NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR EEMNES, HAMERSVELO, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Laurier en Mirt. Feuilleton. No. 77. Woensdag 24 September 1884. Dertiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, BuitenlandscR Overzicht. Staten-Generaal. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsf 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte SnfflWPtfc Ieder, die zicli Tan lieden af wil abonnee- ren op de NIEUWE AMERS FOORT SC HE COURANT ont vangt de nog Terscbijnende Nos. in dit kwartaal gratis. Bij gemis van eenig belangrijk onder werp van bespreking hield de buiten- landsche pers zich vrij lang bezig met de samenkomst der drie keizers te Skierne- witz. Dat zij een politieke beteekenis heeft, kan moeilijk betwijfeld worden, en algemeen houdt men haar voor een welgelukten zet van Bismarck op het groote schaakbord. Bismarck hecht niet overmatig veel aan geschreven staatkun dige verbintenissen, en in dit opzicht geeft de geschiedenis hem gelijkvan meer belang is in zijn oog het streven van de vorsten en volken, om bij de verschillende vraagstukken één lijn te trekken, en de oplossing in één richting te zoeken. Dit laatste nu schijnt in de jongste bijeenkomst het meest op den voorgrond geplaatst te zijnen wer den, zeggen zij die meenen goed in gelicht te zijn, geen bepaalde afspraken gemaakt, doch de drie keizers legden eenparig de begeerte aan den dag om vereenigd alle moeielijkheden, die zich mochten voordoen, het hoofd te bieden. Tusschen Duitschland en Rusland, schrijft de Berlijnsche berichtgever van de Köl- r.ische Zeitung, bestond geen aanleiding om versterking van den vriendschaps- bond te wenschen, maar de verhouding van laatstgenoemde Mogendheid met Oostenrijk—Hongarije was niet zelden voor verbetering vatbaar, en juist daarin Novelle naar het Duitsch van A. v. d. ELBE. 2) Terwijl eenige beleefde woorden gewisseld werden, Viktor om een paar dansen voor den namiddag verzocht en zich in den aanblik van het liefelijk meisjesgezicht verkwikte, dat hem onder haren rooskleurige,, parasol uit fonkelende oogen toelachte, gleed eene menigte gedachten, verwachtingen en wenschen, een heel schitte rend perspectief van roem en liefde door zijn ziel. Maar al te spoedig kwamen zij aan het por taal van het slot aan. Viktor's vader ontving de gasten, begroette de dames met uitgezochte beleefdheid en leidde haar zelf naar de deur van de garderobekamer. Viktor klom met zijn zwager de breede met tapijten belegde trap op, om zich in zijne kamer te verkleeden. De voorkamer van den luitenant zag er uit Ms een atelier; een paar schilderezels, groote wapens in de hoeken en de muren bedekt met schetsen van paarden en horden. Buitendien wapentropheeën, oude meubels en uit het ven ster een heerlijk gezicht op het park. De knecht, die de heeren naar boven gebracht had, zei, op een licht kistje wijzend, door den jongen aan mijnheer den Graaf gebracht." "Goed, goed, ik weet het!" antwoordde de luitenant met een bijna schuwen blik op zijn ligt het zwaartepunt van de samenkomst te Skiernewitz. Voorts wordt gemeld, dat tot een krachtiger en vereenigd optre den tegen de anarchisten en andere ver- stoorderij van de maatschappelijke orde besloten is, De Fransche politiek is in een toestand van kwijning geraakt, die door de aan staande hervatting van de Kamerzittingen wellicht zal worden bezworen: de Chi- neesche «maatregelen van représailles" boezemen weinig belangstelling in, nu admiraal Courbet nagenoeg niets van zich doet hooren en men niet eer.s weet of hij wel wat uitvoert. De onlangs ver melde landing aan de Min, ten einde de «vuurmonden" van de forten te Kinpaï tot zwijgen te brengen, blijkt een zeer onbeduidend wapenfeit te zijn geweest, waarvan het doel alleen was het advies jacht, dat de postgemeenschap met de haven onderhoudt, te beschermen. Er is voor eenige dagen te Parijs een telegram uit Hongkong ontvangen, meldende dat op een zendingspost te Koeangtong de Chineezen de kerken en de woningen der Christenen hebben vernield, zoodat een duizendtal derlaatsten zonder huisvesting zijn. Het bericht eischt nadere beves tiging. Zoo is het ook gelegen met de be richten, die de Egyptische regeering te Kaïro ontvangt, meest van den veelba- sproken moedir van Dongola. Hij vertelt dan dat een bode van Generaal Gordon hem meldde dat Khartoem niet meer belegerd wordt, ten gevolge van groote nederlagen, den Soedanschen opstande lingen door Gordon toegebracht. Ook spreekt men van vermindering van de macht des mahdi's: de lieden zouden tot de ontdekking zijn gekomen dat liij de echte mahdi, die het werk van den grooten profeet Mohammed zou komen voltooien, zwager. Eerst toen de bediende weg was, nam hij bet bouquet uit de doos. De regeeringsraad naderde en zei: »Ge wilt, dus toch op den laatsten dag het meisje aan je binden?" Viktor meende ln die woorden een toon van afkeuring te vinden. Met een ontstemdheid ant woordde hij gedwongen lachend»Zijt gij in je huwelijksleven de courtoisie zoo ontwend ge raakt. dat voor u ieder balbouquet eene liefdes verklaring beteeker.t!" «Ontglip mij niet, jongeheer," zei de oudere man met een uitdrukking van goedhartigheid, die den anderen trof. «Ik zou het zeer natuur lijk gevonden hebben, wanneer u midden in uwe wintervermakelijkheden het baslissende woord over de lippen ontvloeid ware. Je smaak, je hartstocht voor het elegante dametje is immers begrijpelijk. Nu echter, op dezen tijd, in dit oogenblik lieve jongen, ketent geen man van eer voorbedachtelijk een lief wezen aan zijn lot. Bedenk dat het hier de onzekere toekomst van den soldaat geldt. Als gij valt, welk een slag voor je bruidware ik Stephanie's vader, ik zou haar heden aan eene ontmoeting met u niet gewaagd hebben!" «En gij hebt ze toch meegebracht!" «Op verzoek van den president, die met zijne vrouw in de gesloten coupé rijden wilde. Viktor ging, bij zichzelven overleggende, in de kamer op en neer. «Zij zal mij voor vlinderach tig, voor lichtzinnig aanzien, als ik van haar scheid, zonder te spreken," zei hij en liet zijn eerlijken, oprechten blik op dien des vriends vallen. «Misschien kan Isidore haar zeggen, wat u tot zwijgen moest doen besluiten?" «Neen, neen, geen vreemde inmenging; wij moeten dat alleen met elkaar uitmaken!" riep de jonge man met den innigen toon der liefde niet is, waardoor eenige hoofden reeds gezworen hebben hem niet langer te volgen. Als het zoo voortgaat, en het wezenlijk blijkt dat gezegde moedir geen koolverkooper is, dan zou het wel kunnen zijn dat de voorgenomen expeditie óf binnen engere grenzen werd beperkt, óf geheel achterwege bleef. De finaneiëele regeling is nog in haar eerste wordingstijdperk, en de moeielijk heden zijn vele. Nubar-pacha, de Egyp tische 'premier, wenscht voorloopig het bestaande te kort te dekken door ver mindering van het bedrag, aangewezen voor delging van staatsschuld, maar na tuurlijk verzet zich daartegen het bestuur van de liquidatiekas. Bovendien zijn aan de gouverneurs der provinciën aanschrij vingen gezonden, waarbij hun wordt op gedragen, nauwgezet acht te geven op de heffing van de middelen, hijzonder voor die schulddelging bestemd. De vertegen woordigers van Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk protesteeren tegen Nubars maatregel, die onbillijk is tegenover de houders van Egyptische schuld. De Belgische Moniteur bevatte de af kondiging van de schoolwet, met een reglement voor haar uitvoering. De be duchtheid, dat bij die bekendmaking opnieuw ongeregeldheden gepleegd zou den worden, heeft zich niet bevestigd; over het algemeen worden de liberalen kalmer en meer gezind om de uitspraak der gemeenteraadsverkiezingen van Octo ber af te wachten. Volgens gewoonte zijn de liberalen vol moed, dat zij daarbij de overhand zullen krijgen en de schoolwet alzoo op wettelijke wijze door de open bare meening wordt gebrandmerkt, 't Is te hopen dat deze verwachting hen niet tot vermindering van ijver verleidtniet zelden toch zijn de liberalen de slacht offers van hun optimisme geworden. De en nam het bonqet op. «Aan u staat de beslissing, ik kan slechts waarschuwen," hernam de regeeringsraad koel. «Maai- nog één ding, Viktor; de president heeft, zooals ik bepaald weet, geen vermogen. Gesteld, de veldtocht ware binnen zekeren tijd geëindigd, gij wilt trouwen ik ken nauwkeurig het erfdeel van je overleden moeder, voor u is het toerei kend. Is evenwel je vader genegen er zooveel bij te leggen, dat gij met eene verwende vrouw op goeden voet kunt leven! Hij heeft zes jonge kinderen, mijn geëerde schoonmoeder heeft zeer veel geld noodig, op Striessenhorst is altoos open huis, hebt gij aan dat alles gedacht mijn jonge vrijer?" «Bah!" zei Viktor, «ik heb tante Woldemar «Zeker, gij zijt haar lieveling, 't Kan zijn, dat zij genegen is je te ondersteunen.^Maar kom laat ons naar het gezelschap gaan." De blik des luitenants vloog bij deze woorden van zijn zwager door het venster in het park, waarin hoe langer hoe meer een elegant gezel schap zich bewoog. Op de benedenste vooruit gebouwde stcenen stoep vormden zich groepen van keuvelende dames en heeren, op de terzijde liggende gras perken speelden kinderen en lakeien gingen rond met ververschingen. Nu begon achter een dichtbij zich bevindend ooschje de regimentmuziek een vurigen marsch te spelen. De eerste tonen schenen Viktor te electriseeren; hij keerde zich om en snelde de kamer uit: de regeeringsraad volgde lang zamer. In de groote, elegant gemeubelde tuinzaal stond de Barones Strieszen, Viktor's stiefmoe Ier, eene gezette blondine, met zoo innemende vor men, dat men de beleefdheid, waarmede zij hare gasten gioette, voor waarlijk gevoelde hartelijk heid opnemen kon. Burgemeester van Brussel heeft voorloo pig alle soorten van manifestatiën ver boden, en doet een beroep op de burgers tot handhaving van de orde. De burger wacht (Schutterij) zal elke stoornis trach ten tegen te gaan, maar trekt zich dadelijk terug als er troepen worden gebruikt. De cholera-berichten uit Italië blijven treurig: het aantal sterfgevallen te Napels is dagelijks gemidderd 350. Zaterdag is de Arlberg-tunnel (bij de Zwitzersche Bregenz) met eenige feeste lijkheid door den Keizer van Oostenrijk geopend. De Staatsbegrooting Vrijdag j.l. door den Minister van Financiën aan de Tweede Kamer aangeboden, raamt liet tekort voor 1885 op ruim 15'/5 millioen. Nadat dit en de tekorten der vorige jaren vermin derd zijn met het nog beschikbaar bedrag van de leening, blijft nog een ongedekt tekort van 12'/i0 millioen over. De regeering zal trachten, hierin te voorzien door de terugneming voor te stellen van '/s van de personeele belasting van de gemeenten, door de indiening van voordrachten om het overgangsrecht op effecten bij overlijden eenigszins te ver- hoogen en uit te breiden tot rentegevende schuldvorderingen, om het zegelrecht op effecten te verhoogen en uit te breiden, en om de inrichting der Staatsloterij opnieuw te regelen. Voorts hoopt de Regeering binnenkort voor te stellen een wet tot invoering van een tabaks belasting en een wijziging van de zegel belasting, waarvan de ontwerpen nage noeg gereed zijn. Zij sprak met de Presidentsvrouw, toen haar stiefzoon naderde de beide dames met hoffelijke woorden de hand kuste, waarbij hij het bou quet behendig onder zijn pet verborgen hield. Tot haren dienst zich bereid verklarende, vroeg hij zijne moeder om hare bevelen voor den avond. Zij, die den volwassen zoon door hem tegemoet te komen aan zich wist te hechten, gaf hem hare kleine bevelen en zei glimlachend tot de vrouw van den President: «Wij mogen nu den vlinder niet langer op houden. Zie eens, hoe zijn oogen naar buiten afdwalen, hoe zij naar andere schoone oogen zoeken! Nu, ga dan fladderen, mon ami!" Viktor glimlachte half dankbaar, half be schaamd: een fraai blosje vloog over zijn jeug dig gezicht, want juist zag hij Stephanie, door onderscheiden zijner kameraden omringd bene den op het plein staan. Toen zij zijne nadering bemerkte, wist zij zonder opvallend door haren kring heen te breken zich zoo handig orn te keeren, dat Viktor op eens voor haar stond. Hij haalde nu de bloemen te voorschijn en overhandigde het bouquet met het verzoek hem te zeggen, welke dansen zij voor hem bewaard had. Stephanie's verheugd blozen, het warme flik keren van haar oog bewezen hem, hoe welkom hij haar was. Hij verordende eene polonaise, verstond zich met de muziek en reikte Stephanie den arm, om den dans aan te voeren. Spoedig sloot zich het grootste deel van het gezelschap paarsge wijze aan. «Hoe gelukkkig ben ik, nog eenige uren voor het scheiden in uwe nabijheid te kunnen ver toeven," fluisterde hij haar met innige uitdruk king toe. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1