EEN MAATSCHAPPELIJKE KANKER. Beknopt Verslag ting. Men heeft lang gesukkeld en blijft nog sukkelen met het zoeken naar de financiëele verhouding tusschen het moe derland en de kolonie. Het wordt tijd dat beiden eenvoudig in eigen onderhoud voorzien élk voor zich de kosten der eigen huishouding draagt en restitutie aan Nederland moet alleen geschieden van hetgeen hier te lande ten behoeve van Indië is uitgegeven. Op die wijze kan, gelooven we, het vraagstuk van een leger-inrichting voor Neerlandsch-Indië worden opgelost, met vermijding van de teleurstellingen, waar toe, het thans geldende wervings-systeem aanleiding geeft. De tijd moet komen dat flinke jongelui zich bereid verklaren om langs den weg eener militaire carrière zich een bestaan veroveren in de tropische gewesten, die nog plaats aanbieden voor velen. Bombam bombam 1Ik heb u vernomen, heerlijke kerkklokstonen Ik kom. om mij met de geloovige schare kerkwaarts te spoeden 1 Hoe heer lijk zoo'n Zondagmorgen! Hoe kalm, hoe rustig en stil 1 Van Maandagmorgen vroeg tot Zater dagavond laat heb ik gezwoegd en ge werkt, gedacht en gerekend, gepeinsd en overlegd, om met God en met eere een stuk hrood voor mij en mijn gezin te verdienen. En nu 't is Zaterdagavond! Ik ben mat en afgetobt. Neen niemand heeft ooit beter, dat gevoel ik, den duur mijner werkkrachten kunnen meten, dan God-zelf, toen hij bepaalde»één van de zeven is rust!" En daarom ik adem vrijer op den Zondagmorgen! Die dag is voor mij! Ik zal volop genieten van die behagelijke stilte en kalmte! En terwijl ik op dezen dag, meer dan op de anderen, aan mijne eeuwige belangen denk, zullen voor mor gen, den Maandag, mijne krachten her steld zijn, voor het werk, dat mij wacht. Ik kom uit de kerk en ben gesticht door het ernstige woord van den Predi ker. Maar ach hoe wordt mijne over denking afgeleid, hoe bitter wordt mijn geest in mij op hetgeen ik ontwaar van hen, die zich boven goddelijke wetten en menschelijke rechten stellen en door hunne daden het zichtbaar uitspreken: »Geen dag van uw leven is rust! De brievenbesteller jaagt over de straat, als wilde hij overal te gelijk wezen; den telegrammenman parelt het zweet van 't aangezicht, zoo'n haast heeft hij; De wagen van v. Gend Loos zucht onder den last, die bezorgd moet worden Militairen met manden beladen loopen mij haast omver, om bij den slager en anderen hunne inkoopen te gaan doen. Een oorverdoovend gefluit, een schril ge luid treft mijn oor de spoor vertrekt of komt aan 1 En weg is mijne Zon dagoverdenking 1 Weg mijne kalmte! Door al hetgeen ik zie en hoor, word ik als van zelf meegesleept met mijne gedachten en verplaatst in den toestand van een der zes Ik ben tehuisgekomen en zit op mijn gemak na te denken, wat er toch wel door 's lands regeering en de plaatselijke besturen kon gedaan en verordend wor den, om te komen tot de handhaving van het GodsgebodsEén van de zeven is rust/" Daar klingelt de bel. De meid komt binnen en brengt mij een brief. Ik doe hem open en lees: Waarde Vriend! Ik deel u mede, dat de Minister van Waterstaatter bevordering der Zondagsrustde spoorivegbesturen uitge- noodigd heeft het aannemen en afleve ren van vrachtgoederenalsmede het afhalen en bestellen van ijl- en vracht goederen op Zondagzoo min mogelijk te doen geschieden. Ook het aannemen en afleveren van bestel- of ijlgoed op dien dag zooveel doenlijk te beperken. Heerlijk, heerlijk dacht ikDie Minister van Waterstaat is een man. Misschien komt hij binnen kort nog wel een stapje nader en volgt de Minister van Justitie zijn voorbeeld en geeft ons een nieuwe Zondagswet. Dat zou al veel gewonnen zijn! Er moet in elk geval iets, neen veel gedaan worden, om den invretenden, maatschappelijken kanker te weren. Zon dagsrust moet er zijn, dan zal Zondags heiliging van zelf wel volgen. Zondagsrust moet er zijn! Maardat gaat zoo gemakkelijk niet! Wat al nieuwe maatschappelijke toe standen, dan vroeger. Denk aan onze spoorwegen, aan de tramlijnen, aan tele grafie Aan het snelle vervoer en de vele middelen daartoe. Waarlijk wij zijn niet enkel een volk van landbouwers en veehouderSj zooals de oude Hebreeën, dan zouden de Israëlitische Sabbatswetten voor ons zoo veel bezwaar niet opleveren. Die veranderde maatschappelijke toe standen kunnenmogen voor lands- en gemeentebesturen echter geen vijgebla deren zijn, om iets, om veel te ver anderen. De maatschappij, ook zonder dat zij het soms zelve weet, snakt naar Zondagsrust. De besten uit alle godsdien stige richtingen wenden voortdurend pogingen aan, om haar te bekomen. En daarom moet met kracht de hand aan den ploeg worden geslagen. De regeering spreke het levenswoord uit: Zondagsrust moet er zijn en late het aan de plaatse lijke besturen over hoe die tot stand te brengen. Maar zij geve zelve het voorbeeld. Van spoorwegen en telegrafen moest op den Zondag het tarief belangrijk ver hoogd en de gelegenheid, om er gebruik van te maken, verminderd worden. Geen schutterij-oefeningen moest zij op den Zondag dulden en nog minder het doen van inkoopen voor de menage. De werkzaamheden van den post op dien dag moesten zeer worden ingekrom pen en de pakket-dienst alsmede de be stelling van Couranten geheel afgeschaft worden. Er kan nog zeer veel gedaan worden, óók in onze moderne samenleving. En dat moet ookwant het menschdom heeft den Zondag noodig als het brood, dat hij eet. Gelukkig, dat de stad onzer inwoning op den goeden weg is. We verblijden er ons ten zeerste over, en hopen, dat de stedelijke Begeering op den ingesla gen weg zal blijven voortgaan en de hand aan den ploeg houden. Amersfoort, 6 September '1884. Ontgroenen van studenten of van Gymnasiasten! Wie, die ook maar ter helfte de Camera Obscura van Hildebrand gelezen heeft, zou daar iets tegen hebben, Lachen kunnen we, dat ons de lever schudt, als we de grappen zien, die jongelui bij 't ontgroenen uithalen. Maar zooals het Dinsdag hier ge beuld is, onder jongelui der Hoogere Burgerschool, waarbij de kleeren ver scheurd en de boeken bedorven werden van den zoon van den heer J. Bah Zulke jonge menschen moesten eens ontzwart worden want waarlijk het ziet er van binnen niet te best met hen uitNaar de Utr. Ct. meldt maakten het de Gymnasiasten voor schoolgebouw al heel bont. Eenige belanghebbenden alhier kunnen zich niet vereenigen met het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht waarbij aan B. en W. vergunning is verleend het terrein »de Zandhoopen" te gebruiken tot bewaring en verwerking van meststoffen, en zullen zich daarom bij den Koning in beroep voorzien. Woensdagavond werd een oogenblik het gaslicht zóó duister dat het bij velen moeielijk werd daarbij te zien en menig een de kaarsen opzocht. Gelukkig duurde dit echter slechts een oogenblik want reeds om half negen brandde het weder even helder en kon men duidelijk zien dat de nieuwe concessionarissen voornemens zijn in allen deele het con tract tezullen nakomen en van plan zijn den ingezetenen goed en goedkoop licht te leveren. De Utr.echtsclie courant, wier correspon dent zeker per regel betaald wordt, geeft in zijn nummer van dit op zich zelf weinig beteekenende feit een relaas welks lezing sterk aan zijne waarheidsliefde (waarover ook reeds elders geschreven is) doet twijfeleu. Ten onrechte beweert de correspondent dat het licht eerst om halftien beter werd en om een staaltje van zijne kennis in deze zaak te geven deelt hij den lezers mede, dat zelfs de lantarens niet wilden branden Zeer natuurlijk, want het was lichte maan, en zijn om die reden de lantarens niet aangestoken. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Juli 1884. 1. K. Porthuman 2. Vermeulen 3. Everats 4. Diehstbodenbureau 5. Huismeester krankzinnigenhuis Goes. 6. Koen van Nimwegen 7. Mej. Derkje Werbroek Verzonden geweest naar F r a n k r ij k 1. Mad. C. ten Wisselingh Parijs. Amsterdam. D 316de STAATS-IiOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 3 en 4 Sept. (600 loten). Ten kantore van den gekwaliflceerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen Prljzeu van f 45 3020, 4704, 4707, 4748, 4786, 5530, 5565, 5590, 5605, 5622, 5652, 5677, 5713, 5728, 5764, 5789, 5824, 6009, 6026, 6036, 6045, 6046, 6112, 6158, 6193, 6271, 9610, 9643, 9652, 9655, 9698, 9724, 9735, 9768, 9773, 9779, 9881, 9895, 14338, 16113, 16144, 16228, 16297, 16304, 16309, 16375, 16497, 16867, 16871. Te zamen 99 prijzen. De volgende trekkingen geschieden voor de 4 kl. 1518 Sept., 5 kl. 30 Sept. '1—3, 7 -10,1417, 21—25 Oct. Heele en gedeelten van loten zijn nog verkrijgbaar. Hoogland, Dinsdag j. 1. had alhier op de R. C. begraafplaats de ter aarde bestelling van onzen overleden Hoofdon- derw. plaats. De toevloed dergenen, die den overledenen de laatste eer bewezen, overtrof alle verwachting. Om het graf stonden behalve familie en kennissen o. a. ook geschaard het plaatselijk bestuur, een tiental onderwijzers, die een prach- tigen krans op de kist legden, een afge vaardigde van 't Ned. Ond. Gen. die een treffende toespraak hield terwijl groot en klein door hunne opkomst van innige deelneming blijk gaven. Het geheel maakte een plechtigen indruk. Smartelijk was de blik, die velen in de laatste rust plaats van den beminden man wierpen. iLeiisdeii. De pluk van de hop in onzen Treeker Hoptuin is deze week be gonnen en zal in de volgende worden voortgezet. Alle belangstellenden mogen gaarne ko men en het plukken, benevens het drogen in een daar voor opzettelijk gebouwde droogschuur bezichtigen. De hoptuin ligt op een uur afstands van het Amersfoort- sche station. Sclterpenzeel. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer P. v. d. Want J. Mzn. Woudenberg. De heer J. van Lunteren, aannemer en metselaar alhier is aangesteld door Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen om te Renswoude Nortonpompen te slaan, opdat ook de arbeidende stand goed drinkwater kan verkrijgen. Eemnes-buiten. Alhier is tot Predikant beroepen Ds. J, J. C. van Toorenenbergen van Veenendaal. van het verhandelde in den Gemeente raad, Dinsdag gehouden. Grootendeels -werd deze zitting gewijd aan het drietal vragen, door den heer Huet, in een vorige vergadering en tot den waarnemen- den Burgemeester gericht le. Waarom is er een hulpbruggetje ge bouwd bij de Slijkpoort? 2e. Waarom is de oproeping van Sollici tanten naar de betrekking van Directeur der Gemeentereiniging zoo lang uitgebleven 3e. Waarom hebben B. en W. de oude Kazerne weer in gebruik laten nemen voor hooimagazijn? Over vraag 1 was de Voorzitter gevoelig, omdat de heer Huet de handelwijze van het Dagelijksch Bestuur al had afgekeurd, nog vóór B. en W. deu Raad hieromtrent had den kunnen inlichten. Vier redenen gaf de Burgemeester op, die tot het bouwen van dat bruggetje hadden geleid. a. De daarstelling van eene goede pas sage, bij gelegenheid van het Congres. b. De luide klachten bij B. en W. van de neringdoenden in de Slijkstraat, naar aanleiding van groot verlies en ongerief. c. Dat de bouw der nieuwe steenen brug 700 minder had gekost en er nu des te eerder 150 kon worden uitgegeven voor een noodbrug. d. Dat er bij de vernieuwing der Kamp- poortbrug ook eene noodbrug moet zijn, en B. en W. den schijn van bevoorrechting wilden vermijden. De heer liuet was over dit viertal mo tieven niet bevredigd. B. en W. zeide hij waren niet gewettigd tot het uitgeven van 150, omdat de prijs van het aanbestedene was meegevallen.. Als dit stelregel werd, dan kon het Dagelijksch Bestuur zich voor taan allerlei vrijheiden veroorlooven met de finantiën der Gemeente. De Burgemeester drukte zich daarop nog wat duidelijker uit en zeide, dat de hulp brug gebouwd was, niet omdat leet werk f 700 was meegevallen; maar dat er nu te eerder in de bestaande behoefte kon worden voorzien. De heer Huet stelde hierop tot motie, dat de belangen der gemeente het bouwen der noodbrug niet wettigden, welke motie met 9 tegen vier stemmen werd verworpen. Wat de tweede vraag van den heer Huet betrof, zeide de Voorzitter, dat men met de oproeping van Sollicitanten had gewacht, met de hoop, dat zich geschikte personen, uit eigen beweging zouden aanmelden, waar door men de moeilijkheid kon ontgaan, om uit honderden Sollicitanten eene keuze te doen. In den loopenden dienst was trou wens voorzien en B. en W. bleven verant woordelijk. Bij punt 3, het voortbestaan van het hooi magazijn, herstelde de heer Huet vooraf eene vergissing, die hij begaan had. De Burge meester beantwoordde deze vraag met te zeggen, dat brandgevaar niet zoo overwe gend was, om de aanvrage te weigeren; dat B. en W. met klem bij den Minister op verplaatsing van het hooimagazijn had den aangedrongen, om het ongerief in die buurt en eindelijk dat B. en W. op eene ver klaring van den Minister, dat voor het vol gend jaar een post op de begrooting was voorgedragen voor den bouw van een nieuw fouragemagazijn, eenige meegaandheid had den willen toonen en daarom de vergun ning voor een jaar hadden verlengd. De heer Gerritsen hechtte niet veel waarde aan die verzekering van den Minister. Als de Kamer de voordracht afstemde, was men nog even ver. De Voorzitter toonde echter met cijfers aan, dat men grond had te hopen, dat de bouw wel door de Kamer zou worden goedgekeurd. Uit de beantwoording van een paar vra gen door deu heer Huet nog gedaan, bleek, dat de straatlantaarns ongeveer 1700 uren in het jaar zullen branden dat 's winters, bij lichte maan de lantaarns ook zullen branden en dat B. en W. de nieuwe rege ling wel graag nog dit jaar zouden willen laten ingaan. Op het laantje tusschen de Utr. en Slijk- poorten hadden B. en W. gemeend geen gas te moeteu brengen, uit vreeze, dat die schoone boomen hierdoor bederven zouden. De raad deelde dit gevoelen. De heer Van den Wall Bake vroeg, waar om bij reparatie, op de vischmarkt geen zinken in plaats van een pannen dak ge legd was. Dc Voorzitter noemde dit een verzuim van het Dagelijksch Bestuur, waar over hij zijn leedwezen betuigde. Op de vraag van den heer Gerritsen of reeds eene oproeping gedaan was voor een onderwijzer aan de school in de Koning straat, zeide de Burgemeester, dat dit wachtte op eene beslissing, waarbij misschien een deel der kinderen van de school in de Koestraat naar die in de Koningstraat zou worden overgebracht en dan ook een onder wijzer daarheen overging. De Voorzitter zei voorts, dat de zaak spoedig haar beslag zou krijgen en het onderwijzend personeel voldoende was, om in den geregelden gang te voorzien. De rekening over 1883 werd goedgekeurd, waarbij de Burgemeester beloofde de inrich ting daarvan voortaan zoo te doen zijn, dat ook de raadsleden, die niet tot de commis sie van onderzoek behoorden, die zelfstandig konden nagaan. Ook de rekeningen van het Weeshuis, Armbestuur, Schutterij en Kamer van Koophandel werden goedgekeurd. De heer Croockewit werd als Wethouder herbenoemd. De heeren Calkoen en Wall Bake kregen 4 en 1 stem. Twee blanco. Tot Directeur der gemeentereiniging weid benoemd de heer J. B. Jorissen, van Bols- ward. Leden der Commissie voor strafvorderin gen werden de heeren Celosse en Van Zijst. De Afdeelingen werden saamgesteld als volgt le afd. Voorzitter, de heer Croockewit, leden de H.H. Huet, Van Beek, Calkoen, Gerritsen. Lagerwey, Van Zijst en Visser. 2e afd. Voorzitter de heer Celosse, leden, de H.H. Scheltus, Herschel, Bake, Burg steden, Zandijk en Groeneboom. Ingekomen een schrijven van de Com missie van Toezicht op het Lager onderwijs,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2