Officiëele Publicatien. School- en Kerknieuws. 1 halfeen was alles gedaan". Be optocht der Onafhankelijke!) duurde omstreeks even lang. Zaterdag heeft op het Stadhuis te Brussel een samenkomst plaats gehad van liberale burgemeesters en gemeenteraadsleden, uit onderscheiden groote steden. De heer Buis presideerde. Aan het eind van zijn toespraak zei hij van de voorgedragen Schoolwet. De burgemeesters kennen hun plichten en rechten, en zullen in de handhaving der orde niet te kort schieten. Als de Koning de wet bekrach tigt, zullen wij haar eerbiedigen, maar tevens met alle wettelijke middelen het nieuwe stelsel van oi.derwijs weren, dat men aan het land wil opdringen." De bekende gezant van Pruisen bij het Vaticaan de heer Von Schözer, moet on langs, bij zijn terugkomst met verlof te Berlijn, aan een correspondent van den Ilamhurg-Correspondenzeenige mede- deelingen hebben gedaan omtrent de inoeielijkheden, waarop de onderhande lingen steeds afstuiten. Deze Verklaringen wekten te Rome veel misnoegen en zul len door de Vaticaansche organen offici eel worden tegengesproken. Over den geruchtmakenden maatregel der Duitsche Rijksiegeeririg, het velban nen van een aantal Russen uit Berlijn bevatten onderscheiden bladen een klaar blijkelijk offirieuse meledeeling. dat ten gevolge van de vele klachten over bet ongeregelde in handel en wandel dei- doortrekkende Russen, de Regeering zich genoodzaakt had gezien hun gedrag wat opmerkzamer na te gaan. Door dat on derzoek kwamen zonderlinge feiten aan het licht, die de waarheid dezer klachten deden uitkomen. Vele Russen hebben zich te Bellijn gevestigd en handelszaken gedreven, niet op hun eigen naam, maar op dien hunner vrouw, die met de kin deren kalm in Rusland zit, en op wie nooit verhaal is te krijgen wanneer, ge lijk doorgaans het gevoel is de zaken fout gaan. Een aantal van de wegge zondenen zijn zwendelaars en oplichters van beroep, of bedelaars, die in Berlijn geheele clubs vormen. Russen daaren tegen. die een eerlijk beroep uitoefenen en een pas kunnen toonen door den Duitschen consul in Rusland gelegaliseeid. woiden met de grootste voorkomendheid behandeld, zij ontvangen zonder bezwaar den verblijfpas, dien een vreemdeling ©ok in Rusland moet bezitten. Op de genaturaliseerde Russen is niets van dat alles van toepassing, daar deze, zooals vanzelf spreekt, Duitschers zijn. De BURGEMEESTER, en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te één ure, voor eenieder de gelegenheid tot kostc- looze iuöiitiiig woidt gegeven in de daartoe bestemde localiteit gelegen aan de Bi eedestraat Wijk F, No. 133. Amersfoort den 11. Augustus 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd Be Burgemeester, T. A. J VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat liet door den provin cialen Inspekteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard hnhier No. 2 van de personeele belasting over het dienstjaar 1884/85 (Wijken F, G, H, en I) aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Ameisfoort, den 11. Augustus 1884. De Rurgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 13 Augustus 1884. Zondag e. Ho 17 Augustus, zal de godsdienstoefening in de Remonstrant- sche ketk alhier geleid worden door den Heer J. J. VAN UILLE, predikant te Zaandam. De voormiddag-godsdienstoefening in de Hervormde Kerk alhièr zal a. s. Zon dag geleid worden door Dr. G. W. VAN GOOR, Predikant te Bunschoten. Onze stadgenoote, Mej. M. J. Roux, is bij de najaars-examens, te Amsterdam gehouden, geslaagd voor de hoofdonder- wijzersacte. Onze Burgemeester, de Fleer Van Asch van Wijck, is Zaïeidagavond met zijne Echtgenoote van de huwelijksreis terug gekeerd. Gister werd Z.Edelachtbare het ge schenk, bestaande in twee keurig bewerk te zilveren caridelabres, namens tal van ingezeten aangeboden. Moge onze Burgemeester lang met zijne Echtgenoote gespaard blijven en bij voortduring het waarachtige belang dei- gemeente met ijver behartigen. Voor de betrekking van Directeur opzichter-boekhouder der gemeente-rei niging te Amersfoort hebben zich honderd vijf en veertig sollicitanten aangemeld. Het bericht omtrent de opgraving van zekeren v. L., hier ter stede, schijnt voorbarig te zijn geweest. Ten minste verneemt men nader, dat de officier van Justitie daartoe geene termen heeft ge vonden. Wel waren er sporen van ge weldpleging zichtbaar, maar die schijnen niet van dien aard te zijn dat opgraving noodzakelijk zou zijn geacht. De nieuwgebouwde steenen brug aan de slijkpoort nadert hare voltooiing, en zal vermoedelijk nog deze week voor het publiek verkeer in gebruik worden ge steld. Naar wjj vernemen zien de talrijke winkeliers in de Slijkstraat daarnaar dan ook reikhalzend uit; want al heeft het Dagelijksch Bestuur, op hunne dringende vertoogen, er eindelijk in toegestemd eene noodbrug te maken; toch werd hierdoor niet geheel de groote schade weggenomen, die zij door deze verbou wing lijden, daar de noodbrug niet voor paard en rijtuig bestemd is. Zaterdagmorgen, omstreeks 12 uren, gp- raakten aan den Soesterweg, gem. Amers foort, twee woningen in brand, welke beidp geheel afbrandden. Een bewoner dier huizen was tegen brandschade ver zekerd, voor de betiekkelijk hooge som van 1500 gulden, bij eene maatschappij tegen brandschade te 's-Hertogenbosch. Van den tweede was noch huis, noch inboedel verzekerd. De oorzaak van dezen brand is tot nog toe onbekend. Zaterdag avond wandelde hier ovprde Langestraat begeleid door twee politie agenten een Duitsch Heer, die te Utrecht vier dagen in een Logement had door gebracht en bij zijn vertrek, vergeten had te betalen. Hier wilde hij in een Logement hetzelfde doendoch onze Ameisfoortsche Hotelhouder was leper dan zijn Utrechtsche collega en bood hem reeds de i eersten dag de rekening aan. Jammer dat de man ook nu zijn porte- monnaie vergeten had. Natuurlijk kieeg hij toen gratis logies maar niet bij een Hotelhouder. De Heer Th. W. H. J. M. Hustinx, Rentmeester van het Koninklijk Domein te Soest, is door Z. M. den Koning be noemd tot ridder 5e klasse in de Orde van den gouden Leeuw van Nassau. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Juni 1884. 1. H. Apeldoorn Haarlem? 2. H. C. Cornelissen Amsterdam. 3. Mej. Joh. Maria Evers Barneveld. Briefkaart. 1. D. Voorthuizen Amsterdam. De nieuwgebouwde School te Doorn is geopend en feestelijk ingewijd niet een Schoolfeest en een tochtje pei Stoom tram naar Amerongen en ZeistDrie bergen. Aan den avond hield men eene optocht met lampions en bracht men den Burgemeester de Geer eene Seren- nade. Ds. G. Vluk. Predikant te Nijkerk, heeft voor Amerrte en Tienhoven bedankt. De heer E. J. Homoet te Putten, heeft bedankt voor liet beroep naar Leerdam. Tot organist bij de~Nederl. Hervormde gameente te Bloemendaal is benoemd de Heer P. Vergers te Haarlem. De toestand van Prof, Hofstede de Groot te Groningen, die. onlangs, een hevige zenuwtoeval en daaruit gevolgde gedeeltelijke verlamming gekregen heeft, blijft nog steeds zorgwekkend. De man is nog altijd bewusteloos. BINNENLAND. Verschillende lezingen worden gegeven, omtrent hetgeen de Koning zou hebben be paald aangaande het dienstpersoneel van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Het N. v. d. Dag zegt, dat bet geheele personeel, gedurende zes maanden, gere kend van den sterfdag des Prinsen af, het volle tractement zal behouden, en verder een levenslang pensioen, beiekend naar het aantal dienstjaren en één twin tigste van het genoten tractement. Het Haagsche Dagblad verschilt hier mee en zegt, dat de volle tractementen levenslang zullen worden toegekend. De openbare verkooping te 's-Hage van ile rijtuigen, paarden, tuigen enz. van den overleden Prins, hebben ruim f 10000 opgebracht; zijne negen paarden alleen 2770 gulden. Den 15en dezer zullen Prins en Prin ses Albert van Pruisen, uit Schevenin- gen weder naar hun land vertrekken. De heer H. M. Werner, Ritmeester in garnizoen te Venloo. wordt, na afloop der groote manoeuvres, overgeplaatst van het tweede naar het eerste regiment huzaren. Bij wetsontwerp is voorgesteld eene uitgaaf ten behoeve dei dotatie-goederen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik ge daan, te doen vereffenen ten laste der Staatsbegrooting voor 1884 en onder de middelen van dat jaar optenemen de som van f 1017,15, welke tengevolge van eeue gemaakte rekenfout, door de hooge erfgenamen van Z. K. tl. te veel geno ten en door hen reeds aan 's lands schat kist terugbetaald is. De Groothei togin van Saksen-Weimar- Eisenach heeft aan. het Genootschap «Lief dadigheid naar vermogen" te Amsterdam, eene gift van f 100 geschonken. De Groningsche Hoogleeraar, Dr. Hof stede de Groot, is overleden. In de vereeniging «het vrije woord" te Rotterdam, waarvan de voorzitter W. Meng heet, heeft Zondag gesproken Dr. F. Gunst uit Amsterdam. Hij had het over verdraagzaamheid en trachtte in het licht te stellen, wat zijn geestverwanten den geloovige ontnemen en teruggeven. Verschillende steenfabi ikanten langs de Waal hebben het werk gestaakt. De steenen, die reeds gevormd zijn, zul len nog wel gebakken worden, maar verder wordt er ni t meer gewerkt, om dat er geen aftrek is. Een verbazend groote menigte steenen ligt nog ter ver koop gereed. De Heer J. H. Kemelaar, Notaris te Veenendaal, zal aanstaanden Donderdag met zijn gezin, en zeker ook met de ge meente feest vieren. De man geniet dan het voorrecht 40 jaien Notaris te zijn geweest. Na eerst te Woudenberg te zijn werkzaam geweest, kwam hij 27 Juli 1846 als zoodanig te Veenendaal. Moei t de 76-jarige man een nog rus- tigen, kalmen levensavond hebben! De Minister van Oorlog heeft aan schrijving gedaan, dat de mazelen niet meer epidemisch heerschen te Utrecht, Loosdrecht en Vreeland. De Rijksveldwachter J. J. van der Valk. te Vieeswijk, heeft tegen den heer S. uit Vianen proces-verbaal opgemaakt, omdat deze op den openbaren weg aan den Wiei'sdijk, Godsdienstoefening hield. Al wedei zijn aan het établissement Feijeiiooid honderd werklieden ontslagen. Arme menschen Te Doorn is de hofstede van Baron d'Ablaing van Moesbergen Zaterdag ge heel afgebrand. Zij was bewoond door J. van Eist. Niets was verzekerd. De ooi zaak van den brand is tot nog toe onbekend. GEMENGDE BERICHTEN. Arthur, de President der Vereeniguc Staten van Noord-Amerika heeft zich als scheidsrechter aangeboden in het geschil tusschen Frankrijk en China. Het is te hopen, dat de oorlog, die tusschen de rijken staat uit te breken, hierdoor nog voorkomen wordt. De Kruittoren van het Kasteel San Giorgio te Salerno is in de lucht gevlogen. Drie personen werden gewond en drie gedood. Te New-York heeft eene hevige aard beving gewoed, die tien seconde aanhield. Vooral werd zij ook gevoeld langs de kusten van den Atlantischen Oceaan, van Portland tot Philadelphia. Hoewel de bevolking zeer verschrikt was en de woonhuizen verliet, zijn er geen men- schenlevens te betreuren. Enkele ge bouwen zijn beschadigd. In Beieren is thans een kolossaal proces tegen bierbrouwers aan de orde. Oommissiën houden zich daar in ver scheidene plaatsen bezig met het onder zoek der vei valschingen en der verval- schingsmiddelen in de bierbrouwerijen. Zulk een algemeen onderzoek heeft in Beieren nog nooit plaats gehad. Een andere Cresus is onlangs te Buenos- Ayres iu Amerika overleden. Hij heette Nicholas Anchorena en had eene nala tenschap van 1710 vierk. mijlen lands. Verder 152000 koeien, 41000 schapen en vele huizen, welke nalatenschap geschat wordt op 2400000 ponden sterling. De vorige week kreeg iemand te Dooin een brandbrief waarin hem 25 gld. ge vraagd werd, onder bedreiging dat. indien deze som niet gegeven werd, zijn huis in brand gestoken zou worden. De politie, onmiddellijk iu kennis gesteld, deed on derzoek en bevond dat de schrijver een vroegere ziekenoppasser was, die thans rondzwierf zonder middelen van bestaan. De wijze waarop de schrijver gearresteerd werd, is nogal vermakelijk. De rijks-veld wachter L. Koudijs ging namelijk Vrijdag morgen naar een slaapsteèhouder te Zeist, alwaar het geld moest bezorgd worden, en wist den schrijver te spreken te krijgen door vooi te geven een zoon van den bedreigde te zijn, en het verlangde geld te brengen. Hij mocht de voldoening smaken bij het aanbieden der 25 gulden, den schrijver als ai restant mede te nemen en Gevankelijk naar het huis van arrest te Utrecht over te brengen. Men maakt tegenwoordig voorwerpen van dagelijksch gebruik en van weelde van allerlei aard, zooals broches, oorknop pen enz, van aardappel-'ezels, die bij de bereiding van aardappelmeel achterblijven. Eerst wordt, doi.r verwarming tot 75 a 80" en flinke menging, een dikvloeibare, stijfselachtige massa gevormd, die dan in den verlangden vorm wordt geperst. Te Groningen vond Donderdag eene vrouw van iemand, die een zeer beperkt inkomen had. haar echtgenoot in een kroeg. Zij werd zoo verwoed, toen zij wederom zag, dat hij het hoog noodige huishoudgeld verkwistte, dat zijden man de flesch jenever uit de hand rukte en hem er een gevoeligen slag op het hoofd mede toehracht. De flesch brak en eenige stukjes glas kwamen in het oog van den dronkaard, die dit waarschijnlijk zal verliezen. Men heeft soms overlast van de kip pen zijns buurmans, daar zij dikwijls over schuttingen vliegen en dan bloem perken en bedden omwroeten. Men kan liiei tegen niets beters doen, dan op den land van de schutting draadnapels te slaan van 3 a 4 duim, op 5 of 6 duim afstands van elkander. De kippen dui ven er dan niet meer ov< r heen te liegen. Een generaal van het Fransche leger is bijna het slachtoffer geworden van zijn moed. Bij een station, dicht bij Li moges. ging een jonge vrouw, die een kind bij de hand hield, over de rails, juist toen een trein aankwam. De gene raal trok haar en het kind terug, zoodat beide gered werden, maar hij zelf werd door de locomotief aan den schouder en aan de linkerhand gewond. Men maakt zich l-ezoigd over de ge- zondheidsloestnnd van den koning van Spanje. Z. M. is tengevolge eener ge vatte koude ernstig ongesteld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2