Bunschoten. De ansjovischvangst leverde deze week, bij gunstige gelegen heid van wind, gunstige resultaten op. Soest, 28 Mei. Aan den heer E. de Jong, onlangs meest eervol ontslagen Hoofd der openbare school voor lager onderwijs alhier, thans te Breukelen bij zijn zoon den heer W. E. de Jong woon achtig, is op zijn verzoek door Z. M. den Koning een jaarlijks pensioen veileend van f 784. den Ontvanger van 's rijks directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29. Mei 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER, van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsbl, No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patentbladen aan hen die in het jongstverloopen kwartaal van het dienst jaar 1883,84 (van den" 1. Februari tot en met den 30 April 1.1.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Donder dag den 5. Juni aanstaande, van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort den 29. Mei 1884. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 31 Mei 1884. Door de Minister is aangesteld tot brievenbesteller aan het postkantoor alhier J. Van Wijland, thans hulpbode. Door den minister van justitie is be vorderd tot brigadier-majoor de rijksveld wachter der 2. kl. J. T. van Doesburg, rnet verplaatsing naar 's Bosch, terwijl van 's Bosch naar hier is overgeplaatst de brigadier-majoor C. de Lange. Een veertienjarige knaap, zoon van zekeren V. D., alhier, moest eergisteren een boodschap doen naar de Beiersch- Bierbrouwerij. Hij werd daar eenige oogenblikken alleen gelaten en sloop toen een vertrek binnen, waar toevallig eenige kruiken en flesschen stonden. Hij dacht, dat deze wel met bier zouden gevuld zijn en wilde nu eens een heerlijke teug nemen, doch de kruik bevatte echter vitriool, zoodat de jongen zich deerlijk brandde en in deerniswaardigen toestand naar het ouderlijk huis moest worden vervoerd. Dinsdag zal in het Paleis voor Volks vlijt de trekking der seriën 16 tot 20, alsmede van de hoofdprijzen der inter nationale tentoonstelling verloting plaats hebben. Donderdag namiddag had Jhr. van Weede van Salentein te Nijkerk het on geluk van zijn paard te storten met het ongelukkig gevolg, zooals alhier het ge rucht liep, met doodelijken afloop; wij kunnen echter tot ons genoegen vermel den, dat dat bericht onjuist is. Aan den gemeente-veldwachter R. Los is op zijn verzoek eervol ontslag verleend; de betrekking van bode bij het gemeente bestuur blijft hij vervullen. BINNENLAND. Het Koninklijk gezin is gisterenmorgen van Oranje-Nassau-oord vertrokken en heeft de reis aanvaard naar Frankfort a-M. Van daar begaf H. M. de Koningin zich met het Prinsesje naar Kissingen, en Z. M. de Koning naar Carlsbad. De laatste dagen was Z. M. weder eenigszins lijdende aan nier-ongesteldheid, zoodat Dr. Vinkhuyzen uit den Haag was overgekomen. Deze is echter weer ver trokken. Zoowel uit deze omstandigheid als uit de reis des Konings, mag men opmaken, dat Z. M's. gezondheidstoestand gelukkig weèr veibeteid schijnt. Het gevolg van HH. MM. bestaat uit Graaf Dumonceau, Baron Nagel, Baion Van Zuylen, Baron Taets van Amerongen en Freule Van de Poll. De Keizerin van Oostenrijk is Zondag langs het strand van Zandvoort naar Scheveningen gewandeld. Te 12 ure uit eerstgenoemde plaats vertrokken kwam zij te ruim 7 ure in Scheveningen aan. De Transvaalsche deputatie zal Woens dag de Rijkslandbouwschool te Wagenin- gen en Donderdag 5 Juni Doetichem bezoeken. De tweedaagsche retourkaarten, in binnenverkeer op den Rijnspoorweg afge geven op 31 Mei en 1 Juni a. s., zijn voor den terugkeer geldig tot en met 3 Juni. d. a. v. Naar men verneemt zullen dezen zomer in de omstreken van Eede, Amerongen en Doorn groote manoeuvres gehouden worden door de cavallerie. In de vorige week zijn te Leiden 12 personen door de pokken aangetast. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent de bekende vergissing met de orde van den Nederlandschen Leeuw tusschen de beide Belgische schilders A. Stevens, wordt nu bericht, dat de Belgische Regeering den Heer Agapit Stevens een proces zal aandoen tot uitle vering van het eerbewijs, dat niet voor hem, rnaar voor den Heer Alfred Stevens, bestemd was. Agapit Stevens, die alleen nog maar het brevet van de orde in zijn bezit heeft, weigert hardnekkig het af te staan. Hij ziet niet in, dat er een vergissing plaats had, en hij is van oordeel, dat zijn naam als kunstenaar de onderscheiding wel ver diende. De geschiedenis herinnert waarlijk aan de Génestet's »Land van Cokanje». N. v/d D. Koningin Victoria is haar 65e jaar in getreden. 20 Juni a. s. zal het 47 jaar geleden zijn, dat zij den troon besteeg. De Oostenrijksche kroonprins verraste zijn gemalin op haar jongsten verjaardag, den 21 dezer, met een zonderling ge schenk. Toen zij van een rit terugkeei de, bevond zich een koopman in wilde die ren op het paleis, met vier verschillende soorten apen, van welke de Prinses er twee uitkoos. Een vreemdsoortige diefstal heeft in den nacht van Maandag en Dinsdag ten huize van L. Bleeker in den IJpolder plaats gehad. In een vertrek, dat slechts eene oppervlakte heeft van 414 meter, en waarin de man en vrouw en 9 kin deren te bed lagen, hebben de dief of de dieven eene linnenkast geopend en daaruit f 230 aan geld en al de gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd, zon der door het ontwaken van een der huisgenooten te worden gestoord. Naar men verneemt is het aan de politie ge lukt de vermoedelijke daders op het spoor te komen. Bij het verbranden van een huis on-' der gemeente AmbtAlmeloo, nabij Wierden, bekwam een 20-jarig jong- mensch zulke hevige brandwonden, dat hij den volgenden dag, na vreeselijk ge leden te hebben, bezweek. Te Utrecht is een 67-jarige dienstbode in hechtenis genomen, verdacht zich aan diefstal van eenige linnen goederen, ten nadeele haars meesters, te hebben schul dig gemaakt. Te Sneek viel een knaap van een brug te water. Een 82-jarig man, v. d. Meulen genaamd, sprong den jongen na en had 't geluk hem te redden. Te Lobith werden Dinsdag de eerste Duitsche ketsen aangebracht, en wel 241 mandjes, bestemd \oor Engeland. In de vorige week werd ingebroken bij een bewoner van het Bezuidenhout te 's Hage. In de keuken deden de in brekers zich te goed aan wat brood, vleesch en jenever. Overigens werd niets ontvreenrd. De brand, welken wij in ons vorig num mer mededeelde, die Dinsdag de woning van P. Voorthuizen, te Scherpenzeel, in de asch legde, werd aangestoken door zijn zoon. De dader bevindt zich in hech tenis, en bekende voor vier jaren gele den ook een zelfde feit te hebben ge pleegd. Uit een gezin in Texas werden achter eenvolgens drie dochters geschaakt. Daar de vader ondanks den smaad, die zijn familie hierdoor werd aangedaan, toch even vroolijk bleef, gelooft men in zijn woonplaats, dat hij de minnaars van de meisjes zelf tot deze handelwijze heeft aangespoord, ten einde de onkosten voor de huwelijksplechtigheden te sparen. De Maatschappij »Een nationaal Be lang," die, zooals men weet, ten doel stelt het beplanten met vruchtboomen enz. en 't daardoor productief maken van gron den (bermen) langs de spoorwegen, be zit thans ongeveer het navolgend getal hoornen. 14.994 pruimeboomen, 1580 pere- boomen 8364 appelboomen, 5269 dwerg appel-en pereboomen, 4800 frambozeboo- men, 3660 kruisbesseboomen, 14.000 zwarte besseboomen, 9000 roode besse- boomen en 300 hazelnooteboomen, bene vens 15 hectaren grond. Te Rotterdam is weer een oud-strijder overleden, Hendrik Goethart, op den leeftijd van 94 jaren. Een echtpaar te Goënga, dat zijn gou den bruiloft vierde, schonk aan ieder der arbeiders van het dorp een tiengulden stuk. Een groot ongeluk had gisteren na middag te Valkenburg kunnen gebeuren, bij de aankomst van den personentrein uit Aken, te 3 u. 18 m. Men had nl. vergeten den wissel te veranderen. De stationschef bemeikte dit eerst, toen de trein nog maar een halve minuut van den wissel verwijderd was. Zonder zich te bedenken, sprong hij naar den wissel, en verlegde dien juist op het oogenbik, dat de trein dit punt bereikte. Door zijn onverschrokkenheid werd eene ont sporing ontkomen, van welke de gevol gen vreeselijk zouden geweest zijn. Een in het zwart gekleedde en dicht- gesluierde dame, vervoegde zich onlangs aan het Kapitool te Washington, waar de volksvertegenwoordigers zitting hiel den. Zij had een rijzweep in de hand en deelde mede, dat zij met het doel ge komen was, om een dier heeren een pak slaag toe te dienen; hardnekkig wei gerde zij echter om den naam van den betrokken persoon op te noemen. Weldra werd het bericht omtrent deze raadselachtige zaak in de zaal verspreid en merkwaardigerwijze bleek, na afloop der zitting, datgeen der heeren zich naai buiten durfde begeven. In New-York wordt thans den bloe- menverkoopsters belet des Zondags hare waren aan den man te brengen. De president van de Spaarbank van den Noord-Amerikaanschen Staat Erie, die onlangs verdwenen was, is teruggekeerd. Hij bekent honderdduizend dollars, aan de Bank toel ehoorende, met speculatiën te hebben verloren. Frankrijk zal een gezant naar de Trans vaal zenden, wiens werk zal zijn het aariknoopen en ontwikkelen van handels betrekkingen tusschen het land der Boeren en Frankrijk. Te Amerongen, Renen en Veenendaal heeft Dinsdagnacht de vorst, vooral aan de aardappelen, belangrijke schade toe gebracht. De vroegere bewaarschool te Gorredijk is bevorderd tot.... bewaarplaats voor dronkaards. Een knevelquaestie werd dezer dagen voor de rechtbank van Birkenhead behan deld. Een huisknecht, die op staanden voet was weggejaagd, omdat hij zich niet wilde laten scheren, had een oisch tot betaling van zijn loon en kostgeld inge- gesteld tegen zijn meester, die weigerde hem iets te geven. De rechter verklaarde, dat een heer het recht had van zijne bedienden te eischen dat zij zich zouden scheren, en de recht bank ontzegde den eisch van den bediende. Het Red Fisch Lake (het roode vis- schenmeer) gelegen in een bergketen in Amerika, is eensklaps in de diepte ver dwenen. Het lag 3300 meter boven den zeespiegel, was door een dicht woud om geven en bevatte millioenen roode vis- schen, die met het water verdwenen zijn. In een onlangs te Lissabon gehouden weldadigheidsbazar, is de Koningin van Portugal, Maria Pia, zelve als bloemen verkoopster in een der kraampjes opge treden. Zij had natuurlijk veel te doen en zij was over hare ontvangst zeer te vreden. Te Bergen op Zoom kwam Dinsdag een netgekleed Heer in een der winkels iets koopen, en vond na langen tijd zoe ken en talmen iets waarvoor hij de som van 22/2 cent moest betalen. Toen de »koopman« vertrokken was, ontdekte de winkelier dat tegelijkertijd eenige koop waar, ter waarde van f3 verdwenen was. De pogingen om den oplichter in handen te krijgan zijn tot dusver vergeefs ge weest. Een welgesteld grondbezitter te Thurles in Ierland zat vorigen Zondagavond rustig in den kring van zijn gezin, waartoe ook een beelschoone dochter van 20 jaren be hoort, toen eensklaps vijf vermomde kerels zijn huis binnendrongen en met geladen revolvers in de hand het jonge meisje met zich voerden. De bedreiging, dat zij bij den geringsten tegenstand gebruik van hunne wapenen zouden maken, hield de ouders en zusters van het meisje op een afstand der ontvoerders, zoodat zij spoedig met hun buit uit het gezicht waren. Het meisje werd in een ledig huis bij Campowhite gebracht, waar men haar door bedreigingen trachtte te bewe gen met een der ontvoeders in het huwe lijk te treden. Het jonge meisje, dat over een kapitaal van 1000 pond sterl. heeft te becchikken, bleef echter halstarrig weigeren een keus uit de vijf vrijers te doen en het gelukte haar, na 24 uren in hechtenis geweest te zijn, te ontsnappen. Zij snelde niet onmiddelijk naar huis, maar naar het eerste bureau der gendar men en onder haar geleide werden spoe dig vier der huwelijkscandidaten gear resteerd Omtrent het te Weenen verbrande Stadt-Theater wordt medegedeeld, dat het een der fraaiste schouwburgen van Weenen was en de eenige, waar voor alle toeschouwers zitplaatsen aanwezig waren, terwijl zich in alle overige theaters aldaar plaatsen bevinden, waar men gedurende de geheele voorstelling moet staan. Het gebouw was in renaissancestijl opgetrokken de heelden, die het versier den. waren van Meissner en Schwemmin- ger, en het gordijn, dat eene scène voor stelde uit Shakespeare's drama »Le Songe d'une nuit d'été", was uitgevoerd naar eene schets van Hans Makart. Het Stadt- Theater is de zesde Weener schouwburg, die sinds 1761 door brand werd vernield. De voornaamste van die branden zijn die van het Kaernthnertor-Theater in 1761, van het Karl-Theater in 1863 en van het Ring-Ttieater in 1881. In tegenstel ling met de eerste berichten als zou het ijzeren gordijn tusschen het tooneel en de zaal niets hebben gebaat om de vlam men te keeren, wordt thans gemeld, dat het die bijna een geheel uur tegenhield, zoodat het, ware de brand tijdens eene voorstelling uitgebroken, voldoende zou zijn geweest om den toeschouw eis een veiligen aftocht te verzekeren. Gevaarlijke cognac. Een koopman in spiritualia nabij Weenen had naar Lem- berg cognac verzonden, die bij vele ge bruikers eene hevige ziekte had teweeg gebracht. De politie nam een vat met 120 liter cognac in beslag. Het onder zoek luidd», dat de cognac zoowel nitro- benzol als foeselolie in aanzienlijke hoe veelheid bevatte. De verkooper werd dezer dagen vervolgd wegens vervalsching van een levensmiddel. Hij verdedigde zich met de bewering, dat niet hij de maker was van den geincrimineerden cog nac, maar dat hij die uit het buitenland bekomen. Prof. Novak verklaarde dat, als men eiken dag een glaasje van den met nitrobenzol vervalschten cognac dronk, na 10 dagen verschijnselen van eene vergiftiging zich zullen openbaren, en dat, als men het gebruik 40 dagen lang voortzet, de werking doodelijk zou zijn. Het openbaar ministerie betoogde, dat het er niets toe deed, of de beklaagde al dan niet de vervalsching zelf had ver richt hij had de vervalschte waar in zijn bezit en had die verkocht, En dat was genoeg. De rechter was echter van een andere meening en verklaarde, dat er voor den verkooper geen aanleiding be stond, een onderzoek te laten doen van de uit het buitenland betrokken waar. Er is appèl aangeteekend van dit vonnis. Te Saint Gilles, een voorstad van Biussel heeft de Gemeenteraad besloten den naam van een der straten te ver»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2