f 14660 treffelijk ontspannings- doch tevens ont wikkelingsmiddel voor lichaam en geest beide, een middel waarvan de opvoed kundige waarde zeer hoog moet worden getaxeerd. Door tevens de kosten te be perken tot het noodige, zou men het binnen 't bereik brengen juist van hen die er de meeste behoefte aan hebben. Is er misschien iemand, die dit denk beeld verder wil uitweiken, en beproeven of hij het tot uitvoering kan brengen? Amersfoort 10 Mei 1884. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid dei- jury voor de toekenning van bekroningen aan vreemde paarden op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, de WelEd. Gestr. Heer Jhr. M. van Rei gersberg Versluys, ritmeester der Huzaren, alhier in garnizoen. De agent van politie 2e kl. S. Huis man is bevorderd tot agent van politie der eerste klasse titulair, terwijl tot agent van politie 2e kl. alhier is aange steld J. J. van der Linde uit Sneek. Zondag 11 Mei zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk geleid worden door Dr. T. W. BOK, predikant te Amsterdam. Voor het kunstminnend publiek is er gelegenheid in het Magazijn van den Heer J. Sehulman te bezichtigeneen schil derij van den beroemden zeegezichtschilder Jan H. B. Koekkoek »de Haven te Vol- lendam. Donderdagmiddag had in onze gemeente weder een droevig voorval plaats. De brievenbesteller Th. van de Weijer maak te door middel van een pistool een einde aan zijn leven. Men vond hem met ver brijzeld hoofd aan den VJasakkerweg. Welke redenen den krachtvollen, jeug digen man tot dien daad bewogen, is niemand bekend. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de l^i helft der maand April 1884. 1. G. W. J. Prins Texel. Van 't Hulpkantoor HOEVELAKEN. 2. W. PlijtenBaarn. Van 't Hulpkantoor LEUSDEN. 3. C. Kuiper AzAmsterdam. Briefkaarten. 1. B. Miegiels (Gep. Serg.) Verzonden geweest naar BELGIË. 1. J. J. VV. Boers. Brussel. 315de STAATSLOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 7 en 8 Mei. (600 nummers). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100. No. 14796. Prijzen van £45. 2656, 2669, 3107, 3112, 3115, 3153, 3210, 3228, 3274, 3317, 3334, 3379, 3392, 3449, 6211, 6241, 6248, 6249, 6272, 6282, 6343, 6377, 6399, 6518, 6539, 9658, 9669, 10512, 10554, 10562, 10570, 10581, 10591, 14301, 14306, 14346, 14365, 14558, 14563, 14565, 14573, 14590, 14600, 14618, 14715, 14717, 14732, 14739, 14770, 14771, 16073, 16095, 16193. Te zamen 54 prijzen. In de Dinsdagavond gehouden raads zitting heeft eene zaak bijna geheel haar beslag gekregen. Het door B. en W. im gediende plan tot vernieuwing van stra ten, wegen en bruggen werd, meteenige uitbreiding ingevolge door den raad aan genomen voorstellen van sommige leden, aangenomenalleen moet nu nog het juiste bedrag der kosten vastgesteld wor den, in verband waarmede de eindstem ming, welker uitslag intusschen niet twij felachtig is, is aangehouden tot de vol gende zitting, waarin tevens het plan der tot uitvoering noodige geldleening zal worden vastgesteld. Over 't geheel vond het door B. en W. opgemaakte plan bijvalwel hadden en kele leden, die hunne zienswijze met veel talent verdedigden, omvangrijker plannen gewenscht. Hunne meening, dat er meer zou moeten geschieden, werd in geenen deele door B. en W. bestreden. Integen deel, zij hadden eene lijst laten opmaken van de straten en wegen, die mede in aanmerking komen voor verbetering, en die lijst bevat 60 namen, maar zij oor deelden dat men, met hun plan aan te nemen, het noodzakelijkste zou doen, en tevens de begrooting niet te veel bezwa ren, terwijl de verdere noodige wei ken uit de gewone begrooting en niet uit leeningen moesten gevonden worden. Mocht, zooals verwacht werd, door den aanleg van eene nieuwe spoorlijn, door de uitbreiding van het garnizoen, en ook, door de uitvoering van ditplan,Amersfoort's wel vaart toenemen en dientengevolge definan- ciëele toestand beter woiden, dan zou dit zonder bezwaar kunnen geschieden; werd daarentegen die verwachting niet verwe zenlijkt, dan zou men niet tot eene moeielijk te verdedigen belastingverhoo- ging behoeven over te gaan, wat anders wel het geval ware. Wel werd de ziens wijze verdedigd, dat hetzelfde doel be reikt kon worden door de te sluiten lee ning minder snel aftelossen dan door B. en W. was voorgesteld, en daarvoor 2'.j pet. 's jaars in plaats van 4 pet. te nemen, maar daartegen werd aangevoerd, dat de nu te verbeteren straten zeker over 25 jaar reeds weder zoo aanzienlijke kos ten van onderhoud en verbetering zou den vorderen, dat een langere duur der leening niet gerechtvaardigd geacht mocht worden. B. en W. ontvingen bij de behandeling van het eerste punt eene algemeene mach tiging om daar, waar bij den arbeid eeni- ge verbreeding mogelijk en noodig voor komt, daartoe over te gaan. In de tweede plaats werd, op voorstel van den heer Visser de bestrating met klinkers van de Valkestraat en, op voor stel van den heer Gerritsen, die achter de Heilige Geest en achter den Slijkpoorts- wal aangenomen. Met de aanneming van het voorstel van den heer Visser is ten deele te gemoet gekomen aan een ver zoek van de sociëteit de Vereeniging, die de Valke- en Stovestraat in het plan op genomen had willen zien. Voorts zal de Bergstraat niet over eene breedte van 4 M., zooals B. en W. voor gesteld hadden, maar naar een voorstel van den heer Visser over de volle breedte bestraat wordeneen voorstel van den heer Huet, om de Bergstraat met Ben Abin keien te bestraten, werd verworpen. Van de verder gedane voorstellen tot uitbreiding werden enkele aangehouden, hoewel zij veel bijval vonden, bijv. die om voetpaden te maken langs den Soes- terweg en in verband daarmede het geheele punt, waarbij dit voorstel gedaan werd, eensdeels omdat men nauwkeurig de kosten wilde kennen, anderdeels omdat men dat geheele punt en de voorgestelde uitbreiding in verband gebracht wilde zien met dejverbeteringen, die een gevolg zouden moeten zijn van den bouw van het station voor de nieuwe spoorweglijn; voorts de verbetering der Hellestraat. Daarentegen bleek de ïaad volstrekt niet gezind om mee te gaan met een voorstel van den heer Bake, die de Kampstraat, den Singel van de Kampstraat tot de St. Andriesstraat en de Slijkstraat met Ben Abin keien wilde bestraten, noch met dat van den heer Gerritsen, die daaraan dezelfde bestrating voor het Groote Spui, en het zand van het Groote Spui tot de Bloemendalsche Binnenpoort wilde toe voegen, om zoo een aaneensluitend geheel te erlangen. Na de verwerping met groote meer derheid van het eerst in stemming ge brachte gedeelte, betreffende de Slijk straat, trok de heer v. d. Wal Bake zijne verdere voorstellen, en de heer Gerritsen zijn amendement in. Na nog vermeld te hebben, dat B. en W. gemachtigd zijn, om een in het plan opgenomen ondergrondsch riool in de Utrechtsche straat niet te maken, indien zooals men eenigen grond heeft te ver wachten, de noodzakelijkheid daarvan door eene kleine verlaging dier straat zou kunnen voorkomen worden, meenen wij de voornaamste beslissingen te heb ben aangestipt en te kunnen overgaan tot de verder behandelde zaken, waar omtrent wij nu zeer kort zullen moeten zijn. De raad vereenigde zich met het voor stel van B. en W., naar aanleiding van een request van mej. Doesburg, om te voorzien in de verlichting van de Beek straat en die straat in eigendom en on derhoud over te nemen. Uit een inge komen schrijven bleek, dat een servituut, omtrent welks al of niet bestaan men in het onzekere was, niet bestaat. Het ongunstig advies van B. en W. op het request van de sociëteit de Vereeni ging, om verbetering der bestrating in de Stove- en Valkestraten, werd ter secretarie nedergelegd. Zooals boven is medegedeeld, is bij de behandeling van het stratenplan gedeeltelijk gunstig op het verzoek beschikt. Overeenkomstig advies van B. en W. is afwijzend beschikt op de requesten van de Kamer van Koophandel en eenige ingezetenen, tegen het gebruik der »Zand- hoopen" voor het verwerken van de mest; daarentegen werden aangenomen het ontwerp van B. en W., betreffende de inrichting van dat terrein tot gemeld doel, en de daarbij ingediende begrooting, volgens welke de kosten (met aanschaf fing van de noodige karren en schuiten en eene overdekte loods, op f 9000 ko men; daarbij is een mogelijk noodige ierput van ongeveer ƒ2000 voor memorie uitgetrokken; een beerput wordt voor eerst overbodig geacht, omdat men meent de beer steeds met straatvuil tot kompost te kunnen verwerken. Ook werd aangenomen een voorstel van B. en W., tot wijziging van het reglement der bank van leening, met eene door de meerderheid der tweede afdeeling voorgestelde verhooging der administratiekosten voor de kleinere panden. Mej. P. M. E. Thijssen te Tegelen, werd tot onderwijzeres benoemd, en dr. Doijer tot lid der gezondheidscommissie. Ten slotte gaf de raad zijnerzijds de noodige machtiging om bij gelegenheid van het Landhuishoudkundig congres de kazerne het Werkhuis te bezigen voor eene tentoonstelling van pluimgedierte. Een drietal verder aan de orde ge stelde punten waaronder een voorstel tot het aanschaffen van een brandspuit, is met het oog op het vergevorderde uur aangehouden. Onder de ingekomen stukken is een request om een lantaarn op den Lien- dertschen weg, dat in handen van B. en W. werd gesteld. Verkooping van vaste goederen. Dinsdag 6 Mei Mei 1884 in de herberg »de Roskam" te Bunschoten. Notaris de heer A. H. DRIJFHOUT VANIIOOFF. 1. Een huis en erf met schuur en boomgaard in de gem. Bunschotenopgeh. 2. Een perc. Weiland aan den Bunschoter straatweg 4920 3. Een perc. Hooiland in den Sint-Nicolaaspolders 3260 4. Een perc. Weiland in den Sint-Nicolaaspolder3470 5. Een perc. Wei- en Hooiland in den Sint-Nicolaaspolder d 3010 BINNENLAND. De Hertog van Nassau is Donderdag per Rijnspoor te Amsterdam aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door een der Kameiheeren van de Ko ningin van Zweden en den Zweedschen Consul-Generaal aldaar, den Heer Th. F. Egidius, en reed, van dezen vergezeld, naar Brack's Doelenhotêl, waar de Her tog eenige dagen de gast zal zijn van de Keizerin van Oostenrijk. Kort na zijn aankomst bracht de Hertog een bezoek aan de Koningin van Zweden in het Am- stel-Hotêl. Gisteren morgen te 7.30 bracht de Keizerlijke treinde Aartshertogin Valéi ie, jongste dochter der Keizerin aan. Hare moeder, die te voet van haar hotel naar het station van de Rijnspoor was gegaan om de Aartshertogin af te halen, kwam er juist aan op het oogenblik dat de trein het station binnen stoomde. De ont moeting tusschen moeder en dochter was allerhartelijkst. Beiden waren aangedaan. Het gevolg der Aartshertogin bestond, behalve uit verscheidene mannelijke en vrouwelijke bedienden van minderen rang, uit de Gravin Kornis en de hofdames Von Wakarou en Von Meissl, benevens den luit.-kolonel Van Plönies en haar lijf-arts Dr. Kerzl. Beide Vorstinnen reden daarna met haar gevolg naar het hotel, waar der zestienjarige Prinses, die, evenals hare moeder, hoogst eenvoudig was gekleed, door een der dochtertjes van den Heer Hahn een fraaie bloemruiker werd aan geboden. Nauwelijks had de keizerin hare doch ter naar hare vertrekken geleid, of zij begaf zich, slechts door een enkele hof dame vergezeld, te voet weer naar het Amstel-Hötel om zich onder behandeling van Dr. Mezger te stellen. De te 's Gravenhage gevestigde Ned. Verzekerings-inaatschappij, op het leven tegen gebrekkigen ouderdom en onge lukken, heeft aldaar in grooten getale circulaires verspreid onder den werkendeq stand, ten einde het doel van de verze kering tegen ongelukken, duidelijk uiteen te zetten. Werklieden en werkgevers kunnen niet genoegzaam opmerkzaam gemaakt wor den op het nuttige van zulk eene instel ling, die indien slechts eene geringe premie betaald wordt, van veelal geen cent per dag, de geldelijke gevolgen van de dikwijls voorkomende ongelukken ver zacht. GEMENGDE BERICHTEN. De geheele gemeente Alphen en Riel zoo meldt men aan het Hhl. is ver baasd over het geval, dat zich Dinsdag morgen voordeed. De Burgemeester heeft, met achterlating van den sleutel op de deur, zich met zijn gezin, en met mede neming van bijna al zijn meubelaire goe deren, verwijderd, zonder dat dusver be kend is, waarheen hij zich heeft of zal begeven. Vele gesprekken zijn daarover in omloop, zonder dat evenwel de juiste oorzaak wordt opgegeven of bekend is. Te Renkum is gisteren avond het paard van de postkar, terwijl postpakketten werden ingeladen, op hol gegaan. Een vijf-jarig meisje is onder de kar geraakt, en werd zwaar gekneusd, haar toestand is niet zonder gevaar. Het paard, ten slotte tot staan gebracht, is gekwetst, de kar beschadigd. In de Vereenigde Staten is de toestand van de nijverheid, evenals in Europa, zeer gedrukt. In alle groote plaatsen zijn vele arbeiders wegens gebrek aan werk ont slagen en de nieuw aangekomenen kun nen slechts uiterst moeilijk werk vinden. De meeste handwerkslieden onder de in dit jaar aangekomen landverhuizers zijn nog niet geplaatst. Het is dus thans voor werklieden niet raadzaam op goed fortuin naar de nieuwe wereld te gaan. Te Venloo is Dinsdag bij grondboringen op eene diepte van 26 meter zuiver drink water ontdekt. Een waterstraal, zoo dik als de buis waar meè geboord werd, spoot op, en bleef onafgebroken stijgen tot op eene hoogte van één meter boven het hoogste punt der stad. Het water is hel der als kristal en zoo zuiver van smaak als in de stad nergens te vinden is. Na tuurlijk stelt men zich hiervan de gun stigste gevolgen voor den gezondheids toestand voor. Een Parijsch beeldhouwer, Vineaux, was dezer dagen bezig, met een paar andere kunstenaars, de laatste hand te leggen aan een 4 meter hooge beeld groep. Daar brak plotseling de houten toestel die haar steunde en het 2000 kilogr. zware gevaarte zou op de drie beeldhouwers gevallen zijn, had niet een vierde medewerker, die in het atelier aanwezig was, de tegenwoordigheid van geest gehad, het beeld met een balk een stoot te geven, zoodat het in een andere richting viel. Het verbrijzelde nu 20 an dere beelden, maar men had alleen die stoffelijke schade te betreuren. De jongen, die te Dordrecht door een zijner makkers met een mes in den buik werd gestoken, is aan de gevolgen dier verwonding overleden. De dader, een knaap van 13 jaar, heeft reeds een ge rechtelijk verhoor ondergaan. Te Goorle, bij Tilburg, is een man door den bliksem getroffen. Men heeft zijn lijk langs den weg gevonden, terwijl al zijne kleeren verschroeid waren. Zekere juffrouw Frenck, woonachtig te Weringrope, vierde dezer dagen haar 50-jarig feest als stadsvroedvrouw. Zij had toen bij 4653 bevallingen hare hulp verleend. Te Blaricum is een vrouw door een slag van een wild geworden veulen zeer ernstig aan het hoofd gewond. Zij ver keert in bedenkelijken toestand en men moet haar door een pijpje eenig voedsel ingeven. Te Veenendaal had eergisteren, op last van den officier van justitie te Arnhem, een arrestatie plaats, welke niet weinig opzien verwekte. De tolmeester J. van Hunnik werd namelijk gevangen genomen. De redenen hiervoor zijn nog onbekend.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2