben." Vijf lijken zijn gevonden. Onder de gereclJen zijn drie personen uit Antwer pen. Onze landgenooten uit Ridderkerk zijn, helaas, allen verongelukt. Volgens bericht uit China zijn 5Fran- sche zendelingen en 30 godsdienstonder wijzers in Tongkin door de bevolking vermoord.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2