Offlciëele Publicatie. BUITENLAND. De kwajongens-demonstratie bij gele genheid van het nationale feest te Parijs op Maandag II. heeft de Duitsche cou ranten dadelijk vuur doen vatten, en om intijds alle onaangename gevolgen te voorkomen heeft Ferry den Franschen ambassadeur aan het Duitsche hof zijn leedwezen doen betuigen over het ge beurde, met de bijvoeging dat men de politie te gauw was geweest, zoodat zij liet niet had kunnen verhinderen. In bet Hotel Continental, waarop de bewuste vlag wapperde, was de Hertog van Beieren gelogeerder was dus geen sprake van een uitdagende demonstratie, maar de schooljongens, opgewonden dooi de algemeene geestdrift en opgestookt door dwa/.e chauvinisten, dachten er anders over; zij bereikten met hunne daad verder niets, dan dat de feest vreugde verstoord werd en dat Ferry excuus heeft moeten vragen, 't Is te wenschen dat de Duitsche regeering hiei- mede genoegen neemt, want de verhou ding tusschen de beide landen is in den laatsten tijd zoo goed, dat het jammer zou zijn als daarin verandering kwam. De commissaris van politie Galien die het geval niet heeft weten te voorkomen, is dadelijk afgezet. De koning van Italië, die zich belee- digd gevoelde over de minachtende wijze waarop de Spaansehe minister Pi lal zich over den vorigen koning Amadous had uitgelaten, is tot bedaien gekomen nu het blijkt dat Pidal iets geheel anders met zijn woorden bedoeld heeft. Die zaak is dus ook gelukkig weer op min nelijke wijze geschikt. In politieke kringen te Berlijn wordt terzekerd dat de Duitsche regeering van plan was de leiding der Egyptische coi fe entie op zich te nemen, daar de ondei handelingen tusschen Frankrijk en Engeland tot dusver geen resultaat heb ben opgeleverd. Dit bericht zal wel in velband staan met de omstandigheid, waarvan de Norcld. Allg. Zeitung ge waagt, dat van de 4 percents Egyptische staatsschuld minstens 300 millioen mat k in 't bezit van Duitschers zijn. Wanneer er in Duitschland zooveel schuldeischers zitten is het niet te verwondeien dat de Regeering wat meer op den voorgrond wil treden op de conferentie. Met het oog op mogelijken oorlog met Frankrijk hebben de Chineezen te San Francisco geld naar Pekin gezonden, voorloopig 200.000 dollars, terwijl de eerstvolgende stoomboot een gelijke som zal medenemen. Als de belichten van Agence Havas waar zijn geven de on derhandelingen kans op een vredelieven- den afloop. Frankrijk eischt onmiddellijke ontruiming van Tonkin, en een schade loosstelling. Aangaande de candidaten voor het Presidentschap der Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt gemeld, dat Cleveland een man is van vijfenveertig jaar, de zoon van een predikant in den Staat New-York en thans gouverneur van dezen Staat, na mayor van Buffalo te zijn geweest. Hij staat bekend als zeer eerlijk en onpartijdig; hij zal de binnenlatidsche hervormingen tot het hoofddoel zijner bemoeiingen maken, het sta tsbeheer verbeteren, en de tolrech ten verlagen, zonder daarom het bescher mend stelsel geheel te verlaten. Zijn tegenpartij Blaine, die ook door de dy- namietinannen gesteund wordt, zal zich juist meer met buitenlandsche zaken be zig houden. Hij is een krachtig voorstan der van het protectioi isine, Engeland is hij vijandig gezind, en liet Panama-kanaal heeft hij met alle krachten tegengewerkt. De uitslag der stemming op 3 Decern bei- is nog onmogelijk te voorspellen zeker is het dat Blaine geeue middelen ont ziet om zijn doel te bereiken, en ook de Ieren en de negeis op zijne hand heeft. Daarliet postwezen in Turkije nog veel te wenschen overlaat, hebben de Euro- peesche legatién in Constantinopel haar eigen postkantoien. Nu leeft de Porte echter aan de vertegenwoordigers bij de verschillende hoven een ciiculaire ge- zouden, waarin kennis wordt gegeven dat hierin verandering moet komen, en dat zij den 4n Augustus beginnen zal met schildwachten te plaatsen voor de vreemde postkantoren, om te beletten dat brieven daar bezorgd worden. Of de mogendheden dit zullen dulden staat te bezien zij zullen aan een land, waar het lokale postverkeer is afgeschaft, hel toe zicht ovei buitenlandsche posterijen nie- willen toevertrouwen, want ook voor de. handel van hare onderdanen zou Int nadeel zeer groot zijn. De jacht op cliënten door de Parijsche advocaten gaat zoo ver, dat zij zich zelfs niet ontzagen in verstandhouding te treden met cipiers en politiebeambten, die hun tegen een zeker honorarium cliënten bezorgden onder de gevangenen en de vervolgden. Om hieraan een einde te maken heeft de officier van justitie te Pat ijs den rechters-coiniriissarissen ver zocht alle gevangenen die voor hen ver schijnen te zeggen, dat zij zich om een verdediger tot den decanus dei- orde van advokaten moesten wenden. Bij het steeds aangloeiend getal advokaten is het niet te verwonderen, dat zij dergelijke minder loffelijke middelen te baat nemen om aan den kost te komen. Met de cholera in Zuid-Frankrijk blijft het op dezelfde hoogte; ondanks de flinke voorzorgsmaatregelen is het, vol gens Prof. Koch, niet waarschijnlijk dat de ziekte zich tot die streek zal bepalen. Vermakelijk is het verhaal van een reiziger, die aan de Zwitsersche grenzen gedesinfecteerd moest worden. Bij de aankomst aan het grensstation werden alle reizigers in een kamer opge sloten, waarna er een paar bedienden niet borden en flesschen binnenkwamen Verwachtte men eerst getracteerd te zullen worden, die illusie werd spoedig ontnomen toen het zwavelzuur uit de flesschen op het koper in de borden w _rd geschonken, en het geheele gezel schap ten gevolge van het zich ontwik kelende gas begon te hoesten en de tranen in de oogen kieeg. Na verloop van een half iiui oordeelde de chef dat er geen enkele bacterie meer in leven kon zijn, en verloste hij de passagiers uit de benauwde luimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Staatsblad no. 97); Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in hel klein bij hen is ingekomen van MARIA KOSTERMAN, wed. van HENDRIK KLEIN, wijk F. no. 549. Amersfoort, den 18. Juli 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A CROOCKEWIT, De Secretaris, Weth l. B. W. L. SCHELTUS. Voor de hulpbehoevende weduwe met zeven jeugdige kinderen is door de on- dergeteekenden nog ontvangen van Mr. II. C. 10.—; H. F. 3.—; A. J 1.diverse 1.79; A. H. 7.50; T. v. A. v. W. ƒ10.—; N. N. 5.—; P. J. H. f 5,-; W K. 2 50; A. H. 2.50: door L. 25. id. 2.50; voor de weduwe 45.Totaal t' 120.79. Voiige opgave - 260 71. 381.50. Waarvoor den milden gevers dank be tuigd wordt. Amersfoort. 16 Juli 1884. N. v. d. ROEMER, Em. pred. Dr. D. BURGER. D. P. HAMERS. E. L. VISSER. Amersfoort 19 Juli 1884. Woensdag j. 1. werd door de vereeni- gingen Achilles van Amersfooit en Her cules van Utrecht een Cricketmatch ge houden des morgens werden de leden van Hercules, met muziek der Amers- foortsche Harmonie, door de leden van Achilles, van den trein afgehaald, van daar marcheerden zij, begeleid door de muziek, naar liet terrein onder Leusden waar den wedstrijd zou gehouden wor den. Het terrein was met vlaggen ge tooid, voor verschillende ververschingen was door den beer J. v. d. Wilde alhier goed gezorgd. Een zilveren medaille, uitgeloofd dooi den heer Elias. te Amsterdam, was de ptijs waarom gestreden weid, en viel ten deel, met eene groote meerderheid punten, aan de Vereeniging Hercules. Van begin tot het einde van den wed strijd tegen 4 uur, bleef het weder gun stig. Ten vier ure keerden de Vereenigin- ren naar de stad tei tig, onderweg opge- •vnelit door cenige jonge da .nes duo.- a ie aati „Achilles" een prachtig vaandel geschonken werd; gezamentlijk ging men stadwaarts, wandelde door eenige stra ten, singels met het muziekkorps de Harmonie nan 't hoofd, begeleid door eene groote menigte welke blijkbaar veel genoegen smaakte in de nette pakjes der leden. Met een maaltijd bij den heer Ockhorst weid het feest gesloten. Gisteren morgen vertrokken eenige Huzaren Ordonnaricen ten einde de fort- mnnoeuvips te gaan bijwonen; ongeveer 11 '/2 uur werden de stukken der veld artillerie aan het station ingeladen oin mede de fort-manoeuvres bij te wonen heden morgen vertrok het korps onder bevel van den Kapitein V -rwij en onder medegeleide van den lsten Luit. Van der Poll naar de eerste standplaats Gelder- malsen. Woensdagmorgen bij het exerceeren ontwrichtte een paard der Huzaren zoo danig dat het dier niet meer voort kon en het moest laten op den Amersfoort- sclien berg ter hoogte van het Café van Mej. de Wei), de Ruiter, alwaar het den volgenden dag op last van Officieren van den geneeskundigen dienst werd afge maakt. Een oud en geacht werkman, die 62 jaren onafgebroken op den dezelfden tim mermanswinkel onder drie opvolgende patroons gewerkt heeft en nog werkt zooveel het zijne krachten toelaten, die na vijftigjarigen arbeid, het zlveren medaille ontving, van de M. tot N. v. 't alg. en om zijn trouw en ijver bij allen die hem kennen geacht wordt, hoopt a. s. Woensilag 23 dezer met zijne brave huis- viouw die hare kindei en eene goede op voeding gaf, zijn gouden bruiloft te vieren. Wij bedoelen den ouden Steven Volp en Jonanna Rekké en vermeenen verplicht te zijn de vele vrienden en be kenden van de oudjes op dezen zeldzainen feestdag opmerkzaam te moeten maken. Dat de brave luidjes hunne overige levens dagen genoegelijk moge ten einde bren gen, kon het zijn iu rust, zullen velen met ons hen toewenschen. Gisteren namiddag ongeveer halfdrie geraakte aan de Langegrac ht een kinder wagentje met een kind te water; op liet hulpgeschrei van de moeder, welke zich eenige oogenblikken van het wagentje verwijdeid had, schoten de heeren T. H. en S. toe; gekleed sprong eerstgenoemde te water re lde het kind, gaf het de moe der over, en bracht niet behulp van den heer S. het wagentje en zich zelve op het drooge. Donderdag morgen ongeveer half twaalf had er een ongeluk op de lijn der O. S. M. te Barneveld plaats hetwelk treu rige gevolgen had kunnen hebben; de sluitboom van den overweg stond open een boerenwagen, waarop zes l oeren en eene boei in niets vermoedende van het groote gevaar hetwelk hun wachtte, ging de tails over toen trein B aankwam. De wagen geraakte met den trein iu boising, inet dat gevolg dat de wagen omver werd geworpen, een der mannen verloor een arm en een been en werd ernstig aan het hoofd verwond, bet paaid werd de bil afgereden, de overige personen kwa men rnet den schrik vrij. Maarsbergen. Op 20 dezer des na middags ten drie ure, zal de inwijding van de thans voltooide Prot. kerk plaats hebben. Met recht mag het een fraai gebouw heeten. De dienst zal voorloopig door den pre dikant te Doorn vervuld worden. GEMENGDE BERICHTEN. Maandagmorgen had te Bollingerwier (prov. Friesland) een ongeluk plaats. Zekere S. hield een paal, die in den grond zou worden geslagen, vast. Ter wijl de zware hamer daarop neerviel, vloog het lok er af en kwam terecht tegen het hoofd van 8. Door den schok viel bij achterover in eene drooge sloot, niet het gevolg dat zijn be-m werd ver beijzeld. Hij is onmiddellijk naar Gro ningen vervoerd, om daar in het hospi taal te worden verpleegd. Ongeveer zevenduizend personen waren te La Salette, in Franluijk bijeengeko men, ter vieiing van de ontvangst van een houten kiuis, door twaalfbarievoets gaande peigrims uit Jeruzalem aange bracht en op een nabij La Salette ge legen berg opgericht. Toen den volgenden dag de talrijke bezoekers meestal per as naar Grenoble tei ugkeerden. sloegen twee der voertuigen om wegens onbedreven heid der koetsiers. Meer dan veertig per sonen bekwamen ernstige verwondingen, een hunner overleed spoedig aan de ge volgen. terwijl een geestelijke zijn been brak en drie dames in bedenkelijken toe stand verkeerden. Een bejaarde vrouw te Labartide l'Eveque, in Frankrijk is op de volgende afgrijselijke wijze om het leven gekomen. Aangetast door pen aanval van beioerte op het oogenblilc dat zij zich in het var kenshok bevond, is zij nedergestort, waarop het varken haar eelaat en hare rechterhand heeft verslonden. Eerst dacht men aan eene misdaad bij het zien tan die vreeselijke verminking, maar weldra bracht de gerechtelijke lijkschouwing de treurige waarheid aan het licht. Een treurig ongeval had te Amsterdam in de Vijzelstraat plaats. Een weikman lag voorovergebogen een verbinding tus schen twee gaspijpen te stoppen toen de omstanders bespeurden, dat hij bewus teloos werd. Men gaf hem eerst wat melk, droeg hem later in eene naburige apotheek, waar alle zorgen aan hem wei- den besteedmaar alles was vergeefs; de man stierf kort daarna. Hoogst waar schijnlijk heeft hij het gas ingeademd, dat uit een lek in de oude leiding stroom de, en heeft zijn houding tijdens het inademen hem de kracht niet gelaten het gas weder teiug te stooten. Een inwoner van Heidelberg, die zich niet wil bekend maken, heeft aan de universiteit dier stad pen som van hon derdduizend mark aangeboden, onder voorwaarde, dat ook dames tot de aca demische lessen worden toegelaten. De Senaat der universiteit heeft dit aanbod van de band gewezen, meenende deze verlangde nieuwigheid niet te moeten toestaan. Het zoontje van een Oostenrijkschen artillerie-officier was met zijn vader op een tentoonstelling geweest en had er zulke mooie tinnen soldaten gezien, dat hij geen andeien wensch kende dan dit speelgoed te bezitten. De jongen kreeg van de vrienden zijns vaders eenige loten in de tentoonstellings loterij en was nu overtuigd, dat hij de soldaten zou trekken. Het viel hein tegen; gpen zijner nummers kwam met een prijs uit; de Keizerin was de gelukkige winster der tinnen soldaten. Onmiddellijk schreef de jongen de vol gende missive: «Lieve Keizerin! AI de jongens zeggen dat u de schoone soldaten getrokken hebt, en daar u er toch niemen dal aan hebt, wilde ik u verzoeken, of u mij die niet voor n.ijn verjaardag present wildet doen. Uw getrouwe M E." Korten tijd daarna bracht een hofbe ambte den vader van den jeugdigen brief schrijver een bezoek, liet den brief zien en vroeg of het zoontje dien wezenlijk geschreven had. De papa was natuurlijk verwonderd en gaf zijn zoon een duchtigen uitbrander, maar deze vond ruim vergoe ding in de begeerde soldaten, die de be zoeker voor hem had meegebracht. Men zal zich herinneren dat ongeveer een half jaar geleden eensklaps een der aanzienlijkste ingezetenen van Couillet, een vermogend fabrikant, uit de plaats zijner inwoning is verdwenen en dat o«er deze spoorlooze verdwijning indertijd veel gesproken en geschreven is. Thans, nu deze gebeurtenis bijna geheel vergeten is, komt uit Zwitserland bei icht, dat een koffer aan den heer Deschamps zoo heet hij toebehoorende. in een hotel aldaar is gevonden, waar dezen is achter gelaten. Tengevolge van deze ontdekking zijn de meeste getuigen, die in deze duistere zaak gehoord zijn, weder opgeroepen om opnieuw door den rechter van instructie gehoord te worden. Een zekere weduwe P. Gonlach was- Dinsdagavond met haar dochtertje komen logeeren bij hare famillie te Nieuwerkerk ad IJsel. Het meisje ging een half uur na aankomst een boodschap doen met hare tante. Op den terugweg liep het spelende achter een boom maar gleed uit langs de helling. Het kon zich niet houden, viel in het water en verdween in de diepte. Na verloop van 20 minuten haalde men de drenkeling op uit de sloot. De genieentebode die de voorschriften van de maatschappij tot redding van drenkelingen kende, mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken, maar de vreugde was van koi ten duur, daar het meisje den volgende morgen is overleden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2