NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR AMERSFOORT, BAARN, BUNSCHOTEN, EEMNES, HAMERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOESÏ, STOUTENBURG, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Een vraacstnl van flen nieuwen tfii. Offlciëele Publieatien. Feuilleton. MIJN ONGELUKSSTEENEN. No. 70. Zaterdag 30 Augustus 1884. Dertiende Jaargang. AMERSFOOHTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05.. Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen ingezon den worden tot niterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleckts driemaal in rekening gebracht. Was het voor het onlangs te's-Graven- hage gehouden hygiënisch Congres een teleurstelling, dat de beroemde Pasteur verhinderd was in onze residentie te komen, dat verlies werd voor een belang rijk deel vergoed door de komst van zijn leerling, den Parijschen hoogleeraar Jules Rochard. Diens redevoering was een der glanspunten van de geleerde verga dering. »De waarde van het menschelijk leven" was het ontwerp, waarmede hij in de zitting van Vrijdag 22 Augustus de Con gresleden bezighield. Geheel nieuw was dit vraagstuk niet. Op het congres te Parijs in 1878 had een redenaar het behandeld, en toen als ge middelde waarde van een menschenleven duizend gulden gevonden. (Eigenaardig komt daarmede overeen het bekende oud-Hollandsche bakergezegde bij de ge boorte van een kind.) In 1882 had een Britsch geneesheer een berekening ge maakt van de waarde van het werkvolk te Londen. Zij is echter niet gemakkelijk, en alleen bij benadering te bepalen. Natuurlijk kan hier alleen sprake zijn van maatschappe lijke waarde, die afhangt van de diensten die elk individu aan de samenleving be wijst of geacht wordt nog te kunnen bewijzen. Zij is dus in de eerste plaats afhankelijk van de sekse, vervolgens van (Uit het leven van een juwelier, door Herm. Gemm.) «Hebt ge nog eenig gebak of is het reeds naar beneden gebracht?" vroeg de ongeduldige echtgenoot verder. »Ik heb nog een weinig," antwoordde ze zacht en zette een bordje met biscuits op tafel. «Geef me nu gauw een glas maderaNeen, dit glas niet het andere. Mijnheer neem me niet kwalijk, ik ken uw naam niet! wilt u de madera eens proeven, het is voortreffelijke." Hij zette het glas even aan de lippen. «Probeer een glas. De wijn zal u bevallen," herhaalde hij. «Dank u mijnheer, ik drink nooit wijn terwijl ik zaken doe." «Of wilt u liever een glas port?" zeide hij. «Dank u." «Misschien mag ik u een weinig gebak presenteeren noodigde de jonge vrouw. «Wij leven buiten en zijn minder bekend met de gebruiken der groote steden. Excuseer zoo wij tegen de etikette gezondigd hebben." Ik boog en verontschuldige mij. «Laat ons nu dezen bracelet eens zien," zeide de heer Rost, op een op tafel liggenden bracelet wijzende. «Zijn dit allen die u meegebracht heb «Ja, ik kan u echter spoedig eene veel grootere keuze bezor gen, hoewel die ik medegebracht heb, reeds eene waarde van f20.000 representeeren.', «Hm, ja, natuurlijk!" kuchte hij. «Bevalt u deze arm band, Julie «Heel goed," antwoordde zij, „hij trok gisteren bij het uitzoeken mijne bizondere attentie, die smaragd is zeer schoon. «Doe hem den leeftijd, eindelijk van den werkkring. Die van de jeugd is hooger dan van den ouderdom, en liet maximum wordt bij den aanvang van den mannelijken leeftijd bereikt. De kosten van opleiding, het zij deze door den Staat of door het individu worden gedragen, zijn opgelegd kapitaal, dat rentegevend wordt en te vens in termijnen wordt afgelost van het oogenblik dat de verkregen kennis of kun digheden dienstbaar worden gemaakt aan de bevordering van het algemeen belang. Al wat dus het menschelijk leven be dreigt, elke invloed die het verkort of de werkzaamheid verlamt, is verlies van maatschappelijk kapitaal. Van daar dat het in aller belang is, door gemeenschap pelijke krachtsinspanning die storende invloeden te bestrijden. De oorlog is wel het allerverderfelijkts, daar hij menschen- levens van hooge waarde vernietigt. Ook overstroomingen, aardbevingen, rnijnont- ploffingen en andere natuurrampen, om van de tallooze ongelukken, die meer in dividueel treffen, niet te spreken. Het is dikwijls noodig, dat men zich geldelijke offers gestroost ten einde zich voor de gevolgen van grootere verliezen te vrijwaren. Men denke slechts aan brand- assurantie, levensverzekering, onderhoud van waterkeeringen enz. Nu ligt het voor de hand, dat ook ziekte veel menschelijk kapitaal vernie tigt. Volgens Rochards berekening zijn de Franschen 31 milliard francs waard (37 millioen menschen, 1017 francs elk persoon.) De dood kost aan Frankrijk jaarlijks 500 millioen francs. Elke ver mindering van het sterftecijfer is behoud van maatschappelijk kapitaal. Dit nu is het doel van de gezondheids leer, de hygiëne. Zij is de levensverze kering bij uitnemendheid. Wetenschap van onzen tijd, hebben wij haar zien eens aan," zeide hij kort; zij voldeed aan zijn verzoek. „Hoe veel vroeg hij mij. „Vierhon derd gulden." „Duur zeer duur De bracelet, die wij vroeger bij u kochten, was veel mooier voor hetzelfde geld." „Neen, lieve, die koste zeshonderd gulden," merkte zijne vrou.v op. «Zooveel o, ik was het vergeten. Goed, leg haar apart. Ik zou niet willen dat u geheel te vergeefs gekomen waart. Ik haastte mij te verzekeren, dat het den wensch onzer firma was, hare geachte klanten volkomen te bevredigen en we met het grootste genoegen al het mogelijke hiertoe zouden doen. Hij boog zich nu over de verschillende ringen, onderzocht ze en vroeg naar de prijzen. Plotse ling wierp hij zich achterover en riep: «Mijn hemel Julie, de lucht in dit vertrek is onverdra- gelijk. Sprenkel tochodeur." De dame glimlachte- ilauw, nam eene elastieke spuit van den schoor steenmantel en spoot een fijne straal odeur door de kamer, zoodat deze sterk geparfumeerd werd. «Zoo is het beter," riep hij met eene uitdruk king van groote behagelijkheid in zijne stem, «Laat me nu de paarlen nog eens zien. Hoeveel moeten die kosten." «Het geheele stel kost f4809!" «Hier, leg ze weer weg," zeide hij ont stemd, «zooveel geld kan ik voor zulke dingen niet wegsmijten. Als het nog 4800 stuivers waren, zou ik er niets van zeggen. Die ver- wenschte professor ruineert me nog Laat me de horloges zien; of, wacht liever de paarlen! Doch neen, niets daarvan, ik neem ze niet als ze niet half zooveel kosten Ik schudde lachend het hoofd. «Wij behooren niet tot deze soort makelaars," waagde ik hem tegemoet te voeren. «Nu ik weet niet, Me dunkt gij juweliers moet toch enorm veel geld verdienen. Laat me de horloges eens zien. Terwijl ik me haastte een half dozijn voor hem uit te spreiden, riep hij ongeduldig om nog meer odeur. Zijn vjouw ontwikkelen en tot haar tegenwoordige hoogte zien komen, niemand durft meer haar macht ontkennen. Het opvolgen van haar voorschriften eischt echter uitgaven, voor welke men vaak terugdeinst. Dat is verkeerd gezien, die uitgaven zijn een welbesteed kapitaal, en spaarmiddel en een assurantiepremie tegelijk. De besmettelijke ziekten zijn het, die de menschheid het meest teisteren. En toch zijn deze te bestrijden, de erva ring leert het. De epidemieën, die in de middeleeuwen de menschen wegmaaiden als de sikkel het koren, hebben opge houden. De «zwarte pest" nam weg van Europa's bewonersde ergste cholera die we hebben gekend, die van 1832, eischte 1 op de 400. De gele koorts, die éenige malen in deze eeuw zich in Europa vertoonde, heeft nog de kwaadaardigheid der middeleeuwsche besmettingen behou den. De cholera komt voor de 6e maal in Frankrijk, en heeft nog een goedaardig karakter. Zij komt van den kant der Roode Zee, en deed haar intocht in 't Zuiden van Spr's vaderland. Men moet haar verbieden Europa binnen te treden; de gezondheidsbelangen mogen niet bij die van den handel achtergesteld worden. Nergens is de invloed der hygiëne sterker waar te nemen dan bij de pokken. Deze ziekte, nog bij 't Fransche leger voorkomende, vertoont zich niet bij 't Duitsche, dank zij de herhaalde inenting. Daarom moeten van Staatswege overal bureaux zijn met kostelooze inenting. De vader mag evenmin zijn kinderen tot aanstekingspunten maken, als uw buur man zijn kelder met dynamiet mag vullen. Tegen roodvonk zijn nog geen middelen gevonden; voor typhus, den geesel van ons klimaat, baat alleen de geheele land streek zoowel als de huizen gezond te haastte zich eene flacon uit den zak te krijgen en herr. die benevens een zakdoek te geven. «Neen, neen!" riep hij, de horloges terugschui- vend «Julie sprenkel nog eens inet odeur? Ik wil dit kleine eenvoudige horloge nemen, mijn heer ach het uitzoeken vermoeit me zoo! Eene ketting er ook bij, de mooiste en lichste, dan is het genoeg voor vandaag." Terwijl ik vier of vijf kettingen ter keuze voor hem legde, kwam mevrouw Rost met een ander fleschje, maar hare attentie werd op dit oogenblik door de kettingen in beslag genomen. «Deze is waarlijk zeer schoon!" riep ze uit. «Ik herinner rne niet ze gisteren gezien te heb ben." «Zoo sprekende stond ze dicht naast me, de zieke riep weer «Kom kindlief, parfumeer toch" en in hetzelfde oogenblik goot hij den inhoud der flacon op zijn zakdoek. Te gelijker tijd kreeg ik een fijnen zeer eigenaardig rui kenden straal uit het fleschje der dame direct in mijn neus. Ik week verschrikt terug. Eens klaps sprong de zieke uit zijn bed en riep «Mijn hemel, wat overkomt u, voelt ge u niet wel mijnheer?" en bedekte mijn hoofd en gezicht met den natten zakdoek, terwijl hij me in een stoel neerdrukte. Ik geloof, dat ik me verzette maar slechts zwak, want eene zeldzame, zoete, ontzenuwende matheid maakte zich van mij meester. Ik zag alle voorwerpen als in een nevel, hoewel ik nog zooveel bewustzijn behield om te zien hoe de zieke zich over mij heenboog terwijl zijne vrouw snel al de juweelen in hare zakken borg. Ik bemerkte alles maar in dien rustigen, droomerigen toestand, alsof het me niet het minste aanging. Vervolgens bleef mij nog de herinnering bij, dat ik rilde alsof er koud water over mijn hoofd gegoten werd, terwijl ik bijna terzelfder tijd eene deur hoorde openen en weder sluiten. Hoelang ik in dezen toestand van verdooving gebleven ben, weet ik niet; maken. Het ergst van alle is de ziekte die in 't donker sluipt, de tering: waar zij het hevigst voorkomt neemt zij V» der be volking weg. In Australië werd zij door Europeanen ingevoerd, en nergens richtte zij meer verwoestingen aan. Haar besmet telijkheid is eerst in 1875 vastgesteld, en in 1882 vond Koch de bacillus. De gewone hygiëne is tegen haar onmachtig: isoleeren der lijders, zoowel in hospitalen als in hun woningen, is het eenige wat men doen kan. Uit deze feiten blijkt duidelijk het bij uitnemendheid économisch karakter der hygiëne. Wel zal zij niet alle ziekten doen verdwijnen, maar stellig de sterf gevallen aanmerkelijk verminderen. Wij mogen niet aarzelen, de maatregelen te nemen die zij aanbeveelt. Overal moeten wij haar prediken, in vereenigingen en in 't openbaar. Zeker is er veel geld noodig, en de Staten van Europa hebben slechte finan ciën. Vooral komt dit door de legers, die jaarlijks 1900 millioen francs verslin den. Waarom niet wat regimenten min der, en wat uitgaven voor de gezondheid meer? Door deze te verbeteren, verhoogt men het weerstands- en voortbrengings- vermogen der volken. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 2. September aanstaande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 28. Aug. 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. langzamerhand ontwaakte ik met een gevoei alsof ik zwaar ziek was. Mijn hoofd duizelde mijne slapen klopten, alles om mij heen danste' in een nevel. Langzamerhand echter begon mijn bewustzijn weer op te klaren. Ik sprong op en keek om mij heen. Nog bevond ik mij in dezelfde kamer maar de juweelen, de kistjes, de zieke, de dame waren weg. Droomde ik nog Wat was er rnet mij gebeurd. Was het mogelijk dat de geheele scène slechts ge speeld was om mij de dupe er van te maken? Ik snelde naar de deur, zij was gesloten. Ik wilde aan de schel trekken maar in de haast rukte ik het bijna tot op den grond afhangende tafelkleed mede en zag nu de ledige kistjes onder de tafel liggen, waar ze klaarblijkelijk in de haast neergesmeten waren. Toen ik mij zekerheid verschaft had, dat met uitzondering van een ring van weinig waarde die waarschijn lijk voorbijgezien was, de gezamenlijke inhoud der beide kistjes weg was, zonk ik op een stoel neer, drukte mijn hoofd in beide handen en zat zoo geruimen tijd roerloos. Te vergeefs zocht ik mij het voorgevallene in 't geheugen terug te roepen, 't was of een gedeelte mijner hersens ontbrak en of een deel van mijn daarzijn vol komen weggeveegd was. Ik viel meermalen in eene halve verdooving terug. Het eene oogen blik was het mij als liet ik nog de juweelen zien, het ander oogenblik zat ik naast ledige kistjes. Er verliep ten minste een haf uur vóór ik mij zelf in zoover meester was, dat ik schelde in de zekerheid besloten te zijn. De bediende verscheen eerst op mijr. herhaald schellen. «Waar is mijnheer en mevrouw Rost vroeg ik den binnentredende. «Voor eenigen tijd in eene vigelante uitgereden mijnheer. Uw déjeuner staat klaar." «Mijn dejeuner?" Ja mijnheer het voor u bestelde déjeuner. «O dank je," antwoordde ik kalm." Het is niet noodig. Ik zal later wel ii V

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1