BERICHT. Staten-Generaal. School- en Kerknieuws. INGEZONDEN. terug en van weerszijden had men vele dooden en gekwetsten, maar de plaats werd toch genomen. Een paar dagen later geschiedde hetzelfde met Tam-sé. Ook in Tongkin hebben nieuwe vijande lijkheden plaats gehadtusschen Baklé en Langson streden de Franschen tegen een troep inlanders, waarbij een 400tal Chineesche soldaten, die op de vlucht werden gedreven, na echter den Fian- schen niet onbelangrijke verliezen te hebben toegebracht. De te Brussel heersehende spanning verminderd wel, maar openbaart zich toch nog bij iedere gelegenheid. Zondag was er prijsuitdeeling in het paleis der Academie: de Koning, de Koningin en eenige Ministers woonden de plechtigheid bij, doch werden door het liberaal ge deelte van het publiek zeer koel, ja zelfs met zekere vijandigheid ontvangen. Dit lokte standjes uit, en de geheele prijs uitdeeling draaide op rumoer en verwar ring uit. De vorstelijke personen stegen in hun rijtuigen, en men hoorde tot bij het paleis fluiten, schreeuwen en sissen. Onderscheiden personen werden gear resteerd. Vrijdagavond is het prachtige paleis Christiaansburg tc Kopenhagen, waar de beide Kamers van den Rijksdag verga deren, een prooi der vlammen geworden. Met de grootste inspanning is men er in geslaagd het aangrenzend museum en de daar aanwezige kunstschatten te be houden. Met het paleis zelf zijn een groot aantal kunstwerken van onschatbare waarde verloren gegaan. De beroemde schilder Hans Mackart is op 44jarigen leeftijd te Weenen overleden. De dappere kolonel Stewart, Gordons Trouwe metgezel, is volgens een latar bericht door vei raad om het leven ge komen. Na bij een der watervallen met zijn stoomboot schipbreuk te hebben geleden, vertrouwde hij zich toe aan het geleide van een «bevriend" Slieikh, om hem en zijn lotgenooten door woestijn te brengen. Onderweg werden allen vermoord. De eerste Kamer nam in haar zitting van Vrijdag 3 October aan 1. De wet tot bekrachtiging der toe treding door Nederland tot het door Frank rijk gedaan voorstel om de Nederland- sche onderdanen in Tunis aan de Fran- sche rechtsbedeeling te onderwerpen. 2. Idem met Italië over toelating van wederzijdsche onderdanen tot gratis-pro cedure zonder borgstelling. 3. Wijziging en aanvulling der wet op zeevisscherijen. 4. Uitbreiding van het personeel der Amsterdamsche rechtbank. 5. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde dat de ontwerpen tot algemeene Grondwetsherziening in han den zijn van den Raad van State. De voordracht werd aangenomen met algemeene stemmen op 3 na. Daarna scheidde de Kamer tot nadere bijeenroeping. Amersfoort 8 October 1884. Voortdurend blijven berichten, ingezonden stukken en adver- tentiën, bestemd ter plaatsing in onze Courant, om plaatsge brek, óf verschoven Of onge plaatst. Redactie en Uitgever der Nieu we Amersfoortsche Courant heb ben daarom besloten, met ingang van 1 JANUARI 1885, zonder verhooging van abonnement, het formaat van deze Courant aan zienlijk te VERGROOTEN. Zondag 12 October wordt de dienstin de Remonstrantsche kerk alhier waarge nomen door Ds H. P. SCHIM VAN DER LOEFF, predikant te Gouda. Op Donderdag, den 13. November aan staande zal de verkiezing plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koop handel en fabrieken te Amersfoort, in plaats van de heeren M. Wolff Mz., Jacques Visser en J. F. Lagerweydie met het einde van 1884 aan de beurt van aftreding zijn, en van een lid in plaats van den heer II. Gerritsen, met het einde van 1886 aan de beurt van aftreding, door wien ontslag is genomen. Velen, die Zaterdagavond belangstel lend uitzagen naar de aangekondigde maansverduistering, zijn teleurgesteld ge worden. Een dikke regenachtige lucht heeft hun verlangen gedwarsboomd. Wel kwam soms een oogenblik de maan ach ter een wolk vandaan, maar, alsof zij zich schaamde over het afnemen van haren glans, was zij ook weer even schielijk achter een andere verbolgen. Ruim anderhalf uur is zij totaal ver duisterd geweest. De nadere voorwaarden, waarop kan worden deelgenomen aan de Internatio nale Tentoonstelling te Antwerpen in 1885, met de daarbij behoorende formu lieren, zijn door de Nederlandsche Hoofd commissie voor die Tentoonstelling aan de Kamer van Koophandel alhier toege zonden en voor de belanghebbenden kos teloos verkrijgbaar bij den Secretaris Mr. J. van der Leeuw, die zich belast met de inzending der aanvragen. De inzenders moeten zich voor 1 Nov. a. s. aanmelden doch het is met het oog op de beschikbare plaatsruiintegewenscht, dat zij dit spoediger doen. De Heer W. A. Croockewit meldt in een onderteekend schrijven, voorkomende in de Amersfoorsche Courant van 7. Oct", het navolgende: Gezien hebbende, dat de Kiesvereeniging «Recht voor Allen" mij de eer aandeed tot Candidaat te stellen voor den gemeen teraad, zoo wensch ik bescheidenlijk te doen opmerken, dat ik gedurende mijn vijftienjarig lidmaatschap van den raad dezer gemeente, mij niet bij eenige partij heb aangesloten, en ook niet voornemens ben dit te doen, dat mijn streven is ge weest, en nog blijft, om onafhankelijk zijnde, datgene te doen, en te ondersteu nen wat, naar mijne overtuiging, ïecht en billijk, en voor de belangen der ge meente bevorderlijk is. De bakkers alhier hebben den prijs van het brood verminderd. Als ze zoo voortgaan zullen graan- en broodprijzen spoedig gelijken tred gaan houden. Nu is de beurt aan de slagers. Van verschillende plaatsen bericht men ons dat, het rundvleesch 10 en 15 ets. per kilo is afgeslagen. De Amersfoortsche slagers zullen hierin wel niet achterblijven. Behalve de 10 opcenten heeft de publieke veiling van vier perceelen mest, afkomstig van de gemeente-reiniging, opgebracht de som van ruim 426 guldenj Op de Zaterdag door den Heer Tromp van Holst uitgeschreven schietwedstrijd is dapper geschoten. De daarvoor be stemde prachtige prijzen lokten menig schutter uit met vaster hand en juister blik zijn schot te richten. Door 45 personen werd aan den wed strijd deelgenomen, waarbij 15 den prijs behaalden. De hoofdprijs, eene pendule, werd gewonnen door den Sergeant Vonk. De overige prijzen zijn behaald door: Korp. Kroes, een album m. staander, le pr. Adj.-onderoff. Busquet,eencognacstel,2e Korp. Boks, een schrijfcassette 3e Sergt. Schoterman, een revolver 4e Schutter Noë, een zilv.remontoirhorl. le Vos, een sigarenkoker met zilv. garnituur,2e Tamboer Kraan,een meersch. tabaksp. 3e Schutter van Slooten, een kist sigaren en tabakspijp4e Koenen, een Berlin zilveren koffiekan5e Schouten, een zilv. remontoir horloge le Korp. Jacobs, een zilv. horlogeketting 2e Biezenbos, een Berlin zilveren theepot3e Schutter v. d. Ilooff, tabakspijp 4e de Vrij, een tabakspijp 5e van't Hof, een porcel. kop en schotelv 6e De heer Steenkamp te Nijkerk is de minste inschrijver geweest bij de herbe steding voor de levering van ligstroo, ten behoeve van de troepen alhier in gar nizoen. De Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in 't Huisgezin, zal hare 10<ie jaarvergadering houden op Donderdag den 9den October 1884, des middags een uur, in het Departements-Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen achter het Paleis te Amsterdam. Selierpeiizeel. De heer E. J. J. Homan, Candidaat alhier, heeft zijn be roep naar de gemeente Peins niet aan genomen. Vuursclie. Onze beroepen Predikant, Ds. C. Hattink te Nieuw-Vennep, heeft tot onzen spijt, dit beroep niet aange nomen. Men toont in de bemoeiingen van den heer van Dijk te Doetinchem, de oplei ding tot aanstaande leeraren voor de Nederl. Herv. Kerk en Christelijke onder wijzers, veel belangstelling. Aanzienlijke giften, waaronder van 2000, 1000 en 500 gulden zijn hem voor dat doel weer toegezonden. De Algemeene Synode denktdenlSden October a. s. eene algemeene vergade ring te houden tot het benoemen van een Hoogleeraar vanwege de Kerk. Een gedenkboek is ter perse, dat door den heer S. van Velzen, Docent te Kam pen vervaardigd is. Van dit boek zal op het herdenkingsfeest van het 50-jarig be staan der Christelijk gereformeerde kerk den 13 Oct. a. s. aan elke gemeente een present-exemplaar worden aangeboden. Vanwege het gemeentebestuur te Maastricht, is aan de Hervormde gemeen te eene toelage van ƒ1000 toegekend, te verstrekken in 2 achtereenvolgende jaren, voor het verdere herstellingswerk van toren en kerk aldaar. Te Graihorst hebben 37 leden der Nederl. Herv. Kerk hun lidmaatschap opgezegd en zich aangesloten bij de ge meente onder 't Kruis, onder den voor ganger de Vries. De Nederlandsche Zendingsvereeniging heeft in de maand September aan giften ontvangen de Som van 1429,24. BINNENLAND. Het Koniuklijk gezin bevindt zich thans te Luxemburg. Onder het strengst incognito zijn H.H. M.M. en het Prinsesje daarheen gestoomd, met de gordijnen der portieren half gesloten, terwijl de toegangen tot de stations voor het pu bliek verboden waren. Toch waren er bij de toegangen vele Luxemburgers op de been, die zeggen, dat de Koning er uitstekend uitzag. Nu ook de Eerste Kamer de verandering van art. 198 der grondwet heeft aangenomen is de ontbinding der beide Kamers een fait accompli. De verkiezing voor een nieuwe Tweede Kamer moet naar art. 70 der grondwet binnen 40 dagen plaats hebben en het samenkomen der beide Kamers binnen twee maanden. De verkiezing voor de Tweede Kamer heeft vermoedelijk 4 No vember plaats, terwijl in eene buiten gewone zitting der Provinciale Staten de vernieuwing der Eerste Kamer moet plaats hebben. De Arnbenisclie broodfabriek heeft de prijzen van het brood met 2 centen verlaagd; doch de bakkers ver kiezen daar dat voorbeeld nog niet te volgen. In een greppel van het bosch onder Soesterberg is door den jachtop ziener v. d. Broek een lijk gevonden, in verregaanden staat van ontbinding, waar bij een jachtgeweer lag met dubbelen loop. De burgemeester en de Docter begaven er zich onmiddellijk heen, en vervoerden het lijk naar het lijkenhuis. Het schijnt iemand te wezen, die voor eenige dagen Dordrecht verlaten heeft, en in het politieblad gesignaliseerd is. Met klokkenspel en kanonge bulder heeft op 3 October te Leiden de feestelijke onthulling van het stand beeld van Pieter Adriaanszoon van der Werff plaats gehad. Een koraalmuziek, die van den stad huistoren klonk beviel uitstekend aan de duizenden, die ook van elders waren toe gestroomd. Prof. M. de Vries herdacht in een boeiende rede, de dagen van Leidens ontzet. De traditioneele hutspot werd op dien dag niet vergeten en dat men ook van haring en wittebrood gebruik maakte blijkt hieruit, dat aan de behoeftigen 1800 brooden en een dubbel aantal ha ringen werd uitgedeeld. Zelfs werd op sommige sociëteiten den bezoekers dit gerecht aangeboden. Voor 6 gulden per week had een schoenmaker te Amsterdam verleden week een loopknecht gevraagd, waarvoor men zich tusschen 12 en 2 uur bij hem moest aanmelden. Zeker had de man niet ge dacht, dat hij op dien tijd door 300 sol licitanten zou bestormd worden. Het ge drang der 300 mannen, om de eerste te zijn, was hierbij zoo groot, dat de politie tusschenbeide moest komen, om de orde te handhaven. Of daar ook gebrek aan werk is! De buitengewone vergadering van aandeelhouders derCentraal-spoorweg- maatschappij werd heden gehouden. Op die vergadering werd aan het slot bij stemming het voorstel der maatschappij tot exploitatie van de Staatspoorwegen verworpen met 1259 tegen 36 stemmen en het contract met de Rijnspoorweg maatschappij aangenomen met 1259 te gen 43 stemmen GEMENGDE BERICHTEN. De Dnitsclie Kroonprins, werd tijdens zijn verblijf te Koblenz, op een wandeling door de Rheinanlagen aange houden door een gendarme, omdat hij zijn hond los liet loopen. «Ik heb per missie van mijn moeder, de Keizerin," antwoordde de Kroonprins lachendde gendarme groette beleefd en ging heen. In pas gevallen sneeuw heeft Flögel niet meer of minder ontdekt dan: levende infusoriën en algen, bacillen en microcoecen, mijten diatomeeën, een groot aantal sporen van verschillende fungi, houtvezels, muizenhaar, vlinder schubbetjes, de huid van insectenlarven, katoendraden, stukjes gras, epidermis, stuifmeelkorrels, roggen- en aardappel zetmeel, fragmenten kwarts, kleine stuk jes van dakpannen en stukjes ijzer en kool. (The Microscope.) Mijnheer de Redacteur In het Maandagnummer van «Ons Blad" wordt mededeeling gedaan van eene gehouden vergadering in den Arend, ter bespreking van de Candidatuur voor den Gemeenteraad. Geen vriend zijnde van Courantengeschrijf, zou ik gereede- lijk het stilzwijgen hebben bewaard, ware het niet, dat ik tegen onjuistheden en onwaarheden, voor het publiek opge- discht, moet opkomen. Zeker had ik mij bij de Redactie van Ons Blad zelve vervoegd, maar aange zien deze Courant eerst Maandag a. s, verschijnt, ben ik zoo vrij mijn «verweer schrift" U te presenteerente meer nog, daar de Redatie van Ons Blad niet altijd tegenschriften opneemt, zooals onlangs nog gebleken is. Het is waar, dat er Vrijdagavond door eenige personen, waartoe ook ik behoorde, eene vergadering is gehouden. Deze ver gadering was echter niet uitsluitend be legd, om de Candidatuur voor den Gemeen teraad te bespreken. Dit is dus onjuist. De mededeeling, dat men het eens ge worden was een man te moeten afvaar digen, die zich kanten zoi^ tegen het opdrijven der uitgaven voor het onder wijs, wordt weersproken door het feit, dat men den heer Croockewit candidaat stelde. Dus ook hier tast de Redactie van Ons Blad mis. Verder vergist het blad zich in de opgave van het aantal personen, dat deze vergadering bijwoonde, en dat is hoogst waarschijnlijk met opzet. Zie hier, wat plaats vond. Den avond na den dag, waarop genoemde Vergade ring plaats had, heeft een lid der Re dactie van Ons Blad zich vervoegd bij een der personen, die deze vergadering bijwoonde, en heeft bij die gelegenheid de informatiën verkregen, die hij ver langde. En nu heeft zeker de Redactie, uit dankbaarheid voor dat «klikken uit de school" den naam van dien persoon, in haar opgave, verzwegen. De vergadering, hier boven genoemd, was eene besloten vergadering, in een locaal, toegankelijk voor wie geïnvi teerd wasdus is het zeer onkiesch van de Redactie van Ons Blad de namen openlijk te noemen der vergaderden en wat zij bespraken. Die Redactie mocht niet ons midden op het tooneel plaatsen, terwijl zij zelf achter de schermen blijft. Hoe toch zou het haar smaken, indien ik, waartoe ik hier volkomen gerechtigd ben, de namen der Redatie van «Ons Blad," ging publiceeren? Een fatale leugen is het voorts, dat er mededeeling zou zijn gedaan van een ontvangen schrijven van den Burgemeester, waarbij deze te kennea

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1884 | | pagina 2