Officiëele Publicatie. School- en Kerknieuws. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gevolg gevende aan het verzoek bij circulaire dd. Juli II. door het Uitvoerend Comité der INTERNATIONALE LAND- BOUW-TENTOONSTELLING gedaan; Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat docr den heer Minister van Oorlog bij gelegenheid van de bovenge noemde tentoonstelling worden uitgeloofd: Een prijs van f 250 voor het beste Inlandsche trekpaard Eene premie van f 100 voor het daaropvolgend beste Inlandsche trek paard Een prijs van f 250 voor het beste Inlandsche rijpaard Eene premie van f 100 voor het daai opvolgend beste Inlandsche rij paard. Door Inlandsche paarden wordt ver staan, paarden waarvan uiteen door den Burgemeester der gemeente at' te geven verklaring blijkt, dat zij in Nederland gewonnen, geboren, en na hunne geboorte in Nederland gebleven zijn, zoodat die van gekruist ras, geenszins zijn uitge sloten. Voor de toekenning dier prijzen en premiën, welke door een door den heer Minister van Oorlog aan Z. M. den Koning voor te dragen Jury zal geschieden, als mede voor aankoop voor de remonte, wordt bepaald: lo. dat de te bekronen paarden ge schikt zijn voor den militairen dienst; 2o. oat zij niet hooger zijn dan 1.56 en niet lager dan 1.52 M; 3o. dat zij hebben een minimum leef tijd van volle 4 jaar of een maximum leeftijd van 6 jaar; 4o. dat uitgesloten zijn bonten,schim mels, witten, isabellen en klopheng sten, en 5o. dat zij gemiddeld tegen den maxi mum remonte-prijs van f 650 door het Departement van Oorlog desverkiezende kunnen worden aangeschaft. Geene andere dan de aan deze eischen voldoende paarden worden toegelaten. Eene militaire Commissie zal de ten toonstelling bezoeken, welke o. a. in op dracht heeft zoo mogelijk eenige voor den krijgsdienst geschikte Inlandsche rij en trekpaarden aan te koopen. De tentoonstell ng der hiervoren ge noemde paaiden zal plaats hebben op Dinsdag, den 2. en Woensdag den 3. September 1884. De inzending op de Tentoonstelling moet geschieden Dinsdag, den 2. Septem ber, tusschen 7 en 9 uren des morgens, terwijl de paarden niet vóór Woensdag, den 3. September, 's middags te 4 uren de tentoonstelling zullen mogen verlaten. Het Comité stelt kosteloos stallen of tenten beschikbaar, terwijl hooi of groen voeder tegen betaling op het terrein ver krijgbaar zal zijn. Opgaaf van het aantal intezenden paar den, met duidelijke opgaaf van naam en woonplaats van den inzender moet schrif telijk en vrachtvrij zijn ingekomen bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer P. F. L. Waldeck, Stadhou derskade, No. 82, .te Amsterdam, vóór den 20 Augustus e. k. Het Uitvoerend Comité stelt deze mede werking dei Hoogere Regeering op hoo- gen prijs en koestert den wensch dat door het bijeenbrengen van vele voor het hij dadelijk. Maar ik heb een ander verzoek aan u. Hier begon de marketenter te glimlachen. «Gij hebt onlangs een kleinigheid gevonden, die mij toebehoort." «Wat voor een kleinigheid «Dat daar." En hij wees op den gordel met den koperen gesp, die nog steeds aan mijn waschtafel hing. «Het ding is biet veel waard," ging de grap penmaker voort, «maar ik b>n er toch op ge steld. Ik werd opmerkzaam, er ging mij een licht op. «Heet gij Ilja «Om u te dienen." «Dan zijt gij het zeker, die gisteren nacht- bij den wilg..." De marketenter knipte met zijn oogen en lachte veelbeteekenend. «Om u te dienen, dat was ik." «En gij waart het ook die geroepen werdt?" «Om u te dienen, dat was ik." herhaalde de rnai ketenter met een schalkschen blik. «Het is een meisje," vervolgde hij fluisterend, «dat door de buitengewone gestrengheid, waarmee zij door haar ouders behandeld wordt ».!a wel, ik begrijp het," viel ik hem in de rede ik gal' hem zijn eigendom terug en liet hem weder gaan. Deze Ilja was het dus... dus deze Ilja, dacht ik... en verzonk in diepe philosophische over peinzingen, waar ik u overigens niet lastig mee wil V lien, want ik wil niemand van zijn geloof aan praedestinatie en andere fatalistische din gen afbrengen. Te Petersburg teruggekeerd, deed ik onder zoek naar Marie. Ik zocht zelfs den dokter op, leger geschikte paarden, de belangheb benden zullen toonen, dat in de behoefte van paarden voor de remonte voor een groot deel. zoo niet geheel, in ons Vader land kan worden voorzien. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 9 Augustus 1884. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKE WIT, Weth. L. B. Amersfoort, 9 Augustus 1884. In de Ev. Luth. Kerk alhier, zal op Zondag 10 Aug. geen godsdienstoefening worden gehouden, terwijl die op 17 Aug. e. k. zal geleid worden door Ds. W. J. MANSSEN van Zaandam. Tot hen, die bij stemming, tot leden van den Raad van administratie van de Nederl. C'entraalspoorweg-maatschappij zijn benoemd, behoort ook onze Bui ge- meester, de Heer Jhr. Mr. Ti A. J. van Asch van Wijck. Donderdagmiddag is op Nimmerdor een feest gehouden voor de kinde ren der Zondagschool te Leusbroek. Aan ons Ministerie van Binnenlandsche zaken is uit België bericht ontvangen, dat de termijn van inscchrijving voorde Internationale Tentoonstelling, in 1885 te Antwerpen te houden, voor de Euro- peesche inzenders is verlengd tot 1 Sep tember en voor het Buitenland tot 1 Oc tober e. k. 316de STAATS-LOTERIJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 6 en 7 Aug. (600 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 40© No. 3056. Prijzen van f 30 3004, 3007, 3016, 4777, 5518, 5608, 5641, 5661. 5678, 5724, 5739, 5743, 5768, 5769, 5774, 5857, 5871, 5885, 6042, 6066, 6144, 6182, 6264, 9542, 9584, 9641, 14301, 16114, 16230, 16250, 16283, 16286, 16308, 16349, 16366, 16434, 16469, 16895. Te zamen 39 prijzen. Trekkingen: 2e klasse 18—21 Aug.-, 3e kl. 1—4 Sept.; 4e kl. 1518 Sept.; 5e kl. 30 Sept., 1—3, 7—10, 14—17, 21—25 Oct. Over Politie-agenten. Een agent van Politie is iemand, Die bevreesd is voor niemand. Onder de nuttigste menschen in de maatschappij kunnen zeker wel de politie agenten gerekend worden. Onvermoeid toch zijn zij. des daags en bij nacht werk zaam, om ons voor overlast te beveiligen en onze personen en bezittingen te be waken, om ons voor verliezen te bewaren en voor beleedigen van kwalijkgezinden te vrijwaren. Verdienden zij om deze reden reeds onze achting, niet minder moet de waardeering van hun persoon zijn, oin de groote moeilijkheid aan hunne die haar behandeld had. Tot mijn verbazing hoorde ik van hem, dat zij niet aan vergift, maar aan de cholera gestorven was. Ik vertelde hem alles, wat ik van Teglelf wist. «Ah, wacht eens," riep de dokter plotseling. «Tegleff! Niet waar, artillerie-officier, van mid delbare grootte, loopt wat voorover stottert eenigsziits'?" «Dezelfde." «Ja, dat is hij! Deze heer kwam bij mij ik had hem nog niet eerder gezien en be tuigde zijn leedwezen, dat het meisje zich ver geven had. Zij is aan de cholera gestorven, zeide ik, «Neen, aan vergift," zeide hij. Neen aan de cholera! riep ik. «Ik zeg u, aan vergiftherhaalde hij. lk zag, dat het inet dien man niet geheel pluis was. Dij iemand met zoo'n breeden nek kon ik mij over zulk een koppigheid niet verwonderen... En ook had hij zoo iets eigenaardigs, iets onaangenaams over zich. Komaan dacht ik, het is mij ook het zelfde, nu zij toch eenmaal dood is... Nu dan, zeide ik, zij heeft zich vergeven, als gij «lat liever hebt. «Hij dankte mij, ja drukte mij zelfs de hand en verdween." Ik vertelde den dokter, dat die zelfde officier zich op denzelfden dag het leven had benomen. De dokter fronsde zijn wenkbrau wen zelfs niet, hij merkte slechts op, dat er heel wat gekken iu allerlei ge laanten hier op aarde rondloopen. «Ja in allerlei gedaanten," herhaalde ik. Terecht zeide eens iemand van zelfmoordenaars: «Zoolang zij hun plan niet volvoeren gelooft niemand hen, en hebben zij hun plan volvoerd, dan worden zij door niemand betreurd."- EINDE. betrekking verbonden. Wie toch heeft niet dikwijls die menschen beklaagd, als zij des zomers onder den brandenden hemel, langs onze straten schilderen, terwijl ivij liefst de koelste plekjes op zoeken, of wel des winters, als het een steendik vriest, of de sneuwvlokken langs de ooreti dwarlenZij moeten op hun post zijn en zijn er ook, terwijl wij ons vaak koesteren aan de welkome kachel- warmte. Is de »goede oude tijd" voor hen ge lukkig voorbij, waarin men hun, als openbaar blijk van minachting een glaasje zonder voet gaf, als zij soms iets gebruik ten toch is liet waarlijk, ook nu nog, i:. de vellichte negentiende eeuw, terwijl ieder over humaniteit schreeuwt, geen rozengeur en «zonneschijn." Hoelaag, toch worden die menschen. vooral in de groote steden als Amsterdain en Rotterdam, vaak nog behandeldHoe menigmaal worden ze niet, door de bur gerij in de uitoefening van hun nuttigen werkkring belemmerd, en zijn diezelfde burgers oorzaak, dat de boosdoeners ontsnappen Waai lijk menig Politie-agent zou aan een pak slaag en builen en blauwe plek ken ontkomen zijn, indien de omstanders, gelijk plicht is, hem hadden geholpen en beschermd, in plaats van tegen te werken. Een agent van Politie is iemandhij is een mensch en heeft dus recht op onze achting en waardeering Maar hij inoet dan ook die achting en waardeering zich waardig maken. Niet iedere Politie-agent begrijpt zijn roeping en vervult die naar behooren. Hij moet het in de eerste plaats zich ten taak stellen het kwaad te voorkomen, in plaats van het uittelokken. Menige politie-agent houdt machtig veel van processen-verbaal en meent, dat zijne verdienste daarin bestaat dat hij maar veel van die gewichtige stukken den Commissaris overhandigd. Van sussen en stillen, van waarschu wen is bij hem geen sprake. Voor het minste, vaak belachelijkste vergrijp, wordt de boosdoener door hen den heili gen Hermandad overgeleverd. Wie zou zich geroepen gevoelen zoo'n man te achten of in zijn werkkring te steunen? Zijn er heerzuchtigen onder alle standen, het Corps Politie-agenten is hiervan niet buitengesloten. Zoo menig agent marcheert langs 's Heeren straten met een tronie, daar men bang voor worden zou. In al het gevoel zijner waardigheid stapt hij daarheen en bemoeit zich met alles wat op zijn weg komt! Is het wonder, dat hem soms een bits, zelfs een brutaal gezegde ten deel valt? En wie is hier de oorzaak Maar daar is nog eene andere oorzaak, die den agent van Politie soms in moei lijkheden met het Publiek brengt. Wij bedoelen het aannemen van fooien of geschenken. Wel is hem dit bij regle ment, verboden, rnaar niet iedere agent is sterk genoeg, om aan de verzoeking weerstand te bieden. En toch is het vrij zeker, dat hij, die fooien of giften of «bittertjes" aanneemt niet vrij en onbe lemmerd meer is in zijne handelingen. Hij moet beginnen sommigen uit het publiek naar de oogen te zien. En ziedaar wederom eene aanleiding t«t Conflieten! Of het heel erg te verwonderen is, dat een Politie-agent soms wat aanneemt! O neen! volstiekt neen! Hoe ellendig toch is zijne salarieering Hoe worden zijne moeilijke diensten met schralen middagkost en droog roggebrood beloond Konden hier omtrent de oogen der bevoegde authoriteiten door ons geopend worden Een Agent van Politie is iemand Die ook bang is voor niemand Kon dat eens gezegd wordenDan zou men niet zoo dikwijls moeten klagen: «Als ze er noodig zijn, dan zijn ze er niet!" Hoe vaak gebeurt het niet, dat hier of daar een standje plaats heeft, een beleedigend burengerucht, een gevecht op de straten, en dat er nergens een Politie-agent te zien is. Hoe dat komt? Wel de man is een grachtje omgeloopen of een steegje doorgegaanImmers zullen ze. zonder hem, het vaiken wel wasschen Maar genoeg hiervan! Is in dit stukje iets leerrijks, zijn er wenken in Het is geschreven, allereerst in het belang van den Politie-agent. dan bevat het eene vermaning voor het Publiek en eindelijk eene ernstige bede tot hen, die boven de Politie-agenten gesteld zijn. Soest, 6 Juli. Heden is alhier een aibeiderswoning toebehoorende aan en bewoond door J. van den Broek totaal afgebrand alsmede een schuurtje achter zijne woning gelegen waarin zich een hoop turven bevond; in dat schuurtje is de brand aangekomen. Daar die woning in eene afgelegen wijk dezer gemeente stond, ontving de brandweer eerst be richt toen zoowel huis als schuur en de zich daarin bevindende inboedel een prooi der vlammen was geworden, of schoon zij zich haastte, de plaats des onheils te bereiken, zoo moest zij zich bepalen met alleen de smeulende puin- hoopen uit te dooven en alzoo den ver deren voortgang der brand te beperken. De oorzaak der brand is vooralsnog on bekend alleen twee varkens zijn gered geworden; menschenlevens zijn gelukkig niet te betreurenalleen huis en schuur waren verzekerd. Voor het examen in de Fransche taal is o. a. geslaagd de heer S. J. Koop- mans van Scherpenzeel. De Commissie te Veenendaal, die zich ten doel stelt, onvermogende ouders van kinderen, die de Chr. school bezoeken, te steunen zamelde tot dat doel in de som van f 188.95. Ds. Chr. L. Laan, Pred. te Seroosker- ken heeft het beroep naar Goes aange nomen, terwijl door G. Vlug van Nijkerk, bedankt werd voor Vlaardingen. Zoodra weder over een bedrag van f 10000 kan worden beschikt, waarvan f 4000 reeds in kas is, is de Directeur der weesinrichting te Neerbosch voor nemens een begin te maken met den bouw van het nieuwe weeshuis. BINNENLAND. In de Gothische zaal te 's-Gravenhage was gister een gedeelte der goederen, die van den overleden Prins, verkocht zullen worden, tentoongesteld. De ruime voorzaal was als herschapen in het atelier eens zadelmakers, waar links en rechts lange rijen van tuigen, hoofdstellen en equipementstukken op het fraaist ge rangschikt lagen; geflankeerd met zadels, dekken, zweepen en an Ier stalgereed- schap. Een paar eenvoudige kasten werden daar ook nog gevonden. In een andere zaal stonden op rij de monsterflesschen van een zestigtal wijn soorten, met die van de likeuren mee samen een duizendtal. De rijtuigen en stalbehoeften zijn gister verkocht, terwijl de wijnen van daag worden geveild. Op de tentoonstelling te Delft is, onder al het bezienswaardige o. a. eene kast met kunstig snijwerk en allegorische voorstellingen, die vóór 300 jaren het eigendom was van Prins Willem I, op zijn kasteel te Breda. Deze kast is inge zonden door den Hertog van Saksen- Weimar, die hem eens als cadeautje ont ving van onzen Koning. De heer Herman ten Kate heeft voor Z. M. den Koning aangekocht eene prach tige collectie schilderijen en teekeningen. De schilderijen zijn naar het Loo, de teekeningen naar den Haag opgezonden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Rijk van Voorthuizen uit Woudenberg veroordeel tot 8 jaren tuchthuisstraf. Men schrijft ons uit Kuilenburg d.d. 8 Aug. Heden nacht had alhier een hevigen brand plaats. De stoomhoutzagerij van den Heer Verwoerd werd een prooi der vlammen. De stationchef ontdekte het eerst de brand, doch mocht, daar nog eenige treinen passeeren moesten, zijn post niet verlaten. Toen hij ruim een uur daarna de buren van het hen drei gend gevaar waarschuwde hadden deze nog niets van den brand gemerkt. Met behulp van alle spuiten was men des morgens om 6 uur de brand meester. Een en ander was verzekerd. De groote militaire manoeuvres in de omstreken van Wageningen en de Grebbe zullen plaats hebben op 19, 20 en 21 Sept. a. s. Bij de verkiezing, voor een lid van den Gemeenteraad te Veenendaal, zijn 97 stemmen uitgebracht. Er zal eene herstemming moeten plaats hebben tus schen G. J. W. Querngester, die 25 en A. J. van Dolder, die 18 stemmen kreeg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2