NIEUWE - EN ADVERTENTIEBLAD YOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, STOUTENBURG, VUURSGHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG F euilleton. DE HERBERG IN DE ANDES. No 65. Woensdag 13 Augustus 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Buitenlandsch Overzicht. Abonnementsprys voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele RijkLJO. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels f 0,40. Iedere regel meer0,05. Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Oroote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 imr des Woensdags en Zaterdags. Rtiie viermaal geplaatste ad vertentie wordt slecht» driemaal id rekening gebraeht. Als het in de schouwburgzaal te Ver sailles, waar het Congres vergadert, zoo warm is als bij ons, dan begrijpen we r.iet hoe de heeren liefhebbei ij konden hebben om zoo'n akelig spektakel te maken. De eerste dagen was het er let terlijk een schreeuw-concours. De commissie van onderzoek neemt twee amendementen over, en adviseeit tot verwerping van al de andere. Die twee zijn voor» erst dat. ingeval van Ka merontbinding. de kiezers binnen twee maanden moeten worden opgeroepen, en de nieuwe Kamer uiterlijk twintig dagen daarna bijeenkomt; vervolgens, dat leden, van geslachten, die vroeger over Frank rijk geregeerd hebben, niet verkiesbaar zijn voor het presidentschap der repu bliek. In de zitting van Vrijdag was de voor zitter Leroyer, die voor zijn zware taak niet te best berekend schijnt, opnieuw genoodzaakt de Vergadering te schorsen. Tot deze wanorde gaf aanlei ding een redevoering van Pelletan, van de uiterste linkerzijde, ten betooge dat het Congres een onbeperkt mandaat heeft en door geen contract is gebonden de verklaring van den voorzitter der com missie, Dauphin, dat dit zoogenaamd con tract ontstond uit de overeenstemming tusschen de meerderheden der beide Ka mers, lokte hevig protest rechts en links, Een schets uit Centraal-Amerika. o Speelzucht is de hartstocht, die Midden- en Zuid-Amerika veiteert en zedelijk te gronde dreigt te richten. Californië, Texas, Mexico, maar vooral de verschillende republieken van Centraal-Amerika zijn als het ware één reus achtig speelhui." Hier speelt alles, van den trotscheii Don tot den armzaligen sambo (kleur ling), met dobbelsteenen of kaarten, onverschil lig hoe of waar, maar gespeeld moet er wor den; wat moest men anders met zijn geld doen, als .-nen op het oogenblik geen lust had het te verdrinken? Trouwens het grootste gedeelte van de mannelijke bevolking doet het eene en laat het andere niet. Het gebeurde in een dezer door een speel woede aangegrepen staten van Midden-Amerika, in Costa Rica, en wel aan den hoofdweg, die van Arenas aan den Stillen Oceaan naar San José, op een vruchtbare hoogvlakte gelegen, voert. In de schaduw van groote, door slinger planten omstrengelde hoornen tusschen heggen van bamboes volgde eer. kleine karavaan van ossenw igens, ruiters, vrouwen en mannen dezen weg, die beter onderhouden was dan rnen het hier zou verwacht hebben. Een Engelsch rei ziger had zich bij den troep aangesloten; daar hij echter spoedig genoeg had van het rumoer en van de stof, en hij bovendien veel heter be reden was dan de rest van het gezelschap, was hij dit weldra ver vooruit, tegen zonsondergang, d it zich oploste in een algemeen lawaai, waarna <ie sluiting der algemeene be raadslagingen werd uitgesproken. Jolli- bus wilde nü de tribune beklimmen, doch de Voorzitter weigerde hein het woord, welk incident zulk een rumoer veroorzaakte dat Leroyer zijn hoed op lette, als teeken van schorsing der ver- gadeiing. Bij hervatting der werkzaam heden kon men slechts met moeite tot de behandeling dei' artikelen overgaan. Een amendement van Baiodet, van de uiterste linkerzijde,lot bijeenroeping eener Constituante of grondwetgevende verga dering, werd door het stellen der v or- vraag verworpen, waarop de voorsteller en zes zijner geestverwanten de zaal ver lieten. In de vergaderingen van Zaterdag en Maandag ging liet veel rustiger toe. Er werd beraadslaagd over ondei scheiden amendementen, die alle me: vrij aanzien lijke meerderheden werden ver worpen. De uitbreiding der cholera is nog niet gestuit: onlangs deden zich de eerste gevallen voor te Avignon en op een dorp nabij Montpellier, vanwaar de lieden op de vlucht sloegen, sommigen hun kinder tjes door den schrik vergetende. Te Toulon was het getal slachtoffers den laatsten tijd zeer verminderd, te Marseille weer toegenomen, welk feit wordt toe geschreven aan verminderde zorgen. Omtrent liet Chi. eescli Fransch geschil verneemt men thans uit Shangaï, dat werkelijk een Fransch eskader van vijf schepen onder commando van admi raal Lespès, de stad Keelung op Formosa gebombardeerd en genomen heeft. Aan de Chineesclie regeering is bericht ge zonden, dat zij den tijd der bezetting kan hekorten door aan de eisclien der Fran- schen te voldoen, die het bedrag der schadeloosstelling hebben verminderd tot toen de anderen reeds halt hadden gemaakt voor dien dag en hun kamp langs den weg hadden opgeslagen, was hij geheel alleen in een verlaten st'eek. Er was nog een tamelijk steile berg te be klimmen, voor liet stadje Esparsa bereikt was, waar onze Brit plan had te overnachten. De dalen tusschen de bergen waren reeds gehuld in de kortstondige tropische schemering, er steeg een lichte nevel op, en binnen weinige minuten viel de nacht. Onhoorbaar, als reus achtige vlinders, vlogen de uachtvalkeii voor den eenzamen ruiter op; hier en daar schit terde een Joliaiineskever tusschen de struiken. Een frissche wind, die uit den Stillen Oceaan opkwam, streek over het landschap; een enkele maal zag men rechts en links van den wegliet heldere schijnsel van een kampvuur, en kon rnen de donkere schaduwen van transportwa gens onderscheiden, liet maakte eene eigen- aanligen indruk, al:, inen uit de duisternis en de stilte plotseling bij zoo'n kamp kwam, waar alles licht en leven was, waar de vrouwen zon gen of het eten kookten, de mannen dronken of hun trekdieren voerden. Zonder zich aan al deze ilnikte te storen reed de vreemdeling den berg op, om zoo spoedig mogelijk een on derkomen te vinden. Boven op den berg stond een huisje, of lie ver een soort planken schuur, zooals men er verscheidene vindt tusschen Arenas en San José een herberg, waar de gegoede reiziger ale en porter genieten, eu de dorstige peon zich aan zooveel aguardiente (brandewijn) la ven kan, als het d ;r regeering. die het mono polie van den handel in spiritualiën heeft, be haagd hein voor zijn geld te geven. De Engelschin ui stuud te overleggen, of hij hier zou uitrusten of tot Esparsa doorrijden. Zooals hij door de vensters zien kon, was het 80 millioen francs, te betalen in tien termijnen. Aan The Thirties wordt uit Foociiow geseind, dat de President der Vereenigde Staten zich bereid verklaard heeft als bemiddelaar tusschen China en Frankrijk op te treden, en hiervan per telegraaf kennis gaf aan den gezant der Unie te Peking. De Engelsche politiek ten aanzien van Egypte is dooi- het mislukken der con ferentie een nieuw stadium ingetreden, dat van zelfstandig handelen. Op 't eind van Augustus vertrekt de Minister van Marine en gewezen onderkoning van In- dië. lord Nortlibiook. naar Egypte, om den Khedive raad te geven ter voorzie ning in den finaneiëelen nood van het oogenblik consul Baring gaal met hem mee. In een schrijven van The Times zegt Sir Samuel Baker, die Egypte zeer goed kent, dat de Regeering onmiddellijk Pen nieuw besluit moet nemen, anders kon Frankrijk wel. buiten Engeland om, een tweede conferentie bijeenroepen om over Egypte te beraadslagen. Baker raadt aan het sluiten van een of- en defensief verbond met den Khedive, en herstel van de financiën door vermindering van de rente. Iedere aarzeling van Engeland, zegt hij, zou den val van Engeland ten gevolge kunnen hebben; dit zou Enge- iatids schande zijn. Gordon zelf zou zich ongetwijfeld wel weten te redden, maar niet met hem zijn garnizoen, dat hem toch getrouw is gebleven. Te Cairo houdt men het voor zeker, dat indien besloten wordt tot een na- jaars-expeditie, om Cordon hulp te bren gen, het legercorps den Nijl zal opvaren, over Dongda. Van liet plan om Soeakiin tot uitgangspunt te riemen en een spoor weg aan te leggen van daar naar Berber is voorgoed afgezien. Bij den staf van het Engelsche leger te Cairo heerscht vertrek vol mannen met lange baarden en ver brande gezichten, en hun heesche stemmen gaven duidelijk te kennen, dat «Ie regeering reeds vrij wat aan hen moest verdiend hebben. In een omheinde ruimte aan den weg stond een groot aiutal beladen wagens, waartusschen de vuren brandden, en daarachter waren de zware ossen aan palen gebonden. Terwijl de vreemdeling nog aarzelde, hoorde men een wilden Ameiikaaiischen vloek boven liet ru moer in de hut uit. De peons die tegen den deur leunden, stoven ijlings uit elkander, om plaats te maken voor een man van hooge ge stalte, met een rood hemd en groote water laarzen aan, die naar buiten ging eu op den Engelschinan toekwam. «Gij komt juist op tijd, sir," zeide hij. «Wij wachten reeds twee uur lang op een verstandig Cliristenmensch, die met ons wil drinken. Zeg nu niet neen," daar hnuden wij hier niet van. En al waart gij de President ui eigen persoon, dan moest gij toch binnenkomen en eens met ons klinken!" Zoo goed het roode schijnsel van liet kamp vuur het toeliet, nam de aangesprokene den man in oogenschouw. Hij was zeer groot en zwaar gebouwd, met langen baard en aanmati gend uiterlijk, en in zijn zwarte oogen blonk wilde vastberadenheid een type, zonals «nen het ui Europa wel nergens zal aantreffen, maar in Texas en Missouri nog dikwijls genoeg te zien krijgt, liet lo inbeeld van een woesten vage bond, vvien zijn eigen leven of dat van een ander niet meer waard is dan een schot kruit. De Engelschin ui herriniierde zich dadelijk, dat hij den onverschilligen knaap reeds ineer gezien lud, eu daar hij weinig van waarde bij zich droeg, volgde hij hein in de hut. •iHoe staat het inet liet spel?" vroeg de Texaner bij het binnentreden aan een jongen groote bedrijvigheid. Men spreekt daar van een expeditie van 4000 man, Engel- schen en Egyptenaren. De Transvaalsche Volksraad heeft met bijna algemeene stemmen een resolutie aangenomen waar bij de nieuwe conventie met Engeland wordt bekrachtigd, en erkentelijkheid betuigd voor de edelmoe digheid der Britsche Regeering. Tegen sommige artikelen wordt echter verzet aangeteekend, voornamelijk tegen dat, betreffende de grenslijn tusschen de repu bliek en het land der Boetsjoeaven. De Belgische Kamer heeft Vrijdag de beraadslagingnen ten einde gebracht over het ontwerp, betreffende het herstel van de diplomatieke betrekkingen van den H. Stoel. Met 73 tgen 44 stemmen werd het ontwerp aangenomen. Het was des avonds in de straten van Brussel minder woelig dan vorige «lagen: de politie had de toegangswegen naar het Parlementsgebouw afgezet. Over de voorgenomen deinonstratiën van Zondag is de heer Buis, burgemeester van Brussel, na een onderhoud met een Minister van Binneiilandsche zaken, in overleg gelreden met de leiders der liberale partij en die der zoogenaamde «onafhankelijker)," om met ben den te doorlooppn weg vast te stellen, tee einde botsingen te voorkomen, Dank zij deze goede zorgen, zijn er geen ongeiegeldlreden voorgevallen. De liberalen zetten zich ten elf uur in be weging, door een politiewacht omstuwd. In den optocht droeg men eenige groote borden waar op bet verlangen naar ver werping der schoolwet en ontbinding der Kamer stond uitgedrukt. Met muziek tick rnen naar het plein voor de Beurs, waar Janson een toespraak hield. Kreten van «Leve de Koning" en «Weg met de Minister" hoorde men vrij druk. Om man, die zijn makker scheen te zijn. »De duivel speelt er mee I Zij winnen op iedere kaart," luidde liet antwoord, waaruit duidelijk e. geruis klonk. In de hut was ieder plaatsje bezet. Vier dunne smeerkaarsen verlichtten een verwarde menigte woeste gezichten, zooals men ze nauwelijks in de baudietenholeii van Californië vinden zou. Van den donkerkleurigen «halfbloed," den brutalen mulat, tot den blonden Spanjaard, waren alle tinten van de verschillende menschenrassen hier vertegenwoordigd. Daar zag men den Centraalamerikaanschen fat, den zoogeuaamden gandino" met hoogen cylinderhoed enmiler- nen rok; den reizenden koopman uit Guatamala, met franjes om zijn buis; den driesten peon met breeden panamahoed, de wijde broek tot aan de knieëen opgestroopt alles, wat over den weg kwam was door deze ellendige hut als door een magneet aangetrokken en vastgehou den, en velen hadden er reeds blijkbaar den geheelen dag doorgebracht. Het weinige huis raad" was ter zijde geschoven, op een tafel en een paar waggelende stoelen na. De waard en zijn vrouw zaten met gekruiste beeueu op de toonbank, waarop de vierkante jeneverllessclien en de laughalzige karaffen inet brandewijn prijkten. Tegen liet buffet leunde een opgescho ten knaap, die van vermoeienis niet meer staan kon. De lucht was dik en zwaar van rook en brandewijndampen. Waaruit de vloer van het vertrek bestond was moeielijk te zeggen, men zag niets dan half verbrande sigaien en I dige llesschen. De hitte was bijna niet te verdragen, en al de gezichten verhelen een koortsachtige spanning, terwijl er onafgebroken ontzettende vloeken en verwenscliingen klonken, zonder welke bet volk in Costa-Rica zich niet schijnt te kunnen vermaken. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1