Offlciëele Publicatie. Tweede afdeeling. volkshuishoudkunde, natuurkunde enz. 21. Zouden onze cultuurplanten door kruising kunnen verbeterd worden. 22. Wordt van de WolfTsche voedertabellen hier te lande gebruik gemaakt en heeft men ervaringen omtrent de waarde daarvan opgedaan? 23. Kan de Rijks-postspaarbank niet dienst baar gemaakt worden aan de bevordering van het landbouw-krediet, door hare overwinst te bestemmen tot verstrekking van kapitaal aan coöperatief verbonden landbouwers, tegen matige rente en met periodieke aflossing? (In te leiden door Not. W. A. Coolen, te Helvoirt 24. Zou afschaffing van den Suiker-accijns niet gunstig inwerken op de uitbreiding van den in tensieven akkerbouw? (In te leiden doorNot. W. A. Coolen, te Helvoirt.) 25. Zou er niets gedaan kunnen worden, om het nut der landbouw-voordrachten van rond gaande leeraren meer blijvend te doen zijn? Om een enkel punt te noemenhet ronddeelen van «Vliegende blaadjes" onder de toehoorders, waarop kort en bondig de inhoud van iedere voordracht is vermeld, tot opwekking van den leeslust en ter herinnering aan het geboorde? 26. Zullen de jongelui, die te Wageningen hunne opleiding hebben genoten, op hun vader lijk erf teruggekeerd, de zuinigheid waar ze aldaar aan moeten gewennen, niet minachten? Zullen zij niet te veel verfijnd zijn om dagelijks met gewone werklui om te gaan, en gewoon landwerk te verrichten? 27. Welke resultaten geven de op vele plaat sen gehouden lar.dbouwlezingen? 28. Is het wenschelijk dat onderwijs wordt gegeven in de landbouwkunde op de lagere scholen? (Zie o. a. een artikel van II. Baarschers in het Tijdschrift «Olympia," gedateerd: Ilerwij- nen, Mei 1883.) 29. Hoe kunnen flinke wedstrijden van goed gedreven boerderijen, welke, volgens het gevoe len van de meerderheid der tweede afdeeling op het 35e Congres, nuttiger en leerzamer te achten zijn dan menige tentoonstelling en, die een weldaad zouden zijn voor den vaderland- schcn landbouw, op de beste wijze spoedig in het leven worden geroepen, en welke voorwaar den moeten daarbij worden gesteld? 30. Wat zal in de naaste toekomst de invloed zijn, die de graanuitvoer van Amerika uitoefend op den Nederlandscben landbouw? 31. Plantenziekten en schadelijke dieren ver oorzaken, zoo in Nederland als in Indië, jaarlijks millioenen schade aan land- en tuinbouw, ooft- en houtteelt. Het practische Amerika, om slechts dit land te noemen, heeft blijkens het verslag over den landbouw (1882), ingezien dat men zich niet moet bepalen tot de zuiver wetenschappelijke studie dier verschijnselen, maar op uitgebreide schaal wordt daar van Regeeringswege door des kundigen onderzoek gedaan naar de middelen, die de bedoelde kwalen voorkomen of beteuge len kunnen. Het wordt van groot belang geacht dat in Nederland op bescheiden, in Indië op meer uit gebreide schaal dit voorbeeld gevolgd wordt. Welke stappen kunnen door het Congres ge daan worden om dit te bereiken? 32. Is het in de tegenwoordige omstandigheden van den gedrukten toestand van den landbouw door lage korenprijzen en concurrentie met den Amerikaanschen landbouw, raadzaam, om heide tot bouwland te ontginnen 3.1. Is het wenschelijk eene vennootschap in het leven te roepen tot het ontginnen van de zandgronden in Nederland, met toepassing van het stelsel Golfard 34. In hoeverre beantwoordt onze tegenwoor dige wet op de bescherming der vogels aan liet beoogde doel, en in hoeverre bestaan er termen om bij de regeering op eene herziening of wij ziging dier wet aan te dringen? (In te leiden van wege het Bestuur der Ned. Vereeniging van Vogelliefhebbers «örnis.") 35. Welke resultaten zijn te verwachten van hopcultuur op de zandgronden in Nederland? 36. Geeft aankoop op groote schaal voor bui- tenlaudsche rekening van de beste exemplaren van ons fokvee terecht reden tot bezorgdheid? Zoo ja: is bet stichten van boerderijen, nietzoo- zeer met het oog op voordeel, als wel om ver bastering van onzen veestapel voor te komen, een aanbevelenswaardig midddel? Eerste en tweede afd. gecombineerd. Staathuishoudkunde en algemeene onderwerpen. 37. Zijn de belangen van den Nedeilandschen handel en van de Nederlandsche industrie te bevorderen door de Oost-Indische cultures? (In te leiden door den heer K. W. van Gor- kom, te Baarn.) 38. Biedt Indië aan Nederlandsche land- en tuinbouwkundigen een loonend exploitatieveld? (lil te leiden door den heer li. W. van Gor- kom, te Baarn.) 39». In welke gevallen zal liet op te richten pensioen-fonds voor werklieden, ook voor land bouwers bruikbaar zijn? (In te leiden door Prof. Mr. II. B. Greven, te Leiden.) 40. Welke invloed op den landbouw in Neder land moet van de eventueele wederinvoering van een invoerrecht op graan verwacht worden? (In te leiden door Prof Mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht.) 41. Moesten niet, bij de heffing eener alge meene inkomsten- of klassenbelasting, de in komsten uit grondeigendom, van het belastbare inkomen mogen worden afgetrokken? (In te leiden door Prof. Mr. J. Baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht.) Ten slotte volgt extract der algemeene bepa lingen Voor het lidmaatschap van het congres wordt f2.50 betaald, waarvoor de leden een personeel diploma en op schriftelijke aanvraag vóór 1 Augustus 1884, later een exemplaar van het verslag ontvangen. De leden hebben het regt, de algemeene- en afdeelings-vergaderingen bij te wonen, zij heb ben vrijen toegang tot de tentoonstelling en tot alle feestelijkheden, die van wege het congres gegeven worden. Ook houders van aandeelen groot f 10. in het waarborgfonds hebben regt op een perso neel diploma, toegang gevende tot de vergade ringen, tentoonstelling en feestelijkheden. Gele genheid tot deelname in het waarborgfonds be staat mede bij den penningmeester den Heer J. B. Beuker, te Amersfoort. Bij de Ned. Centraal Sp. Maatsch. en de Holl. IJz. Sp. Maatsch. zijn stappen gedaan, ten einde gelegenheid te krijgen oin des avonds laat in alle richtingen van Amersfoort te kunnen ver trekken. Het resultaat daarvan zal nader worden bekend gemaakt. Voor huisvesting melde men zich c. q. aan bij het lid van het Congres-bestuur, den heer E. L. Visser te Amersfoort. DE BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag den 6. Mei aanstaande, des namiddags te 7 uren. Amersfoort, den 2. Mei 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 1 der wet op de Schutte rijen van den 11. April 1827 ^Staatsblad No. 11), bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden, en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schutterlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire be palingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828. (Staatsblad No. 6), als anderszins, tot invoering van voor zegde wet gemaakt, benevens het konink- (lijk besluit van den 7. September 1828 Staatsblad No. 55j; Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingeze tenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1859, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het weikelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmid delen van hun bestaan, het voornemen om zich binnen deze gemeente te vesti gen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepas- porteerde militairen, geboren in de jaren 1850 tot en met 1858, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving vaste woonplaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uit geoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifie gehouden zijn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan, of ook een num- merverwisselaar gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, gehouden zijn zich ter inschrijving aan- ternelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij bestaat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aan geslagen, terwijl de studenten, geëm- plooieerden in huizen van negotie, kler ken van notarissen, advocaten, enz., be dienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambte naren en geëmplooieerden aan het provin ciaal Gouvernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoe fenen die buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats, de buitenlands-zeeva renden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schip pers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dat door ieder, die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene geboortacte, of bij ontstentenis van dien eene acte van be kendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oor deel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den ingeschrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving Don derdag, den 15. Mei aanstaande geopend, en op Zaterdagden 31. dier maand ge sloten wordenterwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aan staande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur worden in geschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrij ving geene j redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aan zien bestonden, zonder loting bij de Schut terij worden ingelijfd Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raadhuize op Donderdag, den 15. en Zaterdag den 11. Mei 1884, telkens des morgens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voor noemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestelden tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegd heid hebben verloren otn in die klasse te verblijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar optemaken algemeene rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van omstandigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aan- tevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot '1 uur des namiddags, en dus vóór den 15. Mei aanstaande, zullende bij ver zuim dezer aangifte de belanghebbenden, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het Koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staats blad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen; alles onver minderd de toepassing van de strafbe paling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoogstens f 50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen ge nomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen, Amersfoort, den 1. Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 3 Mei 1884. Zondag 4 Mei '84, 's morgens te half elf ure zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort ge leid worden door den Heer J. J. VAN HILLE, predikant te Zaandam. Gisteren middag te één uur is door de Administratie der Veld-Artillerie alhier, in het openbaar verkocht de vier op reform gestelde rijkspaarden voor f 565,—. Men heeft ons medegedeeld dat door den heer Rauh, leeraar aan de H. B. School alhier, geopend is een cursus voor heilgymnastiek, waarbij de heer J. C. Rolandus Hagedoorn, Officier van Gezondheid, adviseerend geneesheer is. Met het oog op de vele lichamelijke ge- brekkigen alhier achten wij het een ver blijdend teeken voor de stad onzer in woning. Het jongmaatje van den meubelmaker M. alhier, hadt gisteren namiddag het ongeluk van de werkplaats, uit de tweede verdieping, te vallen met het treurig ge volg dat hij zwaar gewond per brancard in bewustloozen toestand naar zijn ouder lijke woning werd gebracht. Men twijfelt aan zijn behoudt. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Dinsdag, den 6. Mei 1884, des namiddags ten 7 ure. Punten van behandeling: 1. Rekest van mejuffrouw G. Does burg tot voorziening in de verlichting van de Beekstraat, met voorstel van Bnrg. en Weth. 2. Verzoek van de leden der Sociëteit »de Vereeniging" betrekkelijk de verbe tering van de bestrating in de Stove- en Valkestraten, met advies van Burg. en weth. 3. Voorstel van Burg. en Weth. in zake de vernieuwing van straten, wegen en bruggen. 4. Rekesten van de Kamer van Koop handel en eenige ingezetenen ten aanzien van het gebruik van het terrein »de Zandhoopen" voor het verwerken van de mest, met advies van Burg. en Weth. 5. Ontwerp der inrichting van het terrein »de Zandhoopen" voor het ver werken van de mest met begrooting van kosten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het reglement voor de bank van leening. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanschaffen van eene brandspuit. 8. Reclame van den heer P. Methorst tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1884. 9. Rekest van W. Stork, inzake de herschatting van zijn localiteit voor het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein, met advies van Burg. en Weth. 10. Benoeming van een lid der open bare gezondheids-commissie. 11. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare Meisjesschool. Bunschoten. Op den 30. April 1884, werd eene vergadering van ingelanden gehouden, van het waterschap der Bun- schoter- en Duisteruitwatering in zee, waarin werd beraadslaagd over de beste wijze waarop meerdere waterontlasting kon bevorderd worden; hetzij door het bestaand stoomgemaal, meerdere kracht te geven, dan wel het stichten van een hulpstoomgemaai. Omdat geene eenpa righeid tusschen beide deelen van het waterschap te verkrijgen was, besloot inen het bestaande stoomgemaal in zijn tegen woordige staat te behouden, en het stichten van een hulpstoomgemaal uitte stellen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 25 April, Catrina Johanna, d. van Nicolaas Arnoldus van Woudenberg en Catrina Johanna van Wijland. Drika, d. van Roelof van Kooij en Dirkje van Neimegen. 26 April, Cornelia Hermina, d. van Leendert Johannes de Gans en Cor nelia Hermiua Holtman. Cornelia, d. van Gerrit van de Bijl en Hendrikje Vonk. Everardus, z. van Wilhelm Brouwer en Geurtje Langelaar. Nicolaas Martinus Augustinus, z. van Johannes Josephus ter Wolbeek en Hendrina Lamaker. 27 April, Reinierus, z. van Jacobus de Bruin en Stijntje Hoksbergen. 28 April, Cornelis, z. van Cornelis Veenendaal en Elisabetha Bendina de Bruijn. Hedrika Johanna, d. van Hermanus Kroes en Cornelia van Ouwer- kerk. 29 April, Hermanus Petrus Pieter Ckristiaan, z. van Jan Busquet en Antboi- nette Carina Muller. 30 April, Jacobus, z. van Jan de Graaf en Antje Veenendaal. Ondertrouwd 24 April, Augustinus Duijkers en Adriana Willemina van Wer- meskerken. 1 Mei, Jan Tommei en Re- gina Johanna Jans. Dirk Cornelis Bet- tink en Jabekie van Kooten. Hendrik Jan Reems en Garritjen Denkers. Jaco bus van Wageningen en Wilhelmina van Someren. Gehuwd: 30 April, Albertus Yosa en Johanna Catrina Agatha Dirkse. Kasper Flier en Geertruida Volmer. Gerrit Ger ritsen en Teuntje Teseling. Overleden 27 April, Gerrit Jan Nieuwen- burg, 8 d. Bunschoten. Bevallen: 27 April. Albertje Koelewijn, vrouw van Jan Bos, zoon. Overleden: 25 April. Hendrik Heijuen, ongek., 54 jaren. Hoogland. Ondertrouwd 25 April. Adrianus van de Boom met Jannetje van Wiusenburg. Gehuwd: 1 Mei. Gerrit Epskamp met Cornelia Smienk. Overleden: 30 April. Hendrika Gerrit sen, oud 15 jaren. Woudenberg. Gehuwd: 1 Mei. Adrianus van Velthui- zen, oud 48 j. en Aartje Pater, wed. Hen drik van de Lagemaat, 35 j. Overleden: 27 April. Peter van der Wiel, geh. met Christina Veldhuizen, 47 j. Levenl. aang. kind mann. gesl. van Nisje Lieftink.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2