NIEUWE EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EMS, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG In het verre Westen. Feuilleton. No. 39. Woensdag 14 Mei 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Bttitenlandsch Overzicht. Staten-Generaal. COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele RijkMO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer 0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebrackt. Een belangrijk bericht wordt uit Shan- gaï in dato 11 Mei aan de „Times" ge seind: Heden is te Tientsjin door den kapitein Fournier, namens Frankrijk, en Li-Hung-Chang, vertegenwoordiger van China, een verdrag onderteekend, krach tens hetwelk China het protectoraat er kent van Frankrijk over Tongkin en Annam, overeenkomstig de tegenwoordige grenzen. De betrokken partijen zullen gezamenlijk en onder later vast te stel len voorwaarden de vragen regelen, be treffende de grenspolitie en de tollen in de provinciën Kwangsi, Kwangtung en Yunnan. De algemeene handel is geo pend, China betaalt geen oorlogsschat ting. Dit bericht is zeer belangrijk, en stemt overeen met hetgeen eenige dagen vroeger over den gang der Tongkin- aangelegenheid werd gemeld. Bovenge noemde vertegenwoordiger werd geacht een voorstander van den vrede te zijn, en zijne inzichten werden door de keizerin ge deeld, niet door de meeste harer raads lieden die zich wel nijdig hielden maar toch zullen ingezien hebben dat nu de tijd van blaffen voorbij en die van bijten aangebroken is, men zich nog wel eens mocht bedenken. De keizerin antwoordde op Li-Hung-Changs memorie van advies, dat zij hem alleen opdroeg het „prestige van China" te handhaven en het ge- Nauwelijks was de deur achter hen dichtge vallen, of Webster wendde zich tot den ge vangene. «Mapelton," begon hij op gedempten toon, maar voor hij verder kon gaan, viel de gevangene hem norsch in de rede: »Noëm mij Badger, want Badger was het, die verraderlijk door uw schurkachtige helpers over vallen werd, Badger was het, dien zij hierheen sleurden." »Voor mij zijt gij Mapelton," sprak Webster eentonig, «Badger, den moordenaar en struik- roover moest ik zonder een minuut te verliezen laten ophangen; met Mapelton heb ik eerst een ernstig woord te spreken. Zij is hier, en weldra zal zij yoor u staan; Zijt gij nog bereid datgene te doen, wat ik van u vorder?" «Doe wat gij wilt; ik zal zelf doen wat mij goeddunkt," antwoordde Mapelton tandenknar send. Webster trok een revolver, spande den haan en drukte den loop tegen het voorhoofd van den gevangene; indrukwekkend klonk het van zijne lippen »Bij den alrnachtigen God, als ik van hier ga, geschiedt het of in de overtuiging, dat gij uwe belofte vervullen zult en u aan mijn wil onder werpen, óf gij blijft als een lijk in deze hut achter, en het vuur zal u en haar vernietigen." »Of het nu gebeurt, of bij het aanbreken van den dag, dat is mij onverschillig," spotte de roover, «hoe eerder hoe liever, en liever door vaar voor rampen van het rijk af te wenden. De heer Gladstone mocht willen dat hij met de Soedan-zaak zoover klaar was als zijn collega Ferry met de Tongkin- sche. Al het nieuws dat men aangaande de eerste verneemt komt in den laatsten tijd uit Cairo en het zal nog wel schaar- scher worden, naarmate ,de opstandelin gen de telegrafische gemeenschap afsnij den. Te Khartoem lijkt Gordon het te kwaad te hebben niet slechts met de opstande lingen buiten de stad, maar ook met een deel van bevolking en bezetting hij heeft een soort van verschansing ge maakt om zijn „paleis", met loopgiaven naar de fortificatiënook liet hij een viertal verraders doodschieten. Kluchtig is het, dat de Engelsche Regeering aan de militaire autoriteiten te Cairo opge dragen heeft, zich voor te bereiden op een mogelijke expeditie tot ontzet voor Khartoem, welke, indien zij vóór dien tijd niet onnoodig blijkt te zijn, in Octo ber onder bevel van Lord Wolseley zou worden afgezonden. Lord Wolseley staat er voor bekend dat hij bijzonder geschikt is om wanhopige zaken op te knap pen, maar in de Soedan-geschiedenis is men altijd te laat gekomen, en misschien zal dat nu wel weer zoo zijn. De Egyp tische troepen te Dongola, onder Mudir- Pacha, houden nog stand bij herhaling dringt hij bij den premier Nubar-pacha aan op het zenden van versterkingen, er bijvoegende, dat zoo men den Mahdi daar tot staan wist te brengen, het gevaar dat de opstandelingen Egypte binnen dringen voorloopig afgewend zou zijn: men schijnt aan zijn verlangen niet te kunnen voldoen. Soeakin wordt opnieuw door Osman Digma bedreigd, zoodat we der de hulp der Engelsche mariniers is een kogel dan door den strop, nu ik weet dat er toch geen uitkomen is uit deze val, waarin ik verraderlijk gelokt ben." Met ijzige kalmte en zonder het pistool van zijne plaats te nernen ging Webster voort «Gij hebt een minuut tijd om te beslissen. Bedenk wel: zoolang er nog een vonkje leven in u is, is er nog kans om te ontkomen." Plotseling kwam er glans in de oogen van den gevangene. «Wilt gij mij vrijlaten?" kon hij nauwelijks verstaanbaar uitbrengen in de hevige gemoeds beweging. «Dat hangt van u zeiven af." Mapelton dacht een oogenblik na. Toen, in gespannen verwachting zijn vijand aanstarende, vroeg hij: «Wie staat mij borg, dat gij uw woord zult houden «De uitslag zelf. Als Mapelton, die zijn plicht vervulde, gaat gij vrij van hier, alleen ter wille van anderen." «En als Badger «Als Badger loopt gij den dood ir. de armen, als gij hen, die jacht op u maken, niet weet te ontwijken." Mapelton lachte schor. «Een slechte troost," spotte hij, en toch, toon mij slechts een uitweg die juist groot genoeg is voor een man om te ontkomen, en ik zal het tegen een geheel regiment van vervolgers op nemen. De wereld is groot, en ook buiten Californië wordt brood gebakken." «Wilt gij mijn aanwijzingen opvolgen?" «Geheel en al. Wilt gij dat ik eden zal doen, zeg dan maar welke, en ik ben geheel bereid." Webster liet de hand, waarin hij het pistool hield, zakken. «Wat kunnen mij uw eden schelen," sprak ingeroepen. En de conferentie? Men gooie maar op, kruis of munt. Turkije heeft op de uitnoodiging geantwoord, men weet niet wat, doch in elk geval met het voorstel om eventueel Konstantinopel te verga deren. De Kölnische Zeitung vertelt dat het antwoord des Grooten Heers over eenstemt met Frankrijks wensch, om de Egyptische quaestie in haar geheelen om vang te bespreken. Daaromtrent zei Glad stone in het Lagerhuis, dat een behan deling van iets anders dan de financi- eele aangelegenheden de conferentie geheel van karakter zou doen verande ren, maar dat de Regeering, mocht soms een der Mogendheden eenig ander belang ter sprake willen brengen, r,iet weige- geren zou aan aan de behandeling deel te nemen. Men ziet, dat is een stapje tot toenadering. Aan den Khedive moet geantwoord zijn dat aan zijn wensch om Egypte op de Conferentie te doen vertegenwoordigen, al is het maar om inlichtingen te verstrekken en met slechts adviseerende stem, geen gevolg kan ge geven worden. De Duitsche Rijksdag nam Zaterdag in tweede lezing het voorstel der Regee ring tot verlenging der socialisten-wet aan, onveranderd, en wel met een meer derheid van 32 stemmen, grooter dan iemand had verwacht, (189 tegen 157.) Windthorst trok al zijn door de Com missie goedgekeurde amendementen in, en stemde zelf, evenals 44 zijner partij- genooten tegen, terwijl 38 zich vóór verklaarden. Ook de nieuwe vrijzinnige partij was verdeeld. Van de ten vorige dage gehouden discussie is de redevoe ring van Bismarck het belangrijkst. On der anderen las hij een schrijven voor van den Keizer na den moord van Alexan der II tot diens opvolger gericht waarin hij onverschillig, «als gij de volvoering van mijn plan ook maar een haar in den weg legt, dan spreekt gij uw eigen doodvonnis uit. De man nen, die buiten staan, sluiten u door een van de reten den mond, nog vóór gij het verrader lijke woord geheel uitgesproken hebt." «Dat is duidelijk," hernam Mapelton op hate- lijken toon, «en ik ben eigenlijk een gek, dat ik er nog langer over praat. Vooruit dus maar. Laten zij maar komen. Het moge afloo- pen zooals het wil, maar ik zal handelen zooals mijn verstand mij zegt," en de lach, die over zijn gelaat vloog, verwekte bij Webster de vrees, dat hij voorgoed met het leven afgedaan had en in het kritieke oogenblik, om zijn einde te verhaasten en voor zijn dood anderen nog nadeel te berokkenen, het tegenovergestelde zou doen van wat hij beloofd had. In gedachten hield hij langen tijd het oog gericht op den voor hem liggende. Eindelijk kwam hij toch tot een besluit, en het pistool onder zijn mantel bergend, begon hij: «Er staat te veel op het spel; ik moet het wagen, zelfs op gevaar van een ongelukkige nog rampzaliger te maken," en zonder verder op Mapelton te letten ging hij naar buiten. Daar kwamen de beide wachters naar hem toe. Na dat hij een hunner met een boodschap naar den wagen gezonden had, keerde hij tot den gevan gene terug. «In zulk een toestand mag men u niet zien." en zonder tijd te verliezen maakte hij de touwen van handen en voeten los, «en bij slot van re kening houden deze ellendige touwtjes u lang niet zoo zeker vast als de geweerloopen, die bestendig op uwe borst gericht zijn. Zie zoo sta nu op, loop eens rond en denk aan hetgeen ik u gezworen heb." «Gij hebt gezworen te zullen wreken," zeide Mapelton met verkropte woede, en hij deed een conferentie werd voorgeslagen tot het beramen van internationale maatre gelen tegen pogingen tot Koningsmoord. Oostenrijk en Rusland wilden wel, En geland wilde niet en Frankrijk stelde zijn beslissing afhankelijk van die van Engeland: later trok ook Oostenrijk zich terug. Omtrent de socialisten-wet ver klaarde de Rijkskanselier dat zij onmo gelijk minder streng kon zijn den werk lieden hoopte de Regeering door sociale hervormingen te geven wat hun toekwam. Verwerpt de Rijksdag deze wet, de Re- geering zal met een nieuwen Rijksdag beraadslagen weigert ook deze de voor dracht goed te keuren, dan kan de Re geering haar handen in onschuld was- schen en de verdere ontwikkeling van de sociaal-democratie met een gerust ge weten aanzien. Nu, de stemming van Zaterdag heeft voor Vorst Bismarck het gebruik van het Pilatus-bekken onnoo dig gemaakt. Bij volkstemming verwierp de Zwit- sersche natie Zondag vier wetsontwerpen, van liberale zijde afkomstig, en dooi de meeste cantonnale vertegenwoordigingen voorloopig goedgekeurd. De Tweede Kamer toog Dinsdag den 6en Mei weder aan den arbeid. De Voor zitter hei dacht het overleden lid den heer Van Nispen en den oud-griffier der Kamer den heer Veegens, insgelijks gedurende het reces gestorven. De lieer Kolkman, in het district Nijmegen gekozen, nam zitting. De afdeelingen werden opnieuw samengesteld, en kozen haar bureaux: voor zitters werden de heeren Van der Loeff, Van Delden, Van der Linden, Van der Schrieck en Corver Hooft. eenige pijnlijke pogingen om op te staan. «Om wraak, denk ik niet meer, ik wil slechts gerechtigheid," antwoordde Webster somber. Mapelton stond nu op zijne voeten en strekte beide armen uit. Tegelijk kwam er een duivel- sche grijns op zijn woest, rood gelaat. Het was, alsof het bewustzijn van vrijheid, al was die ook slechts schijnbaar, een bedwelmenden invloed op hem had. Plotseling echter verbleekte hij weder, en terwijl hij zich met de eene hand aan de steenen van den haard vasthield, wees hij met de andere op een plas bloed, die zich gevormd had naast het blok hout dat aan zijn schouders tot leuning had gestrekt. «Als dat nog in mijn aderen stroomde, dan zou het met het staan en het loopen nog wel gaan. Maar nu ben ik zoo zwak, dat zelfs de ellendigste Chinees mij nog de baas zou wezen." «De wonde is niet gevaarlijk," merkte Web ster op, «en dat beetfe bloedverlies zal u ook geen dag eerder doen sterven," merkte Webster aan. «Alsof ik dat zelf niet wist," zeide Mapelton, terwijl hij zijne vorige houding weer aannam; «het hindert mij alleen maar, dat ik te zwak ben om rechtop te staan. «Laat dat u dan tot vermaning strekken. Aan de zaak wordt trouwens niets veranderd, of gij er bij zit of staat." Mapelton sprak verder niet; alsof hij met zijne gedachten elders was, zoo strak staarde hij voor zich uit. Had hij kort te voren mis schien nog de hoop gekoesterd, bij hetgeen er volgen moest buiten te kunnen komen en onder beschutting der duisternis tusschen de struiken aan de kogels zijner vervolgers te kunnen ont komen, nu was hij tot het volle bewustzijn van volslagen onmacht gekomen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1