Reparatie der EEMBRÜS. ADVERTENTIËN. Amersfoort 19 April 4884. Z. M. heeft benoemd tot landmeter 3e klasse den heer P. Wagemaker te Amersfoort. De officier van gezondheid 2e kl. J. van Gelder, van het 3e reg. inf., gedetacheerd alhier, heeft zijne overplaatsing gevi aagd bij het leger in Nederlandsch Indië. Door de Hoofdadministratie van het le regiment Huzaren alhier zijn in het openbaar verkocht 42 op reform gestelde Rijkspaal den, die p. m. f 160 per paard opbrachten. Door Burgemeester en Wethouders is in het openbaar aanbesteed: Het uitdiepen van de Haven en Bin nengrachten waarvoor was ingeschreven door A. de Borst te Papendrecht voor f 2736, en T. W. Bonte alhier voor f 2725. Het plaatsen van acht eiken ankerpa- len voor den kademuur aan den gi ooten Koppel"; hiervooi was ingeschreven dooi' W. v. d. Kooij, voor I 260; P. Boks, voor f 234; J. B. F. Lensing, voor f212. Aan de minste inschrijvers werd het werk opgedragen. De commissie tot afneming der eind examens aan de leerlingen der Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht voor 1884 is door Z.Exc. den Commis saris des Konings samengesteld uit de Heeren Dr. J. Campert, directeur der Hoogere Burgerschool lid en voorzitter en de leeraren aan de R. H. B. school te Utrecht: W. Kreling, Dr. F. H. Seel- man, G. de Bruijne, A. Groenier en G. van der Waals, en die aan de H. B. school alhier: J. C. F. Prikken, G. J. Buijs, G. C. Hoogewerf, J. H. van Mill Cz. en C. J. Voortman. Bedoelde examens zullen dit jaar te Amersfoort worden gehouden. De paasch-paardenmarkt, den 17 April alhier gehouden, was weinig van betee- kenis, er waren aangevoerd 59 paaiden in de stallen en 80 aan lijn en 13 veu lens zoowel aan de lijn als in de stallen. De prijzen der paarden varieerden van f 80 tot f 500.die der veulens van f 95.tot f 200.De handel was ge ring, door afwezigheid van vreemde koop lieden. ZExc. de Min. v. Binnl. Zaken heeft, bij beschikking van 17 April 1.1. No'1262 afd. Ond. goedgevonden met ingang van genoemden datum tot wederopzeggens toe, eene jaarlijksche toelage van 300 te verleenen aan Anionic Gerardus Nijhoff te Hoeve laken, Anne.lje Boldingh te Hoorn, Frederika van der Wijden te Hoevelaken, en Hjouke Westra te Warmenhuizen, kweekelingen bij de Rijks-Normaalin richting, alhier. Blijkens achterstaande advertentie zal de Baarnsche Rederijkerskamer B. ter Haar hare derde of laatste uitvoering m dit saisoen geven. Wij twijfelen niet of de Rederijkerskamers zal hare vorige roem ook deze uitvoering gestand blijven. Wij verwijzen naar achterstaande ad vertentie, dat ook vreemdelingen toegang kunnen vei krijgen tegen betaling van - GEMENGDE BERICHTEN Dinsdagavond kwam met een der trei nen te 's Hage een vreemdeling aan, die zoo vast sliep, dat nij er niets van be merkte, toen eenige policie-agenten hem uit liet spoorwegrijtuig tilden en in een vigelante zetten. Eerst op weg naar het poliecie-bureau ontwaakte hij. De leening van een half millioen gul dens, door de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij uitgeschreven, is niet min der dan 50 maal volteekend. In een herberg te Venendaal kregen dezer dagen eenige kaartspelers twist over het spei. Een der personen maakte zich daarbij zóó driftig, dat hij dood in- eenzeeg. Het is steeds aangenaam te zien, dat landgenooten in het Buitenland in hunne groote hoedanigheden eikend worden. Dat is het op oogenblik het geval in Edinburg, de hoofdplaats van Schotland, alwaar de hoogeschool haar driehonderd jarig bestaan viert. Den heeren Donders Stokvis, geneeskundigen, den heer Buijs Ballot, den man die de wéér- en lucht verschijnselen bestudeert, en den wijsgeer Van der Wijck wordt het eere-doctoraat in de rechten aangeboden. Ook onze groote Beets, professor in de godgeleerd heid, bevindt zich in de feestvierende stad. Uit Gent wordt het overlijden bericht van den landschapschilder Louis Theodoor Verboeckhoven, den jongere. Bij eene den lOden dezer te Alfen plaats gehad hebbende begrafenis had er eene zeer treurige gebeurtenis plaats. Volgens gewoonte wordt bij zoodanige plechtig heid de torenklok geluid, waarmede zich onledig hield A. Jacobs, een 48jarig ar beider. Deze nu meende dat er, terwijl hij aan 't luiden was, iemand de kerk inging, en om zich hiervan te overtuigen keek hij door het in den torenzolder aan wezige luik, waarbij hij het evenwicht verloor, door dit luik viel en op de steenen in de kerk terecht kwam. De ongelukkige geraakte door dien val dermate gekwetst, dat hij, ofschoon onm dóellijk geneeskun dige hulp werd ingeroepen, eenige uren later overleed. Bismarck is een man van de klok, iets wat zijn boezemvriend Kleist Retzow ondervonden heeft. Met dezen voor eeni- gen tijd op de jacht zijnde, kwamen zij op een goeden avond zwaar vermoeid thuis. Kleist verklaarde, dat het onmo gelijk zou zijn den volgenden morgen om zeven uur op te staan. «Maak u maar niet ongei ust," antwoordde de ijzeren kanzelier, »ik zal u wel uit het bed halen, of ge wilt of niet." Des morgens hall zeven klopte Von Bismarck aan den deur van Von Kleist; deze gaf geen antwoord en kreeg toen de verzekering«je zult er toch om zeven uur uit." 't Werd zeven ure. V. Kleist bleef stillekens in zijn mandje, maar zijn vriend nam een jacht geweer, plaatste zich voor het raam dei- slaapkamer, loste een schot in de zolde ring zoodat Kleist de stukken kalk van het plafond op het hoofd kreeg en dadel ijk op was. Onlangs werd een dokter in de omstre ken van Lyon bij een boer geroepen, die typhus had. De arts schreef hem koude baden voor. Den volgenden dag kwam hijteiug en vroeg naar den zieke. Diens broeder zeide daarop treurig: „Ik geloof, dat het koude bad hem slecht is bekomen. Hij is bijna dood." Wat?" riep de dokter, «misschien heeft men hem te lang in het watei ge laten." »Dat is wel mogelijk, want het touw is gebroken," »Het touw?" vroeg de dokter verbij sterd. »Ja, zei de boer »wij hebben geen bad kuip, daarom lieten wij hem met een touw in den put zakken. Toen hij het water voelde spartelde hij zoo, dat het touw brak. Wij moesten nu en ladder, een nieuw touw enz. halendat duurde wel diie kwartier." «Ben je gek! Laat mij je broèr zien." De dokter verordende wrijvingen en... kort daaiop was de lijder gelukkig ge nezen. Het proces van de familie ..Bourbon Nauiuiorlf" tot handhaving harer rechten op erkenning als tak der Bourbons zal, naar men bericht, geen vooi tgang hebben, wegens de te groote kosten daaraan ver bonden. Intusschen moet de broeder van den procedeerenden pretendent, Adalbert de Bourbon, verklaard hebben, dat zijn broe der hem al zijn rechten als pretendent heeft afgestaan en dat hij die fiiet zal laten gelden, maar liever als NedfcrlUndsch onderdaan wil blijven leven'. Te Weert is in een uitgestrekt bosch toebehoorende aan den heer Mr. Wen- rnakers, advocaat alhier, brand ontstaan, waardoor binnen weinig tijds p. m. 10 hectaren, bezet met dennen en slaghout werd vernield. De brand zou zich ver der hebben uitgebreid waren niet eenige dappere lieden toegesneld, die de vlam men stuitten. Ofschoon door den wachtmeester kommd. der maréehassée een nauwkeurig onderzoek is ingesteld is de oorzaak van den brand tot dusver onbekend gebleven Te Liegnitz is een löjarig meisje dat onverwachts op straat door een grooten kwaadaardige!) hond werd aangeblaft, van schrik krankzinnig geworden. Volgens een betrouwbare opgave werd er op Palmzondag te Munchen in het bekende bierhuis „Salvator keiler" niet minder dan 23,200 liter bier verschonken, hetgeen tegen 40 Pfenn, de liter, een bedrag van 9280 mark uitmaakt. De overige groote bierhuizen werden tege lijkertijd door duizenden dorstigen be zocht. Op zulke dagen wordt er te Mun chen, met een bovolking van 230,000 zielen, voor 20 a 25 duizend mark bier geschonken. De Berlijnsche bankier M. was dezer dagen naar Hamburg vertrokken en in het Hamburger Hof afgestapt. Nadat hij in het hotel een bad had genomen, ver klaarde hij in groote opgewondenheid onder het aankleeden in de badkamer aan een bediende, dien hij had gescheld, dat hij bestolen was. Zijn vest met gouden horloge en ketting, alsmede een porte feuille met 15,000 Mark waren verdwenen. De bankier snelde naar het consulaat, dat de hulp der Hamburgsche politie inriep en met toestemming van den eige naar van het hotel Hamburger Hof werd het geheele personeel in het hotel aan een nauwkeurige visitatie onderworpen, doch te vergeefs. Eindelijk zeide de politiebeambte tot den zich bestolen wanenden bankier: »Nu willen wij ook bij u een onderzoek instellen, want er zijn voorbeelden, dat personen naar hun hoed zochten en hem op het hoofd had den.» De bankier moest zich tegen wil en dank hieraan onderwerpen, en toen de beambte hem op de borst voelde, riep hij»Gij hebt uwe portefeuille bij u, hier voel ik haar!" De verstrooide en vergeetachtige bankier had het vest het eerst aangetrokken, daarna zijn hemd en de overige kleederen. Toen eindelijk de beurt aan het vest moest komen, miste hij het en veroorzaakte toen deze gerucht makende zaak. Het op deze wijze belee- digde bediende-personeel van het hotel stelde de bankier schadeloos door een rijke belooning in geld. In financieele kringen te Berlijn maakt het volgend voorval, naar Duitsche cou ranten vertellen, groote sensatie. Ten kantore van een schatrijken ban kier X. was een jongmensch werkzaam, dat het voorrecht had er bijzonder goed uit te zien en dat van zeer goede familie, maar totaal onbemiddeld was. Allerlei omstandigheden waren oorzaak, dat de jonge man toegang tot den huise- lijken kring van zijn chef verkreeg en diens blond, lieftallig dochtertje leerde kennen. Onmiddellijk werd hij smoorlijk verliefd en had weldra het geluk te ontwaren, dat zijne liefde beantwoord werdhet minnende paartje begreep echter maar al te goed, dat het eene duistere toekomst tegemoet ging, daar papa zijne, op een millioen geschatte dochter, niet aan een eenvoudig kantoorbediende, ten huwelijk zoude geven. Onze Romeo peinsde dag en nacht om een uitweg te vinden en hij slaagde er eindelijk in oin Archimedes te kunnen imiteeren en diens beroemd woord „ik heb gevonden" nateroepen. Op zekeren morgen verzocht hij zijn chef dan ook, om een onderhoud onder vier oogen met hem te mogen hebben. „Ik bemin uwe dochter," dus begon hij onmiddellijk. „Zij heeft mij harerzijds lief en ik vraag u mits deze plechtig om hare hand." De chef was een oogenblik sprakeloos. „Wilt ge zoo beleefd zijn mij te vertel len," zeide hij eindelijk op kalmen toon, hoewel hij innerlijk van woede kookte, „met welke geldige gronden gij uw aan zoek kunt ondersteunen? Ge begrijpt toch vermoedelijk wel, dat ik geen vol slagen onbemiddeld kantoorbediende als schoonzoon neem." „Dat begrijp ik heel goed", was het antwoord, „en ik zoude de vraag dan ook niet hebben durven doen, wanneer ik niet op het punt stond orn compagnon in de vermaarde firma Y. te Frankfort am Main te worden, welk huis ook met u groote en uitgebieide zaken doet." De bankier zette een geheel ander ge zicht: „Dat verandert de zaak geheel", zeide hij, „wanneer ge deelgenoot dier wereldberoemde firma wordt, zal ik u gaarne mijne dochter tot vrouw geven." De jonge man wist genoeg. Hij ging naar liet spoorwegstation en stoomde recht tevreden naar F: ankfort, waar hij den chef der firma Y. een bezoek bracht. „Mijnheer Y.", sprak hij. na zich be kend te hebben gemaakt, „ik zoude bij zonder gaarne uw compagnon worden." „Duivelkaleis, mijnheer," antwoordde de aangesprokene, „dat wil ik gaarne gelooven, en ik verzeker u, dat er velen zijn, die met hetzelfde verlangen rond- loopen welken grond hebt ge echter om mij dit voorstel te doen?" „Ik ben de aanstaande schoonzoon van den bankier X. uit Berlijn, en „Als dat het geval is en gij mij zulks bewijst," viel de handelaar hem in de rede, „ben ik met vreugde bereid, u in mijne zaken optenemen." Onze jonge vriend liep op een drafje naar het telegraafbureau en seinde het volgende „X te Berlijn. De aanstaande chef van het huis Y. verzoekt u per draad te willen bevestigen, dat u hem uwe dochter ten huwelijk wilt geven." Kortentijd daarna arriveerde de ge- wenschte dépêche en de slimme kantoor man werd op een en denzelfden dag de verloofde der schatrijke bankiers-dochter en medelid van eene wijd en zijd ver maarde firma. Wij staan niet voor de waarheid van het verhaal in, maar meenen ervan te mogen zeggen, wat een Duitsch blad zeide „Si non vero ben trovato BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 8 April, Jan Hendrik, z. van Jan Christiaan Rolaudus Hagedooru en Jeanne Henriette van der Crap 10 April, Her man Gerard, z. van Jacobus Hendrik de Greef en Gerritje van Bruggen. 12 April, Jo hannes Hermanus, z, van Jan Meinderink en Aaltje Dijkstra. Gerardus Petrus Chris tiaan, z. van Antonie Johannes Heunks en Matje van Doorn. 13 April, Peter. z. van Peter Gouw en Wijnipje Hannessn. Maria Elisabeth, d. van Berendiua Maria rfchiphorst. 14 April, Roelotfina Maria, d. van Gilles van Leuverden en Mijntje Fontijn. 15 April, Antouia Erika, d. van Jan Willem van Rmgelenstein en Helena lluiberta de Ruiter. 16 April, Johanna, d. van Willem Gouw en Elisabet Hoefsloot. 17 April, Christina, d. van Mijudert van den Hoek en Wijmpje van Appelen. Ondertrouwd: 11 April, Kasper Flier en Gaertruida Volmer. Pieter Faesseu en Wilhelmiua Butselaar. 17 April. Albertus Hellevoort en Aartje Francisca Boon. Gerrit Gerritsen en Teuntje Teseling. Gehuwd 16 April, Nicolaas Hendrik van den Heuvel en Johanna van Esveld. Hendrik Hummelman en Catharina de Gunst. Overleden 12 April, Harremijutje van den Berg, 69 j. echtg. van Willem Kaspers. 13 April, Jannetje Vogel, 79 j. wed. van Petrus Nijhoff. Bernardus van de Boog, 89 j. wedr. van Johanna van Zanten. Soest. Geboren: 4 April, Gerritje, dochter van Cornelis van Dijk en van Klaasje Pammer. 4 April, Gerrit, zoon van Gerrit van 't Klooster en van Maria Ruijer. 7 April, Kors, zoon van Willem Dijkman en van Hen- drika de Bruin. 9 April, Karei, zoon van Gerrit Vervat en van Elisabeth van Kesteren. 9 April, Cornelis Pieter, zoon van Gerrit van Doukelaar en van Geertrui van Balle- goijen. 11 April, Karei, zoon van Jacob van Sprakelaar en van Helena Kraaikamp. 13 April, Maria, dochter van Johannes van den Bremer en van Rijkje Stalenhoef. 14 April, Peel, zoon van Hendrik Horusveld en van Wilhelmiua van den Brink. 14 April, Bertha Helena Anthonia, dochter van Elbert van Doorn en van Theodora Hendrica Kokxhoorn. Ondertrouwd 4 April, Elbert Jan van Meerten van Soest en Maria Andersen van Baarn. Overleden 7 April, Arie Wouters, oud 12 maanden. 8 April, Jannetje Maria Valkenet, gehuwd met Beruardus Mets, oud 41 jaar. '15 April, Jan Hilhorst, oud 15 jaar. Woudenberg. Geboren 12 April, Adrianus, z. van Cornelis van der Wiel en Gijsbertje de Wit. Overleden: 11 April, Aartje van Putten, 15 jaar. De overvaart aan de EEMBRUG blijft voorloopig per pont geschieden. Schippers worden gewaarschuwd dat zij vooreerst af en toe op oponthoud bij de brug kunnen rekenen. Baarn 17 April 1884. Burgemeester en Wethouders van Baarn, [get.) P. J. TEDING VAN BERKHOUT Voorzitter. (get.) BURGGRAAF Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2