NIEUWE AMERSFOORT, BURN, BUNSCHOTEN, EEÜES, Hl EN ADVERTENTIEBLAD YOOR ERSVELD, HOEVELAKEN, HOOGLAND, LEUSDEN, SOEST, VUURSCHE, SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Dit uier Maat uit twee Maden. Laurier en Mirt. Eerste Blad. F euilleton. Woensdag 8 October 1884. Dertiende Jaargang. Morgen, Donderdag 9 October, zal ten stadhuize alhier, de stembus ge reed staan, ter verkiezing van een lid voor onzen gemeenteraad. Er zijn, voor zoover wij weten, twee candida- ten gesteld: De heer E. L. H. VAN LANSCHOT HUBRECHT, Candidaat der Kiesvereeniging Amers foort en der centrale Hoofdkiesdis- trictvereeniging, en de heer W. A. CROOCKEWIT, gedurende 15 jaren lid van den Raad, wethouder, en nu en dan fungeerend Burgemeester, Candidaat gesteld door de Kiesver eeniging Recht voor Allen" en eeni- ge vergaderd geweest zijnde Kiezers. Is het m den regel de roeping der pers het Publiek voor te lichtenbij den stand van zaken, zooals die nu is laten we liefst elk kiezer bij de Stembus een eigen oordeel uitspreken. Beide Candidaten zijn achtenswaar dige ingezetenen van Amersfoort en zeker is het, dat de gekozene, naar zijn individueele inzichten en begrip pen, de belangen der gemeente zal trachten te bevorderen. De Redactie stelt zich alzoo geen partij, maar beveelt den Kiezers drin gend aan, toch vooral trouw op te komen. Ieder Kiezer, of hij het weet of niet, heeft er belang bij, dat een goed Raadslid gekozen worde en waar hij dus niet opkomt, om te stemmen, daar veronachtzaamt hij zijn eigen belang. Dus Kiezers, alle onverschilligheid en lauwheid afgeschud en Uwe be zigheden voor een half uurtje op zijde gezet Vult allen Uwe stembilletten in met den naam van den man Uwer keuze en laat daarbij Uwe keuze een eigen zelfstandige keuze zijn. Buitenlandscli Overzicht. AMERSFDDRTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk 1,10. Afzonderlijke nummers3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags en des Zaterdags. Uitgever: A. M. Slothouwer, te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer0,05 Voor het Buitenland0,07 Reclames per regel 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Advertentiëii kunnen ingezon den worden tot uiterlijk 's mor gens 10 uur des Woensdags eu Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleclits driemaal In rekening gebracht. Novelle naar het Duitsch van A. v. d. ELBE. 6) De jonge huzaar wierp zich van het paard en snelde het huis in. Hij wist het slaapvertrek zijner moederlijke vriendin te vinden en dacht er niet aan, dat hij haar zou kunnen storen. En hij had gelijk, de bedorven zoon. De oude dame zat op in het bed en luisterde naar de signalen, die van de verafgelegen kavallerie-kazerne onduidelijk tot haar over- klonken. Zij hield de magere witte handen ge vouwen, en hare ziel was in 't gebed verzonken voor hem, die vergeten had, haar vaarwel te zeggen. En nu stormde hij toch naar haar toe; zooals zoo dikwijls, een wereld van frischheid, leven en vroolijkheid in haar stil vertrek naar binnen dragend. «Viktor," riep zij met een kreet van vreugde cn breidde den jongeling de armen tegemoet. «O, gij komt toch nog eens, geliefd kind, hoe kon ik dat hopen?" Hij wierp zich voor haar bed op de knie en bedekte de lieve oude handen met kussen. «Goed moedertje, ik dacht u gisteren op de Strieszen- horst te zien!" «Gij schelm, gij hebt in 't rgeheel niet aan de oude tante gedacht," glimlachte zij onder tranen, «anders zoudt gij geweten hebben, dat ik, die zoo ongaarne in de groote wereld Het vermaarde Engelsche blad »77ie Tliimes" begint slechte manieren te ver- toonen. Op het eind der vorige week wist het te vertellen, dat Sir Garnit Wolseley plotseling last had gekregen het commando van.de Soedan-expeditie over te geven aan generaal Stephenson, den man die Soeakim als uitgangspunt en een tocht te land had aangeraden en zelf ten spoedigste naar Londen terug te keeren. Men bracht dit in verband met de gebeurtenissen op de Transvaal- sche grenzen, en droomde reeds van een nieuwen oorlog met de Boeren, toen officiëel het geheele verhaal een verzinsel ga, uw uittrekken niet als de anderen vieren kan." «Nu, toen ik u niet vond, moest ik heden nog komen. Binnen een paar minuten gaan wij van hier op marsch «God zegene uw uittrekken, mijn lieve zoon en bescherme u," zei zij plechtig en legde de de hand op zijne bruine lokken. «Mocht ik de zegepraal der Duitsche wapenen en uwe ge lukkige terugkomst beleven. Dat gij niet moe deloos zijn zult, bij het mislukken, hebt gij met uzelven als soldaat uittemaken. Maar dat gij niet overmoedig, ruw en genotziek wordt als overwinnaar, dat, Viktor, wilde ik u nog als laatste bede op het hart drukken. Bij veel goeds is ook veel overmoed in u. Gij moogt geen schade lijden aan uw karakter, houd maat en beperk u! Gedraag u zoo als gij zoudt wenschen dat een Franschman het in het huis uwer ouders deed. Naar ieder uwer wordt ons volk beoordeeld. En laat zoo dikwijls gij kunt van u hooren!" «Zeker, zeker, tante!" stamelde hij aangedaan. Nog een innige omarming; toen snelde hij weg en joeg naar de kazerne, om met de kameraden zijn aandeel aan het groote werk der natie op zich te nemen. Bijna een jaar is verstreken, en welk een jaarHet beslaat een boek van de Duitsche geschiedenis met glorierijke letterszijne kamp strijden, zijne voorbeeldelooze zegepralen en zware offers zijn en blijven voor alle tijden on vergetelijk In het park van tante Waldemar's landgoed Rorenberg groeit en bloeit het weder als op dien morgen, toen zij haren lieveling, een wereldbestormer gelijk aan jeugdige trischheid, met innige smart hij het afscheid, zag ver trekken. In de allee van de poort der buitenplaats werd verklaard. Wolseley is te Wandy- Halfa aangekomen, en zal daar voorshands blijven. Of Gordon nog hulp van hem noodig zal hebben, is twijfelachtig: diens positie wordt gaandeweg beter. Na een reeks van gelukkige gevechten met de opstandelingen heeft hij hen genoodzaakt het beleg van Khartoem op te breken en is toen zelf meer handelend opge treden. Met vier stoombooten en een aantal vaartuigen op sleeptouw zakte hij den Nijl af tot Strandy, vond daar geen vijanden meer, en ging toen verder noordwaarts naar Berber, van welks be langrijke plaats hij zich meester maakte. En dewijl nu van het Engelsche Egyp tische leger de staf der voorhoede onder Stewart reeds te Dongola is, de gou verneur dier stad verleent alle hulp, wordt de kans voor de volgelingen des mahdi's om zich, aan de Nijl-oevers staande te houden, gering. Er is gevolg gegeven aan het plan, om de zaak van de Egyptische schuldkas voor de internationale rechtbank te bren gen: tegen den 20en zijn Nubar-pacha en eenige ambtenaren van de schatkist, onder deze twee Engelsche ingedaagd. Eischers zijn de Fransche, Oostenrijksche en Italiaansche leden van de amortisatie commissie het Engelsche lid doet niet mee, ofschoon ook Engeland, natuurlijk alleen voor den vorm, zijn ontevredenheid be tuigd heeft dat het bekende schorsing- besluit genomen is zonder eerst de mo gendheden te raadplegen. Op de gelijk luidende noto's werd door Nubar-pacha eenvoudig geantwoord, dat de financiëele toestand des lands geen anderen uitweg overliet. Wat er eigelijk op de Transvaal-grens is voorgevallen, weet men niet juist. De Boeren hebben tegen het Beestjoeanen- hoofd Monsoia een stiijd gevoerd, die staan twee jonge huzaren-officieren, de een van hen is Graaf Otto, hij schijnt iets gegroeid, zijn borstelig blond kneveltje is merkbaarder en zijne gelaatskleur gezonder. De andere is een van Viktor's vlugge kameraden, die toen op Strieszenhorst dansten. «Op mijn woord Otto," merkte laatstgenoem de aan, »ik zou gaarne meer doen en hem meer bezoeken, maar hij is zoo verduiveld brommig, heeft voor sport in 't geheel geen belangstelling meer, dat ik steeds verlegen ben, wat ik met hem spreken moet." «Meent ge, dat het mij beter gaat?" vroeg Otto half luid. Daarbij komt nog zijn spijt over alles, wat zich maar roert en beweegt en vroolijk is. Maar gij weet, hij heeft mij altoos aan den leiband gehad en ik mag niet wegblijven." «Dat op nor.-activiteit maakt de kameraad schappelijke banden losser," meende de andere schouderophalend; «wat kunnen wij het helpen, dat hij buiten dienst en invalide is en wij niet9 Dat zijn gelukszaken Met deze woorden groette hij en ging met zijn sporen kletterend naar de stad heen. Otto wilde door de ingangspoort binnengaan, daar kwam een kameraad van de infanterie en vroeg, hoe het met den boron Strieszen ging, wanneer hij gewond was en hoe zijn gezondheidstoestand was Otto, niet ontevreden, voor het pijnlijk bezoek nog een klein uitstel te krijgen, be richtte «Mijne arme vriend werd in Januari bij een verkenning voor Parijs gewond. Hem weri het been van het rechter scheenbeen stukgeschoten en de toestand der wonde maakte een amputatie noodzakelijk. De arme man had veel te door staan en zijn leven verkeerde lang in gevaar. Vele maanden was hij niet te transporteeren. Toen zijn vader hem eindelijk onlangs kwam geëindigd is met zijn onderwerping. De Transvaal-regeering doet het voorkomen, dat het in bezit nemen van zijn land slechts een tijdelijk middel is om er de rust te herstellen. Intusschen zijn de Engelschen geweldig nijdig op wat zij een inbreuk noemen op de pasgesloten conventie, en de conservatieven doen ijverig hun best om het vuurtje aan te blazen. Het minst geneert zich daarin de lei der der Tories, lord Salisbury. Deze doet, evenals kort geleden Gladstone, een uit stapje in Schotland, zoodat de goede Schotten van redevoeringen wel hun portie krijgen. Vrijdag te Glasgow het woord voerende, schold hij erg op de Boeren, noemde hen wilden, barbaren, moorde naars, die Britsche soldaten om het leven brachten, op de Kaffers schieten, of hen tot slaven maken en dan wreed mishan delen. Een der groote bladen, de Echo, zonder de handelingen der Transvalers te verdedigen, weerspreekt die beschul digingen, en zegt o.a.»Er zijn geen slaven in de Transvaalzoo zij er tijdens de Engelsche annexatie waren, hoe komt het dan toch dat er toen geen enkel per soon in vrijheid werd gesteld?" »The Times" gelijk men thans ge leerd heeft, moeten de berichten van dat blad altijd met eenig wantrouwen wor den bejegend, ontving een telegram uit Peking waarin gezegd wordt dat China bereid is het geschil met Frank rijk aan scheidsrechters te onderwerpen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het Hernelsche Rijk dien weg op wil, want het is inderdaad niet bij machte, ernsti- gen tegenstand te bieden. Admiraal Cour- het heeft den beraamden aanval op het eiland Formosa aangevangen met het bombardeeren van de havenstad Keelung: de Chineezen vuurden met levendigheid afhalen, wilde hij niet naar Strieszenhorst, maar- naar tante Waldemar gij weet hier de oude barones op den Rosenberg, daar de doctoren hier meer bij de hand zijn dan buiten. En zoo ligt hij nu hier, evenwel nu meer herstellend dan patient." «Dank u zeer," zei de officier beleefd, «en moge onze kameraad spoedig hersteld zijn." Hij ging groetend heen. Otto echter begaf zich nu eindelijk naar de villa, om den vriend te bezoeken. Viktor's jongen bracht hem naar het voorver trek, hier trad hem de vrouw van den regee- ringsraad, Viktor's zuster, te gemoet. «Vergeef, lieve graaf," zei zij vriendelijk «wan neer ik vandaag uw bezoek bij mijn arrnen broeder moet afwijzen; hij bevindt zich in een pijnlijke stemming en zal op iederen dag meer genoegen van uw bijzijn hebben dan vandaag." Otto stamelde iets van leed doen, hoop, spoedig terugkomen en ging daarna ten hoog ste vergenoegd er zoo goedkoop afgekomen te zijn, de trappen van het landgoed af naar be neden. Inmiddels zat Isidore naast het bed haars broeders. Hoe veranderd was de arme Viktor! Een ziekelijke bleekheid bedekte de anders zoo frissche trekkeneen volle baard omgaf het smalle gezicht en deed het ouder schijnen. Hij zat half opgericht en luisterde met gespannen verwachting naar buiten. «Het is toch geen goed teeken, Isidore," zei hij |op haastigen toon, «dat Stephanie niet kornt! Ik had gehoopt haar terstond te zien en nu ben ik drie, vier dagen hier, zonder van haar te hooren. De president wel is waar laat naar mij vragen Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 1