Officiëele Publicatien. drijving van de gewone middelen om in buitengewone behoeften te voorziende benoeming van den nieuwen gouverneur- generaal en de portefeuille-verwisseli: g tusschen den conservatief van Bloemen Waanders en den liberaal Sprenger van Eyk, een maatregel door den heer Keuchenius afgekeurd, door de heeren Rutgers van Rozenburg, Van der Hoeven en Van Gennep toegejuicht. Ook vestigde de heer Keuchenius de aandacht op de vooraeelen die voor den staat te behalen zouden zijn wanneer, nadat het contract met de Billiton-maatschappij zal zijn af- geloopen, de exploitatie der mijnen van Regeeringswege geschiedde. In de vergadering van Donderdag ver dedigde de Minister uitvoerig zijn regee- rings stelsel. Aan een nieuwe beslissing omtrert Billiton zal in elk geval de vast stelling eener algemeene Mijnwet voor afgaan. Slechts bij uiterste noodzakelijk heid zou de Minister tot den verkoop van Staatsspoorwegen in Indië kunnen over gaan. Vrijdag werd in besloten zitting, die des avonds werd voortgezet, over den alge- I meenen toestand van Atjeh beraadslaagd. Maandag werd door de Regeering voor gesteld een crediet van Yi millioen te verleenen tot tijdelijke versterking der maiitieme middelen in de wateren van Atjeh, met het doel krachtiger op te treden tegen sommige onderhoorigheden, inzonderheid tegen den radja van Ter,om ter bevrijding der gevangenen van het gestrande stoomschip „Nisero". Deze voordracht werd aangenomen met 45 tegen 10 stemmen, daarna ook Hoofdstuk II der Indische Begrooting. De Indische Begrooting werd verder afgedaan in de zitting van Dinsdag. O. a. is. het hoofdstuk Uitgaven in Nederland verhoogd met f 50.000 voor subsidie in het tekort van het comité voor de kolo niale afdeeling der verleden jaar te Am sterdam gehouden tentoonstelling; daar entegen verminderd met f 300.000 voor- het drijvend droogdok te Soerabaja, het welk de Minister in Engeland wilde maken. Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOU-j DERS van AMERSFOORT, Brengen tengevolge van de deswege bestaande vooischiiften en ter verdere geregelde uitvoering van de dooi- Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalingen omtrent de Schutterijen, ter- kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijsten van de inge schrevenen voor- de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 10 tot 1 uur, teneinde eenieder- in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten be kend zijn, die daarop nog zouden belmoren ie worden aangeteekend of er-van moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenb- ar- te maken. Dat de loting voor de Schutterij tus schen de ingeschrevenen van het jaar 1884, onder toezicht eener Commissie uit het Bestuur, ten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 28. Juni aanstaande, des voormiddags te 10 ur en. W ordende alzoo de belanghebbenden op geroepen om op plaats en tijd voormeld te verschijnen, of bij afwezigheid zicfr aldaar door- een bij de voormelde Com missie bekend persoon, voorzien van behoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet ver eischte loting naar belmoren te doen zullende voor hen die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voor schreven wijze hebben doen vertegen woordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dat tenzelfdeii dage, op gelijke wijze, eene naloting zal plaats hebben, ten be hoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mochten zijn begrepen ge worden, alsmede ten behoeve van hen, die, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaan- deinschrijving alhier zijn komen wonen, en voor de vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn geval len, om als ingezeten te worden aange merkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstel ling, waarop sommigen aanspiaak zouden mogen maken, ter kennis van de ge noemde Commissie te brengen, met aan duiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 16. Juni 1884. Be Burgemeester, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Amersfoort 18 Juni 1884. Onder meer hebben de volgende ca detten het officiers-examen met goed gevolg afgplegd Infanterie hier te lande A. F. K. Gras- winckel. H. A. Lockhorst J. Suermondt. Artillerie hier te landejhr. L. R. Ram. Infanterie O. I.: A. W. Van Holthe, P. J. Wijers. De heer C. J. Voortman, leeraar aan de H. B. School alhier, die in 1883 voer één jaar was bpnoenrd tot leeraar in de Engelsche taal aan het progymnasium te Harderwijk, is thans voor goed als zoo danig aangesteld. Op heden is eervol uit zijne betrek king ontslagen de nachtwaker- Hendrikus van Zeldert en in zijne plaats benoemd de bijwaker Hendrik van de Kolk. Zij, die als bijwakers willen in aan merking komen, melden zich aan het bureau vari politie te Amersfoort. De Officier tan Justitie teZutfen vestigt de aandacht op de praktijken van zekeren H. IV. Muller, zich noemende graanhandelaar, koopman of winkelier te Breedevoort, gemeente Aalten. Hij doet bestellingen aan kooplieden die met hem onbekend zijn. Op de aflevering van goe deren volgt echter' nimmer betaling. De Heer Jacs Stork heeft zijn Caté weder met eene aantrekkelijkheid ver meerderd. Bij een goed glas bier of andere verfrissching zullen in 't vervolg goede en geurige sigaren, uit de fabriek „Felix", verkrijg aar zijn. Ofschoon goede waar geene aanpi ijzing behoeft, heeft hij toch voor een uitne mende reclame zorg gedragen. Hij heeft n. 1. in een der hoeken van 't Café door den Heer J. J. Sortnani bloemist te Nijmegen, een keurige etalagp uit kur k en boomschors doen vervaardigen, die met het smaakvol daartusschen geplaatste groen,een waarlijk schoon geheel oplever t, en daardoor niet alleen aller oogen tot zich trekt, nraar tevens onwillekeur ig tot koopen noodt. Wij wenschen, dat de Heer Stork, die kosten nog moeite ontziet, zijn Café zoo prettig mogelijk in te richten, met een ruim bezoek daarvoor moge wor den beloond. Vele ingezetenen hebben zich per rekest tot de directie der Centi aal-spoorweg maatschappij gewend om te verkrijgen, dat er van hier een trein naar Utrecht zal loopen, aansluitende aan dien van den Rhijnspoorweg. welke uit genoemde plaats 's avonds om 10.32 naar Den Haag verr trekt. S Te laat is door rekestranteu ingezien, dat deze trein alleen op de Zon- en Pinksterdagen loopt. De 49. Algemeene Vergadering der ed. Vereeuigiiig tot afschaffing van Sterken Drank. Bovenstaande algemeene vergadering heeft gister, 17 Juni, des avonds te ze ven uren, in het kerkgebouw der Lu- thersche Gemeente alhier plaats gehad. Onder het bespelen van het orgel werd het kerkgebouw al spoedig dooi' leden en belangstellenden geheel bezet, ter wijl eenigeu tijd daarna een twintigtal hee ren, allen leden van het Bestuur en af gevaardigden binnentraden. Toen allen gezeten waren en liet orgel ondertusschen zweeg, beklom Jhr. J. L. de Jonge uit Zeeland, President van het hoofdbestuur, den kansel en opende alzoo de rij der sprekers. Met een hartelijk »welkom" opende hij zijne rede, die door kracht en gloed, ernst en degelijkheid uitmuntte. Het was hem en de zijnen eene eere binnen deze oude stad te kunnen en te mogen vergaderen. Hij wees er op, dat bij het 40-jarig jubilée van het bestaan der- vereeniging de Prins van Oranje als Beschermheer was opgetreden, sprak over het voorma lige Amersfoörtsche Bestuur, schetste den gang van zaken in die veertig jaren en liet uitkomen hoe de vereeniging steeds haar beginsel had gehandhaafd van drank- weren en steunen met gaven. De vereeniging, zeide hij, was geen dronkemansvereeniging, geen pessimist, geen verzameling van kwezelaars en zag niet naar godsdienstrichting. De tweede der spi ekers was Dr. G. W. Brill. Zijn doel, zeide hij, was niet om dronkaards te bekeeren, maar de reden waarom hij optrad, was om een juiste beoordeeling aan de hand te doen van de kwaal, die wij bestrijden. In zijn rede deed hij voor-al uitkomen, hoe door den dronkaard de mensch in den mensch vermoord wordt en schetst een dronkemansleven naar den persoon, zijn strijd en zijn taal. Na hem trad Prof. J. v. d. Lith uit Utrecht op, namens Prof. P. Halting, die om gezondheidsredenen deze verga dering niet had kunnen bijwonen. Een brief van Prof. Harting werd door hem voorgelezen en daarna mededeeling ge daan van eene correspondentie tusschen Vergunning en Satan. De Heer J. J. Bosch, uit 's-Graven- hage, openbaar onderwijzer aldaar en Secretaris der afd. 's Gravenhage was de man, die het langst van allen gesproken heeft. Als schooljongen was hij eiken avond een vergadering van afschaffers i gaan bezoeken en zoo zeer was het daar 1 gesprokene op hem van invloed geweest, i dat hij later uit volle overtuiging tot1 haar lidmaatschap was toegetreden.1 Spreker noemde de zaak der afschaffing j een zaak van wijden omvang voor ieder een en wel als dure plicht, als groote' taak en als heerlijke roeping. Hoe geheel anders, zeide hij. zou de toestand in de maatschappij wezen en in de kerk van Christus indien het drank gebruik werd nagelaten. Professor J. Offerhaus Lz. die daarna het woord tot de opgekomenen richtte besprak het feit, dat in Amersfoort jaar lijks 225000 gulden aan den drank wordt uitgegeven, en vroeg naar aanleiding daarvan, of de welvaart daardoor bevor derd en de algemeene en persoonlijke I gezondheid was toegenomen. Na nog eenigen tijd te hebben stilge staan bij de gevolgen, die het drank gebruik heeft op het lichaamsgestel, de overerving enz., stond hij het woord af aan Jhr. de Jonge, die nogmaals optrad, maar nu, om de vergadering te sluiten, doch niet dan na voorat de vraag te hebben gedaanwelke lichamelijke en zedelijke winst hebben we nu? En dan zeide spreker is de slotsom ongunstig. Hartelijker) dank bracht hij aan de vergaderde menigte; maar kon het zich- zelven niet vergeven, dat hij hierbij den Predikant en Heeren Kerkvoogden ver geten had. Dat was dom, zeide hij tot den steller van dit verslag en verzocht hem dit abuis wel in het verslag te wil len opnemen. Moge de gehouo'en algemeene verga dering velen ten goede komen. M. 315de STAATS-L.OTERIJ. VIJFDE OF LAATSTE KLASSE. (Derde week) Trekking van 17 Juni. (975 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 100. No. 3157 en 14570. 2646, 3463. 14475, ■14747, 16130, Prijzen van f70. 2679, 3142, 3206. 3240. 3270, 6300 6600, 10505 10530,14349, 14589, 14759, ■16163. 14662, 14776, 14672, 16080, 14698, •16116, Te zamen 26 prijzen. De navolgende uitgetrokken, zonder 1734, 1738, 1800 2611, 2641, 3182, 3187, 3384, 3397, 3500, 5586, 6279. 6299, 0418, 6431, 6532, 6578, 14381, 14495, 14585, 14595, I 4' >50, 14670 14762, !60o|, 16082, 16102, nummers zirn prijs. 2110, 3106, 3305, 3416, 6227, 6351, 6455, 2113, 3138. 3340. 3428. 6232. 6354. 6466, 2680. 3216, 3404, 6106, 6347, 6453, 10507, 10519, 14533, 14537, 14603, 14612, 14713, 14721, '16014, 16027. 16109, 16114 en 16182. mede 2121. 3173, 3.349. i 3484, 6261, 6409, 6511, 14379, 14568, 14631, 14746, 16042, 16142, BINNENLAND. Prins Alexander gaat langzaam vooruit. 'Nadat de nacht van Zaterdag op Zondag tamelijk rustig was voorbijgegaan heb- i ben zich voor den lijder ook gedurende I dien dag geen nieuwe ongunstige ver schijnselen voorgedaan. Tengevolge van de hevige ziekte zijn de krachten echter zeer gering, maar deze zwakte boezemt voor het oogenblik geene ongerustheid indoor de doctoren worden geene avond bulletins meer gegeven. Het voormiddag Bulletin omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje deelt mede dat het typheuse proces is afgeloopen, eene groote zwakte achter latende. Het reconvalescentie-tijdperk is ingetreden, dat uit den aard der zaak van langen duur zijn zal. In dien tijd is weinig afwisseling te wachten. Het is daarom dat de genee.-dieeren besloten hebben, geene bulletins meer uit te geven. De Transvaalsche deputatie (H. H. Paul Kruger, president der Transvaalsche Re publiek, generaal Smit en Dutoit, super- intendant van het onderwijs), hebben Za terdag j. 1. den. terugtocht naar hun land aanvaard, op dezelfde plek waar zij bij hunne komst in ons land aan wal stapten, namen zij afscheid van hunne vele hier ver worven vrienden; groot was de toevloed belangstellenden, die de alom geachte deputatie eene laatste afscheidsgroete brachten. Zij allen hadden eene wensch, dat het driemanschap behouden in hun land, in hunne huisgezinnen mocht weder- keerendat zij ook onze wensch. Den vorigen dag, Vrijdag, had de deputatie ten stadhuize te Amsterdam van vrienden en bekenden afscheid ge nomen, wij ontleenen daarvan uit het alg. Handelsblad het navolgende «Mijne heeren en vrienden", zoo begon «oom Paul", president Krüger der Zuid- Afrikaan«che Republiek, ten slotte voor ons vertrek, voor het vertrek der depu tatie, kan ik niet nalaten den heeren hier vereenigd, den Burgemeester, die ons daartoe in de gelegenheid heeft gesteld, eenige woorden van dankbaarheid tol afscheid toe te spreken. Dank aan geheel Nederland voor de bewijzen van sympa thie, voor de bewijzen van warme toege negenheid ons gebracht. Wij zijn daarvoor van harte dankbaar. Wij wenschen u welvaart, vooruitgang, eendracht. En ons laatste woord tot afscheid zij een bede voor het herstel van den Vorst uit het stamhuis, dat het beeld is van die een dracht, de samenvatting van uw volks bestaan. Met die bede neem ik van u afscheid-" En daarop zeide de Burgemeester, dat na het zooeven gesprokene en met de bede instemmende, hij moeijelijk den indruk kon teruggeven, gemaakt door de wooi'den van den president, die zijn af scheid aan Nederland ten raadhuize van de hoofdstad zoo gevoelvol had gebracht. De sympathie voor de deputatie behoeft niét te worden uitgesproken. Zij is be kend. De deputatie behoort tot het volk, dat stamverwant aan ons. onze hoogach ting. bewondering en sympathie heeft ge wekt, tot de natie die de taal, de zeden, de deu "den onzer vaderen heeft bewaard. Elk afscheid stemt weemoedig, maar dit afscheid is geen scheiding. De vrucht van het bezoek der deputatie is toch een nauwere vereeniging met het stamver wante Nederland, en dat zij als Neder landers gevoelen blijkt al weder daaruit, dat het laatste woord van den president geweest is een bede voor het herstel van een Vorst uit het Huis van Oranje, voor den bloei en het behoud van dat Huis, saamgeweven met ons volksbestaan, met ons volk, dat de vrijheid liefheeft, evenals de Transvaal die zelf haar vrijheid wil handhaven en orde en recht naar haar overtuiging. »U, edele zonen van dat schoone vaderland, zoo nauw met het onze ver bonden. vaarwel. Onze bede, onze oprechte wenschen voor het heil van uw land en volk. Gods beste zegen vergezelle u"! Onder den indruk dezer woorden her nam president Krüger haast onmiddelijk: «En wilt ge weten, hoe wij ook gemerkt hebben van deze sympathie, van uwe deelneming voor ons? We hebben't aan uwe kinderen gemerkt. Uit hetgeen zij ons zeiden, bleek hoe de moeders en vaders over ons dachten, wat van ons was verhaald. Dank den Burgemeester voor zijne vriendelijke woorden". Een der laatste daden van den Staats president der Z.-A. Republiek, gedurende zijn verblijf te Amsterdam, is geweest de benoeming van een opvolger van dr. Jorissen als staats-procureur der Republiek.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2