Officiëele Publicatie. School- en Kerknieuws. personeel der Amsterdamsche rechtbank werd in de Tweede-Kamer-zitting van Donderdag 25 Sept. aangenomen, nadat door aannepiing van een amendement van de heeren A, Mackay en Beelaerts van Blokland was beslist, dat zij beperkt zou zijn tot één vice-president en één rechter. Vrijdag werd met 68 tegen 14 stemmen het voorstel tot wijziging vap art. 198 der Grondwet aangenomen. Het was be streden door de heeren Van Baar, Hoff- mans en Brouwers, die haar roekeloos en ontijdig noemden, als leidende tot een onnoodige ontbinding. De heer Keuche- nius achtte de wijziging noodig maar den tijd slecht gekozeneerst moest de kiestabel herzien worden. De heeren Schimmelpennick van der Oije noemde het ontwerp onvermijdelijk, ook de heer Verniers van der Loeff, ofschoon hij aan merkingen had op de redactie. De Minister Heemskerk verdedigde krachtig het ont werp, vooral ook als een middel om tot een meer omvattende grondwetsverkie zing zonder overhaasting te kunnen over gaan. De heer van Eek bestreed de voordrachtde heer Rutgers van Rozen- buig zou voor stemmen, doch protesteerde tegen de verwaarloozing der financiën door deze Regeering. Na afdoening deze belangrijke zaak scheidde de Kamer. SCHOUW. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrechtd.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-regle- ment voor de gemeente Amersfoort; Doen te weten, dat bij de voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 16. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 29. September 1884 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WICK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 1 October 1884. In het dagblad Het Centrum van 28 September komt een hoofdartikel voor getiteldMiddelbaar en Hooger Onder wijs te Amersfoort. De redactie rekent in dit stuk uit, hoeveel iedere leerling van beide inrich tingen aan de gemeente kost, vindt de uitgaven voor Middelbaar en Hooger Onderwijs eene kolossale geldverkwisting, en eindigt met aan hare lezers in over weging te geven, of het wel raadzaam is, bij de aanstaande verkiezing voor den gemeenteraad het liberale element te versterken. Het is niet alleen geoorloofd, maar zelfs plichtmatig, zijne medeburgers bij eene zoo gewichtige zaak als de verkie zingen voor te lichten. Wie zich echter als voorlichter opwerpt, dient wel op de hoogte te zijn van de zaak, die hij be spreekt, en dit nu is met de Red. van Het Centrum ten aanzien van het ge noemde onderwerp niet geheel het geval. De Red. spreekt met geen enkel woord over de behoefte aan Middelbaar en Hooger Onderwijs. Zij schijnt alleen be lang te stellen in de kosten, die eraan verbonden zijn, en die gaart zij met zulk een angstvalligheid saam, dat zij zelfs het gemis van terrein in rekening brengt, terwijl ieder Amersfoorter wel weet, dat als de H. B. S. niet was verrezen, het stukje plantsoen, waarop zij geplaatst is, toch ook geene rente zou hebben opge bracht. Erger wordt er met het gymna sium omgesprongen. Het aantal leerlin gen wordt opgegeven volgens 31 Decem ber 1883 te weten 39; het schoolgeld volgens 1882 ten bedrage van 1,899,97, en onvermeld blijft, dat er voor den cursus '84'85 59 leerlingen zijn, die f 3540 aan schoolgeld betalen, dus bijna tweemaal zooveel als door de Red. in rekening is gebracht. Door de begrooting van 1882 tot grond slag voor hare becijfering te nemen be gaat de Red. nog deze kapitale fout, dat zij de gemeente bovendien ongeveer f 2500 te veel voor het gymnasium laat betalen, want met dit bedrag is sedert het rijkssubsidie verhoogd. De leerlingen uit andere gemeenten, die kost en inwoning bij ingezetenen alhier genieten, zegt de Red., dragen slechts eene kleinigheid in de indirecte, en hunne ouders niets in de belasting bij. Twee zaken hadden hierbij vermeld dienen te worden: lo. dat menig inwo ner meer belasting betaalt, dan hij anders zou doen, omdat hij jongelui in den kost heeft, en 2o. dat al die vreemde leerlin gen samen heel wat duizenden, niet hon derden, guldens in de stad in omloop brengen, waarvan de neringdoenden en ambachtslieden behoorlijk hun deel krijgen. Geheel buiten rekening is gelaten, dat zich heel wat welgestelde gezinnen in Amersfoort komen vestigen en er flink mede betalen in de belasting, omdat hunne kinderen er de Hoogere Burger school en het Gynmasium kunnen be zoeken. Wel had de Red. ter voorlichting der kiezers eens mogen mededeelen, wat er gebeuren zou, wanneer die twee inrich tingen werden opgeheven of op een min der goeden voet ingericht. Ten spoedigste zouden de gezinnen, die niet in Amers foort behoeven te wonen en hunne kin deren Middelbaar of Hooger Onderwijs willen doen geven, de stad verlaten en daardoor een geduchten knak geven niet alleen aan de gemeentebelastingen, maar ook aan den neringdoenden stand. Zij, die om hunne betrekking of zaken in Amersfoort moeten blijven wonen, en voor hunne kinderen M. of H. Onderwijs noodig achten, zouden ze naar elders sturen. Een schatrijk man, zooals Amers foort er niet veel telt, zou op denzelfden voet kunnen blijven leven, maar velen zouden het geld, dat zij voor de opvoe ding hunner kinderen elders moeten be steden, dienen te bezuinigen op hunne uitgaven in Amersfoort, en of de nering doende stand dit gaarne zou zien, valt te betwijfelen. Yelen zijn van oordeel, dat de wel vaart van Amersfoort zeer bevorderd kan worden door het aantal welgestelde in gezetenen te doen toenemen, en velen weten bij ondervinding, dat als een ge goed gezin van elders er over denkt zich in Amersfoort te vestigen, dikwijls in de eerste plaats wordt gevraagd»Is daar eene goede Hoogere Burgerschool, is daar een goed Gymnasium?" Amersfoort is eene garnizoensstad, en vele ingezetenen trekken daar voordeel van door huizen of kamers te verhuren en allerlei waren te leveren. Het plan bestaat bij de Regeering om het garni zoen met een geheel regiment infanterie te vermeerderen. Winkeliers en verhuur ders van huizen en kamers zien de uit voering van dat plan verlangend te ge- moet. Maar zou het ooit tot uitvoering komen, als er gegronde vrees bestond, dat de officieren in Amersfoort geene gelegenheid hadden om aan hunne kin deren het onderwijs te doen geven, dat voor hun stand wordt vereischt? Yoor de betrekking van Burgemeester der Gemeente Leusden, vacant door het bedanken van den Heer Baron van Har- denbroek van Ammerstol, komen in aan merking de heeren J. Baron van Harden- broek alhier en Mr. A. J. de Beaufort, te Leusden. Zaterdagavond heeft ook de Kiesver- eeniging Amersfoort eene vergadering gehouden, ten einde een candidaat te stellen voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Haar keuze bepaalde zich tot den candidaat der Amersf. centrale hoofdkiesdistricts-vereeniging. Alzoo heeft de heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht een dubbelen kans. Ter zelfde vergadering werd voorzien in de periodieke aftreding van bestuurs leden. Gekozen werden de heeren A. J. Bos aftredend lid, T. C. van Gelder, B. A. van Ruijven en J. C. Rolandus Hage- doorn. De contributie, aan het lidmaatschap verbonden, werd verhoogd tot drie gulden. Zaterdagavond, omstreeks half twaalf, had op de Varkensmarkt alhier een ge vecht plaats, tusschen twee jonge man nen, die als kemphanen tegenover elkaar stonden. Bij herhaling grepen zij elkander aan, an sloegen, daartoe nog aangemoe digd, er dapper op los. Eindelijk werd een laatste aanval beproefd, waarbij het scheen, dat een der vechtenden gebruik maakte van een mes of eenig ander scherp werktuig. Ten minste, toen zij door omstanders met geweld gescheiden werden, liep het bloed zijn tegenstander langs hoofd en aangezicht. Jammer, dat er geen politie-agent of nachtwacht pas seerde, om een eind aan dat ergerlijk tumult te maken. H. V. te Amersfoort is, als beschul digd van mishandeling, door de arr. rechtbank veroordeeld tot 3 dagen celstraf. Men deelt ons mede, dat de verkoop der zakkenfabriek van den heer Bonneke alhier, gisterenavond niet is doorgegaan. De heer M. Wolff zou voor de som van f 15000 hebben ingeschreven doch voor f 18500 is zij opgehouden. Een heer uit Almeloo bood f 400 voor de machinedoch werd voor dat bedrag geen kooper. 316de STAATS-UOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Eerste week. Trekking van 30 Sept. (700 loten). Ten kantore van den gekwalificeerden Collecteur te Amersfoort zijn aan de na volgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f ÏOOO No. 4799. Prijs van f 200 No. 6250. Prijzen van f 70 3022, 4795, 5606, 5908, 6024, 6131, 6160, 6236, 6277, 9725, 9837, 16181, 16211, 16445, 16919, 16920. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn mede uitgetrokken 4759, 4767, 4792, 4794, 5573, 5593, 5623, 5682, 5756, 5805, 5813, 5832, 5851, 5866, 5870, 6016, 6091, 6137, 6147, 6149, 6185, 6194, 6219, 6284, 6295, 6298, 9709, 9727,9729, 9783, 9790, 9817, 9875, 9886, 14317, 14332, 16109, 16125, 16127, 16169, 16285, 16302, 16331, 16386, 16443, 16454, 16472, 16855, 16903, 16915, 16990. Amerongen. Dinsdag 23 September is het Landgoed de Heuvel, onder Ame- rongen, groot 110 Heet., van wijlen den Heer F. de Ridder bij publieke veiling ingezet als volgt: No. 1 voor f 7200. 2 - 6500. 3 - 8400. 4 9000. Te zamen op f 31100. Dinsdag 30 October bij toeslag gebracht: No. 1 op f 7200. 2 - 6900. 3 - 8600. 4 - 9400. Te zamen f 32100. Onmiddelijk daarna kwamen de per- ceelen in massa en werden door den Heer Knuppelhout te Doorn f 19000 hoo ger afgemijnd, zoodat het heeft opge bracht f 51100. Baarn. Van diefstal beschuldigd is H. L. alhier door de rechtbank veroordeeld tot 2 dagen celstraf. Eemnes. Op 10 October a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer G. van Merkestein alhier, als onderwijzer in dienst trad. Het is te hopen, dat velen den grijsaard op dien dag zullen verblijden, ook door stoffelijke blijken van waar deering. Sckerpenzeel. De heer Hartelust is van hier naar Breukelen verhuisd. Door zijn vertrek zal dus een nieuw raadslid moeten worden verkozen. Veenendaal. Onze kerkeraad heeft zich gewend tot den gemeenteraad met verzoek de kermis, die hier in October en November gehouden wordt, af te schaffen. Daar echter deze kermis voor winkeliers en andere ingezetenen een bron van vele inkomsten is, houdt men het voor zeker, dat een weigerend ant woord volgen zal. De gehouden collecte te Zeist, aan alle huizen, ten bate van de Roomsch- Catholieke armen, heeft ƒ164,415 opge bracht. Op 10 October e. k. viert de Christe lijk Gereformeerde gemeente te Ulrum een kerkelijk feest. Het zal dan 50 jaren geleden zijn, dat daar na bange dagen van inkwartiering en kerkerstraf, de af scheiding van de Hervormde kerk begon, Een dankstond zal worden gehouden door de eenige, nog in leven,zijnde Lee naars, van de eerste dagen der afscheiding: de Professoren van Velzen en Brummel- kamp van Kampen. Een gemeenschappelijke maaltijd zal het feest besluiten. De Zendingsvereeniging der Broederge- meente te Zeist heeft haar 91ste jaarfeest gevierd. Ds. Kölbing hield de openings-, Prof. J. H. Gunning de Sluitrede. Brieven en mededeelingen van Zende lingen werden daar gelezen en bespro ken. In het weeshuis te Neerbosch worden thans 704 weezen verpleegd. Als het nieuwe weeshuis, dat in aanbouw is, gereed is zullen er nog 100 worden opgenomen. De heer C. M. Callenbach, Predikant te Hien en Dodewaard, heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Lien- den bedankt. BINNENLAND. Z. M. de Koning vertrekt heden met H. M. de Koningin en Prinses Wil- helmina, benevens een talrijk gevolg naar Luxemburg en is voornemens de winter maanden te Colmar-Berg door te brengen. In het begin van November heeft de onthulling plaats van het standbeeld van wijlen Koning Willem II en zullen daarbij belangrijke feesten en politieke manife station plaats hebben. Genoemd standbeeld (de Koning te paard zijn intocht doende te Luxemburg) moet een meesterstuk van kunst zijn en aller bewondering wekken. Bij den verkoop der domeingoe deren van wijlen Z. K. H. Prins Frederik hebben de kavels 1—54 opgebracht de som van 118550 gulden. De keer J. M. Hoogvliet, Litt. Doet. te Leiden, over de beweging der Volapuk sprekende, noemt het streven naar gelijkheid van taal over den ganschen aardbodem een schoone droom, maar meent, dat de volapukziekte, evenals de cholera en tulpenhandel, haar tijd moet hebben, om uit te woeden. Het Nutsdepartement, is te Bar- neveld werkelijk tot nut van 't algemeen geweest. Het heeft daar n. 1. ƒ1000 geschonken om twee Nortonpompen te slaan. De een, midden in het dorp, is al klaar en aan de ander zal weldra worden begonnen. Ieder dorpeling zal zich nu weldra van zuiver drinkwater kunnen voorzien. Andermaal zijn aan het etablisse ment Fyenoord 20 werklieden ontslagen. Te Tienden heersckt in vrij hoo- gen graad de typhus. De oprickting eener broodfa briek heeft te Nijmegen gunstig gewerkt op verlaging der broodprijzen door de bakkers. Niettegenstaande de tarwe 30% lager is genoteerd dachten de bakkers aan geen prijsvermindering van het brood. Zoodra echter de fabriek begon en het brood 2 ets lager stelde, hebben al de bakkers zich gehaast, dat voorbeeld te volgen. Zoodoende kan men soms zelf de oor zaak wezen eener nietgewenschte concur rentie. Valscke guldens zijn te Rotterdam, en 's-Hage door de politie in beslag ge-' nomen. Winkeliers vooral mogen wel toezien, ten einde zich voor schade te wachten. De 20ste lijst der jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel doet het bedrag reeds klimmen tot 102394,845 gulden. Dertig jaren lang heeft de heer W. F. Enderlé, te Nijkerk de betrekking vervuld van organist en muziekonder wijzer. Op feestelijke wijze herdacht hij gisteren dien tijd. Men hoopt hem daar nog lang als zoodanig te behouden. De bierbrouwerij „de Leeuw" van den heer Roghair te Zeist, is in eigen dom overgegaan aan den heer K. H. Lan- gemeijer te Eindhoven. In een bosck te Epe houdt zich een wild zwijn op, dat op verschillende aard appelvelden groote verwoestingen aan richt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2