Offlciëele Publicatie. voorden bouw eenersluis in de Drentsche hoofdvaart, verworpen die voor uit breiding van het station te Roozendaal. In de zitt.ng van Maandag werd ver worpen art. 1 van het ontwerp op het begraven van militairen voor staatsreke ning (met 27 tegen 22 stemmen); evenzoo art. 1 van het ontwerp dat het verzet ongegrond verklaart van de Rekenkamer tegen de geldigheid van het Kon. Besluit tot vrijstelling van zegelrecht op sommige declaratiën. Eenige kleine ontwerpen wei den goedgekeurd. In de zitting van Dinsdag werd bij de behandeling van het voorstel tot intrek king van de tijdelijke vrijstelling van grondlasten voor nieuwe gebouwen dooi de HH. Gratama, van der Feltz en Rut gers aangedrongen op behoud dier vrij stelling voor gebouwen ten dienste van den landbouw. De Minister van Fi nanciën wijzigde het ontwerp in dien zin. Goedgekeurd werd de aankoop van de lijnen der Rotterdamsche telegraafmaal- schappij, voor f 25.000 Vervolg Buitcnlamlscli Overzicht. LATERE BERICHTEN. De Fransche Kamer ving Maandag de beraadslagingen aan 'over de grondwets herziening. De Minister Ferry verklaarde elk amendement dat aangenomen zou worden te beschouwen als een votum van wantrouwen. In 't Britsch Lagerhuis werd afgestemd een voorstel van Gladstone om onmiddel lijk te gaan beraadslagen over het votum van afkeuring, door de-oppositie tegen over de Egyptische politiek gesteld, nadat de -premier de discussie over dat votum zoowel ontijdig als schadelijk had ver klaard. Een overwinning dus voor de Regeering, in den vorm eener nederlaag. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORTbrengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, die ter erlanging van het eereteeheii wegens eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de Schutterijen in de termen van Zijner Majesteits besluit dd. 5 Decem ber 1851 (Staatsblad no. 149) mochten gekomen zijn en verlangen met het eere- teeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter secretarie kunnen vervoegen op Maan dag, den 14. Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 1. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Amerfoort, 2 Juli 1884. Door Burg. en Weth. is Maandag j. 1. aanbesteedde levering van ongeveer 97300 Waalstraatklinkers en 161500 Ben- Ahinkeien voor verbandkeien ongeveer 4580 Ben-Ahinkeienalsmede het uit breken en opnieuw bestraten van wegen met bijlevering van al het daartoe be- noodigde. Ingekomen zijn 20 inschrijvingsbiljetten. De minste is van den heer T. W. Bonte alhier. De toezegging wordt later bekend ge maakt. Naar wij uit goede bron vernemen heb ben zich reeds een en twintig jongelieden aangemeld om toegelaten te worden tot de verschillende klassen van het gym nasium alhier. In betrekkelijk korten tijd is het getal leerlingen aan die inrichting belangrijk toegenomen. Baarn. In de vergadering j.l. van het departement Baarn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is als afge vaardigde voor de algemeene vergadering te Amsterdam gekozen de heer Van Oost veen en tot plaatsvervanger de heer Meies. Verleden week brak in het logement Groeneveld alhier een binnenbrand uit, die in den beginne pen ernstig aanzien had, doch door spoedig aangebrachte middelen in den aanvang gestuit werd. Morgen komt de bevelhebber in de tweede Militaire afdeeling, de Generaal- Majoor Van der Beek, alhier de Militaire gebouwen inspecteeren. 315de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE OF LAATSTE KLASSE. (Vierde week Laatste trekking van 28 Juni. (100 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort, is te beurt gevallen de Prijs van f70. op No. 1709. De navolgende nummers zijn mede uitgetrokken, zonder prijs. 617, 2616, 3111, 3140, 3383 6110, 6528, 6591, 14682, 14706, en 16075. BINNENLAND. Het leger heeft, wegens 't overlijden van den Prins van Oranje, voor vier weken den rouw aangenomen,integaan 22 Juli j.l. Gedurende dien tijd mag vóór den troep geen trom of trompet gevoerd, en door de militaire muziekkorpsen geen uitvoe ringen worden gegeven. Op 1 Juni jl. bestond het personeel in dienst op de lijnen der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen uit 656 ambtenaren en 757 beambten, totaal 1413 personen, verdeeld in 39 rangen. Te Vlissingen is Woensdagavond bij de aanlegplaats der stoombarge en pen- nyboo jes een proef genomtn met een nieuw soort van gasbrander, uitgevonden door den heer Goebel, directeur dei- gasfabriek aldaar. Deze brander onder scheidt zich van alle tot nog toe bestaande hierin, dat het gas van boven naar bene den brandt, zoodat de lichtstralen, als een gloeiende bol in een daaronder aange brachte glazen stolp zich vereenigen, in alle richtingen hun licht verspreiden, en daardoor de brander geen schaduw afwerpt. De genomen proef mag in alle deelen als geslaagd beschouwd worden, daar de geheele aanlegplaats zoodanig verlicht was, dat men zelf op vrij grooten afstand behoorlijk lezen kon. De verlich ting door middel van dezen gasbrander, waarvoor de heer Goebel zich in het buitenland patent heeft verzekerd, zal naar men verneemt, met 10 Juli a. s. ook op het perron van het Havenstation te Vlissingen worden ingevoerd. Aan een der Amsterdamsche d-,^blad- drukkerijen kreeg een zetter Donderdag een advertentie te zetten, welke den man eene ontsteltenis bezorgde, die weldra in vreugde overging. De advertentie was namelijk van een collecteur der Staats loterij en verwittigde hem dat hij een portie van de... honderd duizend had getrokken. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. de Koning der Belgen heeft aan de Guides van Brussel zijn wensch te kennen doen geven, dat zij in Nederland bij geen concerten optreden voordat de uitvaart van den Prins van Oranje heeft plaats gehad. Het concert der Guides dat te Zwolle zou plaats hebben op 4 Juli, is daarom 14 dagen uitgesteld. Volgens de Figaro stond wijlen koningin Sophie tijdens het tweede keizerrijk in geregelde briefwisseling met den Franschen staatsman Thiers en zou een openbaarmaking dier brieven voor de geschiedenis van dien tijd van het hoogste gewicht zijn. Tusschen Graaf Van Bylandt en Lord Granville heeft eene voortdurende wisse ling van depêches omtrent de zaak der Nisero plaats. Zij zullen binnen weinige weken openbaar gemaakt worden. Lord Granville toont zich voor het oogenblik niet geneigd om terug te treden van het standpunt, in zijne vroegere depêche ingenomen. Er zijn Zaterdag-morgen drie personen te Marseille aangegeven als overleden aan cholera of aan cholerische diarrhea. Er zijn krachtdadige gezondheidsmaatre gelen verordend. De bureaux van den burgelijken stand zijn dag en nacht open gesteld om bij verdachte sterfgevallen tot eene spoedige begrafenis te kunnen overgaan. Er gebeuren op den nieuwen pas ge- openden spoorweg HoornZaandam nog telkens bijzondere dingen. Eenige dagen geleden spoorde men heel leuk naar Hoorn terug, om daar een vergeten postzak te halen. Zeker koopman heeft aan den burge meester van de Friesche gemeente O. schriftelijk medegedeeld, dat hij niet van plan is den hoofdelijken omslag over 1884 te betalen en bovendien zegt hij woor delijk in zijn brief, dat hij zijn ..domme ziel" (domicihej hoopt te verplaatsen naar eene andere gemeente. Te Andel heelt een kat op een hooi zolder een 4tal jongen geworpen, die thans ongeveer 4 weken oud zijn. Onder deze jonge diertjes bevindt er zich een, die in zeer vele opzichten zeer van zijn rechtgeaarde broertjes en zusjes afwijkt. Het diertje heeft een buitengewoon klei nen kop, waarop een paar buitengewoon groote ooren geplaatst zijn. De staart heeft een lengte, bijna het dubbele van een gewonen kattenstaart, terwijl de pooten het in lengte zeer veel winnen van die zijner natuurgenooten. Van al de afwijkingen is zeker deze de merk waardigste, dat het dier volkomen, haar- loos is; al gaf men een gulden voor elk haartje, men zou er tevergeefs naar zoe ken. Het dier geniet een uitstekende gezondheid. Op een veiling van handschriften te Parijs is een kwitantie van Molière verkocht voor 2500 francs. Het gerucht dat de organist te Bakel in den kerkdiefstal betrokken zou zijn, is gebleken ongegrond te zijn. Te Eersel (N.Br.) vervoegde zich de zer dagen een vreemdeling bij een inge zetene en verzocht eenige dagen een on derkomen, terwijl hij beweerde, door den pastoor aldaar voor werkzaamheden aan de kerk aangesteld te zijn. Daar hij een verdacht voorkomen had, begaf men zich tot den pastoor om inlichtingen, waarbij bleek, dat deze den man nooit gezien had, en van geen werkzaamheden iets wist. Toen later de policie met den vreemdeling kennis maakte, bleek deze een Belg te zijn, die verscheidene voor werpen tot inbraak bij zich droeg. Hij werd onmiddellijk gearresteerd. De executie van den soldaat Misdea, die een officier had gedood, heeft plaats gehad op het exercitieveld te Bagnoli, nabij Napels. Te drie uren na midder nacht verliet de veroordeelde, vergezeld van een kanunnik van Luca, de gevan genis in een militairen treinwagon, om geven door een escorte. Te vier uren kwam de sombere stoet, te Bagnoli, waar de troepen aan drie zijden een carré vormden. Nadat de bevelvoerende kolo nel het vonnis had voorgelezen, terwijl Misdea op een stoel gebonden, met den rug naar de troepen was gekeerd kwam de kanunnik den veroordeelde voor het laatst omhelzen. Deze vroeg vergiffenis voor zijne misdaad en riep daarop met vaste stem: »Maakt het kort!" Hetpele- ton van dienst gaf vuur en Misdea werd terstond doodelijk getroffen in het. hoofd en de borst. Daar sinds jaren in Italië geen doodvonnis werd voltrokken, maakte de executie een diepen indruk op de omstanders, waarvan sommige weenden, anderen het bewustzijn verloren. Een moordenaar, zekere Guibal, die reeds door het hof van l'Aude ter dood werd veroordeeld, moet eerstdaags voor dat van de Oostelijke Pyreneeën terecht staan, onder beschuldiging van moord, gepleegd op een meisje, Marie Ceibère genaamd, die uit Perpignan was verdwe nen sinds Guibal met haar in betrekking was gekomen. De wijze, waarop de boos wicht, na in acht achtereenvolgende ver- hooren hardnekkig te hebben ontkend, eindelijk tot bekentenis kwam, verdient vermelding. Eene vriendin der vermiste legde nl. de verklaring af, dat deze in het bezit was van eene ring, waarin in plaats van een gesteente een vrouwen- tand was gezet, die zij aan Marie Cer- bère als bewijs van intieme vriendschap had gegeven, en die, zooals zij voor de rechtbank bewees, in haar mond ont brak. Die ring nu, zeker eenig in zijn soort, werd in het bezit van Guibal ge vonden. Na dit zoo overtuigend bewijs zijner misdaad trachtte de moordenaar niet langer te ontkennen. Te Wieringerwaard is door het gerecht uit Alkmaar een ondeizoek ingesteld naai de oorzaak van den dood van een meisje, 't Vermoeden scheen te bestaan, dat de vader zijn dochtertje en eenig kind, van 7 a 8 jaar, verdronken zou hebben. De uitslag van 't onderzoek is nog niet be kend. Figaro bevatte een interessante ge schiedenis, te lang om heden in ons blad op te nemen. Hel betreft het bestaan eener tweede dochter van Ferdinand VII, Koning van Spanje, en wel de eerstgeborene, die dus vóór Isabella recht tot den kroon zou hebben gehad. Toen echter de gemalin van Koning Ferdinand voor de tweede maal zwanger was, hoopte Z. M. op een zoon en wenschte dien tevens tot troonopvolger te hebben en niet zijne dochter, die een jaar te voren geboren was. Dit kindje werd ziek gemeld en heette eenige dagen later te zijn gestorven, terwijl het wer kelijk toevertrouwd werd aan een echt paar, dat zich in het zuiden van Frank rijk vestigde. De infante trouwde later een houthan delaar Lafargue, die weldra stierf, haar een zoon nalatende. Na langen tijd in benarde omstandig heden te hebben verkeerd, erfde zij van hare pleegouders 50;000 francs en tevens de wetenschap, dat zij de oudste dochter was van Koning Ferdinand. Hare aanspraken op erkenning leden echter in Spanje schipbreuk, waarop zij naar Brazilië vertrok, wiens Keizer Pedro haar, bij zijn bezoek, in 1875 aan Europa gebracht, erkende als zijn swaarde tante". Haar zoon is thans kolonel in 't Bra- ziliaansche leger. De kantonrechter te Apeldoorn waarschuwt tegen een persoon, die voor zien van de naamkaartjes van onder scheidene bekende Nederlandsche farni- liën het land doorreist en beweerd Griek te zijn, wonende te Athene, ten vorigen jare met meerdere Grieken zijn vaderland te hebben verlaten om op de tentoon stelling te Amsterdam zijn handwerk (het uitknippen van Antimacasser blaadjes enz.) uit te oefenen en door een borst kwaal in het gasthuis opgenomen en verhindert geweest te zijn, zijn landge- nooten naar Athene te volgen. Hij weet zijn hoorders tot medelijden te bewegen, doch werd reeds ten vorige jare door eene familie te Zeist genoegzaam van middelen voorzien om naar zijn vader land terug te keeren. Hij blijft echter hier te lande en vraagt steeds geld voor hetzeltde doel. Een inwoner van Philadelphia, Henry Ward is op de volgende ongewone wijze óm het leven gekomen. Sinds eenigen tijd meste hij een varken, dat buitenge woon kwaadaardig was. Over dag bevond het dier zich op een binnenplaats en eiken avond kostte het Ward de grootste moeite het in zijn hok op te sluiten, waarbij steeds de stuk moest worden gebruikt, waarvan iedere slag door een woedend gebropi werd beantwoord. Op zekeren avond scheen het varken nog kwaadaar diger dan gewoonlijk. Verschillende huis- genooten hadden te vergeefs beproefd het in zijn hok te jagen, en een hond, die men op het dier had losgelaten, wist ternauwernood aan de slagtande.n te ontkomen door over den muur te springen. Eindelijk naderde Ward zelf met een grooten stok en daarvoor scheen het varken nog steeds ontzag te hebben, want het liep naar zijn hok, maar op het oogenblik dat het daar binnen zou gaan, keerde het zich om, liep in een draf op zijn vervolger aan, verhief zich cp zijn achterpooten en liet zichnjet zijne zwaarte tegen de borst vanden man vallen, die daardoor nederstortte. Nu begon het dier. hem op vreeselijke wijze met zijne tanden toe te tafelen, zoodat, toen liet den buren eindelijk gélukt was hem te ontzetten, de ongelukkige weinige minuten later tengevolge van bloedverlies bezweek. In een nieuwmodisch, dat wil zeggen lichtgebouwd huisje, in de Fransche ge meente Colombes, woonde op de boven verdieping eene bejaarde dame. Op ze keren nacht dat zij zich te bed had be geven en juist het kaarslicht wilde uit blazen, vernam zij een hevig gekraak en op hetzelfde oogenblik stortte een ge deelte van den vloer in. Het ledikant kantelde, de dame viel er uit en kwam door de ontstane opening te land in den winkel van een kruidenier, die in het be nedenhuis was gevestigd. Gelukkig be zeerde zij zich niet erg, want haar val werd gebroken doordat zij terecht kwam in een vat met stroop. Men begrijpt, hoe zij er in haar nachtgewaad uitzag. Alle paarden kunnen zwemmen, zooals men weet, maar zeker weinige zooals het zwempaard, waarvan een Engelsch

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2