Raar Se LaiitamtentooDstelliDi. BUITENLAND. School- en Kerknieuws. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht exeeutoor verklaard kohier No. 3 van de pcrsoneele belasting en het aanvullings-kohier van het patentrecht over het dienstjaar '1884/85 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastin gen alhier is ter hand gesteld, aanwien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28. Augustus '1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK Generaal Stephenson, die de expeditie naar Khartoem zou leiden, wordt ver vangen door Wolseley, omdat hij er op bleef staan om van Soeakim uit de woe stijn in te trekken. De Regeering hield vast aan haar plan om den Nijl te vol gen, 't geen Stephenson onuitvoerbaar noemde; op de wijze die Stephenson volgt, schijnt er echter kans van slagen te zijn. De soldaten zullen zich insche pen op 400 kleine booten, en worden vergezeld door 600 Canadasche roeiers, die op ondiepe, moerassige plaatsen de booten dragen. Op dezelfde wijze ging "VVolseley in 1870 als commandant van de Red-nuer-expeditie in Canada te werk. Morgen vertrekt hij naar Triest, om vandaar per Iris de reis voort te zetten naar Alexandrië, in gezelschap van lord Northbrook. Voor de zooveelste maal komt uit Caïro het bericht van een groote overwinning door Gordon op de Soudaneezen behaald was het waar, dan zou genoemde expeditie wel thuis kun nen blijven. Voor vele Franschen is het zeker een teleurstelling dat de berichten van ad miraal Courbet nagenoeg overeenkomen met die van den Chineeschen correspon dent van den Times. Men had zoo gaarne én dien correspondent, én zijn blad van overdrijving beschuldigd, het laatste om de beschouwingen die het naar aanlei ding van het bombardement ten beste gaf. »Admiraal Courbet," zegt het blad, is niet alleen zijn instructiën te buiten gegaan, maar heeft ook de gebruiken van beschaafd oorlogvoeren overtreden. Hij had niet op dorpen mogen vuren, en was verplicht aan de schepen, die met vuren hadden opgehouden, gelegenheid te bieden zich over te geven." De Fran- sche bladen antwoorden hierop met te wijzen op de verwoesting van Alexandrië; volgens hen moest Courbet de Chinee- sche schepen wel verbranden, daar hij de bemanning van zijn eigen bodems niet kon verzwakken om de vijandelijke schepen in bezit te nemen. Terwijl de Stcmdard Frankrijk waarschuwt om op schellen. Do bediende dien het niet opgevallen scheen te zijn dat de deur der kamer van buiten gesloten was, verwijderde zich een weinig bedremmeld, nauwelijks was hij weg of ik pakte mijne juweelkistjes bij elkaar en snelde zoo spoedig mijne desolate toestand dit toeliet naar huis. In den gang stond onze knecht nog altijd met den portier over allerlei onverschillige dingen te praten. Ik beval hem mij te volgen en begaf mij naar ons magazijn. »Wij maakten ons reeds ongerust over uw lang uitblijven, lieve vriend voerde de principaal mij tegemoet. »Nu wat hebben die beiden genomen?" «Alles stiet ik in vertwijfelende woede uit. »Wat, alles?" Ik vertelde het geheele voorval, de chef stond ver slagen. Dadelijk volgden de verder noodige stappen, vooreerst een nader onderzoek bij den hotelhouder, de man lachte om onze bewering dat zijne gasten oplichters zouden zijn, zoo vast hield hij zich van hunne soiiditeit overtuigd. »Zij hadden," zeide hij, »bij hun vorig bezoek, de rekening betaald zonder aanmerking te maken, hunne kolïers waren nog boven en zeker berustte alles slechts op een vergissing van onzen kant Indien er niet iets ergers bij in 't spel mocht zijn!" voegde hij er met een wantrouwenden blik op mij bij. Dat er trouwens iets ergers bij in 't spel geweest was, bewezen de spuiten, flesschen en glazen, waarin nog de overblijfsels van bedwelmende vloeistoffen te vinden waren. Ook de respirateurs waren nog voorhanden, voorzien van vochtige sponsen, waar door de beide bebriegers voor het inademen der marcotica beschermd bleven. Maar de be driegers waren weg en werden niet terugge vonden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat ik na dit voorval het vertrouwen van mijn chef verloren had en dat er noch van mijn deel genootschap in de firma, noch van de gehoopte verbintenis met zijne dochter meer sprake was. Ik kon het gevoel niet van mij afschudden, dat ik zelfs wegens de verdwijning der juweelen gewantrouwd werd. De kollega's spotten zoo luid en ongegeneerd, dat ik wel genoodzaakt was, mijne positie spoedig te verlaten. Ik heb me nooit weer in den juweelenhandel gewaagd, en gevoel nog heden het grootste verdriet over den lang voorbereiden en op de geraffineerdste wijze uitgevoerden diefstal. Slot. te passen, dat het zijn grondgebied in Tonkin geheel en al verliest, wordt China door de Külnische zeitung gewaarschuwd, niet alleen tegen Frankrijk, maar ook tegen Rusland, omdat de thans begon nen oorlog slechts een proefneming is op de macht van het Hemelsche Rijk. Hoe dit zij, het krachtige optreden van de Fransche vloot zal waarschijnlijk wel tot een spoedige oplossing van het con flict leidenen dat de Chineesche gezant Li-Tong Pao met zijn twee vrouwen en zijn secretaris uit de Avenue d'Eylau naar Berlijn verhuisd is, behoeft volstrekt niet als het bewijs van een spoedig te volgen oorlogsverklaring aangemerkt te worden. Morgen zal er te Brussel weer een manifestatie van de liberalen tegen het ontwerp-schoolwet plaats hebben. Men wil in optocht naar het koninklijk paleis trekken, om aan den Koning een smeek schrift te overhandigen dat hij de wet niet bekrachtige. De clericalen van hun kant willen ook niet stilzitten, maar een contra-manifestatie houdende bur gemeester heeft echter bekend gemaakt dat het niet op denzelfden dag mag ge schieden. Hij ziet terecht in dat het wel eens minder goed kon afloopen dan den vorigen keer. De cholera wordt in Italië niet erger, Ten platten lande heeft men veel moeite haar te bestrijden, daar het domme, bij- geloovige volk van geen geneeskundige hulp wil weten en zijn heil zoekt bij allerlei onzinnige middelen. Koning Humbert heeft met den eersten Minister Depretis een bezoek gebracht aan het zwaar geteisterde Busca, de cholera-lij- ders opgezocht en bij zijn vertrek een som van f 5000 achtergelaten ter hun ner verpleging. Zonder ons te storen aan den regen, die bij stroomen nedervalt, volgen wij de duizenden van buitenlieden en bege ven ons naar het terrein der tentoon stelling. In den gang van het Rijksmu seum worden wij een oogenblik opge houden het gedrang aan de tourniquets is zoo groot, dat de politie er bij te pas komt. De boerinnen maken van deze gelegenheid gebruik om hare japonnen op te rollen, en vertoonen zich nu in witte rokken, die straks bruin zijn varj den modder. Bij de juffrouw aan den ingang schaffen wij ons een catalooogus aan, en om niet geheel nat te worden; houden wij ons niet lang op bij de fraaie exemplaren van ficus elastica en andere kasplanten, maar begeven ons regelrecht naar het hoofdgebouw, dat goed water dicht blijkt te zijn. De inzending van de Rijkslandbouwschool is voor een leek zeker een van de belangrijkste zij be staat voornamelijk uit leermiddelen bij het onderwijs, preparaten van -papier maché, als het rund en enkele onder- deelen er van, een kalkoen, die geplukt en gevild, er tamelijk dwaas uitziet; een verzameling inlandsche vogels, die voor den landbouwer van belang zijn, met hunne nesten en eieren; de witte kraai met roode oogen, die wij hier aantref fen, is zeker een rara avis. Voorts o.a. een sterk vergrooten udderkop en het geheele dier op spiritus; door de zwarte zigzag-streep op zijn rug onderscheidt het zich van de onschadelijke inlandsche slangen. Het kuiken en de kikvorsch in hun verschillende phasen van ontwikke ling trekken de algemeene aandacht. Op onze verdere wandeling worden wij ge troffen door de keurigheid en de smaak volle rangschikking der Fransche inzen ding en door het kranige voorkomen der Fransche matrozen, wier kleeding ge heel naar die van onzen Janmaat geno men schijnt. Hier zien wij eene collectie afgesneden gladiolussen in alle nuances van het rood, aan wier kleurenpracht het oog zich niet verzadigen kan. In haar soort even zeldzaam is de menigte aard appelsoorten, die de verschillende inzen ders geëtaleerd hebben, sommigen zoo glad dat men ze voor gouden reinetten zou houden, anderen zooals de mam- mouth en de elephant uitmuntende door bijzondere grootte; en verder een geheel zwarte, die naar den ongelukkigen Kaf ferkoning den eigenaardigen naam Cete- wayo draagt; zelfs groene met roode ringende soort magnum banïim, be kend om het groote beschot dat zij op levert, enz. De reuzenmangelwortels en dito suikerwortels overtreffen de stoutste voorstelling, die men er zich van maken kan; vooral de uitgebreide inzending van Carters geeft merkwaardige exemplaren te zien- Wat de Atkinson, Topeka Santa-Fé Railroad inzond geeft ons eenig denk beeld van de streek, welke die spoorweg doorkruist, want we vinden hier niet alleen landbouwproducten (b. v. verbazend hooge maïsstengels) en mineralen, maar ook fotografieën van watervallen en ra vijnen, van steden (als Denver, Chihuahua) en gebouwen, van hemelhooge cactussen en van bisonskoppen. Een ritje langs dije spoorbaan is op verscheidene plaatsen voor angstige lieden een bombardement op hun zenuwen. Maar het is niet mogelijk om in een kort bestek ook maar een globaal over zicht te geven van wat men in het hoofdgebouw vindt; om alles goed te bekijken zou men hier een groot gedeelte van den dag moeten vertoeven. Hadden wij zoo'n waterproof-jas, zooals men ze hier uitgestald ziet, dan zouden wij een kijkje op het terrein wagennu dat niet het geval is stellen wij het tot een vol genden keer uit. Laten wij een schietge bedje doen dat het dan droog moge zijn; het succes dezer tentoonstelling hangt toch ook voor een groot gedeelte van het weer af. Amersfoort, 30 Augustus 1884. Men bericht ons, dat heden morgen onze stad verlaten hebben de volgende milicien-verlofgangers, der lichting van '81 allen trouwe bezoekers van het Militair Tehuis alhier, J.J. Wolters, G. Martens, M. Waalkema. J. J. Vos, J. P. Mulder, J. Wil- lemsen en Th. Wieting. Wij gelooven, dat het uur van hun vertrek, voor den Concierge en zijne vrouw, die zoo lief, zoo vertrouwelijk met de bezoekers van het TeHuis omgaan, wat weemoedig zal geweest zijnmaar wij weten ook, dat de vertrokkenen met dank en erkentelijk heid bezield en met zegenbeden voor het Bestuur en zijn Concierge en echtgenoot zijn heengegaan. VERGADERING van den RAAD dei- gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 2. Sept. 1884, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling: 1. Rekeningen van het burger-weeshuis, het burgerlijk Armbestuur, de dienst doende Schutterij, de Kamer van Koop handel en de Gemeente over 1883. 2. Verzoek van de concessionarissen voor de gasverlichting tot overschrijving van een aandeel (art. 49 van het con tract.) 3. Benoeming van een Wethouder. 4. Benoeming van leden der Commissie bedoeld bij art. 166 der gemeente wet. 5. Benoeming van een Curator van het Gymnasium. 6. Benoeming van een Directeur-opzich ter-boekhouder der gemeente-reini ging- De heeren Feenstra, gemeente-archi tect te Elburg en J. Veth, opzichter bij de Gemeente-reiniging te Rotterdam, zijn aanbevolen om hier benoemd te worden tot Directeur-opzichter-boekhouder der Gemeente-reiniging. Donderdagmorgen kwam de sneltrein van den Oosterspoor, die om halfacht van Zutfen naar Amsterdam vertrok, zoo laat te Amersfoort aan, dat de Centraal reeds naar Utrecht vertrokken was. Te 9.56 kwam men pas te Amsterdam aan en miste aldaar den trein naar Uitgeest. Heeren Gedeputeerden Staten der Provincie Utrecht hebben goedgekeurd de ingebruikname van het terrein »de Zandhoopen," buiten de Kleine Koppel, ter bewaring en verwerking van mest stoffen. De heer Schromerus te Rotterdam be proeft of men te Amersfoort ook gediend wil zijn van een hoogdruk-waterleiding. Althans hij heeft den gemeenteraad con cessie gevraagd voor den aanleg en ex ploitatie. Er komen hier gedurig aanvragen voor het tonnenstelsel. Meer dan tachtig ge zinnen hebben er zich reeds van voorzien. Bunschoten, 26 Aug. 1884. Bij openbare verkoop werden alhier 2 per- ceelen weiland, verkocht, als le. Een grashof groot 37 aren 60 centiaren voor ƒ3710. 2e. Een karnpweiland groot 1 Hectaar 9 aren 30 centiaren voor ƒ5220, terwijl een derde perceel weiland groot 2 Heet. 25 aren 50 centiaren werdt opgehouden op 6570. Morgenochtend 10 uur te Leusden be vestiging van Ds. H. H. Barger en te half drie, namiddag, diens intrede. Ds. E. J. Homoet, te Putten is beroe pen naar Giessen en Rijswijk. Ds. J. J. C. Toorenenbergen te Vee- nendaal heeft toezegging van beroep ont vangen naar Eemnes-Binnen. Ds. de Hoest, te Barneveld, die een beroep in beraad heeft naar Leeuwarden, komt nu ook voor op een zestal te Dordrecht. Te Amsterdam zijn weer vijf nieuwe scholen geopend, waardoor het aantal openbare scholen aldaar gestegen is tot 93. Aan den heer J. M. A. van Nes, ge boren te Amersfoort, is, na gehouden examen, het diploma uitgereikt als Vee arts. Te Veenendaal is in enkele weken, ten behoeve van de Christelijke school aldaar gecollecteerd het aanzienlijk bedrag van t 391.53. BINNENLAND. Wie de verslagen leest van hetgeen alzoo op het Hygiënisch Congres te s-Gravenhage gesproken wordt, kan daarin vaak zeer nuttige zaken vinden, waaronder we ook het gesprokene door Dr. Roth, van Londen rangschikken, die zijne hoorders onderhield over het voor komen van blindheid. Hij toonde aan, hoe men in de blindengestichten tot de ervaring komen kan, dat de meeste ge vallen van blindheid bij, of kort na de geboorte ontstaan zijn, en als ze maar spoedig behandeld waren, zeer goed had den genezen kunnen worden. Van 2528 gevallen waren maar weinige door rech terlijk geweld, ziekte-aandoeningen, pok ken enz., ontstaan. Onkunde en onacht zaamheid van voedsters, moeders, onder wijzers, arbeidende klassen enz., werken bet ontstaan van blindheid sterk in de hand. Dr. Dooremaal van 's-Gravenhage sloot zich hierbij geheel aan en roemde het geluk van Nederland, waar als gevolg van de aandacht, die de Nederlandsche Doctoren aan de oorzaken van blindheid wijden, maar 4 blinden op 10000 mannen en 5 op 10000 vrouwen gevonden wor den. Om de vooroordeelen te bestrijden, die oorzaken van blindheid zijn, haalde hij aan de woorden van Cats: »Hebt ge een slecht of zwerend oog Verbindt het met den elleboog." Te Veenendaal komen enkele gevallen van besmettelijke keelziekten en van mazelen voor. Door de benoeming van den heer Fel- ders tot Hoogleeraar te Delft is de inge nieur Kesper aangewezen tot voltooiing van den spoorweg AmersfoortNijmegen. De zaak van G. W. huisvrouw van A. O. te Barneveld, gewezen spoorwegwachteres aldaar, is door de rechtbank te Utrecht behandeld. Zij had verzuimd de sluit- boomen te sluiten, waardoor de trein in aanraking kwam met een wagen, die met één paard bespannen was. De wa gen viel om en een daarop zittende per soon werd een eindweegs met den trein meegesleept, die den volgenden dag, aan de bekomen wonden overleed, terwijl nog 3 anderen ernstig werden gekwetst. De vrouw werd veroordeeld tot 45 dagen celstraf, eene geldboete van 25 en drie van 8. De Amsterdamsche landbouwtentoon stelling is door haren President, den heer Sickesz geopend. Daarbij waren o. a. tegenwoordig de Ministers van Water staat, Binnenlandsche Zaken en Oorlog. Voorts vele leden der Kamer, de Burge meester van Amsterdam, vele militaire en burgerlijke autoriteiten, leden der Jury, de Comité's enz. Bij de bekroningen voor de afdeeling wolvee, op de tentoonstelling te Amster dam, is een eerste prijs behaald door B. van de Poll te Hoogland, voor 2 ooien, geboren in 1883. Ook de heer Jhr. L. Rutgers van Ro zenburg, te Soesterberg, heeft op de Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam, een eersten prijs behaald voor een stier, geboren in 1883.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2