delen moeten zijn om den weerspanni ge, te dwingen b.v. door het afsnijden van handelsgemeenschap en verkeer. Ook is het rioodig, dat de volken worden opgevoed in afschuw van den oorlog; wortelt eenmaal de overtui ging, dat het vuistrecht, op hoe groote schaal ook uitgeoefend, geen recht is, maar onrechtmatige uitoe fening van ruwe kracht, dan zal ook het Vredebond een wèltoebereiden akker vinden, waarin het zaad zijner w erkzaamheid met volle handen kan worden gestrooid. Wij gelooven dat wij allen iets kunnen toebrengen om het thans nog in een oneindig verschiet liggend ideaal door de werkelijkheid te doen benaderen. School- en Kerknieuws. Amersfoort, 16 Augustus 1884. Zonder voorafgaande kennisgeving kwam onverwachts de Minister van Oor log Donderdagmiddag te Amersfoort aan, tot het. inspecteeren van stallen en ka zerne. Wij vertrouwen, dat een en ander in de beste orde bevonden is. Donderdagavond vereenigdeti zich eenige Heeren in het gebouw der Christelijke school alhier, ten einde pogingen aan te wenden, om hier eene Afdeeling van »de Unie," eene school met den Bijbel opte- richten. Na eenige besprekingen hiet omtrent werd tot de oprichting van een locaal- comité besloten. De benoeming van een Bestuur en de samenstelling van een reglement bleef bewaard voor eene vol gende vergadering. Als een bijzonderheid in deze streken dient vermeld te worden, dat eergister, ter hoogte van den Kalk weg, aan den Utrechtschen straatweg, een vrij groot hert gezien is. Het dier- kwam van de Vlasakkers en ging dwars den weg over het kreupelhout in. Donderdagmiddag te 12 uren ontstond er brand in een schuurtje, achter een perceel it. de Utrechtsche straat en be woond door Vastenburg. Het schuin tje is uitgebrand en hetgeen er zich in be vond, waaronder beddengoed, heeft men niet kunnen redden. Daar het huis van V. verbouwd wordt, werd van dit schuurtje een veelvuldig gebruik gemaakt en is het waarschijn lijk, dat zich daar bevindende voorwer pen met het vuur in aanraking zjn ge komen. Omdat niets was verzekerd, moet de man nog al schade hebben. Van wege de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier wordt ons medege deeld Dat volgens bij haar ontvangen nader bericht de door de Heeren A. C. Wert- heim, J. M. van der Made en Jacob Duijvis, namens de Vereeniging voor de belangen van Nederlandsche inzenders op Tentoonstellingen tegen 19 Aug. a-s.: des namiddags te twee uie in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht opgeroepen algemeene Verga dering van Nederlandsche Industrieelen door onvoorziene omstandigheden is uitge- de bankier wist de peons tot zijne hulp aan te te zetten. «Duizend dollars voor hem, die mij van den schurk beviijdt," kerinde hij. Zijn woorden eindigden met een schellen gil, want de Texaner drukte hem als een beer al vaster en vaster in zijn armen. Daarop haalde h(j hem de kaarten uit den zak en wenkte het meer fatsoen ïgk gedeelte van het gezelschap, dat zich achteraf hield. «Komt nu zelf zien," riep hij hun toe; «de Slaatjes zjjn geheel en al met was bestreken, ijk maar! Ik kan er twee aan elkaar laten kleven en opnemen wat ik will" «Het is waar," antwoordden de omstanders. «Don Juan heeft ons bedrogen." «Geef ons ons geld terug," brulde men nu van alle kanten, en een dozijn peons stormden op den bankier los. «D: t gaat maar zoo niet!" riep de Texaner, die intusscher. Don Juan op den grond had ge gooid en met de beeuen vasthield. «Don Gre- goris, gij en de Engelschman moeten eerst het geld tellen, dat hij bij zich heeft en dan zullen wij het verdeelen Maar zoo gemakkelijk zou de zaak niet af- loopen. Een der beide helpers van den bankier weikte zich door de menigte heen, gevolgd door een dozijn peons, de meest havelooze en onverschillige van den geheelen troep, stiet een godslasterlijken vloek uit en schreeuwde toen: «Die kaarten zijn niet van Don Juan, maar van dien Yankees I Don Juan Zumbado staat in geheel Costa-Rica als een gentelman bekend, en nog nooit heeft iemand hem ook maar het minste ten laste kunnen leggen. Hij is lid van het congres en kan betalen wie hem helpt en hem op zjjn vijanden wreekt. Amigos, wilt gjj &teld tot 80 Augustus ter «elfder plaatse en op hetzelfde uur. Dat bestuur noodigt alle Nederlandsche Industrieelen dringend uit de vergadering bij te wonen ter behandeling der vol gende punten 1e. Verdeeling "an de bestuursfunctien 2e. Bespreking van de belanden der Vereeniging in het Algemeen. 3. De Tentoonstelling te Antwerpen in 1885. De paardenarts 2e klasse, Van der VVurff, zal zoowel de a. s. divisie- als groote Cavalerie-manoeuvres in Gelder land en Utrecht mede maken. Gistermorgen kreeg een heer, die op een boerenwagen uit Woudenbeig hier gekomen was. zulk een hevigen pijn in den ruggegraat, dat hij niet meer gaan kon en door zijn broer, die bij hem was, en een winkelier uit de Slijkstraat, naar het Hotel Schimmel werd gebracht. Vrijdagmiddag ontstond tusschen twee broeders, in de Lievevrouwcnstraat, een hevige twist, waarbij de eene broe der. een marinier, den ander, die ge brekkig is, op den grond wierp en met zijn sabel dreigde te doorsteken. De po litie, die latei- kwam opdagen, scheidde nog bij tijds de vechtenden. Sterkedrank schijnt weer aanleiding te hebben ge geven tot dezen treurigen broedertwist. Ds. G. J. de Hoest, Predikant te Bar- neveld, heelt een beroep ontvangen naai' Leeuwarden. Te Hoogeveen komt op het drietal voor: Ds. G. Vlug, van Nijkerk. In de Synodale zittingen zijn warme discussiën gevoerd over de voorstellen der classis Harderwijk en Amersfoor t, die om herstel vragen van art. 38 en 39. van het oud Reglement Godsdienst-onder wijs. Van orthodoxe zijde werd omtrent de beiuchte alinea 5 aangetoond: dat zij obreptief (door list of mislei ding) en subieptief (door verrassing of verschalking) was ingevoerd; dat daardoor de ernst der belijdenis was aangetast dat het recht der ouderlingen er door uitgewischt was. Een dei' ouderlingen verklaarde zich har telijk te vei blijden, dat door alle rechtzinnige kerkeiaden dit alinea 5 als niet geschreven werd beschouwd, daar zij zich meer aan Gods heilig woord, dan aan eene synodale bepaling gebonden gevoelden. Van moderne zijde werd dit alinea met kracht verdedigd; volgens hen lag daarin het recht der modernen uitge sproken. BINNENLAND. Den 13 dezer des namiddags half dr ie had te Rotterdam eene proefneming plaats met brandvrije asbest-verf door de United Asbestos-Cy. Lim., op het exerci- tie-veld aan den Crooswijkschen weg, onder leiding van den uitvinder, den heer Ch. Mountford, en den agent voor- Neder land, den heer James Willing. Verschil lende autoiiteilen waren lei'plaatse aan wezig, o. a.Burgemeester en VVethou- twee van uw landslieden door deze vervloekte stro peis laten doodslaan? Don Juan, liet toon beeld van de ware eer, heeft aan ieder die hem te hulp komt duizend dollars beloofd vooruit du.s! Dood aan de struikroovers I" Maar de prstoolloopen hielden het st'i ijdlustige grauw terug, dat blijkbaar overtuigd was dooi de welsprekendheid van den man. «Wij moeten er een einde aan maken," zeide de Texaner tot den Engelschen reiziger: Sim bloedt anders doodmaar ik heb de poppen aan het dansen gemaakt, en zal het verder ook wel klaarspelen. Ziet gij, hombres (mannen)," riep hij iu het Spaansch tot de omstanders, «ik heb gehoord, dat men hier in Costa-Rica erlijk spel speelt en dapperheid op prijs weel te stellen. De caballtro hier heeft een machete, en geen kleintje ook; geef mij er ook een, en een beetje ruimte, dan zullen wij het gevecht zoo spoedig uitmaken als gij maar wilt." Dit voorstel, in Spaausch-Ameiika iets heel gewoons, werd met algemeene bijvalsbetuigingen aangehoord. Dadelijk stonden den Texaner een half dozijn hartsvangers ten dienste, en een oogenblik later hadden de beide pailijen de positie tegenover elkander aangenomen, ieder met een zware machete in de hand. Als een paal stond de Texaner daar, met het. wapen ver van zich af om den vijandelijen sloot te pareeren. De bankier posteerde zich op de wijze zijner landslieden met den hartsvanger dwars over het dijbeen en den linkerarm in zijn mantel gewikkeld. Volle vijf minuten ston den zij in de beschreven houding, elkaai scherp in het oog houdend, zonder een uitval te doen; maar toen, snel als een revolverschot, greep de omhulde arm van den bankier naar de punt van het vijandelijke wapen en een vreeseljjke ders van Rotterdam en vele "Raadsleden, de Adj.-Directeur der gemeente-wei ken, leden van de brandweer, leden van de Kamer van Koophandel, leden van de Veieeniging van Fahrieks- en Handwerks nijverheid, de Commissie der Vereeniging Rotlerdamsche Schouwburg, verschillende fabrikanten, architecten assuradeurs, enz. Voort® waren vertegenwoordigd: de Ministeriën van Koloniën en Justitie door twee Hoofdambtenaren, de gemeente 's-Gravenhage door den Directeur der Gemeentewerken, Dordrecht door den Gemeente Architect. De proefneming is als volkomen gelukt te beschouwen. Twee gelijke houten huisjes, waarvan het eene in ruw hout, het andere met de brandvrije asbest-verf lichtgrijs geschilderd, onmiddelijk tegen elkander geplaatst en stevig met latten verbonden, werden opgevuld met eene belangrijke hoeveelheid spaanders en krullen, flink begoten met petroleum en daarna gelijktijdig in brand gestoken. In een oogenblik stond het eerste huisje in volle vlam, terwijl in het andere de geheele inhoud verbrandde zonder zelfs de vert van de binnenwanden te zengen. De wind, flink uit'het westen waaiende, werkte inmiddels krachtdadig mede om de vlam over het belendende gebouwtje te doen heenslaan, doch te vergeefszelfs toen door den verzengen den gloed de verf aan den buitenwand aan het bladderen ging, was de vlam nog machteloos. Stuk voor stuk stortten dak en muren van het eerste gebouwtje inéén, terwijl het brandvrije lokaal, volkomen gaaf, proefondervindelijk het bewijs leverde van deugdelijkheid der genoemde verf soort. Naar rnen ons mededeelde, was het houtwerk van gebouw No. 2 bestreken met twee lagen Asbest-vert, daarna met eene laag waterproof-flxing. welke laatste zelfstandigheid tevens volkomen tegen invloed van het weder bestand moet zijn. Het asbest, herkomstig uit de mijnen van Valtelline en Val d'Aoste (Nooid- Italië), langs chemischen weg tot eene vloeibare verf bereid, is langer van vezel dan dat uit Canada verkregen, en is zelfs geschikt tot het vervaardigen van linnen, papier enz. N. Rott. Cour. De examens voor het Middelbaar on derwijs en voor het Lager onderwijs, wat betreft Handteekenen, Landbouw kunde en Gymnastiek zullen dit jaar in November en December worden afgeno men en het teekenen in October. Belanghebbenden moeten zich vóór 10 September, op ongezegeld papier, maar met vermelding van naam en woonplaats en begeerte acte aanmelden bij het De partement vai. Binnenlandsche Zaken. Door den Minister van Waterstaat, handel en nijneiheid is bepaald, dat de naam »halte" aan de lijn Amersfoort Nijmegen bij Veenendaal in Station zal worden veranderd. Door de aanzittende gasten aan den maaltijd van afgevaardigden, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsterdam werd aan Z. M. den Ko ning een heildronk gewijd, waarop door den Voorzitter aan den Koning weid getelegrafeerd stoot met de rechterhand scheen het lichaam van zijn tegeupai tij in tweeën te zullen snijden. Maar onze Texaner was hem te vlug. H(j had reeds te dikwijls gezien hoe op dezelfde manier zijn makkers als het slachtolfer van Spaatische arglist gevallen waren. Hij had van zijn vijand geen anderen stoot ver wacht, en niet een vlugge beweging zijn zwaard snel achtei uit halend zwaaide hij het tut een vrees-lijken houw. De andere had door de snelheid van den uitval het evenwicht verloren, en terwijl hij struikelde drong de kling van den Texaner hem door hals en keel. De machete ontviel zijne hand, en hij zelf viel op de knieën, maar in weerwil van de doodelijke wond sprong hij als een aange. schoten jaguar nog eenmaal op en booide den Texaner het mes in de borst, dat de schurk tusschen de plooien van zijn mantel vei- borgen had. Beiden stortten ontzield ter aarde. Het lijk van den Texaner werd ter zijde van den weg begraven, want iu die beschaafde landen blijft den iiiet-katholirke eene christelijke begra fenis ontzegd. De Engelschman verbond de won den van zijn kameraad zoo goed het gaan wilde, en zette toen zijn reis naar E-parsa voort. Twee da«en later las men in een der te San José vei schijnende bladen: „Op den weg naar Esparsa zijn bij het spel drie meusclien gedood en drie zwaar gewond daar zooals men zegt de bank vijfentwintig oneen goud gewonnen heeft, komt iedere moord op twintig en iedere wond op tie i pond ster luig te staan, juist de marktpiijs, die hier te lande op een uieiischeuleveu gesteld is." Bij zulke toestanden en dergelijke bi-schou wingen is verdere commantaar oveibodig. EINDE. ïTer, gelegenheid van haar eeuwfeest brengt de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Uwe Majesteit hare eer biedige hulde." Kort daarop kwam het volgend con ti a-telegram Zijne Majesteit betuigt in U aan de Maatschappij Hoogstdeszelfs dank voor de aangeboden huldebetuiging. In den afgeloopen nacht is uit een loods, die in de nabijheid der loodsen van het Oosterspoor aan den Cruqius- weg staat, diefstal gepleegd. Door het uittrekken van eene kram wist men toe gang tot het loodsje te verkrijgen. Op 19, 20 en 21 September zullen te Grebbe en omstreken groote spiegelge vechten plaats hebben. De kolonie Veenhuizen kan gauw te klein worden, om bet groot aantal Ver oordeelden te kunnen huisvesten. De toe vloed van veroordeelde bedelaars is dezen zomer al zeer groot. Dat er in één week 30 a 40 aankomen, is geen zeldzaamheid. Het fonds ten behoeve der vrouwen en kinderen van de gevangen bemanning der Nisero bedraagt thans 1109 pd. ster ling, waarvan 601 pd. door Holland was geschonken en de Engelsche regeering 300 pd. had bijgedragen. Vraag: Wat heeft het Engelsche volk gedaan voor zijne gevangen landgenoo- ten? Bij Ipenbuur en Van Seldatn is weder verschenen het Hotel-adresboek voorl884. Alles, wat wetenswaardig is, op het ge bied van post-en telegiaafverkeer, of van spoorwegbijzonderheden, komt in het boekske voor. Tot Raadsleden te Zeist zijn gekozen de H.H. A. J. Kiaan en J. W. de Waal Malefeit. Zaterdag zou een groot gedeelte der machineriën, die verleden jaar te Amster dam op de tento nstelling waren, afge leverd worden, ter verzending naarlndië. 's Nachts echter kantelde in het IJ de zolderschuit, waarop ze geladen waren, om, en alle werktuigen, samen 32000 kilo wegende, verdwenen in de diepte. Met een duiker heeft men een zestal kisten boven water gekregen en pogin gen, om ook de andere kisten te vinden, worden nu met ijver voortgezet. Al het gevondene moet weer naar de fabriek terug, om nagezien te worden. Er bestaat hoop, om het stoomschip Amsterdam vlot te krijgen en een groot gedeelte der lading te bergen. Men zegt dat te Noordwijk de aard appelen zoo goedkoop zijn. als nog nooit het geval was. Zij kunnen niet meer dan 50 centen per mud opbrengen, en dan wil de kooper er nog spek op toe heb ben In de vorige week vierde te Amster dam een Oud-strijder van Waterloo de gouden bruiloft, terwijl er een zijner dochteis op denzelfden dag feest hield over haar zilveren en eene andere over haar koperen biuiloft. Op de boerderij Groot Schookonder Scherpenzeel, is de vrouw van den land bouwer S., hij het opladen van een wa gen met rogge daarvan afgevallen, en heeft zich zoodanig bezeeid,dat zij twee dagen daarna aan de gevolgen overleed. GEMENGDE BERICHTEN. In ons land en in Ft ankrijk spreekt men van een plaats gehad hebbend zeer zonderling verschijnsel. Het betreft na melijk geheele wolken insecten, die slechts microscopisch konden waargenomen wor den. Maar kon men ze niet zien, het voelen ging beter; want ze bezoigden een ondragelijken jeuk. Waar de diertjes heentrokken, was spoedig alles door hen bedekt en onzichtbaar geworden. Toen de Heer Beijerinck, Resident van Soerabaia, zijn inboedel liet verkoopen, bleek het hoe bemind hij was want ieder wilde gaarne een deel van zijne bezittingen bebben en besteedde daarvoor groote sommen. Een ronde marmeren tafel bracht op 4300, twee pleeten handelaars ƒ600, twee kleine Japansche kistjes, 500, drie flessclien champagne ƒ2950, vier kisten roode wijn, ƒ2000, een ijskist ƒ1000, een zilveren theeservies ƒ2309, een paar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2