■ffl AVONDSCHOOL* DKN8TMBE. AANBESTEDEN: Herwis of Jaarmarkt WERKSTER, MM WMMm Zuiveraar van WaaJieSlerte enz., Officiëele Publicatien. ADYERTENTIËN. Beknopt Verslag Hulpbank te Amersfoort. Er biedt zicb aan te Soesterberg, De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 17. September 1884, no. 2 Az., (Provinciaal-blad no. 79), "Vestigt de aandacht der ingezetenen op de navolgende bepalingen, voorkomende in de wet van 27 April 1884 (Staatsblad no. 96), welke den 1. October aanstaande in werking treedt Art. 2. »Het Staatstoezicht strekt zich uit «over alle krankzinnigen, met uitzondering «van hen die, zonder van hunne vrijheid te «zijn beroofd, in hunne eigen woning of in die «van hunne ouders ofechtgenooten worden ver- «pleegd Art. 3. «Hij die een krankzinnige verpleegt «over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, is «gehouden hiervan aangifte te doen aan den «Burgemeester der gemeente van zijn werkelijk «verblijf, binnen tweemaal 24 uren naden aan- «vang d ier verpleging." Art. 26. «Wie iemand, die hier te lande woon- »of verblijfplaats heeft of binnen de laatste zes «maanden gehad heeft, in eene buitenlandsche «inrichting voor krankzinnigen doet opnemen, «is verplicht bin nen acht dagen daarvan bericht «te zenden aan den officier van justitie bij de «rechtbank van het arrondissement waarin de «laatste woon- of verblijfplaats hier te lande van «den in de inrichting opgenomen persoon is ge- «weest. «Bij het bericht is gevoegd eene uiterlijk drie «weken vóór de opneming onderteekende en «met redenen omkleede verklaring van een ter «plaatse bevoegd geneeskundige, waaruit blijkt, «dat de opneming wenschelijk was." Art. 38. «Met geldboete van 50 cents tot «ƒ300 wordt gestraft: «Hij die nalaat aan het bevoegd gezag, met «inachtneming van de wettelijke voorschriften, «te doen de in art. 3 voorgeschrevan aangifte «en het in art. 26 voorgeschreven bericht." Gedaan te Amersfoort, den 25. September 1884 De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de Patent- bladen aan hen die voor het dienstjaar 1884/85 aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Don derdag en Vrijdag, den 2. en 3. October aan staande van 2 tot 4 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentbladen door den deur waarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 25. September 1884. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Amersfoort, 27 September 1884. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend dat de verzending der Fransche mail naar Indië, tijdelijk zal plaats heb ben Vrijdags om de 14 dagen via Mar seille, ingaande op 26 dezer. Laatste buslichting aan het postkan toor alhier 2.15 's avonds. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort 26 Sept. 1884. Belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de herhalingsschool in de Koestraat, aanvangt Donderdag 2 October a. s. Het schoolgeld voor de betalende af- deeling bedraagt 2v Voor een drietal maanden werd hier de algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden der Maatschappij van wel dadigheid. In deze vergadering deelde de Voorzitter-Commissaris mede dat door den heer van Swieten, gepensioneerd Majoor der Cavalarie te Delft, eene som gelds was aangeboden ter oprichting eener tuinbouwschool te Frederiksoord, die ter nagedachtenis, den naam zou moeten dragen van zijn eenigen zoon. Wij kunnen mededeelen, dat deze school thans gereed en Donderdag j. 1. geopend is. Het is een net gebouwtje, op een ter rein, dat l'/j Hectare groot en van druiven- en bloemserres, koude en warme bakken voorzien is. Op de Woensdagavond gehouden ver gadering der Amersfoortsche Hoofdkies- districtvereeniging is met groote meer derheid van stemmen tot Candidaat ge steld de heer E. L. H. Van Lanschot Hu- brecht. De Amersfoortsche Kermis zal dit jaar aanvangen op Maandag 20 en eindigen Zaterdag 25 October, terwijl de loting voor standplaatsen geschiedt op Woensdag 15 October. Zondag 5 Oct. a. s. zal te Hilversum eene match gehouden worden tusschen de Hüversumsche Cricketclub en de Amersfoortsche club y>Achillus". Wij wenschen de jeugdige vereeniging, die zoo gaarne hare krachten meet met an deren, een beter succes dan de vorige maal. Op den straatweg tusschen Amersfoort en Hoevelaken heeft een treurig onheil plaats gehad. De landbouwer v. L. reed naar zijne woonplaats Lunteren. Eene voorbijrijdende velocipede deed de jonge paarden schrikken en terzijde gaan. De jeugdige vrouw van v. L. viel daardoor van den wagen af en kreeg een der raderen over de borst. Hoewel zij nog teekenen van leven gaf, werd zij in hoogst bedenkelijken toestand naar hare woning vervoerd. Het dezer dagen op de pastoraalcon- ferentie alhier besproken onderwerp over een gereformeerd Gymnasium, heeft tot provisioneel resultaat, dat een vijftigtal personen zich hebben vereenigd, die pogingen zullen aanwenden ter ver krijging van een gereformeerd Gymna sium. Eene Commissie, door hen uit dat vijftigtal gevormd, er. die bestaat uit de heeren Prof. H. de Cock, Prof. H. Ba- vinck, Ds. Sypkens van Delfzijl, Ds. Ge- zelle Meerburg van Baarn en Ds. van der Linden van 's-Hertogenbosch, zal in het voorjaar hieromtrent verslag uitbren gen en voorstellen doen. Soest, 20 Sept. Door het Gemeente bestuur alhier is aan de Directie der Utrechtsche waterleidingmaatschappij ver gunning verleend tot het leggen van bui zen door gemeentegrond ten behoeve eener waterleiding naar de gemeente Baarn en Hilversum. Soest. Verleden week ontving onze gemeente een bezoek van den Commis saris des Konings. Aan het gemeentehuis werd Z.Exc. te half twaalf opgewacht door B. en W. Alom was de driekleur uitgestoken. Na eene particuliere audentie bracht de Commissaris een bezoek aan het. St. Jozefs-gesticht en daarna had er een dejeuner bij den Burgemeester plaats. Te twee ure verliet hij de ge meente, om een bezoek aan Baarn te brengen. Baarn. Nadat de Commissaris des Konings een bezoek had gebracht aan Soest, kwam hij met gelijk doel ook hier. Om half twee van Soest vertrokken zijnde was de tijd van zijn hierzijn slechts kort. Toch verleende ^.Exc. aan eenigen audentie en bezocht bij de vier inrich tingen van openbaar onderwijs, en was vooral tevreden over de laatstgebouwde school voor niet-betalenden en de in richting van het instituut »de Oorsprong." Putten. Na 10 stemmingen is, met 4 van de 11 stemmen, tot wethouder dezer gemeente gekozen de heer H. van de Poll. Deze had, toen hij 2 September benoemd was, bedankt, omdat men meen de, dat de benoeming zou vernietigd worden, omdat hij zelf aan de herstem ming had deelgenomen. van het verhandelde in onzen Gemeenteraad, op Donderdag 25 September. Het eerst was aan de orde het nieuwe voor stel, van B. en W. omtrent de bestrating, dat door hen in zooverre gewijzigd was, dat de Hellestraat en het Havik, noordzijde, waren weggelaten en in plaats daarvan de Krankeledenstraat, Breede- straat en Elleboogsteeg waren opgenomen, Maar ook die gewijzigde voordracht vond be zwaar; zij was niet dringend noodzakelijk, meen den onderscheidene leden. Men mocht daarom geene uitgave van f 13000 doen. Daar waren andere, meer r.oodige zaken, zeide men, waar voor dat geld liever in reserve moest blijven. Althans de heeren Bake, Calkoen en nog anderen wezen er sommige aan. De Burgemeester en de heer Gerritsen ver dedigden echter met warmte de voordracht, op grond tot, het geld voor de stratenvernieuwing nu eenmaal bestemd was, al was het werk ook meegevallen. De meerderheid werd echter door dit betoog niet overtuigd, Er werd nu over gestemd of men althans een gedeelte van de f 13000 be steden zou ter verbetering van straten. Maar het voorstel van B. en W. kon noch geheel, noch gedeeltelijk genade vinden in de oogen van den Raad. Ook het laatste voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren v. d. Wall Bake, v. Burgsteden, Calkoen, Groeneboom, Herschel, Scheltus en Zandijk. Volgens de verordening voor het bezit eener hoofdacte is eene tractementsverhooging toe gekend aan Mej. M. J. Roux, die dezen zomer hoofdacte verkregen heeft. Op het advies van den heer Schromerus van Rotterdam, om concessie voor aanleg en explo- tatie eener hoogdrukwaterleiding, is afwijzend beschikt. Tot leden van het stembureau voor de ver kiezing van een raadslid zijn gekozen de heeren C. V. Gerritsen en C. Scheltus, tot hunne plaats vervangers de heeren B. W. van Burgsteden en H. W. A. van den Wall Bake, tot plaatsvervangers van dezen de heeren E. L. Visser en P. A. Huet, en tot plaatsvervangers van de laatstgenoemden de heeren M. van Beek en J. Zandijk Jr. De voorzitter deed mededeeling van den brief, waarin de heer W. A. Croockewit als Raadslid heeft bedankt en sprak daarbij zijn leedwezen uit over het heengaan van hem, die 15 jaren lang zijne krachten wijdde aan het welzijn der Gemeente. Is ingekomen B. en W. het prijzenswaardig voorstel, om aan onvermogende huurders van land, n. 1. als zij ingezetenen zijn, jaarlijks gratis mest af te staan, tot een maximum van 1 knb. Meter, naar gelang der grootte van het gezin, of det lani, dat zij in gebruik hebben; met dien verstande evenwel, dat zij de hunne aan de gemeente afstaan. Laatstgenoemd voor stel is gedaan op verzoek van de commisie voor den reinigingsdienst, ter einde de hinderpalen te overkomen, die aan de wegruiming van mest- hoopen der kleine burgers in den weg staan. BURGERIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 18 Sept. Johannes, z. van Reijer Zwanenburg en Grietje Kamer. 20 Sept. Geurtje, d. van Willem van Kommer en Rikje van Middendorp. Maria, d. van Eranciscus Hammer en Gerritje van Keulen. 21 Sept. Hermanus Johannes, z. van Thomas van Daal en Alida van Eeden. Everdina, d. van Petrus Hermanus van Haselen en Anna Gerhardina van Kamp. 22 Sept. Gerardus, z. van Peter van 't Walderveen en Jannetje van Nimwegen. Lambertus Jan, z. van Gerrit van Nieuwenhuizen en Dirkje Hendrika van Giukel. 24 Sept. Theodorus, z. van Frans Anton Tesson en Theodora van Nieënburg. Bertus, z. van Bart de Vries en Geertje Teunissen. 25 Sept. Hendrik Jan, z. van Herbert Holt- man en Drika Koenen. Casper, z. van Willem Muijs en Cornelia van Baarn. Ondertrouwd: 25 Sept. Hendrik de Goede en Helena Adelaar. Albertus Petrus Eranciscus Reeders en Margaretha Hendrina Elisabeth Bijtelaar. Gehuwd; 24 Sept. Gerrit Hendriks en Hendrina Bouman. Gerrit Jagtenberg en Aaltje Willemsen. Jacobus van Nijkerk en Maria Uding. Overleden: 18 Sept. Hendrika Pampus, 10 d. 19 Sept. Hendrik van Daal, 7 m. Johannes van Delft, 67 j. wedr. van Woutera Hak. Hendrikus Antonius van Goor, 4 m. 20 Sept. Anna Josephina Maria Jacobs, 13 m. 22 Sept. Albert Nieuweu- berg, 27 j. echtg. van Albertha van Esveld. 23 Sept. Adrianus Langras, 12 m. 24 Sept. Gerardus Wilhelmus van Empelen, 11 m. Jan van den Berg, 5. j. Hendrika Mar- grietha van Slooten, 14 m. Bunschoten. BevallleN: 12 Sept. Erancijntje Muijs vrouw van Dirk de Jong, zoon, 19 Sept. Elisabeth Niezen, vrouw van Arend ter Beek, dochter. 21 Sept. Engeltje Koops, vrouw van Gijmen Zwaan. 23 Sept. Marretje van Halteren, vrouw van Jacob van Diermen. Overleden; 13 Sept. Evertje Zijl vrouw van Melis Pleinen, 64, jaren. Hoogland. Geboren: 18 Sept. Maria dochter van Rutgerus Wilhelmus Antonius van de Burgwal en Antje Ebbenhorst. 21 Sept. Nicolaas z. van Hermanus Brundel en Maria Gerarda Krol. 21 Sept. Cornelia d. van Cornelis van de Logt en Maasje van Winsenburg. 23. Sept. Cornelis z. van Joannes Schoonder- beek en Dina van den Hoven. Overleden 21 Sept. Jan van Huik oud 65 jaren echtgenoot van Elizabet van Patten. 21 Sept. Margaretha van Dijk oud 6 jaren. Soest. Geboren: 13 Sept. Willem, z. van Gerrit Stalenhoef en van Johanna de Bree. 14 Sept. Gerardus Petrus, z. van Pieter Hart man en van Alida Kok. 16 Sept. Reijer, z. van Willem Sukkel en van Wilhelmina Hilhorst. 17 Sept. Barbara Catharina Maria, d. van Jacobus Woudenberg en van Petronella Verschuur. 19 Sept. Wilhel mina, d. van Jacobus Wilhelmus van den Heuvel en van Hendrica Werkhoven. 26 Sept. Albert, z. van Aart Harskamp en van Wilhelmina de Ruig. Overleden: 17 Sept. Everhardus Molle- vanger, oud 16 dagen. 23 Sept. Evert Slegtenhorst, oud 4 maanden. Woudenberg. Geboren: 19 Sept. Willemina Zaggrina, d. van Gerardus Kerpensteijn en Wilhel mina van Woerdekan. 20 Sept. Gerdina, d. van Jan van Ginkel en Jacoba Roll. 21 Sept. Gijsberta Antonia, d. van Rijk Dorrestein en Willemijntje van Altena. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 29. SEPT. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Heden overleed, tot onze groote droefheid, onze jongste lieveling JAN, in den aanvalligen leeftijd van 5 jaren. J. VAN DEN BERG. J. VAN DEN BERG—Jansen. Amersfoort, 24 Sept. '84. De ondergeteekende geeft hiermede kennis, dat de cursus 1 884/1885 aan bo vengenoemde inrichting zal geopend wor den, op DINSDAG 7 OCTOBER, des namiddags te zes uren, en dat hij tot het inschrijven van leerlingen zal zitting houden in het Schoolgebouw op DINSDAG 30 September e. k. des namiddags van 68 uren. De Directeur der School, J. CAMPERT. Amersfoort, 24 Sept. 1884. Bij eene fatsoenlijke burgerfamilie te Baarn wordt tegen 1 Nov. e. k. eene zeer bedaarde en vooral zindel ij ke DIENSTBODE, P. G., gevraagd. Wie goed met kinderen kan omgaan, bekend is met de wasch, flink allerlei huiswerk kan verrichten en van zeer goede getui gen voorzien is kan op een hoog loon rekenen. Die hiertoe genegen is vervoege zich met franco brieven en opgaaf van ouderdom onder letter Z bij den boekhandelaar W. Z. MULDER te Baarn. De TOEZIENDE CHEF over het GARNIZOENS-NACHT- LEGER zal op "Vrijdag a. s. 3 Octo>/ her des middags ten 12 ure op het Garnizoens-Bureau De levering van EIGSTROO, voor de troepen in het Garnizoen te Amersfoort. De voorwaarden van levering liggen op gezegd Bureau. Amersfoort, 26 September 1884. De Majoor toeziende Chef over het Garnizoens-Nachtleger, (get.) RANDHARE. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Doen te weten, dat de zal aanvangen op Maandag, den 20. October aanstaande, en eindigen op Zaterdag, den 25. dier maand; zul lende de loting voor STANDPLAATSEN, voorzooveel noodig, plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag, den 15. Oc tober e. k,, 's namiddags te één ure. Amersfoort, den 24. September 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. voor 1 of 2 dagen in de week eene voor koken, strijken of andere werk zaamheden. Aanvragen onder letter W, bij de boekhandelaren SLOTHOUWER ZOON. is dagelyks te ontbieden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2