De heer de Vos van Steenwijk trad in een uitvoerige critiek van de maatrege len. in deze door de Reg ering genomen, inzonderheid over de bestendiging, tege lijkertijd, van inenting en afmaking, en over het toezicht, door de veeartsen uit geoefend. Met het oog op de hooge be langen, die bij het herstel van onzen veestapel zijn gemoeid, stond de meer derheid het crediet toe. Donderdag zijn aangenomen het crediet voor den koop van grond waarop te Amsterdam een gevangenis zal worden gebouwd, en het handelstractaat met Frankrijk; Vrijdag de verhooging van den jeneveraccijns met f 3, bij amende ment van den heer van der Loeff beperkt tot 1 Jan. '1886, en de leeningwet. De Minister van Financiën verklaarde dat een voorstel tot hervorming der Staats loterij weldra zal worden ingediend. Up de interpellatiën der heeren Bor- gesius en Lohman over de plannen der Regeering tot grondwetsherziening en betreffende het Regentschap verklaarde de Min. Heemskerk dat omtrent het laatste de Koning zijn wil heeft geopen baard, zoodat binnenkort een wet bij den Raad van State zal inkomen, en dat waarschijnlijk in Augustus de Kamers in vereeriigde zitting zullen worden bijeen geroepen. Indien de uitgebreide grondwetsher ziening niet spoedig geneed kan komen, wenseht de Regeering herziening van het Elfde Hoofstuk te doen voorafgaan. Vrijdagavond is de Kamer op recès gescheiden. In haar zitting van Dinsdag nam de Eerste Kamer o. a. aan de overeenkomst met België tot toelating van veeartsen in de grensgemeenten, maar zij verwiei p met 26 tegen 14 stemmen het onteige- nings-ontwerp voor den bouw eener nieuwe sluis aan de Drentsche hoofdvaart. het aangekondigde 14. J. v. d. Akker i"7 g Peeheman Vervolg Buitenlaiidscli Overzicht. LATERE BERICHTEN. De Minister Hérison verklaarde Maan dag in de Fransche Kamer van Afge- vaaidigden, dat de toestand te Marseille en te Toulon niet verergerd is. In tegen- spiaak met deze verklaiing worden steeds hoogere sterftecijfers gemeld. Ameisfooit, 9 Juli 1884. Bij het Eindexamen op het Gymna sium te Ameisfooit zijn de leerlingen J. L. van Haselen, J. Brouwer en B. J. Jans tot de studie der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid en letteren toegelaten, en één extraneus is afgewezen. Voor de geldleening ten behoeve van de gemeente Amersfoort, groot f 84000, ad 4%, is o. a. ingeschreven door de volgende heeren P. v. Brederode te Haarlem f 5000, tegen 100%, Hering Zoon te Amersfoort 11000, 98%, Julius Oppenheim te Groningen 25000, 98"'o, dezelfde 10000, 97%, C. Oortman Zn., Utrecht 32000, 97%, Uti .Bankvereeniging de Bas Co. 1000, 97%, f84000. Derhalve zijn volgens de bepalingen, waaronder de geldleening is aangegaan, alle bovenstaande inschrijvingen door Burgemeester en Wethouders aangeno men tegen den koers van 97%. Door Burgemeester en Wethouders is den 7en dezer aanbesteed 1. het vernieuwen van de houten vloer in de kamer voor den burgerlijken stand en het verven van den buitenomtrek van het raadhuis. Laagste der 6 inschrijvers Ph. Smit t 199. 2. het vernieuwen van de dakbedekking op de vischmarkt en het verven van dat gebouw; het repareeren en verven van het rasterwerk, alsmede herstelling van het dak der Beurs; Laagste der 6 inschrijvers C. Lensing f394. 3. Onderhoudswerk aan de hoogere burgerschool, alsmede het witten en schoonmaken van dat gebouw; Laagste der 3 inschrijvers A. vau Daal f279. 4. Idem van vier openbare lagere scholen. Laagste der 4 inschrijvers A. van Wij- land f 355. Deze werken zijn den minsten inschrij vers gegund. Gisteravond had Concert plaats van den heer W. II. Enderlé, met medewerking van Mevrouw de Koe Elzinga, in de 'st. Joriskerk alhier. Ondanks het warme weder waren verscheidene belangstellende Dames en heeren opgekomen om zich in het bedehuis te laten stichten door de aan grijpende schoone taal der muziek. Wij wenschen dat Amersfoort nog dikwijls in de gelegenheid gesteld wordt dit kunstgenot te smaken. Den 1. Aug. a. s. wordt de fabriek ter verwerking van ruwe garens van den lieei Bonnike gesloten en in den loop van den maand verkocht. Een 40tal huisvaders zijn hierdoor van hun middel van bestaan ontroofd, terwijl een 40tal peisonen die aan huis van ge noemde fabriek werk ontvangen, daardoor eveneens zullen lijden. Het zal op gezegd tijdstip 18 jaren geleden zijn, dat de fabriek alhier werd geopend en alstoen aan een 150tal per sonen werk verschafte. Zaterdagavond verspreidde zich het ge rucht, dat vijf glasruiten van de nieuwe kazerne door den bliksem waren inge slagen. In het midden latende of men aan dat gerucht eenig geloof mag hechten, heeft bet niettemin zijn nut door te herinneren aan de veriegaande voorzichtigheid om op genoemd gebouw, dat tamelijk hoog is en geheel geïsoleerd staat, geen blik semafleider te plaatsen, tenzij mocht ge bleken zijn, dat zoodanige afleider voor dal gebouw geen meerdere veiligheid aanbiedt. Geen enkele voorzorgsmaatregel toch mag achterwege blijven om een gebouw dat circa 4'% ton gouds gekost heeft, tegen eventueele gevaren zooveel moge lijk te beveiligen. Wij hopen dat deze opmerking de aandacht van hooger autoriteiten zal tiekken, en er toe strekken zal dat de noodige voorzieningen worden genomen. "Zooals bekend is, assureert het rijk niet en zou bij een eventueelen brand, waardoor het gebouw vernield of in hooge mate beschadigd werd, de beurs van de natie voor genoemde verregaande onvoor zichtigheid moeten boeten. Als een bewijs, hoe lichtvaardig som mige jongelieden zich aan liet eindexamen van een Gymnasium onrleiwerpen dient, dat hier een extraneus geëxamineerd is, doch afgewezen is, die volgens zijne brie ven in tSledum woonde, doch naar uit meer dan een goede bron verzekerd wordt, in het geheel niet op dat dorp van een predikant les had gehad, zooals hij voor gaf, doch in de vijfde klasse van het Gymnasium te Zetten zich bevond en van daar uit examen wilde doen. Het ware beter, dat al die extranei in den Haag geëxamineerd werden en dat het eindexamen zonder dwarskijkers (al zijn ze nog zoo lief) weer werd terug gegeven aan Curatoren en Leeraren. Door een aantal ingezetenen dezer ge meente zal aan den Burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, bij gelegenheid van zijn huwelijk een fraai souvenir worden aangeboden, bestaande in een paar zilveren candelabres. Van af den 15. tot en met den 17. dezer is het te bezichtigen bij den heer J.Schuhnan, Goud- en Zilversmid aan de Langestraat. Op de voordracht van hoofd der school te Bechum, gemeente Hengeloo (Overijssel), komt voor onze E. van Manen. 6. '1. Utrecht. Vorden. Hulpkantoor Soeslerberg. Mm. Besier Oosterbeek. Briefkaart. J. v. Leen Verzonden geweest naar: Amerika. 1. B. van Mispelaar Jowa. Duitschland. 1. Mevr. von Tueven Munster. Engeland. 1. R. Stewart London. Fr a n k r ij k. 1. J. Melvil 2. J. ten Brugge Cannes. Nice. BINNENLAND. De gemeentebesturen zijn op last van den Minis'er van Binnenl. Zaken door Gedep. Staten herinnerd aan de in het vorig jaar gegeven wenken tot wering der'cholera, die nu van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middellandsche Zee schijnt uit te breiden. Met verdub belden aandrang wordt de noodige zorg aanbevolen voor zuiver drinkwater, voor reinheid, zoowel buiten als in de huizen en voor al hetgeen noodig is om deeei- ste lijders aan cholera, die in een ge meente mochten voorkomen, af te zon deren. stadgenoot de heer De plechtige begrafenis van Z. IC. H. Prins Alexander zal op last van Z. M. den Koning plaats hebben op Donderdag den !7en dezer des morgens te 9 ure. Z. M. den Koning komt den 16en te 's Gravenhage. Loten der Vereeniging tot bevordering van 's Landsweerbaarheid \810 a f 2.50 15de seriëntrekking op 1 Juli te Utrecht. 30 seriën: 53 024 1244 1267 2185 2405 2422 2482 2729 2940 4412 4648 4954 5562 5651 5744 5894 6177 6356 6530 6644 (>661 6724 7119 7144 7691 7718 6808 7814 7996. Betaalbaar met f 2.75. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Mei 1884. 1. H. Dijkhuizen Amsterdam. 2. J. H. Daasma 3. H. v. d. Pol Hasselt. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 30 Juni meer ingelegd dan terugbetaald f 47,666,68. Het geheel der inlage be droeg op 30 Juni f 3,780,401,95. De Transvaal-spoorwegleening. »Voor niet meer dan een tiende van het ge vraagde kapitaal ingeschreven! Waarlijk landgenooten ik vernam deze uitkomst met zekeren schrik en, laat mij er bijvoegen, schaamte, schaamte over mijn eigen land. Moet dit dan het slot zijn van al de luidruchtige manifestatiën, feestelijke ontvangsten en levendige wel komstgroeten, gericht tot de deputatie onzer stamgenooten, toen deze zich onder ons ophield?" Aldus besluit professor P. Hartingeen warme opwekking tut deelneming in de leening, die den bloei van de Transvaal zal verzekeren. De schrijver wanhoopt dan ook niet of het bedroevend lage cijfer der in schrijvingen zal weldra stijgen. Mogen vel°n, zegt hij verder, zeer velen onder hen, die geld beschikbaar hebben, inzien dat thans de eer van ons vaderland op het spel staat en tevens door nogmaals de door de commissie uit gegeven stukken te taadplegen, tot de overtuiging komen, dat de uitgeschreven leening alle waarborgen eener solide geldbelegging aanbiedt, waarborgen veel grooter dan vele andere spoorwegleenin- gen waaraan door Nederlanders ruim is deelgenomen. Waarborgen van gebleken eerlijkheid en goede trouw, waarborgen voor de juiste nakoming der op zich ge nomen financiëele verplichtingen voorde toekomst, waarborgen dat die toekomst zelfs rijke viuchten, ook voor ons vader- 1 land en de eigenaars der aandeelen zal dragen. Laat Nederlandsch kapitaal, Ne- derlandsche kennis, Nederlandsche onder nemingsgeest langs den Delagoa-spoor- weg van Zuid-Afrika binnentrekken en in een niet ver verwijderd vërschiet zul len, naar mijne overtuiging, zij die daar aan hebben deelgenomen erKennen dat zij door dat te doen, niet alleen een goed, maar ook een verstandig werk hebben verricht, dat behoorlijke renten afwerpt, ja, zoo al niet dadelijk voor hen zeiven, dan toch voor hunne erfgenamen een zeer voordeelige geldbelegging zal kun nen worden." Uit bad ICreuth ontvingen de Uitgevers J. van der Endt Zoon, te Maassluis, een zeer vleiend schrijven, waarbij HH. MM. de Koning en de Konigin ieder voor twee Exemplaren iuteekenden, op het door die firma uittegeven werk van Dr. W. A. Terwogt, getiteld»DE VADER DES VADERLANDS, in zijn leven en werken gescheis voor hel Nedei- lundsche volk.» Ook HH. KK. HH. Piinses Hendrik der Nederlanden en de Groothertogin van Saksen vereerden de uitgaaf met hunne inteekening, terwijl Z. M. de Koning van België Zijne belangstelling in den voor ons zoo gedenkwaardigen lüden Juli deed blijken, door een Ex. van dit werk te bestellen voor Zr. Ms. par ticuliere bibliotheek. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag, ongeveer te twaalf uren, had een bediende van de firma Jan Kol, aan de Associatie-cassa de som van 55.000 gulden ontvangen. Hij ging de trap af, waar hij tweepersonen ontmoette, waarvan de een een gouden bril droeg. Zij vielen hem aan en ontroofden hem al de bankbiljetten. Een pakte hem bij de keel terwijl de andere zijne zakken doorzocht. De zaak ging zoo snel en de man was zoo onthutst, dat hij in de eerste oogen- blikken niet begreep wat er met hem gebeurd was, en al zijn zakken doorzocht om te onderzoeken of het geld wel wer kelijk weg was. De brutale daders hadden zich intus- schen zoo snel mogelijk verwijderd Zoodra de heer Kol de zaak vernam werd de policie per telephoon gewaarschuwd en de zaak werd hoogst verdienstelijk en krachtig aangepakt door den commis saris Stork en door den inspecteur Doornbosch. Oogenblikkelijk telegrafeer de men naar verscheidene stations waar door de policie te Haarlem in de gelegen heid gesteld werd, twee Engelschen die in den trein van hier zaten en die haar hoogst verdacht voorkwamen aan te houden. Bij het binnenkomen van den trein in het station te Haarlem bleven de por tiers gesloten opdat het onderzoek ge makkelijker kon plaats hebben. De twee personen kwamen met den trein van 4 u. 17 m. onder sterk geleide alhier aan. Het geld werd echter niet bij hen ge- zij bleven eenig aandeel in vonden en den brutalen diefstal ontkennen. De poli cie was daardoor wel eenigszins te leur gesteld en kwam tot het vermoeden dat niet alleen de twee gearresteerden, maar ook nog andere personen alhier de mis daad hielpen uitvoeren. Gedurende den geheelen dag tot diep in den nacht was de policie aan het werk en heerschte er aan de bureaux eene buitengewone be drijvigheid. Des avonds werden de vei dachten nog maals verhoord in tegenwoordigheid van den officier van justitie en hoewel zij nog steeds alle aandeel in de daad ble ven ontkennen hield men hen op diens bevel in voorloopige hechtenis. Naar wij vernemen heeft een persoon, nl. de heer v. Coeverden, die toevallig aan den ingang der associatiekas was op het uur der aanranding, de beide Engel schen het gebouw zien verlaten, waar door hij ook de eerste inlichtingen ge geven heeft, die tot hunne arrestatie leidde. De haast waarmede zij het gebouw bij de heerschende hitte verlieten en de ge jaagdheid waarmede zij in een rijtuig sprongen tegelijk bevel gevende om naar het Centraal-Station te lijden, trok zijn aandacht. De daders van dezen brutalen diefstal zullen waarschijnlijk ook wel meer weten van het verdwijnen der 30 000 gld. uit hetzelfde gebouw, nu eenige weken ge leden, welke zaak tot nog toe gehuld was in een geheimzinnig duister. Zondagochtend te elf uur zijn de ge stolen f 55.000 terecht gekomen. De bank biljetten, waren verstopt onder de kus sens van den omnibus, waarin de Haar- lemsche politie de dieven vervoerd heeft van het station naar het bureau van policie. Drie bankjes waren nog door den tocht uit den omnibus gewaaid, maar deze kostbare lapjes van f 1000 werden ook in den modder terugge vonden. De geheele som is nu in handen van den Officier van Justitie te Haarlem. V. D. In het Oosten van ons vaderland woed de Vrijdagmiddag een verschrikkelijk onweer. Iri Nijmegen deden de geweldige donderslagen de huizen op hunne grond vesten schudden, terwijl de bliksem schichten elkander snel opvolgden en het water bij stroomen uit den hemel neder daalde. Te Winterswijk sloeg de bliksem in de woning van een Duitsch conduc teur, doodde een geit, baande zich een weg door de deur en sloeg toen een dik ken boom midden door. Te Apeldoorn is op zestien plaatsen brand ontstaan, terwijl twee schuren ge heel afbrandden. Bovendien werd een man zwaar aan den arm,en de borst getiofien en verloor daarbij zijne spraak. Te Algiers werden biljetten aangeplakt om het volk tegen de joden op te hitsen de stad bleef echter rustig. Urn inoeie- lijkheden te vooi komen zal het feest van 14 Juli niet worden gevierd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2