®3!ilTi@@E9 LAGER ONDERWIJS. Officiëele Publicatien. ADYERTENTIËN. INGEZONDEN. Oude waarheden. weder te consulteeren. WILSON. Vervolg Buitciilaiidseh Overzicht. LATERE BERICHTEN. Het bevestigt zich, dat de omstreken van Khartoem van vijanden zijn gezuiverd, en dat nu de Soedan-expeditie van weinig omvang zal zijn. De vertegenwoordigers der Mogendhe den te Cairo protesteeren tegen Nubar- pacha's schennis van de wet betreffende de schulddelging, en de Fransche Consul Barrère eischt intrekking voor het schrij ven aan het bestuur van de amortisatiekas. Te Brussel heeft Dinsdag een manifesta tie plaatsgehad bij gelegenheid vandeplech- tigheid ter eere der gewonden van 1830. De notaris van Eetweld, vrijwilliger van '30 verklaarde in eene redevoering, dat het vaderland door Rome bedreigd wordt. De stoet trok met vaandels en muziek door de stad vaak hoorde men de kreet: »Leve de Republiek!" Er hadden arresta- tiën plaats, en bij een poging om de orde te herstellen kwetste de gendarmerie een paar personen. De Tweede Kamer nam in haar zit ting van Dinsdag aan de overeenkomst met Frankrijk betreffende de rechtspraak in Tunis en die met Italië over toelating van behoeftige onderdanen wederzijds tot kostelooze procedure. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 25. September aanstaande, des namiddags te 7 ure. Amersfoort, den 20. September 1884. Defjiurgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door JOHANNES NEFKENS in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het plaatsen van eene locomobile van zes paardekrachten in het perceel alhier gelegen aan den Leus- derweg, wijk G, no. '102, bij het kadaster bekend onder sectie B, no. 1084, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 6. October aan staande, des voormiddags te elf uren, ge legenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 22. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De COMMISSIE voor de GEMEENTE- REINIGING te AMERSFOORT, maakt bekend, dat de ingezetenen op aanvraag gratis een privaatton in bruikleen kunnen verkrijgen en dat zij, die eigen wissel- tonnen, voorzien van hunnen naam, wen- schen te ontvangen, die kunnen beko men tegen betaling van f 10. De aanvragen moeten worden gedaan bij den Directeur der gemeente-reiniging, die tot het verstrekken van nadere in lichtingen alle weikdagen, 's voormid dags van 11 tot 12 uur, ten raadhuize zitting houdt. Amersfoort, den 20. September 1884. De Commissie voornoemd De Voorzitter, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, SCHUTTER. ALGEMEEN STEMRECHT. Daar is, in den laatsten tijd vooral, eene beweging in ons land waar te nemen, die wel verdient, dat we voor eene wijle hier onze aandacht er aan schenken. We bedoelen het streven van betrekke lijk velen, cm ook in ons land het alge meen stemrecht bij de grondwet gewaar borgd te zien. Op vele plaatsen in ons land zijn dezer dagen meetings gehouden, waar sprekers, uit andere plaatsen daartoe overgekomen, het woord hebben gevoerd, soms in eene taal, zooals van den heer van der Stadt van Zaandam, die tot nadenken roept. De dag- en weekbladen hebben ons hiervan genoegzaam op de hoogte ge steld. Aan het slot der gehouden redevoe ringen wei d in al deze plaatsen, op eene enkele uitzondering na bij motie uit gesproken: »Wij willen algemeen Stem recht 1" Zelfs werd in onze Residentie, onder de oogen der Regeering, door hen eene manifestatie gehouden, door dui zenden, waaronder ook vrouwen met schreeuwende kinderen, bijgewoond. En wat bij ons te land nog niet ge beurd was ook de deur van het Minis- teriëel departement ontsloot zich, om die mannen met hurme grieven binnen te laten. Elk teeken van opgewekt politiek leven, juichen we van ganscher harte toe. En dat mag waarlijk ook wel in ons land, waar rnen van Staats-en gemeente zaken dikwijls zoo bitter weinig notitie neemt en de onverschilligheid soms ten top voert door het bekende zeggen »Daar bemoei ik mij niet mee. Zij zullen dat buiten mij wel opknappen!" Dat evenwel de beweging om algemeen Stemrecht aan opgewekt politiek leven zou zijn toe te schrijven, zie dat durven we niet beweren. Mogelijk schuilt er hier wel een adder onder het gras. Bepaald nieuw is het geroep om alge meen Stemrecht niet. Voor jaren her deden zich hier en daar al enkele stemmen hooren, om het te verkrijgen. Maar dat was nu eens het uitgespro ken rechtsgevoel van dezen of genen, en morgen het geklap van een volks menner. Mischien heeft langzamerhand hieruit de tegenwoordige beweging wel haar oor sprong genomenmaar zeker is het, dat haar karakter gewijzigd is. 't Is nu eene partij, een macht in den lande, van aanvoerders voorzien en met een bepaald program- Een vroeger indivi dueel inzicht is nu meening, overtuiging geworden van een deel des volks, dat samenwerking verlangt, van alle deelen des maatschappelijken lichaams. Heel veel crediet kan men voor de mannen van het algemeen stemrecht niet hebben. Ontevreden toch, als ze zijn met de bestaande gemeentelijke en staatsin stellingen, is de greep, die ze daarin doen willen, brutaal. Hun streven is vrijwel samengegroeid met dat van de Sociaal-Democraten, er. dat ze broederlijk samen gaan kunnen blijkt wel uit het gebeurde in den Haag. Zij bedoelen een geheele ommekeer van maatschappelijke zaken en toestanden, eene wegneming van hetgeen in hun oog bestaande kwalen zijn, eene hervorming in hun geest. Toch is het hunne dwaling, dat zij dat alles zouden bereiken langs den weg van algemeen stemrecht. Immers doemen als zoovele schrikbeelden voor onzen geest op de landen, waar in den uitge- breidsten zin, dat stemrecht verleend wordt? Zijn daar niet wanorde, moord en brandstichting aan de orde van den dag. Bovendien zijn de maatschappelijke toestanden in ons land van dien aard, dat er onderscheid gemaakt moet worden tusschen de leden dier maatschappij. Men kan hier geen Stemrecht verleenen aan ieder, krachtens zijn recht van inge zetene. Zeker zijn er onder de voorstanders van algemeen Stemrecht in ons land ook ernstig denkende mannen ze zullen niet allen heethoofden zijn. Maar juist aan die .ernstig denkende mannen dan zouden we willen vragen »Eilieve, wilt ge ook stemrecht verleenen aan gevangenen, aan minderjarigen, aan waanzinnigen, aan ideoten, aan hen, die om een onteerend vonnis, door den rech ter van hunne burgerschapsrechten zijn beroofd? Neen! zullen zij ongetwijfeld zeggen. Maar dan is uw ■algemeen stem recht ook volstrekt niet algemeen meer. Dan zijn daar als van zelf grenzen ge steld. Zult ge aan de bij uitstek afhanke- lijken als bedeelden, bewoners der gods huizen en van andere liefdadige gestich ten het stemrecht dan verleenen? Zij gij bij machte een brevet van kennis en be kwaamheid om te stemmen, af te geven aan de duizenden, die niet lezen of schrij ven kunnen en die volslagen onbekend zijn met gemeentelijke en staatsinstel lingen? Moet ook hierop het antwoord ontken nend zijn, dan blijkt ook nu, dat het stemrecht grenzen heeft en moet hebben. Maar juist het letten op die grenzen moet streven van onze regeering en van de volksvertegenwoordiging zijn. Met de inrichting van ons kiesstelsel, zoo als het nu is, kan niemand vrede hebben. Het gaat toch niet aan, om slechts een zevende deel der geheele be volking in dat recht te doen deelen. Strikt genomen is bij ons de bazis geld, maar die bazis is eene zeer bedriegelijke. Daardoor toch verkrijgen velen het kies recht, die er ten eenen male ongeschikt voor zijn. Hoe menigmaal gebeurt het niet, dat b. v. een groot getal koeien, kalveren en paarden aan een boer het recht geeft vertegenwoordigers van stad en land te gaan kiezen, terwijl een ont wikkeld onderwijzer, maar die niet ge noeg belasting betaalt, om die reden tehuis blijven moet. Zie dat is eene ziekelijke toestand, die om verbetering roept. Kennis, zedelijkheid en onafhankelijk heid belmoren ten maatstaf te dienen bij het bepalen van het recht tot kiezen. Dat is eene maatstaf op billijkheid ge grond. Velen, die nu volgers zijn der voor standers van het algemeen stemrecht, zouden ophouden dat te zijn, wanneer men in dien geest het Stemrecht aanzien lijk uitbreidde. Duizenden toch zijn er, die voelen, dat ze aan den staat van onmondigheid, waarin ze tot hiertoe wer den gehouden, ontwassen zijn, kiezen, nu zij eindelijk invloed willen uitoefenen op 's lands zaken, van twee kwaden een en scharen zich aan de zijde van hen, die om algemeen stemrecht roepen. De eisch om algemeen stemrecht in, ons land, het valt niet te ontkennen neemt bij den dag toe. Het bezit er van is gevaarlijk en zou wezenlijk te duur gekocht zijn. En daar de aanlei ding tot dien eisch in onze beperkte kies wet ligt moeten de regeering en de volks vertegenwoordiging niet dralen, maar de grenzen van het kiesrecht uitzetten, eer het te laat is. Amersfoort, 24 September 1884. De levering van 18 schoolbanken, ten behoeve der openbare meisjesschool al hier, is gegund aan den minsten inschrij ver H. J. Fijnenberg voor f 180. De verkiezing voor een lid van onzen gemeenteraad, in de plaats van den heer W. A. Croockewit, zal plaats hebben op Donderdag 9 October en de herstemming, zoo noodig, op 23 October daaraanvol gende. Naar wij vernemen zijn vele kiezers voornemens, bij de aanstaande verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, hunne stemmen uit te brengen op den heer W. A. Croockewit, wiens aftreden als Wethouder, zij met leedwezen ver namen. VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Donderdag, den 25. September '1884, des namiddags ten 7 ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burg. en Weth., aan gaande de vernieuwing van straten. 2. Ontwerp-besluit tot verhooging der jaarwedde van mejuffrouw M. J. Roux, onderwijzeres aan de openbare meis jesschool. 3. Rekest van den heer H. F. Schomerus te Rotterdam, om concessie voor een hoogdrukwaterleiding, met advies van Burg. en Weth. 4. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der Stembureaux voor de verkiezingen in 1884 te houden. Onze geachte stadgenoot, de ZeerEerw. Heer J. Beekman, herdacht gister zijn vijfentwintigjarig pastoorsambt. Velen zijner parochianen hadden uit hunne woningen, als bewijs van achting en liefde voor hunnen herder en leeraar, de nationale driekleur ontrold. Op de begrooting voor Oorlog zijn op nieuw uitgetrokken de posten voor aan koop en inrichting van terrein voor den bouw van kazernen enz. ten behoeve van een regement infanterie alhier en voor het uitbreiden van de gelegenheid tot stalling. Heden avond te 8 uren vergadert de Amersfoortsche Hoofdkiesdistricts-Ver- eeniging. Onder meer komt op de agenda voor, het stellen van een Candidaat voor de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad, op 9 October a. s. Aan eene dei woningen in de Breede- straat bevindt zich een porceleinen naam bordje, dat Zaterdagavond kort bij half- twaalf blijkbaar door de baldadige hand van een voorbijganger is verbrijzeld. Ver moedelijk zullen meerderen hetzelfde lot ondergaan. Wanneer nu de eigenaren onverwijld kennis ervan geven aan de Politie, dan zal het haar kunnen geluk ken den lafhartigen bedrijver te ontdek ken en hem zijn welverdiende gevange nisstraf te doen ondergaan. De 317e Staats-loterij is op den ge- bruikelijken voet vastgesteld. Men verneemt, dat het advies, door B. en W. te geven op het verzoek van den heer Schromerus, om hier eene hoog drukwaterleiding te exploiteeren, in afwij- zenden zin zal zijn. KUNST. De Vereeniging tot kunstbeschouwing heeft aan Amersfoorts burgerij menig maal gelegenheid tot aesthetisch genot gegeven. Vooral wanneer er geklaagd wordt, dat hier zoo weinig geschiedt, moet men hetgeen er geschiedt zoo veel mogelijk steunen en op prijs stellen, en de personen in waarde houden, "die zich hiervoor moeite en risico getroosten. Ook in dit opzicht heeft zich de heer W. A. Croockewit verdienstelijk gemaakt, en eene rechtvaardige beoordeeling mag dit niet doodzwijgen. Al is het niet zóó gewichtig als het schenken van drie artesische putten, het moet toch insge lijks bij het kiezen van een nieuw raads lid in aanmerking genomen worden, als een bewijs van belangstelling in het wel zijn van Amersfoort. Schelden weerlegt geen feiten, en die zich boos maakt, heelt meestal ongelijk. Die voor gevaar vreest, is dank baar jegens hem, die dat ver minderd heeft. Bevallen van een welgeschapen DOCHTER A. G. VAN HASELEN—van Kamp. Amersfoort, 21 September 1884. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder, betuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. Amersfoort, 24 September 1884. P. J. BQSSELAAR. G. BOSSELAARUijlenbroek. G. LASEUR. W. A. LASEURUijlenbroek. I. H. KLEBER. E. KLEBERUijlenbroek. GEVRAAGD met Novem- her e. k., eene flinke zindelijke die goed kan werken, en eene burgerpot kan kooken. P. G. Zonder goede getui gen, onnoodig zich aan te melden. Adres: Mevrouw Wed. STATIUS MULLER te BAARN. Aan de openbare school, 3e soort, in de Koningstraat te Amersfoort (hoofd de heer J. RADERSMA) wordt gevraagd een ONDERWIJZER, op de jaarwedde van minstens f 600. Verzoekschrift op zegel, met de gevor derde bewijsstukken, vóór den 4. Octo ber 1884 vrachtvrij aan Burgemeester en Wethouders intedienen. De Secretaris van Amersfoort, W. L. SCHELTUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2